• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Od zbioru do archiwum - debata

Archiwa to przestrzenie generatywne, laboratoria politycznego i kolektywnego zaangażowania - narzędzia aktywizmu kulturowego, które umożliwiają legitymizację nowych form wiedzy. W panelu dyskusyjnym poświęconym współczesnym archiwom udział wezmą badaczki zajmujące się dokumentacją działań społecznych i artystycznych. Poruszone zostaną m.in. kwestie dotyczące metod tworzenia baz danych i ochrony praw autorskich, jak i sposobów systematyzowania i poszerzenia publicznego dostępu do informacji. Zaprezentujemy też projekty, które mają na celu udostępnianie alternatywnych opowieści o sztuce i życiu artystycznym poprzez format archiwum.

Partnerzy wydarzenia: Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego i Austriackie Forum Kultury.

Uczestnicy:
Helene Baur
- dyrektorka basis-Wien, Centrum Dokumentacji Sztuki Współczesnej w Austrii, działającego od 1997 roku, basis-wien zajmuje się gromadzeniem efemeryd, katalogów i artykułów prasowych dotyczących lokalnego obiegu artystycznego po II wojnie światowej. Basis ma w swoim archiwum około 30 000 egzemplarzy materiałów archiwalnych, dysponuje też biblioteką referencyjną w ilości około 4500 tomów - zebrane informacje są udostępniane w bezpłatnej internetowej bazie danych. Basis-Wien przewodniczy obecnie sieci archiwów europejskich European Art Net.

Marika Kuźmicz - kuratorka wystaw, autorka i redaktorka publikacji o sztuce, wykładowczyni Collegium Civitas i Uniwersytetu Warszawskiego, prezeska Fundacji Arton, organizacji non-profit prowadzącej działalność badawczą i wystawienniczą. Fundacja Arton jest obecnie liderem projektu "Forgotten Heritage - European avant-garde art online".

Dominika Łabądź - artystka wizualna, animatorka kultury.W swojej pracy chętnie czerpie z działań kolektywnych niejednokrotnie będąc ich współtwórczynią. Doktorantka na ASP we Wrocławiu. W 2016 wraz z Joanną Synowiec zapoczątkowała projekt "Część wspólna- archiwum społeczne", którego konsekwencją było stworzenie projektu Grupa Robocza Archiwum Społeczne (GRAS). Celem oddolnego GRAS-u jest archiwizacja materiałów "niezależnego" życia we Wrocławiu z akcentem na lata 2000.

Zofia Reznik - badaczka sztuki, kuratorka, animatorka kultury. Lubi eksplorować nieoczywistości, zajmuje się pamięciologią, psychogeografią i nowymi mediami. Angażuje się w kolektywne działania artystyczne i społeczne, wspiera niezależny obieg kultury. Jest absolwentką Gender Studies IBL PAN i doktorantką na historii sztuki UW, gdzie pod opieką naukową prof. Anny Markowskiej przygotowuje rozprawę poświęconą mikronarracjom o twórczości wrocławskich artystek lat 70. XX w.

Katarzyna Lewandowska - historyczka sztuki, feministka, kuratorka, działaczka na rzecz praw istot nieludzkich i wykluczonych.W badaniach skupia się na poszukiwaniu cielesności w sztuce współczesnej, wykorzystując dyskurs filozofii feministycznej. Zainteresowana sztuką zaangażowaną i totalną, która wchodzi w krytyczny dyskurs z władzą - w szerokim tego słowa znaczeniu. Obecnie jest wiceprezeską Fundacji Wyspa Progress. Wykładowczyni w ASP w Gdańsku i na Gender Studies IF w UMK w Toruniu.

Moderacja: Dorota Walentynowicz - artystka wizualna i kuratorka, absolwentka Akademii
Sztuk Pięknych w Poznaniu, Uniwersytetu Gdańskiego i Królewskiej Akademii Sztuki w
Hadze. Obszar jej artystycznych i teoretycznych zainteresowań dotyczy styku fotografii i
nowych mediów: w latach 2014-2016 prowadziła program kuratorski w Galerii Fotografii PF
w Poznaniu. Jej obecna działalność związana jest z praktykami kolektywnymi, które mają na
celu rozwój horyzontalnych metod funkcjonowania w ramach istniejących modeli produkcji
artystycznej.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Która roślina posiada podziemną łodygę?

 

Najczęściej czytane