• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Odzyskane głosy. Powrót 30-głosowych organów bocznych.- VI wykład. Cykl świętojański

Kościół św. Jana w Gdańsku zamknięty i nieużytkowany przez 50 lat po wojnie, w roku 2020 po 25 latach odbudowy odzyskał swój blask oraz... dźwięk. W latach 2017-2019 na swoje historyczne miejsce powrócił XVIII-wieczny prospekt organowy J. H. Meissnera oraz zrekonstruowany instrument organowy wg J.F. Rhodego z roku 1761.

paź 4

środa, godz. 17:30

Gdańsk,
Wstęp wolny
paź 13-14

piątek - sobota

bilety 349 zł
przedsprzedaż 259 - 299 zł
Prelegenci: 

mgr Iwona Berent 
absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, na kierunku Konserwatorstwo i muzealnictwo. W latach 2007-2020 nadzorowała prace przy odbudowie kościoła św. Jana w Gdańsku. Od 2006 r. Kierowniczka Biura Odbudowy kościoła św. Jana, obecnie kierowniczka Działu  Opieki nad Zabytkami w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

prof. Andrzej Szadejko  kompozytor, dyrygent, organista, organizator życia muzycznego. Profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku.  Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei. Ekspert w dziedzinie historycznego budownictwa organowego. Jest konsultantem a także sprawuje nadzór nad wieloma projektami organowymi w Polsce oraz na Litwie i w Belgii. Jest kuratorem organów w Centrum św. Jana w Gdańsku.

W 2020 r, zakończyła odbudowa i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na centrum kultury. To wyjątkowy obiekt, który nieczynny przez wiele dziesięcioleci do lat 90. obecnie znów jest dostępny dla artystów, turystów i mieszkańców Gdańska. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z  zachowanym dziedzictwem kulturowym tego wyjątkowego miejsca poprzez różne dziedziny nauki : historię, historię sztuki, architekturę, konserwację zabytków czy filologię klasyczną, czasami w sposób nieoczywisty i zaskakujący. Odkryjemy ciekawostki i detale, które nie są powszechnie znane, a zbadane i znane wąskiemu kręgowi specjalistów, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą.

Więcej na https://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/5948/odzyskane-glosy-powrot-30-glosowych-organow-bocznych-vi-wyklad-cykl-swietojanski

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ryby żyją w Bałtyku?

 

Najczęściej czytane