Wiadomości

stat

Ósmoklasiści piszą swój pierwszy egzamin. Nauczyciele strajkują

Poniedziałek jest pierwszym z trzech dni, kiedy zostaną przeprowadzone egzaminy ósmoklasistów. Dziś rozpoczyna się również drugi tydzień strajku nauczycieli. Zorganizowanie tego egzaminu jest największym wyzwaniem dla szkół, ósmoklasistów jest bowiem zdecydowanie więcej niż gimnazjalistów, którzy w ubiegłym tygodniu napisali swoje testy. W ostatnich dniach trwało gorączkowe poszukiwanie osób, które mogą dziś pracować w komisjach nadzorujących.Strajk powinien zostać zawieszony na czas egzaminów?

tak, to ułatwiłoby zorganizowanie egzaminów 55%
nie, może w końcu będzie widać konsekwencje braku porozumienia rządu z nauczycielami 40%
nie mam zdania na ten temat 5%
zakończona Łącznie głosów: 524
Aktualizacja godz. 11.00.

Ósmoklasiści kończą poniedziałkowy egzamin. Tu publikujemy arkusze z dzisiejszego egzaminu.

Aktualizacja godz. 10.20.

- We wszystkich sopockich szkołach podstawowych o godz. 9 rozpoczął się egzamin z języka polskiego dla uczniów ósmych klas. Przystąpiło do niego 207 uczniów. Podobnie jak w dniach poprzednich, liczba obecnych i pracujących nauczycieli umożliwiła powołanie i pracę poszczególnych komisji egzaminacyjnych zgodnie z wymaganiami i warunkami określonymi w przepisach prawa oświatowego - poinformowała Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.
Sprawdziany przebiegają bez zakłóceń.

Aktualizacja godz. 9.05.

Egzamin ósmoklasistów oficjalnie się rozpoczął. Na razie nie ma informacji, aby gdzieś w Trójmieście egzamin miał się nie odbyć.Egzamin ósmoklasisty odbywa się po raz pierwszy. To konsekwencja reformy edukacji (wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat). W województwie pomorskim przystąpi do niego 25 243 uczniów z 674 szkół.

Pierwszy test ósmoklasistów - z języka polskiego - rozpocznie się o godzinie 9 i potrwa 120 minut (dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, może być przedłużony do 180 minut).

W Trójmieście do egzaminu według Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej zgłoszono 152 szkoły - 103 z Gdańska, 42 z Gdyni i 7 z Sopotu. W sumie ma przystąpić do niego 7244 uczniów - 4645 z Gdańska, 2290 z Gdyni i 309 z Sopotu.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wyniki uczniowie poznają 14 czerwca. Zaświadczenia o wynikach i świadectwa szkolne uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 21 czerwca. To, jak uczniowie napiszą testy wpływa na przyjęcie ich do wybranej szkoły ponadpodstawowej.

Czytaj też: Kilkaset osób na wiecu poparcia dla nauczycieli

Większa skala egzaminuZorganizowanie egzaminów dla ósmoklasistów to zdecydowanie większe wyzwanie dla dyrektorów szkół i samorządów. Do egzaminu gimnazjalnego w Trójmieście zgłoszono bowiem 98 szkół - w tym 63 w Gdańsku, 30 w Gdyni i pięć w Sopocie. Łącznie egzamin miało napisać 6 266 uczniów.

To oznaczało, że placówki potrzebują o wiele więcej osób pracujących w komisjach egzaminacyjnych. Podczas trwającego strajku nauczycieli zapewnienie pełnych składów w wielu szkołach było bardzo trudne. Do ostatnich godzin trwały poszukiwania chętnych.

- Kuratorium Oświaty w Gdańsku w dalszym ciągu gromadzi zgłoszenia oraz dysponuje bazą osób chętnych do udziału w komisjach egzaminacyjnych/nadzorujących. Baza ta jest systematycznie przekazywana organom prowadzącym szkoły w województwie pomorskim - informowało Pomorskie Kuratorium Oświaty.
Od 8 kwietnia w placówkach oświatowych trwa ogólnopolski strajk nauczycieli i pracowników oświaty. Również w Trójmieście ponad kilkadziesiąt placówek bierze w nim udział. To głównie szkoły podstawowe, licea, ale również przedszkola.

Czytaj też: Ostatni egzamin gimnazjalny w historii napisany

Trzy dni testówWe wtorek ósmoklasiści zmierzą się z matematyką - ten test potrwa 100 minut (może być wydłużony do 150 minut). W trzecim dniu, w środę, odbędzie się egzamin z języka obcego - potrwa 90 minut (może być wydłużony do 135 minut).

Czytaj też: Czy rok szkolny może być dłuższy przez strajk?

Według twórców egzamin ósmoklasisty może wydawać się trudny - poprzeczkę wyznacza podstawa programowa. W arkuszu przybędzie zadań otwartych i dotyczy to zarówno języka polskiego, jak i matematyki, a później także innych przedmiotów.

Przed dłuższą formą wypowiedzi pisemnej znika tekst, który był podporą dla ucznia. Teraz bez znajomości danej lektury napisanie pracy będzie zdecydowanie trudniejsze. Sama liczba lektur również się zwiększyła z 13 do 20 pozycji. W przykładowym arkuszu egzaminacyjnym z zadaniami z języka polskiego (w wersji standardowej) zawarto 21 zadań. Wśród nich były zarówno zadania otwarte, jak i zamknięte. Pytania odnosiły się m.in. do zamieszczonych w arkuszu tekstów.

Informacje

Reklama

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie jest największe bogactwo naturalne Pomorza?