• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekrutacja do szkoły średniej. Ostatnia szansa

Wioleta Stolarska
18 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Na złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły uczniowie mieli ponad miesiąc - termin mija 18 czerwca. Z kolei 19 czerwca 2019 r. kandydaci mogą jeszcze dokonać zmiany wyboru szkoły. Na złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły uczniowie mieli ponad miesiąc - termin mija 18 czerwca. Z kolei 19 czerwca 2019 r. kandydaci mogą jeszcze dokonać zmiany wyboru szkoły.

Wtorek 18 czerwca to ostatni dzień kiedy ósmoklasiści i gimnazjaliści mogą złożyć wniosek o przyjęcie do wybranej szkoły średniej. Z kolei środa 19 czerwca to jedyny dzień, w którym mogą dokonać zmiany tej decyzji. W ubiegły piątek uczniowie poznali wyniki egzaminów. Wiele osób czekało właśnie na te informacje z ostateczną decyzją. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli w pomorskich placówkach brakuje niemal 4,3 tys. miejsc dla uczniów - to niemal 9 proc.



System rekrutacji do szkół średnich jest:

Rekrutacja do szkół średnich w roku 2019 prowadzona jest jednocześnie dla dwóch roczników. Na Pomorzu to ponad 48 tys. osób. Przy wyborze szkoły nie obowiązuje rejonizacja, więc i zainteresowanie jest większe i bardziej zróżnicowane.

Na złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły uczniowie mieli ponad miesiąc - termin mija 18 czerwca. Z kolei 19 czerwca 2019 r. kandydaci mogą jeszcze dokonać zmiany wyboru szkoły.

Tu znajdziesz szczegółowy HARMONOGRAM REKRUTACYJNY

Rekrutacja elektroniczna



Kandydatów do publicznych szkół ponadgimnazjalnych na terenie Pomorza obejmuje rekrutacja elektroniczna pod adresem nabor-pomorze.edu.com.pl/Kandydat. Kandydat do szkoły średniej zakłada konto w systemie, wprowadza swoje dane, wybiera klasy na liście swoich preferencji. Wprowadza dane do systemu, w tym oceny i osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia szkoły i zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu oraz określa preferencje wyboru szkół. Po przejściu rekrutacji elektronicznej należy wydrukować wniosek z systemu i złożyć go w szkole pierwszego wyboru wraz z niezbędnymi dokumentami (określonymi w rozporządzeniu kuratorium).

Więcej chętnych niż miejsc?



Kandydat zostaje przydzielony tylko do jednego z preferowanych oddziałów lub nie zostaje przyjęty do żadnego, jeżeli nie uzyskał wystarczającej liczby punktów zapewniających przyjęcie.

Co ważne, na stronach można sprawdzać też statystyki chętnych - w rekrutacji ósmoklasistów i gimnazjalistów - które pokazują kandydatom, jakie jest zainteresowanie profilem, który wybrali. Dla wielu osób może to być wyznacznik, czy warto szukać alternatywnej szkoły lub klasy w placówce.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego oceny przeprowadzonej reformy oświaty w pomorskich szkołach średnich brakuje niemal 4,3 tys. miejsc dla uczniów - to niemal 9 proc.

Stan przygotowania oferty edukacyjnej dla absolwentów podwójnego rocznika na styczeń 2019 r. Stan przygotowania oferty edukacyjnej dla absolwentów podwójnego rocznika na styczeń 2019 r.

Wyniki egzaminów decydujące



W pierwszej kolejności podczas postępowania rekrutacyjnego pod uwagę będą brane wyniki egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu gimnazjalnego.

Te uczniowie poznali 14 czerwca. Wiele osób czekało właśnie na te informacje z ostateczną decyzją. Ze wszystkich trzech egzaminów uczniowie 8 klasy najlepiej poradzili sobie z zadaniami z języka polskiego, z kolei gimnazjaliści najlepszy wynik osiągnęli z części humanistycznej.

Uczniowie 8 klasy w zadaniach z języka polskiego uzyskali średnio 62 proc., 44 proc. z egzaminu z matematyki i 58 proc. z języka nowożytnego z angielskiego.

Gimnazjaliści podczas tegorocznych egzaminów z części poświęconej wiedzy o społeczeństwie i historii uzyskali średnio 58 proc., natomiast z języka polskiego 62 proc. Gimnazjaliści z Pomorza zdobyli też średnio 42 proc. z części matematyczno-przyrodniczej z zakresu matematyki. Nieco lepszy wynik uczniowie uzyskali rozwiązując zadania z części przyrodniczej - średnia wyniosła tu 48 proc. W przypadku egzaminu z języka nowożytnego z angielskiego na poziomie podstawowym uczniowie uzyskali średnio 68 proc., w rozszerzonej wersji najwięcej uczniów w regionie osiągnęło wynik na poziomie 53 proc.

Komisja rekrutacyjna uwzględni także oceny (na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum) z języka polskiego, matematyki i dwóch obowiązkowych przedmiotów. O tym, które to będą, zdecyduje dyrektor szkoły przeprowadzającej rekrutację. Dodatkowe punkty będzie można uzyskać za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum z wyróżnieniem oraz za szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły.

Każda szkoła ustala własne kryteria przyjęcia uczniów, które dopasowane będą do profili oferowanych klas. Absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów będą obowiązywały osobne kryteria.

Najlepsi uczniowie z Sopotu



W Trójmieście najlepsze wyniki uzyskali sopoccy uczniowie.

- To efekt wspólnej, systematycznej i konsekwentnej pracy młodzieży, nauczycieli i rodziców. Serdeczne gratulacje składam uczniom za ich codzienną naukę wspartą umiejętnościami i zdolnościami - mówi Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu. - Nauczycielom dziękujemy za profesjonalizm, zaangażowanie, wytrwałość i cierpliwość w codziennej pracy. Rodzicom gratulujemy i dziękujemy za ich pomoc, wsparcie, opiekę i motywowanie swoich dzieci.
  • Średnie wyniki w % egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.
  • Średnie wyniki w % egzaminu ósmoklasisty z matematyki.
  • Średnie wyniki w % egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego.
  • Średnie wyniki w % egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego oraz historii i Wiedzy o Społeczeństwie.
  • Średnie wyniki w % egzaminu gimnazjalnego z matematyki i przedmiotów przyrodniczych.
  • Średnie wyniki w % egzaminu gimnazjalnego z języka angielskiego i niemieckiego (poziom podstawowy).

Cztery dni na dostarczenie świadectwa



W kolejnym etapie rekrutacji kandydaci mają czas od 21 do 25 czerwca 2019 r. na uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i ponadgimnazjalnej o świadectwo ukończenia szkoły oraz o zaświadczenie o wynikach egzaminu (kopie lub oryginał - dotyczy kandydatów, którzy nie podlegają rekrutacji elektronicznej oraz kandydatów rekrutujących się indywidualnie w systemie elektronicznym).

Od 13 maja 2019 r. do 4 lipca 2019 r. komisja rekrutacyjna będzie weryfikowała wnioski o przyjęcie do szkoły i dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata warunków poświadczonych w oświadczeniach.

5 lipca 2019 r. o godz. 10 podane zostaną do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

Do 10 lipca 2019 r. do godz. 14 konieczne jest przedłożenie przez rodzica kandydata lub przez kandydata pełnoletniego oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej/gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty/gimnazjalnego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły średniej, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego, zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.

12 lipca 2019 r. godz. 12 do publicznej wiadomości podane zostaną przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Nabór uzupełniający w szkołach średnich potrwa od 12 lipca 2019 r. do 14 sierpnia 2019 r. Z kolei jeśli któryś z kandydatów zdecyduje się odwołać od decyzji komisji rekrutacyjnej, ma na to czas między 12 lipca a 8 sierpnia 2019 r.

Niezłożenie w wymaganym terminie któregokolwiek z obowiązujących dokumentów spowoduje niedopuszczenie kandydata do postępowania rekrutacyjnego.

Opinie (46) 3 zablokowane

  • Nie dla 1 alo w Gdyni..... (1)

    ......

    • 0 0

    • Dlaczego?

      • 1 0

  • Bzdury (1)

    Te zestawienia Gdanska z Sopotem to bzdura statystyczna. Ile jest szkol w gda a ile w Sopocie? Tam maja ze cztery a nie sto cztery.

    • 4 0

    • No ale 104

      Powinny mieć więcej mądrych dzieci niż te 4 w Sopocie ........matematyka się kłania

      • 0 0

  • Wicher

    Lepiej się zastanowić co po tym liceum, czy technikum. Sam stałem przed takim wyborem niedawno i wiem, że teraz moda na studia się powoli wytraca. Dużo lepszym rozwiazaniem (edukacyjnym i ekonomicznym) jest wybór szkoły policealnej. W moim przypadku Studium Pracowników medycznych i Społecznych - szkoła znakomita, nastawiona na praktykę.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co jest naturalnym wrogiem mszycy?

 

Najczęściej czytane