stat
Wydarzenie już się odbyło

Pakt dla wojny. Zmowa Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r. z perspektywy 80 lat od wybuchu II wojny światowej (3 opinie)

W 80. rocznicę podpisania przez Ribbentropa i Mołotowa paktu o agresji wobec państw Europy Środkowo-Wschodniej, Muzeum II Wojny Światowej organizuje dwudniową międzynarodową konferencję m.in. z udziałem historyków z państw, których dokument ten dotyczył.

Relacja z imprezy

Wokół narodzin

lut 26

środa, godz. 14:00

Gdynia,
Wstęp wolny

Targi pracy Kariera IT

lut 29

sobota, godz. 09:00 - 15:00

Wstęp wolny
W zamierzeniu inicjatora ma ona stać się naukową płaszczyzną spotkania i dyskusji o doświadczeniu dalekosiężnych skutków tajnego protokołu dla poszczególnych państw w perspektywie ich doświadczenia kataklizmem II wojny światowej. Ważnym elementem konferencji będzie również osobny panel z udziałem muzealników z kilku państw, którzy podzielą się swoim doświadczeniem w kreowaniu narracji muzealnej dotyczącej genezy II wojny światowej.

23 sierpnia 2019 r. przypada 80. rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, do którego dołączony został tajny protokół w którym Hitler i Stalin podzielili strefy wpływów III Rzeszy i Związku Sowieckiego w Europie Środkowo-Wschodniej. Waga tego dokumentu dla dyskusji o genezie wybuchu II wojny światowej jest nie do przecenienia. Zawarte w nocy z 23 na 24 sierpnia porozumienie pomiędzy obu dyktatorami zmieniło świat. Poza tym, że uzgodniono w nim dokonanie IV rozbioru Polski, zmówiono się także w sprawie Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy i Besarabii. Tzw. pakt o nieagresji faktycznie oznaczał finalizowanie agresywnych planów Stalina i Hitlera wobec niepodległych państw, które ustawili w roli przedmiotów podporządkowanych realizacji interesów Niemiec i ZSRS.

Opinie (3) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Chmury klasyfikujemy ze względu na: