• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Pakt dla wojny. Zmowa Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r. z perspektywy 80 lat od wybuchu II wojny światowej (3 opinie)

W 80. rocznicę podpisania przez Ribbentropa i Mołotowa paktu o agresji wobec państw Europy Środkowo-Wschodniej, Muzeum II Wojny Światowej organizuje dwudniową międzynarodową konferencję m.in. z udziałem historyków z państw, których dokument ten dotyczył.

kwi 5

piątek, godz. 9:30 - 16:00

Wstęp wolny
cze 13

czwartek, godz. 8:50

bilety 250 zł
ulgowy 150 zł
W zamierzeniu inicjatora ma ona stać się naukową płaszczyzną spotkania i dyskusji o doświadczeniu dalekosiężnych skutków tajnego protokołu dla poszczególnych państw w perspektywie ich doświadczenia kataklizmem II wojny światowej. Ważnym elementem konferencji będzie również osobny panel z udziałem muzealników z kilku państw, którzy podzielą się swoim doświadczeniem w kreowaniu narracji muzealnej dotyczącej genezy II wojny światowej.

23 sierpnia 2019 r. przypada 80. rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, do którego dołączony został tajny protokół w którym Hitler i Stalin podzielili strefy wpływów III Rzeszy i Związku Sowieckiego w Europie Środkowo-Wschodniej. Waga tego dokumentu dla dyskusji o genezie wybuchu II wojny światowej jest nie do przecenienia. Zawarte w nocy z 23 na 24 sierpnia porozumienie pomiędzy obu dyktatorami zmieniło świat. Poza tym, że uzgodniono w nim dokonanie IV rozbioru Polski, zmówiono się także w sprawie Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy i Besarabii. Tzw. pakt o nieagresji faktycznie oznaczał finalizowanie agresywnych planów Stalina i Hitlera wobec niepodległych państw, które ustawili w roli przedmiotów podporządkowanych realizacji interesów Niemiec i ZSRS.

Opinie (3) 1 zablokowana

  • (1)

    Czy podpisanie porozumienia w w Rydze w 1920 roku miedzy Polakami a bolszewikami i dokonanie podzialu Ukrainy na czesc polska i Ukrainska Socjalist Repbl Radziecka ..
    - BEZ udzialu Ukraincow przy stole
    Nie mialo rownie zgubnych skutkow na historie naszej czesc Europy ?
    Przypominam Ukraincy bohatersko zatrzymali I Armie konna Budionnego w walkach pod Lwowem ale i na terenie Polski pod Zamosciem. W zamian trafili do polskich obozow "internowania" gdzie wielu z nich zmarlo
    Czy szanowni historycy mogliby sie wypowiedziec ?
    Cxy lepiej zyc jak " brat z siostra " i miec zawsze wsparcie w sasiedzie czy odwrotnie jak i dzis Putin proponuje niesmialo..
    Pytanie o tyle aktualne ze na Ukraninie juz 5! lat jest wojna z najezdza a Polska NIC..

    • 0 0

    • Naiwne i lzawo sentymentalne wywody ...

      Stosunki pomiedzy panstwami regulowane sa przez miedzynarodowe prawo.
      Polska (od czasu Konferencji Wersalskiej 1919) byla podmiotem prawnym tegoz.
      Ukraina nie miala takiego statusu.
      Pilsudzik zrobil bardzo duzo dla niepodleglosci Ukrainy, wolna i niepodlegla Ukraina to byl jeden z glownych punktow jego koncepcji politycznej dla Polski i tej czesci Europy.
      Ale Polska nie byla w stanie toczyc samodzielnie wojny na wszystkich frontach nie wspominajac o tym, ze Bolszewicki rzad zostal uznany przez glownych rozgrywajacych tzn. Francje i Wielka Brytaine.
      Polska polityka zagraniczna musi opierac sie na realiach a nie na mrzonkach.

      • 0 0

  • Brawo

    Brawo, szalenie ciekawa konferencja

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Klimat na pomorzu określa się jako:

 

Najczęściej czytane