Wiadomości

stat

Matematyczne łamigłówki z podstawówki zachwycają pasażerów 50+

artykuł czytelnika
Na 45 wiatach przystankowych w Gdańsku można znaleźć plakaty z matematycznymi łamigłówkami.
Na 45 wiatach przystankowych w Gdańsku można znaleźć plakaty z matematycznymi łamigłówkami. fot. czytelnik

Czy przystanek komunikacji miejskiej może być wehikułem czasu? Może! Jeśli oczekujący na tramwaj czy autobus spojrzy na wiatę i zobaczy... zadania z treścią! Takie, jakie rozwiązywało się w szkole, gdy nikt nie słyszał o kserokopiarkach, rzutnikach multimedialnych i tabletach... a jedynym gadżetem była kreda i tablica - pisze nasz czytelnik zachwycony matematycznymi łamigłówkami, które można znaleźć na przystankach komunikacji miejskiej.Na wiatach przystankowych w Gdańsku nie można się nudzić. Pasażerowie czekający na przyjazd tramwaju albo autobusu mogą rozwiązywać matematyczne łamigłówki, skracając w ten sposób czas oczekiwania i gimnastykując swój mózg. Choć są one na poziomie szkoły podstawowej, przyciągają uwagę pasażerów w bardzo różnym wieku. Jak przekonuje pan Roland, Gdański przystanek Matematyka to bardzo ciekawa i potrzebna innowacja społeczna:

Na 45 wiatach przystankowych w Gdańsku można znaleźć plakaty z matematycznymi łamigłówkami.
Na 45 wiatach przystankowych w Gdańsku można znaleźć plakaty z matematycznymi łamigłówkami. fot. czytelnik
Te zadania to prawdziwy powrót do przeszłości. Co ciekawe - zastanawiają się nad nimi przeważnie ludzie dorośli. Młodzież szkolna ma chyba przesyt matematyki. Nie dość, że w szkole, to jeszcze na przystanku... Ale i młodych widziałem przed tymi zadaniami... Z pewnością ich matematyczna sprawność przewyższa moją - pisze pan Roland.

Pięta achillesowaMatematyka zawsze była moją piętą achillesową. Z konkretnymi przykładami, działaniami czy słupkami jeszcze jakoś sobie radziłem. Zwłaszcza tam, gdzie można było coś wyćwiczyć albo po prostu nauczyć się na pamięć, ale gdy pojawiały się zadania z treścią - porażka! Matematyka - jak wiadomo - posługuje się metodą dedukcyjną, a jej twierdzenia mają charakter ogólny i są prawdziwe zawsze i wszędzie. Jednak kiedy byłem uczniem, nie bardzo o tym wiedziałem i nie przemawiała do mnie praktyczna strona matematyki. Jej przydatność odkryłem dużo później.

Dlatego dzisiaj z nostalgią, z przyjemnością (ale i pewną presją: czy dam radę) czytam zadania na przystanku i próbuję je rozwiązać: Tramwaj numer 8 składa się z dwóch wagonów. W pierwszym wagonie jest o 25 proc. więcej osób niż w drugim. W sumie w obu wagonach jedzie 45 osób. Ilu pasażerów liczy każdy wagon? Może zadanie nie jest trudne, ale mi zajmuje trochę czasu... I przystanek może budzić wspomnienia i być przestrzenią edukacyjną...

Gdański przystanek Matematyka to bardzo ciekawa i potrzebna innowacja społeczna.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (81) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co jest naturalnym wrogiem mszycy?