Wiadomości

stat

Matematyczne łamigłówki z podstawówki zachwycają pasażerów 50+

artykuł czytelnika
Na 45 wiatach przystankowych w Gdańsku można znaleźć plakaty z matematycznymi łamigłówkami.
Na 45 wiatach przystankowych w Gdańsku można znaleźć plakaty z matematycznymi łamigłówkami. fot. czytelnik

Czy przystanek komunikacji miejskiej może być wehikułem czasu? Może! Jeśli oczekujący na tramwaj czy autobus spojrzy na wiatę i zobaczy... zadania z treścią! Takie, jakie rozwiązywało się w szkole, gdy nikt nie słyszał o kserokopiarkach, rzutnikach multimedialnych i tabletach... a jedynym gadżetem była kreda i tablica - pisze nasz czytelnik zachwycony matematycznymi łamigłówkami, które można znaleźć na przystankach komunikacji miejskiej.Na wiatach przystankowych w Gdańsku nie można się nudzić. Pasażerowie czekający na przyjazd tramwaju albo autobusu mogą rozwiązywać matematyczne łamigłówki, skracając w ten sposób czas oczekiwania i gimnastykując swój mózg. Choć są one na poziomie szkoły podstawowej, przyciągają uwagę pasażerów w bardzo różnym wieku. Jak przekonuje pan Roland, Gdański przystanek Matematyka to bardzo ciekawa i potrzebna innowacja społeczna:

Na 45 wiatach przystankowych w Gdańsku można znaleźć plakaty z matematycznymi łamigłówkami.
Na 45 wiatach przystankowych w Gdańsku można znaleźć plakaty z matematycznymi łamigłówkami. fot. czytelnik
Te zadania to prawdziwy powrót do przeszłości. Co ciekawe - zastanawiają się nad nimi przeważnie ludzie dorośli. Młodzież szkolna ma chyba przesyt matematyki. Nie dość, że w szkole, to jeszcze na przystanku... Ale i młodych widziałem przed tymi zadaniami... Z pewnością ich matematyczna sprawność przewyższa moją - pisze pan Roland.

Pięta achillesowaMatematyka zawsze była moją piętą achillesową. Z konkretnymi przykładami, działaniami czy słupkami jeszcze jakoś sobie radziłem. Zwłaszcza tam, gdzie można było coś wyćwiczyć albo po prostu nauczyć się na pamięć, ale gdy pojawiały się zadania z treścią - porażka! Matematyka - jak wiadomo - posługuje się metodą dedukcyjną, a jej twierdzenia mają charakter ogólny i są prawdziwe zawsze i wszędzie. Jednak kiedy byłem uczniem, nie bardzo o tym wiedziałem i nie przemawiała do mnie praktyczna strona matematyki. Jej przydatność odkryłem dużo później.

Dlatego dzisiaj z nostalgią, z przyjemnością (ale i pewną presją: czy dam radę) czytam zadania na przystanku i próbuję je rozwiązać: Tramwaj numer 8 składa się z dwóch wagonów. W pierwszym wagonie jest o 25 proc. więcej osób niż w drugim. W sumie w obu wagonach jedzie 45 osób. Ilu pasażerów liczy każdy wagon? Może zadanie nie jest trudne, ale mi zajmuje trochę czasu... I przystanek może budzić wspomnienia i być przestrzenią edukacyjną...

Gdański przystanek Matematyka to bardzo ciekawa i potrzebna innowacja społeczna.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (81) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Jakie jest największe bogactwo naturalne Pomorza?