• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pierwsza prywatna uczelnia będzie uniwersytetem

Elżbieta Michalak
26 maja 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
SWPS, prywatna uczelnia z oddziałem w Sopocie, 1 czerwca stanie się uniwersytetem. SWPS, prywatna uczelnia z oddziałem w Sopocie, 1 czerwca stanie się uniwersytetem.

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, posiadająca wydział w Sopocie, od czerwca będzie uniwersytetem. Jak mówi MNiSW to pierwsza uczelnia niepubliczna w Polsce, której udało się otrzymać taki status.



Zmiana nazwy szkoły wyższej na uniwersytet:

1 czerwca Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej przekształci się w uniwersytet, a pełną jej nazwą będzie SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, w skrócie Uniwersytet SWPS. Taki awans możliwy jest dzięki ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym.

- Wyraz "uniwersytet" może być używany w nazwie uczelni, która posiada co najmniej sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym co najmniej cztery w zakresie nauk objętych profilem uczelni - wyjaśnia Łukasz Szelecki, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - SWPS jest pierwszą uczelnią niepubliczną, która spełniła warunki umożliwiające używanie nazwy "uniwersytet" z przymiotnikiem. To, czy zostały one przez szkołę spełnione weryfikuje minister, który wydaje decyzję o zmianie nazwy w rejestrze. Decyzja w sprawie SWPS została już wydana i nowa nazwa uczelni zacznie obowiązywać 1 czerwca.

Absolwenci tej uczelni, także ci, którzy zaczynali naukę w SWPS przed zmianą jej statutu, będą otrzymywać dyplom ukończenia uniwersytetu, a nie szkoły wyższej. Zmiana nazwy może też podnieść jej prestiż.

- Istnieje rozróżnienie na uczelnie publiczne i niepubliczne i często niestety jedynie przez pryzmat tego podziału oceniana jest jakość danej uczelni - mówi Marta Komor, rzecznik SWPS. - My udowodniliśmy to, że jesteśmy najlepsi. Osiągnięcie statusu uniwersytetu zawdzięczamy połączeniu wysokiej jakości dydaktyki z badaniami naukowymi spełniającymi światowe standardy. Jesteśmy dumni z sukcesu całej naszej społeczności. Jednocześnie stając się uniwersytetem, nie przestajemy być SWPS, dlatego w nazwie pozostawiamy skrót SWPS.

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej powstała w 1996 r. z inicjatywy trzech profesorów z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Wtedy też rozpoczęło tu studia ponad 500 osób. Przez kolejne lata uczelnia rozwijała się i tworzyła nowe oddziały, a w 2004 r. powstał zamiejscowy wydział SWPW w Sopocie.

Oferuje on maturzystom studia jednolite magisterskie, studia I stopnia oraz studia podyplomowe na kierunku psychologia, na czterech specjalizacjach: psychologia ogólna, wspomagania rozwoju, kliniczna i zdrowia oraz psychologia biznesu. Czytaj więcej: Ruszają rekrutacje na studia. Co, gdzie, kiedy?
Elżbieta Michalak

Miejsca

  • SWPS Sopot, Polna 16/20

Opinie (80) 2 zablokowane

  • Jak absolwenci nie beda mogli znalezc zatrudnienia to (4)

    szkola ta umrze smiercia naturalna. Jakie jest zapotrzebowanie na cos takiego jak psycholog spoleczny? Minimalne......

    • 5 16

    • Na jakiej podstawie? (3)

      Szanowny Absolwencie! Jestem ciekaw na jakiej podstawie wystawiasz taką opinię. Proponuję przeanalizować różne praktyki społeczne w firmach i wielu instytucjach, abyś zobaczył, że psychologia społeczna jest ważna dziedziną wiedzy. Wniosła bardzo wiele do rozumienia zachowań człowieka w grupie. Na tej podstawie wiadomo między innymi jak rozwiązywać konflikty, integrować zespoły, zmniejszać wpływ stereotypów i uprzedzeń na zachowania oraz jak wpływać na ludzi. Badania z zakresu psychologii społecznej były finansowane przez NASA, DARPA i biznes (na przykład fabryki samochodów, które wprowadziły system pracy grupowej).

      • 5 2

      • Jacek, jak to jest wazny temat to nie musisz mi tu pisac ale (2)

        zycie jest zyciem i zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistow w Polsce bedzie dlugo jeszcze male. Nie przyrównuj naszych warunkow pracy do tych w wielkich koncernach jak NASA. Ci ostatni zatrudniaja kilka set tysiecy ludzi na calym swiecie bezposrednio i na kontraktach przez agencje rekrutacyjne. W Polsce to jest dopiero w zalazku. A zreszta w samych Stanach i tak pozostawia to wiele do zyczenia. Nikt sie w to nie bawi. Management rzadzi jak uwaza aby im bylo dobrze a pracownik w razie czego moze sie udac do prawnika o porade. Reakcje ludzkie na wsze;lkiego rodzaju problem sa zawsze spontaniczne i nic nie uchroni przed konfliktami poniewaz nikt nie chce ustepowac..... Dlatego na ulicach wiecej policji niz Gestapo na warszawskich ulicach w czasie okupacji.

        • 0 1

        • Nie porównuję Polski do USA (1)

          Szanowny Absolwencie! Nie porównuję Polski do USA, lecz pokazuję, że na taką wiedzę jak psychologia jest zapotrzebowanie. Fakt, że różne agencje zatrudniają ludzi za pośrednictwem firm rekrutacyjnych nie przekreśla możliwości tego, że te firmy korzystają z pomocy psychologów społecznych (psychologii społecznej) do kierowania pracami firm. Przyznam szczerze, że kompletnie nie rozumiem argumentu dotyczącego spontaniczności ludzkich reakcji. Co to ma wspólnego z wykorzystaniem psychologii społecznej w gospodarce? Tym bardziej nie pasuje do tego odwołanie się do proporcji obecności Gestapo i policji. Do jakich danych odwołujesz się? Może jest to jakaś metafora, ale nie ogarniam jej znaczenia. Z jednym mogę się zgodzić, że w Polsce firmy nie potrzebują zbyt wiedzy naukowej (jeśli w ogóle jej potrzebują). W ostatnich latach zwracałem się do setek firm z prośbą o wsparcie w realizacji badań i niestety odpowiedział niewielki ich odsetek (może 5%). Świadczy to kilku rzeczach - kto wie, może także o tym, że nie potrafiłem ich przekonać do sensowności tego wsparcia.

          • 1 1

          • Zyjemy w dwoch odmiennych swiatach i dlatego mamy

            inne spojrzenia. Ja zycze tej szkole bardzo dobrze ale rzeczywistosc pokaze co bedzie. A co do spontanicznosci w ludzkich reakcjach w srodowiskach w pracy i w domu oraz na ulicy a takze Gestapo i policji to napisalem dobrze i to prawda..... Ale to za duzo do pisania aby dokladnie wyjasniac...... Dobranoc...

            • 1 2

  • Szkoły wyższe bez dobrej polityki rządu produkują bezrobotnych. Potrzebny jest dobry rząd prowadzący politykę dającą ludziom zatrudnienie za dobra płacę. To co mamy za PO to wypychanie młodych ludzi na emigrację. Wielce mówiąca jest wypowiedż profesora psychologii społecznej pana Czapińskiego z czasu niedawnej prezydenckiej kampanii wyborczej: Rośnie fundamentalistyczny radykalizm w młodym pokoleniu Polaków. Módlmy się, by jak najszybciej wyemigrowali, dzięki czemu ochronimy porządek.

    • 4 10

  • konkurencja

    Ostra konkurencja dla WUML ( Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu i Leninizmu)

    • 5 11

  • Uniwersytet SWPS dawnej szkoła podstawowa nr 2

    No są te osiągi 3Rp.

    • 8 8

  • SWPS (4)

    chciało by się powiedzieć "co wy wiecie o zabijaniu", ale jak widać "hejt" musi się pojawić, a szkoda.
    Jestem studentką SWPS w Sopocie i jestem z tego dumna. Cieszę się, że szkoła tak wspaniale się rozwija- widać to w wielu wydarzeniach które mają miejsce i w działalnościach aktywnych kół naukowych. Kadra jest niesamowita - rzadko kiedy można trafić na miejsce tak obfite w autorytety i mentorów. Osobiście jestem pod wrażeniem że mam zaszczyt obcować w tak inspirującym środowisku fantastycznych ludzi z pasją i wizją. Co ciekawe dziekanat i biura wszelakie są dla studentów- wyobraź sobie, że można skutecznie i sprawnie całe sprawy administracyjne wykonać od ręki. Nie wiem gdzie tego doświadczysz. Ja jestem bardzo zadowolona z mojej uczelni i byłabym wdzięczna za nie obrażanie jej, tym bardziej, że nie ma podstaw.

    • 17 5

    • A co po studiach? (3)

      To o czym piszesz szybko minie, a brak dobrej pracy i pensji to pewnie wina Tuska, czy pozniej Dudy.
      Powtorze - Maturzysto - lolologie to mozesz sobie jako drugi kierunek dla sportu postudiowac. Inaczej 2-3k jako nauczyciel czy call center i frustracja a w konsekwencji emigracja.

      • 2 4

      • Drogi Pit (2)

        Piszesz, że wspomniane wartości "szybko miną". Faktycznie, jeśli wiedza wyparuje mi z mózgu, inspiracja i wartości wydadzą się nadwątloną nic nie wartą masą albo nastanie koniec mojego żywota to zaiste masz rację.
        Maturzysto - wybór kierunku nie jest końcem świata, doświadczenie i wiedza nie paruje z mózgu, a inspiracja i wartości są kluczem, jak zresztą wiesz.
        Wszystkiego dobrego!

        • 0 1

        • on tego nie skuma (1)

          tracisz czas... wiesz jak to jest? ludzie są młodzi i mają marzenia. chcą studiować archeologię albo astronomię. ale idą na automatykę z robotyką, bo tam po studiach mogą liczyć na wejściu na 4 tysie na rękę. no i lutują te kabelki całe życie za 4, 6, 8 i 12 tysi i są szczęśliwi, bo żonie kupią na targu w egipcie onyksowe grzebyki. później mają dzieci i te dzieci chcą iść na archeologię albo astronomię. na szczęście mają rodziców, którzy ładnie ich naprowadzą na odpowiednią ścieżkę. smutne to czasy technokratów. to ja już wolę emigrację. choćby wewnętrzną.

          • 6 1

          • wally

            Dziękuje :)

            wierze w ludzi, wierze że kuma

            • 0 0

  • SWPS rules (2)

    Jeśli komuś słowo humanizm źle się kojarzy, to współczuję. Spójrzcie, którzy obszczekujecie SWPS na kadrę, która tam wykłada. To są ludzie, którzy w polskiej psychologii naukowej nie mają sobie równych. Najlepsi z najlepszych. Za każdy semestr na tej uczelni zapłaciłem własnymi, zarobionymi uczciwą pracą pieniędzmi i to nie mało, ale wiem, że było warto. Motyw, który przyświecał mojej chęci studiowania na SWPS rzeczywiście może się nie mieścić w głowie, bo nie była to kasa, ani też kasa czy kasa (bo zdaje się, że dla wielu ludzi, których tu czytam jedynie taka motywacja wydaje się być sensowną). Przez 3 lata niemal każdy weekend spędzałem na uczelni zwykle co najmniej od godz. 9 do 18, a bywało, że i do 21. Na początku myślałem, że coś poczytam, coś usłyszę na wykładach i wystarczy. Pierwsze kolokwia i sesja zweryfikowały moje mniemanie o wymaganiach, jakie stawia się studentom na tej uczelni. Okazało się, że chcąc utrzymać przyzwoity poziom naprawdę trzeba się uczyć. Nie uważam, że zmarnowałem czas. Poznałem świetnych ludzi, miałem okazję uczyć się od najlepszych wykładowców, jakich w życiu spotkałem (to moje drugie studia pierwsze ukończyłem na UG dzienne, bezpłatne) i sam stałem się lepszym człowiekiem. Namawiam do nieulegania stereotypom. I trzymajcie za mnie kciuki - w przyszłym tygodniu się bronię. Pozdrawiam.

    • 16 4

    • (1)

      Mam 4 kolezanki po swsps, jedna po jakiejs tam psychologii, trzy nastepne tez po jakis tam kierunkach, zadna nie pracuje w branzy, zadna nie znalazla pracy, co smieszne po roku czy dwoch dwie z nich siedza juz za granica ;]

      • 1 2

      • bo to jest tak...

        ...studiowałem ekonomię, więc wiem dlaczego jestem bezrobotny. poszedłem na psychologię żeby się nie zabić z powodu bezrobocia. wybieram się na filozofię żeby mieć to wszystko w d... następnie na matematykę, aby pogłębić abstrakcję. zostanie jeszcze fizyka kwantowa dla pełnego odlotu.

        ludzie nie rozumieją, że bez względu na to jakie studia zrobią, to same studia nie dadzą im pracy. a jednak takie jest oczekiwanie i tak może było w latach 90-tych. teraz to trzeba jednak się już w trakcie studiów nakombinować żeby wkrótce po odbiorze dyplomu nie zapisać się do pośredniaka czy nie zakupić biletu ryanair. dyplom nie wystarczy - jednak trzeba umieć parę rzeczy. a jeśli na uczelni chodzi się tylko na wykłady i nawet sporo uczy, to czy się kończy polibudę czy swps, to gdy idzie się do pierwszej pracy jest się i tak zielonym i wszystkiego uczy się niemalże od nowa.

        inna sprawa, że będzie praca dla psychologów, psychiatrów i sprzedawców suplementów - coraz więcej ludzi nie wytrzymuje tempa świata.

        • 5 1

  • Ż E N A D A ...poziom prywatnych uczelni to najczęściej D N O (1)

    Każdy tuman musi ukończyć prywatną szkołę wyższą bo dla pieniędzy nawet pólglowek zda wszystkie egzaminy ...przyjmując do pracy od razu odrzucam "absolwentów" tych tzw " wyższych uczelni" z kretyńskimi kierunkami ale niestety i UG staje sie NĘDZĄ np prawo w dwa lata ...a póżniej chyba taki "prawnik" nadaje sie wyłącznie na zmywak!!!

    • 10 9

    • Nie w dwa lata tylko w trzy. Ale oczywiście Ty "przyjmujesz do pracy" więc masz rację.

      • 2 1

  • OTO JAK PRYWATNE Tzw UCZELNIE ŻERUJĄ na młodych ludziach....

    Wystarczy zmienić nazwę na UNIWERSYTET a poziom może być denny bo to i tak nie ma najmniejszego znaczenia.... Polska to jednak dziki kraj ...

    • 4 10

  • I zupelnie bez znaczenia jest fakt (1)

    Ze studiowala tam pani Kasia corka bylego premiera ;)

    • 4 5

    • Tuskowna blogereczka jest teraz.

      Moze i studiowala, ale studentka byla bardzo kiepska. Watpie zeby SWPS chcialoby sie tym chwalic...

      • 2 0

  • Fabryki magistrów (3)

    Grupa cwaniaczków profesorów udaje że kształci. To dojenie kasy z frajerów .Potem z takimi dyplomami rozwożą Coca Cole.

    • 7 6

    • fabryki inżynierów (2)

      napisał inżynierek, który jest bogiem, bo pozjadał wszystkie rozumki... ukończyłem te studia 5 lat temu, i ani jednego dnia nie byłem bez pracy, a pracuję w zawodzie... jeśli się nie znasz i nie wiesz o czym piszesz, to proszę - nie wypowiadaj się. A widzę, że poziom frustracji i problemy z kontrolą złości, doprowadzą do naszego spotkania za parę lat, także powodzenia życzę i do widzenia :)

      • 2 1

      • (1)

        pochwal się ile zarabiasz, hehe

        • 1 1

        • to ile zarabiam to moja sprawa, ale wystarcza na życie i na odłożenie i bardzo bym prosił - nie deprecjonuj ludzi z wykształceniem takim, a nie innym... bo Twój kierunek nie jest jedynym słusznym. Dodam, że nie masz pojęcia pewnie jak wykształceni jesteśmy, nie kończymy gołych studiów, szkolenia, konferencje, to nasza codzienność, a za większość płacimy sami, do tego często szkoła psychoterapii - 4 do 5 lat - a kasa idzie na to nieziemska, więc chyba jesteśmy ogarnięcie, jeśli potrafimy sie utrzymać, kupić mieszkanie i jeszcze się szkolić nie...?

          • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co jest naturalnym wrogiem mszycy?

 

Najczęściej czytane