Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, posiadająca wydział w Sopocie, od czerwca będzie uniwersytetem. Jak mówi MNiSW to pierwsza uczelnia niepubliczna w Polsce, której udało się otrzymać taki status.
Zmiana nazwy szkoły wyższej na uniwersytet:
- Wyraz "uniwersytet" może być używany w nazwie uczelni, która posiada co najmniej sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym co najmniej cztery w zakresie nauk objętych profilem uczelni - wyjaśnia Łukasz Szelecki, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - SWPS jest pierwszą uczelnią niepubliczną, która spełniła warunki umożliwiające używanie nazwy "uniwersytet" z przymiotnikiem. To, czy zostały one przez szkołę spełnione weryfikuje minister, który wydaje decyzję o zmianie nazwy w rejestrze. Decyzja w sprawie SWPS została już wydana i nowa nazwa uczelni zacznie obowiązywać 1 czerwca.
Absolwenci tej uczelni, także ci, którzy zaczynali naukę w SWPS przed zmianą jej statutu, będą otrzymywać dyplom ukończenia uniwersytetu, a nie szkoły wyższej. Zmiana nazwy może też podnieść jej prestiż.
- Istnieje rozróżnienie na uczelnie publiczne i niepubliczne i często niestety jedynie przez pryzmat tego podziału oceniana jest jakość danej uczelni - mówi Marta Komor, rzecznik SWPS. - My udowodniliśmy to, że jesteśmy najlepsi. Osiągnięcie statusu uniwersytetu zawdzięczamy połączeniu wysokiej jakości dydaktyki z badaniami naukowymi spełniającymi światowe standardy. Jesteśmy dumni z sukcesu całej naszej społeczności. Jednocześnie stając się uniwersytetem, nie przestajemy być SWPS, dlatego w nazwie pozostawiamy skrót SWPS.
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej powstała w 1996 r. z inicjatywy trzech profesorów z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Wtedy też rozpoczęło tu studia ponad 500 osób. Przez kolejne lata uczelnia rozwijała się i tworzyła nowe oddziały, a w 2004 r. powstał zamiejscowy wydział SWPW w Sopocie.
Oferuje on maturzystom studia jednolite magisterskie, studia I stopnia oraz studia podyplomowe na kierunku psychologia, na czterech specjalizacjach: psychologia ogólna, wspomagania rozwoju, kliniczna i zdrowia oraz psychologia biznesu. Czytaj więcej: Ruszają rekrutacje na studia. Co, gdzie, kiedy?