Wiadomości

stat

Pierwsza rakieta z "gdańskim eksperymentem" leci w kosmos

Eksperyment Hedgehog (po polsku "Jeż") ma za zadanie zbadanie środowiska dynamicznego (drgań i przyspieszeń) oraz termicznego rakiety sondażowej.
Eksperyment Hedgehog (po polsku "Jeż") ma za zadanie zbadanie środowiska dynamicznego (drgań i przyspieszeń) oraz termicznego rakiety sondażowej. mat. prasowe

"Jeż" - projekt studentów Politechniki Gdańskiej, który zakwalifikował się do programu koordynowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), poleci w kosmos. Eksperyment wystartuje na pokładzie rakiety sondażowej jeszcze w tym tygodniu. Gdański eksperyment posiada prawie 50 czujników, które będą rejestrowały drgania i przyspieszenia w trakcie lotu.Eksperyment Hedgehog (po polsku "Jeż") ma za zadanie zbadanie środowiska dynamicznego (drgań i przyspieszeń) oraz termicznego rakiety sondażowej. Na jej pokładzie znajdzie się m.in. nowatorski czujnik strumienia opracowany przez mgr. inż. Adama Dąbrowskiego, doktoranta, asystenta w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym, za który został nagrodzony w konkursie organizowanym przez Urząd Patentowy RP. Poza tym, gdański eksperyment posiada prawie 50 czujników, które będą rejestrowały drgania i przyspieszenia w trakcie lotu.

Czytaj też: Zaprojektowali system sterowania satelitami dla wojsk kosmicznych USA

Dwie rakiety z "gdańskim eksperymentem" i dziewięcioma innymi eksperymentami studenckimi z Europy wystartują w najbliższych dniach (okno startowe przewidziane jest na przełomie tygodnia) z kosmodromu Esrange nieopodal Kiruny w północnej Szwecji. Lot potrwa około godziny. Rakieta, którą poleci "Jeż" będzie miała 6 m długości, masę ok. 300 kg, a silnik na paliwo stałe pozwoli jej się wznieść na wysokość ok. 80 km.

- Celem lotu jest umożliwienie przeprowadzenia eksperymentów w rakiecie sondażowej, w szczególności w warunkach mikrograwitacji - mówi mgr inż. Adam Dąbrowski. - Oczekujemy, że uda nam się zbadać środowisko dynamiczne rakiety dużo dokładniej niż komukolwiek wcześniej, w szczególności w większej częstotliwości. Poza tym liczymy na weryfikację doświadczalną wyników symulacji, które już niebawem zostaną opublikowane w czasopiśmie z listy JCR.
Szymon Krawczuk podczas pracy nad eksperymentem.
Szymon Krawczuk podczas pracy nad eksperymentem. mat. prasowe

1,5 roku przygotowańPrzygotowania do pierwszego lotu eksperymentu rakietowego trwały półtora roku. Członkowie zespołu zaprojektowali części mechaniczne i układ elektroniczny odpowiedzialny za przetwarzanie i zapisywanie danych z czujników, komunikację z rakietą, a także zaprogramowali całe urządzenie. "Jeż" przeszedł intensywne testy (m.in. wibracyjne) w Centrum Stosowanych Technik Kosmicznych i Mikrograwitacji (ZARM) w Bremie. W lutym 2018 r. studenci polecieli też do kosmodromu Esrange, by poszerzyć wiedzę niezbędną do wykonania eksperymentu.

Każdy z etapów pracy nad projektem kończył się prezentacją postępów przed panelem, w którym zasiadali europejscy inżynierowie różnych specjalności, m.in. mechaniki, elektroniki, termodynamiki, projektowania misji kosmicznych. Kilkoro z nich odwiedziło też Politechnikę Gdańską, gdzie m.in. prowadzili zajęcia dla studentów kierunku Technologie Kosmiczne i Satelitarne.

Czytaj też: Centrala Polskiej Agencji Kosmicznej znika z Gdańska

Zespoły z kilkudziesięciu uczelni z całej EuropyEksperyment Hedgehog powstał w interdyscyplinarnym zespole, który oprócz Adama Dąbrowskiego tworzą: Jacek Goczkowski (student międzywydziałowego kierunku Technologie Kosmiczne i Satelitarne), Szymon Krawczuk (Inżynieria Biomedyczna, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki), Karol Pelzner (Elektronika i Telekomunikacja, WETI), przy współpracy Agnieszki Elwertowskiej (Automatyka i Robotyka, WETI).

Program Rexus/Bexus realizowany jest od 2007 r. i skupia się na badaniach naukowych przeprowadzanych przez studentów za pomocą balonów wysokościowych oraz rakiet sondażowych. Do konkursu stają zespoły z kilkudziesięciu uczelni z całej Europy, zakwalifikowanych zostaje tylko kilka najlepszych. Przez 10 lat programu odbyło się 147 eksperymentów.

Opinie (31) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakiego pierwiastka jest najwięcej w powietrzu?