• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Po angielsku, hiszpańsku czy niemiecku codziennie. Tak uczą trójmiejskie szkoły

Wioleta Stolarska
14 maja 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Jak przekonują specjaliści, posłanie dziecka do szkoły dwujęzycznej zawsze będzie dobrym pomysłem. Należy jednak bardzo dokładnie rozważyć, jaki ma być drugi nauczany język. Raz podjęta decyzja powinna być bowiem ostateczna. Jak przekonują specjaliści, posłanie dziecka do szkoły dwujęzycznej zawsze będzie dobrym pomysłem. Należy jednak bardzo dokładnie rozważyć, jaki ma być drugi nauczany język. Raz podjęta decyzja powinna być bowiem ostateczna.

Rozumiemy, czytamy, ale często nie potrafimy mówić i... myśleć w języku obcym. Znajomość choć jednego języka to dziś właściwie konieczność. Dlatego dwujęzyczna edukacja to sposób na efektywną naukę języka, ale też inwestycja w przyszłość dziecka. Podpowiadamy, które publiczne szkoły w Trójmieście dają takie możliwości.



Jak twoje dziecko uczy się języków obcych?

Jeszcze do niedawna szkoły dwujęzyczne w Polsce były rzadkością, teraz zarówno te nowoczesne placówki, jak i po prostu dwujęzyczne klasy stają się coraz popularniejsze i chętnie wybierane przez uczniów i ich rodziców.

Specjaliści przekonują, że dwujęzyczne dzieci są bardziej otwarte na świat, łatwiej sobie radzą w życiu, szybciej się uczą. Szkoły dwujęzyczne rozpoczynają kształcenie od przedszkola aż po liceum, a jak wiadomo, im wcześniej zaczniemy uczyć się języka obcego, tym łatwiej nam pójdzie.

Wybierając edukację w dwóch językach można zdecydować się na dwie opcje. Pierwszą jest szkoła, w której oprócz programu MEN obowiązuje program nauczania w języku obcym, najczęściej to program brytyjski NC w j. angielskim - to zwykle prywatne szkoły, w których nauka jest płatna. Drugą są klasy dwujęzyczne - według zasad przyjętych w obowiązującej reformie oświaty klasy dwujęzyczne w szkołach podstawowych (publicznych) można tworzyć od klasy VII (ze specjalnym pozwoleniem również klasy młodsze).

Specjaliści przekonują, że dwujęzyczne dzieci są bardziej otwarte na świat, łatwiej sobie radzą w życiu, szybciej się uczą. Specjaliści przekonują, że dwujęzyczne dzieci są bardziej otwarte na świat, łatwiej sobie radzą w życiu, szybciej się uczą.

Popularne siódme klasy dwujęzyczne



W Trójmieście publiczne szkoły podstawowe oferują naukę w klasach dwujęzycznych.

Nauczanie dwujęzyczne w Gdańsku dostępne jest w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w języku angielskim i hiszpańskim, Szkole Podstawowej nr 67 im. Obrońców Poczty Polskiej w języku niemieckim oraz Szkole Podstawowej nr 45 im. Bohaterów Westerplatte w języku angielskim.

W klasach dwujęzycznych lekcje prowadzone są nie tylko w języku polskim, ale również w wybranym języku obcym. Dzięki nauce języka obcego w wymiarze sześciu godzin tygodniowo i w podziale na grupy, przy zastosowaniu nowoczesnych metod nauczania uczniowie tych klas mają szansę w sposób sprawny i szybki opanować wybrany język obcy.

Warunkiem przyjęcia do oddziału dwujęzycznego jest uzyskanie promocji do klasy VII oraz pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji językowych, składającego się z części pisemnej oraz ustnej.

Sprawdzian predyspozycji językowej w gdańskich szkołach:
  • Szkoła Podstawowa nr 3 w Gdańsku - do wyboru 4 lub 6 czerwca: część pisemna - godz. 15 (czas trwania 60 min), część ustna w godz. 16-18 (czas trwania 20 minut)
  • Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku - 3 czerwca: część pisemna godz. 14, 4 czerwca: część ustna od. godz. 13
  • Szkoła Podstawowa nr 67 w Gdańsku - 5 czerwca: część pisemna godz. 15 (czas trwania 60 min), 6 czerwca: część ustna od godz. 14

Z kolei w Gdyni w szkołach podstawowych nr: 40 (możliwość wyboru nauki języka hiszpańskiego i języka niemieckiego w kl.VII i VIII), 43, 51 i 53 dodatkowym językiem jest angielski, a w Szkole Podstawowej nr 26 młodzież kształci się w języku francuskim.

- Na razie udało nam się stworzyć jedną klasę VII, ale mamy pozwolenie na poprowadzenie dwóch klas i mam nadzieję, że to się uda. W klasie mamy osiem godzin języka francuskiego, a dodatkowo przedmioty takie jak geografia, chemia czy historia prowadzimy z elementami języka francuskiego. Jako nowość wprowadziliśmy też dodatkowy język obowiązujący w klasie czwartej, jest to język francuski i tam również można zapisywać dzieci, ale już bez egzaminów predyspozycji - mówi Alicja Bajduszewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w Gdyni, filia na ul. Wolności 25.
Jak dodaje, szkoła test predyspozycji językowych do klasy siódmej planuje na 6 czerwca o godz. 15 (w budynku przy ul. Wolności 25).

W Gdyni uczniowie mogą brać udział teraz w drugim terminie rekrutacji - od 15 maja do 5 czerwca 2019 r. do godz. 15.

- Rekrutacja trwa cały czas. W ubiegłych latach udało nam się stworzyć klasę i liczymy, że w tym roku również pojawią się chętni. Warto przypominać uczniom, że mają takie możliwości - mówi Olga Labudda, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Gdyni.
Jeszcze do niedawna szkoły dwujęzyczne w Polsce były rzadkością, teraz zarówno te nowoczesne placówki, jak i po prostu dwujęzyczne klasy stają się coraz popularniejsze i chętnie wybierane przez uczniów i ich rodziców. Jeszcze do niedawna szkoły dwujęzyczne w Polsce były rzadkością, teraz zarówno te nowoczesne placówki, jak i po prostu dwujęzyczne klasy stają się coraz popularniejsze i chętnie wybierane przez uczniów i ich rodziców.

Klasa czy szkoła



Jedną z trójmiejskich szkół, które oferują dwujęzyczną edukację dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym jest Niepubliczna Szkoła Dwujęzyczna.

- W kl. I-III doskonalimy umiejętność komunikowania się w języku obcym, posługując się językiem angielskim w codziennych sytuacjach. Nauka poszczególnych przedmiotów (z zakresu programu brytyjskiego) w j. angielskim jest najbardziej naturalnym wszechstronnym sposobem jego przyswojenia. W kl. IV-VIII dwujęzyczność obejmuje doskonalenie kompetencji językowych na poziomie komunikacyjnym, zagadnień gramatycznych, umiejętności słuchania, czytania i pisania. Poszerzanie zasobu słownictwa ogólnego i specjalistycznego realizujemy poprzez nauczanie wybranych przedmiotów metodą dwujęzyczności. Wprowadzamy również zajęcia z native speakerem. Przygotowujemy uczniów do egzaminów Cambridge - informuje szkoła.
Projekt obejmuje również dwa przedszkola dwujęzyczne, w których zajęcia prowadzone są polskim (MEN) i brytyjskim (National Curriculum) programem nauczania.

Kolejną placówką, która kształci dzieci w wieku od 2,5 do 16 lat w dwóch językach jest British International School Gdańsk (BISG).

- Jako brytyjska szkoła międzynarodowa realizujemy programy nauczania International Primary Curriculum w klasach 1-6 oraz International Middle Years Curriculum w klasach 6-8. Dla polskich dzieci programy nauczania są uzupełniane o treści, które pozwalają spełnić wymagania polskiej podstawy programowej - czytamy o szkole.
Języka angielski jako język wykładowy jest równie z w International School of Gdansk. Szkołę założyła i prowadzi Gdańska Fundacja Oświatowa, która ma 25-letnie doświadczenie w realizowaniu działalności edukacyjnej.

W skład International School of Gdansk wchodzą: International Preschool of Gdansk (edukacja dla dzieci w wieku 2,5 do 5/6 lat), Elementary International School of Gdansk (edukacja dla dzieci w wieku od 6/7 do 14 lat), Middle International School of Gdansk (edukacja dla uczniów w wieku od 14 do 15 lat), High International School of Gdansk (edukacja dla uczniów w wieku od 15 do 18 lat).

Jak przekonują specjaliści, posłanie dziecka do szkoły dwujęzycznej zawsze będzie dobrym pomysłem. Należy jednak bardzo dokładnie rozważyć, jaki ma być drugi nauczany język. Raz podjęta decyzja powinna być bowiem ostateczna.

Wybierając edukację w dwóch językach można zdecydować się na dwie opcje. Pierwszą jest szkoła, drugą są klasy dwujęzyczne. Wybierając edukację w dwóch językach można zdecydować się na dwie opcje. Pierwszą jest szkoła, drugą są klasy dwujęzyczne.

Rozszerzona edukacja językowa w liceach



Po szkole podstawowej uczniów czeka wybór szkoły średniej. Tam kształcenie jest już o wiele bardziej ukierunkowane na wybrane dziedziny wiedzy. Wiele szkół tworzy klasy profilowane, żeby jak najlepiej przygotować młodych ludzi do egzaminów dojrzałości, aby bez problemów dostali się na wymarzone studia.

Ta decyzja jest istotna, ponieważ wybrany profil klasy będzie decydował o tym, z jakich przedmiotów absolwent będzie mógł zdawać egzaminy maturalne na poziomie rozszerzonym. Klasy dwujęzyczne to miejsce, gdzie uczeń przygotuje się do zdawania międzynarodowej matury, która jest przepustką do studiowania na zagranicznych uczelniach.

II LO im. Władysława Pniewskiego oprócz języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego i niemieckiego, proponuje swoim uczniom lektorat z języka norweskiego. III LO, tzw. "Topolówka" oferuje klasę dwujęzyczną z wiodącym językiem angielskim na profilu ekonomicznym i biologiczno-chemicznym, a także specjalną klasę dwujęzyczną, przygotowującą do matury międzynarodowej. V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego ma dwujęzyczną klasę finansowo-biznesową, poza tym lektoraty z języków, w tym: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, łaciński, rosyjski, włoski. VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego, VIII Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej, XIX Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Mokwy oferują rozszerzony język angielski. Z kolei XV Liceum Ogólnokształcące im. Zjednoczonej Europy ma dwujęzyczną klasę z językiem hiszpańskim. XX Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta ma dwujęzyczną klasę matematyczno-fizyczno-informatyczną. X Liceum Ogólnokształcące we wszystkich profilach klas wprowadziło kształcenie dwujęzyczne z językiem angielskim.

Również w Gdyni III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP oferuje klasę przygotowującą do matury międzynarodowej. II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza oferuje klasę dwujęzyczną z j. francuskim. IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej, V Liceum Ogólnokształcące im. płk. Stanisława Dąbka, VI Liceum Ogólnokształcące im. Wacława Sierpińskiego, X Liceum Ogólnokształcące im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej, IX Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego mają klasy z rozszerzonym językiem angielskim.

Miejsca

Opinie (112)

  • Kto się nauczył obcego języka w państwowej szkole na poziomie komunukatywnym, (2)

    niechaj pierwszy rzuci minusem. Tak jak z lekcjami historii, trzy razy zaczynaliśmy od starożytności, a angielski od podstaw. Gdyby nie samodzielna nauka i oglądanie zagranicznych stacji jeszcze z satelity, to idąc do matury nawet poziomu FCE bym nie osiągnął...

    • 22 6

    • A widzisz (1)

      Panie kolego. Otóż w LO nr 8 pani Gil-Poznańska nauczyła mnie angielskiego w 4 lata, na tyle, że przebywając w UK dogadywalem się z każdym i byłem w stanie pisać pisma urzędowe. Mała, skromna i ostra jak brzytwa. Nigdy w życiu nie uczęszczałem na korepetycje. Język techniczny złapałem wykonując różne prace w kilku miejscach w Europie. Oczywiście tak jak wspominasz, douczałem się sam - mama kupiła mi słownik i z nudów tłumaczyłem teksty piosenek. Pozostaję mi pozdrowić najlepszą nauczycielkę, na jaką w życiu trafiłem.

      • 8 0

      • Szczerze zazdroszczę, chciałbym mieć takie doświadczenia z nauki języka w szkole.

        Nie poznałem tej nauczycielki, ale jeżeli to co piszesz jest prawdą to również ją pozdrawiam. Sam siedziałem z kajetem i słownikiem, żeby ze słuchu spisywać nieznane słowa wypowiadane na antenie BBC. Potem pieruńsko drogi słownik oxfordzki i jakoś to szło.
        W liceum mogłem liczyć co najwyżej na podkreślanie ich jako błędnych, bo nie było znane mojemu "wybitnemu" nauczycielowi od rosyjskiego z jakąś podyplomówką filologii angielskiej.

        • 0 0

  • Ciało pedagogiczne (5)

    Piękne te ciało pedagogiczne

    • 5 3

    • co miałeś z polskiego? (4)

      TO ciało - liczba pojedyncza lub TE krowy - liczba mnoga.
      I po co rozmawiać o nauce języków obcych, skoro polski sprawia taką trudność...?

      • 6 0

      • a kogo to obchodzi czy te czy to (3)

        Masakra ustalili jakieś śmieszne reguły i każą się ich trzymać. Pewnie masz nudną te pracę , że się czepiasz . Jak pisze z jednym h jednym u szkoda tuszu

        • 0 0

        • żal mi ciebie...

          szkoda ci tószó? no to chak ci w oko

          • 0 0

        • Mnie obchodzi.

          • 0 0

        • Z jednym h i z jednym u, ale z ż i rz :)

          • 0 0

  • Moje dzieci chodzą od 2 roku życia do przedszkola dwujęzycznego... (1)

    Dzisiaj w wieku 6 lat posługują się angielskim bez problemu

    • 8 5

    • A to akurat ściema.

      Mój syn od początku edukacji idzie z dwujęzycznością a obecnie wyłącznie po angielsku. Nie mówił w wieku 6 lat bez problemu, bo po polsku też bez problemu nie mówił. A dzieckiem jest akurat inteligentnym. To wynika z samego rozwoju mowy. Chyba, że mówiąc "bez problemu" mamy na myśli, że zamienią kulawo 2 zdania z rówieśnikiem na wakacjach.

      • 8 1

  • Czy dobrze rozumiem?

    Że na sprawdzian predyspozycji idą uczniowie klas szóstych? Czy może już zerówkowicze?

    • 0 1

  • polecam

    A ja mam dopiero na studiach wykładowy język angielski i gdybym mogła wybrać wcześniej to z pewnością wybrałabym edukację na poziomie podstawowym również taką. Po niespełna semestrze zaczynasz już automatycznie myśleć w języku obcym :)

    • 7 2

  • W szkole nie nauczy się języka. Tylko praktyka

    Ludzie nie mający styczności z żywym językiem, dukają zagranicą przy prostej rozmowie.

    • 4 3

  • Angielski jest bezdyskusyjna koniecznoscia poniewaz caly swiat go uzywa.

    Pozostale zaleznie gdzie chcesz w Europie mieszkac. Przecietny Francuz, Niemiec czy Hiszpan bardzo nie lubi i potrafi to chlodno okazac ze w ich kraju probujesz porozumiewac sie w jezyku angielskim. No coz, to sa stare historyczne animozje pomiedzy tamtymi narodowosciami. Zreszta ci ktorzy byli i pracowali w tamtych krajach potwierdza co pisze. Oni rozumieja angielski (chociaz nie wszyscy) ale chca aby docenic ich wlasna kulture. Przyklad? Lecialem z NYC do Amsterdamu i rozmawialem z mlodym holenderskim malzenstwem po angielsku. Wszystko bylo OK az do momentu kiedy powiedzialem im ze gdybym byl na emeruturze to moze nawet zdecydowal bym sie zamieszkac w jakim pieknym miejscu w ich kraju. A ta mloda kobieta z dumna nagle mina odpowiedziala ze musze wpierw nauczyc sie ich jezyka jesli chce u nich mieszkac. My rozmawiamy tylko w naszym jezyku. I od tego momentu nastapila cisza az do ladowania W Amsterdamie na lotnisku Schiphol.

    • 4 0

  • szczurek stworzył miasto z dykty

    • 0 1

  • bo to nie chodzi o to aby szkoły były dwujęzyczne, tylko musza te lekcje się odbywać. Wystarczy po 4 godziny tygodniowo , 2 języki, ale co z tego jak pani albo choruje, albo choruje jej dziecko, albo nie przykładamy sie do tych języków, albo nas nie ma na lekcjach. Prawda jest taka , że 3 te przyczyny. I potem wychodza z tych liceów, ze studiów i ani be ani me ani kukuryku.

    • 5 0

  • Inne języki też są ważne (2)

    Po co francuski i hiszpański? Naprawdę? Może po to, że Hiszpański to przecież jeden z najcześciej używanych języków świata ale u nas o tym się zapomina. Mnóstwo firm poszukuje pracowników z językiem angielskim i hiszpańskim aby właśnie obsługiwać rynki hispanojęzyczne np w dużych korporacjach.
    Ja zaczęłam naukę tego języka jeszcze za czasów studiów, teraz synek uczy się w szkole Acento w Gdańsku i jest zachwycony.
    Francuski jest trudny (dla mnie był - nie wyszła mi nauka tego języka) ale też ceniony w branżach specjalistycznych - szczególnie w IT w Kanadzie do której dużo osób po prostu ucieka ze względu na zarobki (a część francuska Kanady słabo włada językiem angielskim). chyba tylko duże sieciówki uczą francuskiego a szkoda.

    • 3 3

    • brawo!

      mądrego to i posłuchać warto ;)

      • 0 0

    • nie tylko

      8 lo

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jak możesz chronić środowisko w codziennym życiu:

 

Najczęściej czytane