Wiadomości

Po angielsku, hiszpańsku czy niemiecku codziennie. Tak uczą trójmiejskie szkoły

Jak przekonują specjaliści, posłanie dziecka do szkoły dwujęzycznej zawsze będzie dobrym pomysłem. Należy jednak bardzo dokładnie rozważyć, jaki ma być drugi nauczany język. Raz podjęta decyzja powinna być bowiem ostateczna.
Jak przekonują specjaliści, posłanie dziecka do szkoły dwujęzycznej zawsze będzie dobrym pomysłem. Należy jednak bardzo dokładnie rozważyć, jaki ma być drugi nauczany język. Raz podjęta decyzja powinna być bowiem ostateczna. fot. 123rf.com/undrey

Rozumiemy, czytamy, ale często nie potrafimy mówić i... myśleć w języku obcym. Znajomość choć jednego języka to dziś właściwie konieczność. Dlatego dwujęzyczna edukacja to sposób na efektywną naukę języka, ale też inwestycja w przyszłość dziecka. Podpowiadamy, które publiczne szkoły w Trójmieście dają takie możliwości.Jak twoje dziecko uczy się języków obcych?

w ramach podstawowej edukacji - w szkole, tak jak przewiduje to program nauczania 22%
chodzi na dodatkowe zajęcia do szkoły językowej 17%
ma prywatnego nauczyciela języka obcego 22%
w ramach podstawowej edukacji i w prywatnej szkole językowej 14%
uczęszcza do dwujęzycznej klasy/szkoły 25%
zakończona Łącznie głosów: 244
Jeszcze do niedawna szkoły dwujęzyczne w Polsce były rzadkością, teraz zarówno te nowoczesne placówki, jak i po prostu dwujęzyczne klasy stają się coraz popularniejsze i chętnie wybierane przez uczniów i ich rodziców.

Specjaliści przekonują, że dwujęzyczne dzieci są bardziej otwarte na świat, łatwiej sobie radzą w życiu, szybciej się uczą. Szkoły dwujęzyczne rozpoczynają kształcenie od przedszkola aż po liceum, a jak wiadomo, im wcześniej zaczniemy uczyć się języka obcego, tym łatwiej nam pójdzie.

Wybierając edukację w dwóch językach można zdecydować się na dwie opcje. Pierwszą jest szkoła, w której oprócz programu MEN obowiązuje program nauczania w języku obcym, najczęściej to program brytyjski NC w j. angielskim - to zwykle prywatne szkoły, w których nauka jest płatna. Drugą są klasy dwujęzyczne - według zasad przyjętych w obowiązującej reformie oświaty klasy dwujęzyczne w szkołach podstawowych (publicznych) można tworzyć od klasy VII (ze specjalnym pozwoleniem również klasy młodsze).

Specjaliści przekonują, że dwujęzyczne dzieci są bardziej otwarte na świat, łatwiej sobie radzą w życiu, szybciej się uczą.
Specjaliści przekonują, że dwujęzyczne dzieci są bardziej otwarte na świat, łatwiej sobie radzą w życiu, szybciej się uczą. fot. 123rf.com/ undrey

Popularne siódme klasy dwujęzyczneW Trójmieście publiczne szkoły podstawowe oferują naukę w klasach dwujęzycznych.

Nauczanie dwujęzyczne w Gdańsku dostępne jest w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w języku angielskim i hiszpańskim, Szkole Podstawowej nr 67 im. Obrońców Poczty Polskiej w języku niemieckim oraz Szkole Podstawowej nr 45 im. Bohaterów Westerplatte w języku angielskim.

W klasach dwujęzycznych lekcje prowadzone są nie tylko w języku polskim, ale również w wybranym języku obcym. Dzięki nauce języka obcego w wymiarze sześciu godzin tygodniowo i w podziale na grupy, przy zastosowaniu nowoczesnych metod nauczania uczniowie tych klas mają szansę w sposób sprawny i szybki opanować wybrany język obcy.

Warunkiem przyjęcia do oddziału dwujęzycznego jest uzyskanie promocji do klasy VII oraz pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji językowych, składającego się z części pisemnej oraz ustnej.

Sprawdzian predyspozycji językowej w gdańskich szkołach:
 • Szkoła Podstawowa nr 3 w Gdańsku - do wyboru 4 lub 6 czerwca: część pisemna - godz. 15 (czas trwania 60 min), część ustna w godz. 16-18 (czas trwania 20 minut)
 • Szkoła Podstawowa nr 45 w Gdańsku - 3 czerwca: część pisemna godz. 14, 4 czerwca: część ustna od. godz. 13
 • Szkoła Podstawowa nr 67 w Gdańsku - 5 czerwca: część pisemna godz. 15 (czas trwania 60 min), 6 czerwca: część ustna od godz. 14

Z kolei w Gdyni w szkołach podstawowych nr: 40 (możliwość wyboru nauki języka hiszpańskiego i języka niemieckiego w kl.VII i VIII), 43, 51 i 53 dodatkowym językiem jest angielski, a w Szkole Podstawowej nr 26 młodzież kształci się w języku francuskim.

- Na razie udało nam się stworzyć jedną klasę VII, ale mamy pozwolenie na poprowadzenie dwóch klas i mam nadzieję, że to się uda. W klasie mamy osiem godzin języka francuskiego, a dodatkowo przedmioty takie jak geografia, chemia czy historia prowadzimy z elementami języka francuskiego. Jako nowość wprowadziliśmy też dodatkowy język obowiązujący w klasie czwartej, jest to język francuski i tam również można zapisywać dzieci, ale już bez egzaminów predyspozycji - mówi Alicja Bajduszewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w Gdyni, filia na ul. Wolności 25.
Jak dodaje, szkoła test predyspozycji językowych do klasy siódmej planuje na 6 czerwca o godz. 15 (w budynku przy ul. Wolności 25).

W Gdyni uczniowie mogą brać udział teraz w drugim terminie rekrutacji - od 15 maja do 5 czerwca 2019 r. do godz. 15.

- Rekrutacja trwa cały czas. W ubiegłych latach udało nam się stworzyć klasę i liczymy, że w tym roku również pojawią się chętni. Warto przypominać uczniom, że mają takie możliwości - mówi Olga Labudda, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Gdyni.
Jeszcze do niedawna szkoły dwujęzyczne w Polsce były rzadkością, teraz zarówno te nowoczesne placówki, jak i po prostu dwujęzyczne klasy stają się coraz popularniejsze i chętnie wybierane przez uczniów i ich rodziców.
Jeszcze do niedawna szkoły dwujęzyczne w Polsce były rzadkością, teraz zarówno te nowoczesne placówki, jak i po prostu dwujęzyczne klasy stają się coraz popularniejsze i chętnie wybierane przez uczniów i ich rodziców. fot. 123rf.com/undrey

Klasa czy szkołaJedną z trójmiejskich szkół, które oferują dwujęzyczną edukację dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym jest Niepubliczna Szkoła Dwujęzyczna.

- W kl. I-III doskonalimy umiejętność komunikowania się w języku obcym, posługując się językiem angielskim w codziennych sytuacjach. Nauka poszczególnych przedmiotów (z zakresu programu brytyjskiego) w j. angielskim jest najbardziej naturalnym wszechstronnym sposobem jego przyswojenia. W kl. IV-VIII dwujęzyczność obejmuje doskonalenie kompetencji językowych na poziomie komunikacyjnym, zagadnień gramatycznych, umiejętności słuchania, czytania i pisania. Poszerzanie zasobu słownictwa ogólnego i specjalistycznego realizujemy poprzez nauczanie wybranych przedmiotów metodą dwujęzyczności. Wprowadzamy również zajęcia z native speakerem. Przygotowujemy uczniów do egzaminów Cambridge - informuje szkoła.
Projekt obejmuje również dwa przedszkola dwujęzyczne, w których zajęcia prowadzone są polskim (MEN) i brytyjskim (National Curriculum) programem nauczania.

Kolejną placówką, która kształci dzieci w wieku od 2,5 do 16 lat w dwóch językach jest British International School Gdańsk (BISG).

- Jako brytyjska szkoła międzynarodowa realizujemy programy nauczania International Primary Curriculum w klasach 1-6 oraz International Middle Years Curriculum w klasach 6-8. Dla polskich dzieci programy nauczania są uzupełniane o treści, które pozwalają spełnić wymagania polskiej podstawy programowej - czytamy o szkole.
Języka angielski jako język wykładowy jest równie z w International School of Gdansk. Szkołę założyła i prowadzi Gdańska Fundacja Oświatowa, która ma 25-letnie doświadczenie w realizowaniu działalności edukacyjnej.

W skład International School of Gdansk wchodzą: International Preschool of Gdansk (edukacja dla dzieci w wieku 2,5 do 5/6 lat), Elementary International School of Gdansk (edukacja dla dzieci w wieku od 6/7 do 14 lat), Middle International School of Gdansk (edukacja dla uczniów w wieku od 14 do 15 lat), High International School of Gdansk (edukacja dla uczniów w wieku od 15 do 18 lat).

Jak przekonują specjaliści, posłanie dziecka do szkoły dwujęzycznej zawsze będzie dobrym pomysłem. Należy jednak bardzo dokładnie rozważyć, jaki ma być drugi nauczany język. Raz podjęta decyzja powinna być bowiem ostateczna.

Wybierając edukację w dwóch językach można zdecydować się na dwie opcje. Pierwszą jest szkoła, drugą są klasy dwujęzyczne.
Wybierając edukację w dwóch językach można zdecydować się na dwie opcje. Pierwszą jest szkoła, drugą są klasy dwujęzyczne. fot. 123rf.com/Lamai Prasitsuwan

Rozszerzona edukacja językowa w liceachPo szkole podstawowej uczniów czeka wybór szkoły średniej. Tam kształcenie jest już o wiele bardziej ukierunkowane na wybrane dziedziny wiedzy. Wiele szkół tworzy klasy profilowane, żeby jak najlepiej przygotować młodych ludzi do egzaminów dojrzałości, aby bez problemów dostali się na wymarzone studia.

Ta decyzja jest istotna, ponieważ wybrany profil klasy będzie decydował o tym, z jakich przedmiotów absolwent będzie mógł zdawać egzaminy maturalne na poziomie rozszerzonym. Klasy dwujęzyczne to miejsce, gdzie uczeń przygotuje się do zdawania międzynarodowej matury, która jest przepustką do studiowania na zagranicznych uczelniach.

II LO im. Władysława Pniewskiego oprócz języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego i niemieckiego, proponuje swoim uczniom lektorat z języka norweskiego. III LO, tzw. "Topolówka" oferuje klasę dwujęzyczną z wiodącym językiem angielskim na profilu ekonomicznym i biologiczno-chemicznym, a także specjalną klasę dwujęzyczną, przygotowującą do matury międzynarodowej. V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego ma dwujęzyczną klasę finansowo-biznesową, poza tym lektoraty z języków, w tym: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, łaciński, rosyjski, włoski. VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego, VIII Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej, XIX Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Mokwy oferują rozszerzony język angielski. Z kolei XV Liceum Ogólnokształcące im. Zjednoczonej Europy ma dwujęzyczną klasę z językiem hiszpańskim. XX Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta ma dwujęzyczną klasę matematyczno-fizyczno-informatyczną. X Liceum Ogólnokształcące we wszystkich profilach klas wprowadziło kształcenie dwujęzyczne z językiem angielskim.

Również w Gdyni III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP oferuje klasę przygotowującą do matury międzynarodowej. II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza oferuje klasę dwujęzyczną z j. francuskim. IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej, V Liceum Ogólnokształcące im. płk. Stanisława Dąbka, VI Liceum Ogólnokształcące im. Wacława Sierpińskiego, X Liceum Ogólnokształcące im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej, IX Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego mają klasy z rozszerzonym językiem angielskim.

Opinie (112)

 • Lol niescislosci

  A co z XIV LO w Gdyni ktore ma dwujezyczne klasy w liceum? Z jezykiem angielskim jako wykladowym. To jedna z niegdys trzech szkol ktore to umozliwialy.

  • 9 1

 • Nie polecam Xlo

  Nowa szkoła, dała pełno obietnic, nie wywiązała się z nich, dwujęzyczności praktycznie żadnej, dyrekcja nie ma pojęcia co się w szkole dzieje, jakby nie miała pojęcia o prowadzeniu szkoly. Organizacja zerowa. Niektórzy nauczyciele mam wrażenie że bez kwalifikacji do nauki w języku polskim, a co dopiero angielskim. Nie polecam z całego serca.

  • 17 6

 • Wyciąganie kasy

  Nie powinno być szkół społecznych i prywatnych. Wszystkie szkoły powinny być społeczne. Ten podział jest od początku i to jest złe. W Niemczech nie ma takiego podziału i jest ok.
  Dzieci uczą się języka i się nauczą w szkole, ale angielski jest codziennie. I nauczą się.
  U nas jest to chore. Chodzi tylko o wyciągnięcie pieniędzy od rodziców.
  A można byłoby pojechać na urlop do Tajlandii.

  • 9 29

 • uczą nauczyciele którzy przebierali się i śpiewali piosenki?

  • 19 13

 • Chodziłam do klasy dwujęzycznej niemieckiej w liceum. Angielskiego nauczyłam się w szkole językowej, a niemieckiego w normalnej. Znam dzięki temu bardzo dobrze dwa języki obce, których używam teraz codziennie w pracy. Polecam klasę dwujęzyczną.

  • 22 3

 • Z hiszpańskim to ci co chcą w narkobiznesie robic

  Tylko angielski ma sens przy dwujezycznosci w sensownym życiu zawodowym.

  • 6 37

 • Po co komu hiszpański albo francuski? No chyba, że ktoś lubi podróżować po Ameryce Płd albo chce wyjechać do stanów :) Ja bym chciał znać niemiecki z praktycznych powodów i nauczyć się chińskiego. Niestety jakoś do głowy nie przychodzą mi kolejne języki a i czasu za mało na naukę więc mam opanowane tylko 2 angielski i rosyjski.

  • 10 19

 • z tymi jezykami od przedszkola czy podstawówki to totalna bzdura

  ale rodzice brajanków i dzesik myślą, że za ich nieuka wszystko załatwi szkoła z kilkoma zagramanicznymi językami

  • 4 45

 • na całą Gdynię tylko dwie klasy dwujęzyczne???

  szczurek wydaje miliony na imprezki i pomniki a nie ma na edukację???

  • 15 4

 • Mało tych klas

  W każdej szkole powinna być jedna klasa dwujęzyczna. Może w nowej szkole przy Jabłoniowej utworzyć taką klasę

  • 14 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jaka rzeźba terenu przeważa w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

 

Najczęściej czytane