• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Po wakacjach uczniowie wrócą do szkół? MEN szykuje różne scenariusze

Wioleta Stolarska
25 czerwca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Czy od września uczniowie wrócą do szkoły? Czy od września uczniowie wrócą do szkoły?

W piątek oficjalnie zakończy się rok szkolny 2019/2020 - to pierwsza taka sytuacja, kiedy uczniowie kończą zajęcia zdalnie. A jak będzie wyglądała nauka po wakacjach? Choć przed nami dwa miesiące wakacji, to pytanie już teraz dręczy wielu uczniów i ich rodziców. Ministerstwo Edukacji zapewnia, że robi wszytko, by nauka wróciła do szkolnych sal, jednak nie da się ukryć, że resort przygotowuje się na taki scenariusz, w którym edukacja zdalna będzie kontynuowana.



Czy od września uczniowie wrócą do szkoły?

Czy od września szkoły będą pracować zdalnie?

- Przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. Zrobimy wszystko, aby dzieci wróciły do szkół od września w normalnym trybie - zapewnia Ministerstwo Edukacji Narodowej i podkreśla, że kluczowe jest bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i dyrektorów.
MEN przygotowuje się na różne scenariusze od września. Wszystko będzie zależało od rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce.

- Jeśli epidemia nie ustąpi, wówczas mamy przygotowane podstawy prawne, by kontynuować zajęcia na odległość w nowym roku szkolnym - powiedział kilka dni temu Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Jak MEN przygotowuje się do kontynuacji nauki online?



MEN pracuje nad usprawnieniem rządowej platformy epodreczniki.pl. Do tej pory nauczyciele nie mogli korzystać z niej w pełni, korzystali za to z wielu różnych komunikatorów, co według nich było często problematyczne.

- Wprowadzamy nowe funkcjonalności, tak aby dostosować to narzędzie do potrzeb szkół - informuje resort i obiecuje, że uruchomi narzędzie do wideokonferencji, które ułatwi lekcje.
Zapowiedziano też nowelizację Karty nauczyciela, a w planach mają być również dodatkowe szkolenia ze zdalnej nauki.

Jak mogłaby wyglądać zdalna szkoła po wakacjach? Pod uwagę branych jest kilka scenariuszy, m.in. taki, który zakłada przeprowadzenie części zajęć zdalnie, a części w niewielkich grupach w szkole. Podobnie jak w trakcie czerwcowych konsultacji dla uczniów w szkołach.

Nierealnym niestety wydaje się w polskich warunkach organizowanie zajęć dla wszystkich uczniów stacjonarnie jednak w mniejszych grupach z zachowaniem reżimu sanitarnego. Jeszcze przed pandemią w wielu placówkach dzieci uczyły się na dwie lub trzy zmiany.

Najbardziej prawdopodobnym wydaje się być wariant z przeprowadzaniem zajęć na jednej, dedykowanej platformie.

Szkoły średnie w Trójmieście


W czerwcu w szkołach odbyły się egzaminy w specjalnych warunkach. W czerwcu w szkołach odbyły się egzaminy w specjalnych warunkach.

Rodzice: chcemy wrócić do szkoły



Uczniowie, rodzice i nauczyciele zachodzą w głowę, jak długo jeszcze potrwa zdalne nauczanie i nie kryją, że nikt z nich nie wyobraża sobie, by kontynuować naukę w sposób, jaki znamy z tego roku szkolnego.

- Zdalna nauka w szkole moich dzieci była całkowitą fikcją. Wiem, że pewnie wiele osób uważa, że dobrze poszło, skoro rok szkolny kończy się i nikt nie mówi o poprawianiu go czy przedłużaniu, ale nie poszło. Gdybym nad córką nie siedziała, nie tłumaczyła, nie pomagała w zadaniach, to nie wiem, co by było, ale to nie moje zadanie, tylko szkoły. Mam wrażenie, że moje dzieci straciły wiele z tego, co mogłyby się nauczyć w normalnych warunkach, a teraz muszą iść dalej - mówi Magda.

Znajdź korepetytora w Trójmieście



- Moja 14-letnia córka płacze na myśl o dalszej nauce zdalnej. To jest horror, nauka nie może polegać tylko na wysyłaniu e-maili z zadaniami - dodaje Marta.
- Ja na razie mam bardzo wielką nadzieję i łudzę się, że może jednak wróci normalne nauczanie, bo niby dlaczego nie. Wszystko wraca do normy, wszystko pootwierali: sklepy, kina, stadiony, tylko nie wiem dlaczego szkoły były pozamykane - podkreśla Danuta.
Zdalnej nauki we wrześniu szczególnie nie wyobrażają też sobie rodzice, których dzieci po wakacjach pójdą do pierwszej klasy podstawówki czy szkoły średniej.

- Dla maluchów to będzie coś niewyobrażalnie trudnego, oni muszą pokazać swoich nowych kolegów, nauczycieli, odnaleźć się w nowej sytuacji, ale prze ekran komputera nie będzie to dla nich realne - ocenia Tomek, tata przyszłego ucznia I klasy SP.
Rodzice zamierzają w piątek, 26 czerwca, od godz. 12 do godz. 14 pojawić się przy gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie.

- Zbierzemy ogromną siłę, która pokaże, że nie można jej lekceważyć. Jeżeli mimo naszych starań rząd w oficjalnym stanowisku oświadczy kontynuację nauki zdalnej, wyjdziemy we wrześniu w całej Polsce na ulice - deklarują rodzice w grupie "Strajk Rodziców".

Kursy przygotowujące do egzaminów w Trójmieście - również online


Zdalna edukacja wielkim wyzwaniem



Ze względu na epidemię koronawirusa zajęcia stacjonarne w szkołach zostały zawieszone 12 marca. Po dwóch tygodniach wprowadzono obowiązek zdalnej edukacji. Szybko okazało się, że powrót do normalnej nauki nie będzie łatwy.

Podczas zdalnej nauki realizowana była podstawa programowa, a nauczyciele wystawiali oceny i przeprowadzali sprawdziany. Za organizację kształcenia na odległość odpowiadali dyrektorzy szkół.

Czytaj też: Świadectwa po pandemii. Jakie będą wyniki?

Centrum Cyfrowe przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacji Szkoła z klasą przeprowadziły badanie, które miało pokazać, jak poradzili sobie polscy nauczyciele, z jakimi problemami borykali się podczas zdalnej nauki.

47 proc proc. przebadanych nauczycieli jako główny problem wskazało czasochłonność nauczania. Braki sprzętowe i łącze internetowe uczniów to największe ograniczenie według 36 proc. uczniów i 32 proc. nauczycieli. Dla wielu trudnością było zorganizowanie pracy w trybie "home office". Najmniejszym problemem według badanych był kontakt z rodzicami czy obsługa oprogramowania do pracy zdalnej.

Jednak mimo braku trudności obsługi narzędzi dla większości nauczycieli nauczanie zdalne stanowiło wyzwanie, na które nie byli przygotowani.

Opinie (127) 4 zablokowane

  • Zakończenie zdalne ale msza dla wszystkich

    Zadziwia mnie brak normalnego zakończenia roku szkolnego z podziałem na mniejsze grupy bo jak piszą dyrektorzy
    Czemu więc zachęcają do mszy świętej w kościele dla wszystkich uczniów szkoły
    Tzn że pandemia w szkole jest ale kościołach jej nie ma?

    • 7 1

  • A nauczyciele? (1)

    Przydaloby sie zwolnic polowe pseudopedagogow.

    • 5 7

    • A niewydolny rodzicom

      Poodbierac dzieci.

      • 6 0

  • (1)

    Po pierwsze- primo: czesc nauczycieli totalnie olala temat. Po drugie- primo: czesc uczniow tylko logowala sie i szla epac. I po trzecie- primo ultimo: rodzice zdale sobie sprawe ze ich dzieci to nie do konca aniolki.

    • 10 1

    • U mnie w Technikum: dramat: matma, niemiecki, ang...pani zaczęła lekcje

      prowadzić jak dyrektor kazał, wos, niektóre zawodowe. Smęty nad smętami na polskim. Wstyd nauczyciele!!!

      • 0 0

  • jak nie wiesz to stolarska nie pisz glupot

    • 0 0

  • zamiast sie wziąć do roboty to jakaś stolarska

    pisze bez sensu i chce za to pieniądze

    • 0 0

  • Dzieci nie chodzą i nie pójdą już do szkoły, bo po prostu edukacja nie będzie już im nigdy potrzebna!

    Czy w ogóle ktoś z was się zastanawiał nad tym, że dzieci nie chodzą i nie pójdą już do szkoły, bo po prostu edukacja nie będzie już im nigdy potrzebna? Czy zdajecie sobie sprawę, co strasznego to oznacza i do czego prowadzą te wydarzenia ?

    • 3 1

  • Rząd całkowicie zniszczył szkołę.
    Najpierw p. Zalewska zagęściła szkoły, przeludniła, pogorszyła warunki do nauki. Zdemolowała szkołę.
    Potem wybuchła pseudoepidemia więc rząd uległ globalnej nie popartej żadnymi badaniami i zamknął szkoły.
    Teraz wymyślił i**otyczne, nierealne do zrealizowania reżimy sanitarne, które narzuca samorządom. Samorządy nie maja pieniędzy więc szkół nie otworzą.

    • 2 2

  • Dlaczego nie mają być otwarte szkoły skoro baseny, wesela.... bez ograniczeń . Poza tym egzaminy np matura nie będzie dostosowywana do poziomu nauczania, który jest nędzny...

    • 0 2

  • Pandemii nie wymyslil rzad! Ludzie przestancie miec pretensje do rzadu!! Zdrowie jest wazniejsze!!! Nauka zdalna jest utrudnieniem zarowno dla dzieci, rodzicow i nauczycieli. Ale jezeli tak musi byc przez pandemie to dostosujmy sie do tego. Rowniez mam dzieci i nie narzekam.

    • 1 0

  • Daliśmy radę! - Trójka dzieci w jednym mieszkaniu...

    Krytykujecie wszystko, a szczególnie nauczycieli. Nie można wszystkich stawiać pod jedna kreską! I w szkole jeden nauczyciel robi dużo, a drugi mniej. To samo z dziećmi, jedno przeczyta i zrozumie wszystko, a drugie potrzebuje rodzica pomocy... Zastanówmy się jak przetrwać tę pandemii, a nie wszystko krytykować! Wolicie, aby dzieci przyniosły to choróbsko! Ja już wolę naukę zdalną! I wcale nie jestem za tym, żeby wszystkie zajęcia były on- line. Dlaczego? Bo system i internet nie wytrzyma! W większości domów brakuje miejsca, żeby każde dziecko mogło zamknąć się w oddzielnym pokoju i w spokoju wysłuchać tego co przekazuje nauczyciel. Może warto zastanowić się, które przedmioty obowiazkowo powinny być on-line np. j. angielski, matematyka, fizyka, chemia, a pozostałe mogą sobie przeanalizować sami, korzystając z przesłanych wskazówek, notatek, prezentacji itp. lub w ramach konsultacji poprosić o wyjaśnienie niezrozumiałych zagadnień? Taki system panował w szkole moich dzieci i uważam, że był super! Może więcej pracy dla nauczycieli, bo widziałam, że na różnych grupkach ciągle coś dzieciom odpisywali i tłumaczyli, ale dzieci były zadowolone. Nie sądzicie, że to jest rozsądniejsze, niż narażać dzieci i siebie na stres, jak zorganizować miejsce dla każdego do lekcji, albo posyłać do szkoły! Ja i wcześniej pomagałam dzieciom w lekcjach jeśli mnie o to prosili i teraz w trakcie nauki zdalnej też. Dla mnie to nie problem, bo dzieci są dla mnie najważniejsze! A nauczycieli podziwiam, bo widziałam, jak starali się zainteresować materiałem dzieci, korzystając z różnych metod! Jeśli ktoś zechce to i podczas zdalnej nauki będzie się uczył, a jak ktoś nie zechce, to i w szkole się nie nauczy...

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Kultura wzmacnia. kultura krzepi! Bałtyckie Perły Kultury

warsztaty, spotkanie, konsultacje

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

W jakiej gdańskiej dzielnicy znajduje się najwięcej pomników przyrody?

 

Najczęściej czytane