• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Podwójny nauczyciel

30 marca 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Rozporządzenie ma na celu ujednolicenie systemu kształcenia nauczycieli. W większości szkół wyższych, pomijając akademie pedagogiczne, wygląda to bardzo różnie. Projekt rozporządzenia zakłada kształcenie studenta i jednocześnie przyszłego nauczyciela już od początku studiów, tak by już po licencjacie mógłby nauczać dwóch przedmiotów. Dalej, czyli na studiach magisterskich, mógłby kształcić się w jednym z nich. Poza tym projekt określa szczegółowo liczbę godzin dydaktycznych i praktyk jakie musi odbyc przyszły nauczyciel.

- Dotychczasowy system kształcenia nauczycieli na uniwersytetach kładł nacisk na nauczanie przedmiotu kierunkowego - na przykład matematyki czy geografii - a dopiero na to nakładano przygotowanie pedagogiczne - tłumaczy Franciszek Potulski, wiceminister edukacji narodowej i sportu. - Student decydował się na wybór tzw. bloku pedagogicznego pod koniec studiów. Chcielibyśmy te proporcje odwrócić. Szczerze mówiąc od tego powinna się rozpocząć reforma systemu edukacji jakieś dziesięć lat temu. Chcielibyśmy by po studiach zawodowych nauczyciel miał uprawnienia do nauczania dwóch przedmiotów.

Projekt rozporządzenia budzi w niektórych środowiskach akademickich duże kontrowersje. Jednak na Uniwersytecie Gdańskim nie wywołuje ogromnych emocji.

- Nowością na pewno jest wprowadzenie kształcenia nauczycieli z możliwością nauczania dwóch przedmiotów - mowi prof. dr hab. Halina Piekarek-Jankowska, prorektor ds. kształcenia UG. - Jednak w projekcie nie znajduję szczególnie dyskusyjnych zapisów. Pewne watpliwości może budzić mało precyzyjne rozdzielenie kwestii kształcenia kierunkowego i przedmiotowego. Są przecież takie przedmioty w szkole, które nie mogą być kierunkowymi na studiach, np. przyroda. Nie jestem też pewna czy proponowany bardzo duży zakres godzin jest możliwy do zrealizowania. Jednak ten projekt będzie poddany dalszym konsultacjom.

Uniwersytet Gdański jako jedna z pierwszych uczelni zapowiedziała wprowadzenie systemu bolońskiego, który funkcjonuje obecnie prawie na wszystkich uczelniach wyższych Europy i opiera się na trójstopniowym systemie kształcenia. Studenci obowiązkowo zaliczają 3-letnie studia zawodowe (licencjat), potem kształcą się na 2-letnich studiach magisterskich oraz studiach doktoranckich. Na uniwersytecie system ten wdrażany będzie stopniowo. Po raz pierwszy w roku akademickim 2005/2006 kiedy wejdzie w życie nowa matura.

- Moje konsultacje rozpocząłem od Uniwersytetu Gdańskiego, ponieważ to młoda uczelnia - wyjaśnia Potulski. - Tutaj łatwiej o przeprowadzenie reform. Wiem, że uniwersytet przygotowuje się do wprowadzenia systemu bolońskiego.

To bardzo rozsądne rozwiązanie, które pozwoli uczelni na dostosowanie się do wymogów Unii Europejskiej.
Głos Wybrzeża

Opinie

Wydarzenia

Konferencja Marketing w Kulturze 2024 (3 opinie)

(3 opinie)
konferencja

Nowe Trendy w Turystyce

399 zł
konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jaka rzeka przepływa przez centrum Gdańska?

 

Najczęściej czytane