Wiadomości

stat

Politechnika Gdańska najpopularniejszą uczelnią w Polsce

Politechnika Gdańska była podczas tegorocznej rekrutacji na studia najpopularniejszą uczelnią w Polsce.
Politechnika Gdańska była podczas tegorocznej rekrutacji na studia najpopularniejszą uczelnią w Polsce. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Politechnika Gdańska była podczas tegorocznej rekrutacji na studia najpopularniejszą uczelnią w Polsce. Według rankingu opracowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego o jedno miejsce na gdańskiej uczelni ubiegało się średnio 9,3 osób.Czy uważasz, że właściwie wybrałe(a)ś kierunek studiów?

tak, na szczęście kierunek spełnił moje oczekiwania

49%

nie do końca, ale to wina m.in. moich mylnych wyobrażeń

26%

nie, drugi raz nie wybrał(a)bym kierunku, który studiowałe(a)m

25%
Niemal 430 tys. studentów rozpoczęło w tym roku akademickim studia na polskich uczelniach. Spośród nich ponad sto tysięcy zdecydowało się na naukę w niepublicznych szkołach wyższych. Największą popularnością wciąż cieszą się kierunki informatyczne oraz te związane z zarządzaniem i psychologią.

Czytaj też: "Trójmiejskie uczelnie to nie ekstraklasa, a II liga". Potrzeba więcej współpracy, mniej biurokracji

Politechnika Gdańska wyprzedza Warszawę i PoznańW tegorocznym rankingu uczelni najczęściej wybieranych przez kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie Politechnika Gdańska znalazła się na najwyższej pozycji. O jedno miejsce na PG ubiegało się aż 9,3 osób.

- Bardzo się cieszę z popularności studiów na Politechnice Gdańskiej. Wynika to zarówno z zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowanych absolwentów kończących kierunki inżynierskie, jak i z atrakcyjnej oferty dydaktycznej poszczególnych wydziałów i dobrej opinii o naszych absolwentach wśród pracodawców - mówi prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej.
W pierwszej trójce uczelni uplasowały się także Politechnika Warszawska (7,6 chętnych na jedno miejsce) oraz Politechnika Poznańska (6,8 kandydatów na jedno miejsce). Warto podkreślić, że w poprzedniej edycji rankingu obie te uczelnie wyprzedziły Politechnikę Gdańską, jednak tym razem to PG znalazła się na szczycie zestawienia.

Z kolei wśród najczęściej wybieranych uczelni niepublicznych na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie oraz studia niestacjonarne na drugim miejscu znalazła się Wyższa Szkoła Bankowa z siedzibą w Gdańsku.

Czytaj też: Studia zaoczne są "gorsze"? Poziom ma podnieść dodatkowy rok nauki

Informatyka najpopularniejsza na PGPodczas tegorocznej rekrutacji Politechnika Gdańska przyjęła na studia stacjonarne pierwszego stopnia prawie 3,5 tysiąca osób, z których panie stanowią niemal połowę. Wśród nowych studentów znalazło się 21 laureatów olimpiad. Studia stacjonarne drugiego stopnia rozpoczęło ponad 200 osób, w większości kobiet. Najpopularniejszym kierunkiem, podobnie jak w skali całego kraju, była informatyka. Na kolejnych pozycjach na naszej uczelni uplasowały się budownictwo, automatyka i robotyka, elektronika i telekomunikacja oraz inżynieria danych. Rok akademicki 2017/2018 w całej Polsce rozpoczęło ponad 429 tysięcy nowych studentów.

Czytaj też: Przyszli ekonomiści i dentyści, Skandynawia też ma wzięcie. Tak wybierają kandydaci na studia

Jakie kierunki były wybierane najczęściej?W pierwszej piątce zestawienia najpopularniejszych kierunków na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich znalazły się: informatyka, zarządzanie, psychologia, ekonomia i prawo.

Informatykę chciało studiować 42 tys. osób, zarządzanie niemal dwa razy mniej (24 tys.), psychologię - ponad 20 tys., ekonomię 17,9 tys., a prawo - 17,8 tys. osób. W porównaniu z ubiegłym roku akademickim stawka prezentowała się podobnie, choć nie identycznie. Na pierwszym miejscu znajdowała się informatyka, na drugim - zarządzanie, podium zamykało jednak prawo. A do pierwszej piątki wchodziła - oprócz psychologii - automatyka i robotyka.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (127)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Źródła energii odnawialnej to: