Wiadomości

stat

Politechnika otwiera zajęcia dla chętnych. Ruszają zapisy

Oferta zajęć Politechniki Wielu Pokoleń jest różnorodna, dostosowana do wieku i poziomu wiedzy uczestników.
Oferta zajęć Politechniki Wielu Pokoleń jest różnorodna, dostosowana do wieku i poziomu wiedzy uczestników. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Politechnika Wielu Pokoleń - to pierwszy na Pomorzu uniwersytet z ofertą bezpłatnych, praktycznych zajęć edukacyjnych dla każdego. Tu wiek nie ma znaczenia, w specjalnym projekcie Politechniki Gdańskiej udział mogą wziąć zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli - każdy, kto chce poszerzyć wiedzę i zdobyć nowe umiejętności w takich kierunkach, jak matematyka, przedsiębiorczość, komunikacja czy ochrona środowiska. Zapisy ruszają 1 października.Czy w Trójmieście brakuje bezpłatnych programów aktywizujących mieszkańców?

nie, jest bogata oferta zajęć 11%
mogłoby być lepiej 22%
tak, jest ich wciąż za mało 67%
zakończona Łącznie głosów: 373
Zajęcia dla przedszkolaków, dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, dorosłych i seniorów. Politechnika Wielu Pokoleń to unikatowa inicjatywa stworzona przez gdańską politechnikę wspólnie z Gminą Miasta Gdańsk, Hevelianum i Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym.

Pierwsza edycja zajęć odbędzie się w semestrze zimowym - październik 2019 - luty 2020.

Praktyczne zajęcia dla małych i dużychOferta zajęć jest różnorodna, dostosowana do wieku i poziomu wiedzy uczestników. Obejmuje około 50 przedmiotów związanych z naukami ścisłymi i techniką oraz naukami społeczno-ekonomicznymi. Przyszli słuchacze w ramach swojej kategorii wiekowej mają możliwość wyboru dowolnej liczby zajęć z różnych dziedzin, zgodnie z własnymi zainteresowaniami i kierunkami, w jakich chcą się rozwijać. Uczniowie szkolni mogą na przykład jednocześnie uczyć się podstaw mechaniki i produkcji żywności, dorośli - programowania oraz prawa i finansów, a seniorzy - obsługi programów komputerowych i komunikacji.

Formuła zajęć to warsztaty, wykłady, konwersatoria, laboratoria, zajęcia w terenie oraz kursy online. Przeważają zajęcia praktyczne, mocno angażujące uczestników, gdzie zadaniem będzie np. przeprowadzenie doświadczenia, rozwiązanie problemu, stworzenie przedmiotu codziennego użytku bądź zaprojektowanie konstrukcji przestrzennej.

Centra edukacyjne dla dzieciDla rodzin i zajęcia specjalneTo, co nietypowe dla tego typu projektów, to właśnie zajęcia wielopokoleniowe - warsztaty i wykłady, w których uczestniczyć mogą rodzice wraz dziećmi oraz dziadkowie z wnukami. Wycieczka na budowę, warsztaty kreatywnego myślenia czy zajęcia z podstaw ekonomii będą doskonałą okazją do spędzenia czasu z rodziną i pogłębienia wzajemnych relacji.

Ponadto program przewiduje laboratoria z fizyki dedykowane młodzieży szkolnej o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz klasom wraz z ich nauczycielami. Osoby dorosłe, preferujące naukę zdalną, mogą realizować w dowolnym miejscu i czasie kursy online.

Projekt skierowany jest przede wszystkim do osób niezwiązanych z Politechniką Gdańską, a tym samym mającym często ograniczony dostęp do bezpłatnej, specjalistycznej wiedzy.

Czytaj też: Ogromne kolejki do zapisów na zajęcia Uniwersytetu trzeciego wieku

Ruszają zapisyZapisy na pierwszy semestr zajęć potrwają od 1 do 6 października - zapisywać można się drogą elektroniczną. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. O wynikach rekrutacji kandydaci zostaną poinformowani do 8 października.

Zajęcia rozpoczną się w połowie października i będą odbywały się w czwartki i piątki w godzinach popołudniowych oraz w soboty do godziny 14 na Politechnice Gdańskiej (każdy przedmiot według indywidualnego harmonogramu). Poprowadzą je specjaliści i nauczyciele akademiccy z politechniki. Kameralne grupy - od 8 osób na warsztatach do 40 osób na wykładach - ułatwią uczestnikom kontakt z prowadzącymi i zmotywują do aktywnego udziału. Osoby, które wykażą się wysoką frekwencją i zaangażowaniem, otrzymają pamiątkowy dyplom Politechniki Wielu Pokoleń.

W lutym 2020 r. odbędzie się nabór na letni semestr zajęć, a oferta edukacyjna zostanie poszerzona o nowe przedmioty, m.in. warsztaty językowe, zajęcia z zakresu technologii kosmicznych czy kolarstwa.

Kluby seniora w TrójmieścieProjekt dofinansowany jest z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. Wartość projektu wynosi 2 mln 308 tys. 635,53 zł, z czego dofinansowanie wynosi 2 mln 239 tys. 375,53 zł.

Opinie (30)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Larwa żaby trawnej to: