Polski pisemny za trudny?

- Tematy tegorocznej matury z języka polskiego, przyjęte z wielką konsternacją przez uczniów i nauczycieli akademickich, są chyba karą za samodzielność - napisała Teresa Kantelecka, metodyk - polonista z Uniwersytetu Gdańskiego. Narzekali też uczniowie na stopień trudności pisemnej matury z polskiego, utyskiwali rodzice, że to matura tylko dla humanistów.

Mama maturzysty Piotra z IX LO nie potrafi ukryć złości.

- Mój syn wybiera się na Politechnikę Gdańską - mówi. - Jest dobrym uczniem, ale uważa, że ktoś się wściekł z tymi tematami. Nawet poloniści byli zdziwieni.

Protesty nauczyciele poloniści skierowali do metodyków Uniwersyetu Gdańskiego. Teresa Kantelecka od lat jest sekretarzem Okręgowego Komitetu Olimpiady Języka Polskiego i Literatury. - Żaden z tegorocznych tematów nie bierze pod uwagę możliwości uczniów - uważa. - Przy każdym temacie wymagano od uczniów szerokiej wiedzy z zakresu teorii literatury na poziomie akademickim, a to niezgodne z założeniami reformy oświaty. Uczeń powinien wykazać swoje praktyczne umiejętności oceniania i tworzenia sądów o literaturze - dodaje.

Metodycy języka polskiego w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku też nie wiedzą, kto ułożył tak trudne tematy, które nie przystają do możliwości abiturientów różnych typów szkół średnich. - Od ponad dwóch lat układaniem tematów na płatne zlecenie Kuratorium Pomorskiego zajmuje się Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - mówi Bogumiła Zagłobina, metodyk - polonista z CEN w Gdańsku. - Zgłaszaliśmy chęć współpracy przy opracowywaniu tematów pisemnych, ale poprzedni kurator, Andrzej Jachnik, tego sobie nie życzył. A nowy kurator zastał już zatwierdzony porządek w opracowywaniu tematów z języka polskiego.

Pod tematami prac widnieje podpis Jarosława Śliwy, polonisty, dyrektora Wydzialu Kształcenia Ponadgimnazjalnego w Kuratorium Pomorskim.
- Nie mogę poinformować, kim są autorzy tematów maturalnych. Ta informacja jest chroniona zarządzeniem wewnętrznym. Te osoby wykonują usługę dla kuratora zgodnie z przepisami. Autorzy zastrzegli sobie anonimowość ze względów bezpieczeństwa.

- Nie mogę zrozumieć, jak doświadczony polonista może ułożyć cztery takie tematy, z których każdy następny jest trudniejszy - mówi Irmina Borkowska, polonistka z dużym doświadczeniem. - Nie wzięto pod uwagę możliwości uczniów nie-humanistów. Najpoważniejszy mój zarzut metodyczny wobec tegorocznej matury pisemnej z polskiego - to brak zróżnicowania tematów. A temat tzw. pierwszy, na który rzuciła się młodzież, jest źle sformułowany. Co innego sugeruje cytat z Herberta, co innego polecenie. To jest mylące. A już analiza fragmentu prozy Tadeusza Konwickiego była stanowczo za trudna.

Dyrektor Jarosław Śliwa uważa, że te niepokoje są przedwczesne. Żaden z tematów - jego zdaniem - nie wykraczał poza program, choć być może temat czwarty (analiza prozy Konwickiego) był za trudny i skierowany do elity humanistycznej.
Wiadomo tylko, że ponad 64 procent maturzystów w województwie pomorskiem wybrało temat I z mottem z Herberta, temat II pisało niespełna 19 procent, temat III ponad 12 procent, a czwarty - 4,5 procent. Stopień trudności tematów widoczny jak na dłoni.


TEMATY MATURALNE W WOJ. POMORSKIM - uzupełnienie artykułu

1) Myśl Zbigniewa Herberta: "Literatura dzieli z człowiekiem jego samotność i potrzebę przeciwstawiania się złu" potraktuj jako motto do rozważań o funkcjach literatury.
2) Sen, widzenie, zjawa, spotkanie z sobowtórem...- różne sposoby prezentowania życia wewnętrznego bohaterów. Omów na wybranych przykładach.
3) Zmiana świata wymaga zmiany formy artystycznej wyrazu. Odwołując się do wybranych utworów, objaśnij, jak z tym problemem zmierzyła się literatura XX wieku.
4) Zanalizuj i zinterpretuj jeden z utworów: wiersz Czesława Miłosza " Moja wierna mowo" albo fragment utworu Tadeusza Konwickiego "Kalendarz i klepsydra". Zwróć uwagę na sposób prezentacji postawy wypowiadającego się wobec mowy ojczystej.

Opinie (51) 1 zablokowana

 • A moze by tak ktos zacytowal te tematy?

  cosik tego w artykule zabraklo...

  • 0 0

 • Z dala od taty Erazma

  Tematy tegorocznej matury doskonale wpisaly sie we wspolczesny stereotyp humanisty: to taki gosciu, ktory miesza, mowi niejasno, zawile, rozwlekle i bez sensu. W takim rozumieniu autorzy tematow byli wielkimi humanistami. Zapomnieli, ze to druga strona powinna zdecydowac o zlozonosci swojej wypowiedzi. Pierwszy temat jest niespojny i nie moze byc jednonacznie interpretowany. Wlasciwie jest to temat o funkcjach literatury, ze szczegolnym uwzglednieniem towarzyszenia czlowiekowi w jego samotnosci i walce. To nie jest nawet temat o samotnosci ani o walce ze zlem w literaturze (a przeciez praca powinna dotyczyc jej wlasnie), tylko o samotnosci czlowieka (czytelnika czy postaci literackiej) i o tym, jaka role moze w tym wzgledzie odegrac literatura. Zatem, raz jeszcze: jest to temat kladacy nacisk na zycie czlowieka, jego samotnosc i walke, a nie na literature. Zebranie tych wszystkich watkow w rozprawce byloby mozliwe, ale konia z rzedem temu, kto podjalby sie to precyzyjnie skomponowac w ciagu paru godzin! Drugi temat - odtworczy, zlozony (wyliczanka elementow do omowienia). No wlasnie, tylko co typowy licealista moze jeszcze wymyslic oprocz tego, ze byl sobie sobowtor (w ktorych lekturach?) i ze pojawienie sie tego sobowtora swiadczy o zyciu wewnetrznym bohatera? Punkt trzeci, o formie dziel dwudziestowiecznych, panstwo od tematow powinni zrealizowac sami, piszac doktorat z teorii literatury. Za kare. No i ta proza, w zadnym stopniu nie prowokujaca do tego, zeby zajac sie analiza jej struktury. Mysle, ze autorzy tematow powinni przynajmniej oddac pieniadze za tego bubla, a odpowiednie wladze lepiej by zrobily, pytajac zawczasu o zdanie dyskutantow z portalu Trojmiasto. Co prawda egzaminatorzy panstwowi zazwyczaj dostaja tak malo pieniedzy, ze wiekszosc z nich chetnie nie widzialaby na oczy zadnych tematow. Efekty - widac.

  Opublikowania tematow rzeczywiscie tu zabraklo.
  Pozdrowienia dla pani Kietrys

  • 0 0

 • ????

  Polski pisemny za tródny? Otso im hodzi? Pszeciesz taki ładwy! Nie ma nic prostszego! Nie umieć ortografiji i gramatyki polskiej.... tesz coś!!! Jak można?!?!

  • 0 0

 • powiesić za te tematy

  jako tegoroczny maturzysta powiem że tematy były ostro pojechane. JAk sa jakies klasy humanistyczne,biochemy mat-fizy to dlaczego nie ma matury z polskiego na poziomie podstawowym i na rozszerzonym dlaczego my uczniowie nie mamy wyboru ? Byłem w mat-fizie to pisałem z matmy trudniejszy egzamin ale po co mi pisac z polaka na takie pojechane tematy

  • 0 0

 • I tu jest wlasnie problem...

  Znajomy zdawal egzamin w Polsce, byl wybitny w swoiej dziedzinie (historia) ale oblal egzaminy bo nieumial pisac.

  Nokogo to nie interesuje ze ten czlowiek byl praktycznie geniuszem historykiem. Wazne jest ze nie umie pisac po Polsku.

  Zastanawia mnie ile wybitnych osob kture mogly by znalesc naprzyklad lekarstwo na raka odrzucane sa z blahych powodow. Co za porombany system edukacyjny...

  • 0 0

 • nic nie napiszę w tym temacie..

  zapytam tylko o maturę zdawaną w nowym systemie.
  Czy tak samo była trudna?
  dziekuję:))

  • 0 0

 • Co to były za tematy!!!!

  Jestem akurat na profilu matematyczno-fizycznym i twierdzę, że tematy były po prostu zaaaaaa truuuuuuudne. Czemu ja uczeń, który ma bardzo mało j.polskiego ma pisać na takie same tematy jak profil humanistyczny, który ma polski codziennie. O co chodzi???. Gdybym wiedział, że tak będzie wybrałbym NOWĄ MATURĘ i pisał o "panu tadeuszu" i bylo by oki. Ludzie dajcie wszystkim dop-y a jak nie to pożałujecie......

  • 0 0

 • Napisz

  gallux! Jakims debilem sie przejmujesz? Czy ktos moglby zacytowac te tematy? Trudno odniesc sie do sprawy po takim "wspanialym" artykule. Tez orlem z polskiego nie bylem, ale na mojej maturze byl tzw. temat wolny i dali mi szanse bym zostal inzynierem :). W przeciwnym wypadku przyszlosc energetyki bylaby zagrozona :)))))))))))))))))))))))

  • 0 0

 • hey Krzychu..

  a może pani Łybacka razem z SLD doszła do wniosku ,że już starczy inżynierów?? niewykwalifikowany bezrobotny ładniej brzmi w statystyce jak np. bezrobotny inżynier.:))))
  Dalej nikt nie umie odpowiedzieć czy na nowej maturze też były takie trudne tematy?

  • 0 0

 • a gdybm wiedział :-))

  cytat :"Pod tematami prac widnieje podpis Jarosława Śliwy, polonisty, dyrektora Wydzialu Kształcenia Ponadgimnazjalnego w Kuratorium Pomorskim.
  - Nie mogę poinformować, kim są autorzy tematów maturalnych. Ta informacja jest chroniona zarządzeniem wewnętrznym. Te osoby wykonują usługę dla kuratora zgodnie z przepisami. Autorzy zastrzegli sobie anonimowość ze względów bezpieczeństwa."

  ze względu bezpieczeństwa :-) a my i tak się dowiemy :-) i wyciągnemy wnioski jak będą złe wyniki, już pakujcie walizki :-)

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jan Heweliusz - astronom, rajca miejski i dyplomata
Jan Heweliusz - astronom, rajca...
wykład
lis 30
wtorek, g. 19:00
Online
Postdata Hackathon
Postdata Hackathon
warsztaty
lis 27-28
sobota - niedziela, g. 9:00
Gdańsk, Postdata
IDEA Squash
IDEA Squash
warsztaty, spotkanie
mar 1
wtorek, g. 18:00 - 20:00
Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Freon to:

 

Najczęściej czytane