• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polski pisemny za trudny?

Alina Kietrys
14 maja 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
- Tematy tegorocznej matury z języka polskiego, przyjęte z wielką konsternacją przez uczniów i nauczycieli akademickich, są chyba karą za samodzielność - napisała Teresa Kantelecka, metodyk - polonista z Uniwersytetu Gdańskiego. Narzekali też uczniowie na stopień trudności pisemnej matury z polskiego, utyskiwali rodzice, że to matura tylko dla humanistów.

Mama maturzysty Piotra z IX LO nie potrafi ukryć złości.

- Mój syn wybiera się na Politechnikę Gdańską - mówi. - Jest dobrym uczniem, ale uważa, że ktoś się wściekł z tymi tematami. Nawet poloniści byli zdziwieni.

Protesty nauczyciele poloniści skierowali do metodyków Uniwersyetu Gdańskiego. Teresa Kantelecka od lat jest sekretarzem Okręgowego Komitetu Olimpiady Języka Polskiego i Literatury. - Żaden z tegorocznych tematów nie bierze pod uwagę możliwości uczniów - uważa. - Przy każdym temacie wymagano od uczniów szerokiej wiedzy z zakresu teorii literatury na poziomie akademickim, a to niezgodne z założeniami reformy oświaty. Uczeń powinien wykazać swoje praktyczne umiejętności oceniania i tworzenia sądów o literaturze - dodaje.

Metodycy języka polskiego w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku też nie wiedzą, kto ułożył tak trudne tematy, które nie przystają do możliwości abiturientów różnych typów szkół średnich. - Od ponad dwóch lat układaniem tematów na płatne zlecenie Kuratorium Pomorskiego zajmuje się Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - mówi Bogumiła Zagłobina, metodyk - polonista z CEN w Gdańsku. - Zgłaszaliśmy chęć współpracy przy opracowywaniu tematów pisemnych, ale poprzedni kurator, Andrzej Jachnik, tego sobie nie życzył. A nowy kurator zastał już zatwierdzony porządek w opracowywaniu tematów z języka polskiego.

Pod tematami prac widnieje podpis Jarosława Śliwy, polonisty, dyrektora Wydzialu Kształcenia Ponadgimnazjalnego w Kuratorium Pomorskim.
- Nie mogę poinformować, kim są autorzy tematów maturalnych. Ta informacja jest chroniona zarządzeniem wewnętrznym. Te osoby wykonują usługę dla kuratora zgodnie z przepisami. Autorzy zastrzegli sobie anonimowość ze względów bezpieczeństwa.

- Nie mogę zrozumieć, jak doświadczony polonista może ułożyć cztery takie tematy, z których każdy następny jest trudniejszy - mówi Irmina Borkowska, polonistka z dużym doświadczeniem. - Nie wzięto pod uwagę możliwości uczniów nie-humanistów. Najpoważniejszy mój zarzut metodyczny wobec tegorocznej matury pisemnej z polskiego - to brak zróżnicowania tematów. A temat tzw. pierwszy, na który rzuciła się młodzież, jest źle sformułowany. Co innego sugeruje cytat z Herberta, co innego polecenie. To jest mylące. A już analiza fragmentu prozy Tadeusza Konwickiego była stanowczo za trudna.

Dyrektor Jarosław Śliwa uważa, że te niepokoje są przedwczesne. Żaden z tematów - jego zdaniem - nie wykraczał poza program, choć być może temat czwarty (analiza prozy Konwickiego) był za trudny i skierowany do elity humanistycznej.
Wiadomo tylko, że ponad 64 procent maturzystów w województwie pomorskiem wybrało temat I z mottem z Herberta, temat II pisało niespełna 19 procent, temat III ponad 12 procent, a czwarty - 4,5 procent. Stopień trudności tematów widoczny jak na dłoni.


TEMATY MATURALNE W WOJ. POMORSKIM - uzupełnienie artykułu

1) Myśl Zbigniewa Herberta: "Literatura dzieli z człowiekiem jego samotność i potrzebę przeciwstawiania się złu" potraktuj jako motto do rozważań o funkcjach literatury.
2) Sen, widzenie, zjawa, spotkanie z sobowtórem...- różne sposoby prezentowania życia wewnętrznego bohaterów. Omów na wybranych przykładach.
3) Zmiana świata wymaga zmiany formy artystycznej wyrazu. Odwołując się do wybranych utworów, objaśnij, jak z tym problemem zmierzyła się literatura XX wieku.
4) Zanalizuj i zinterpretuj jeden z utworów: wiersz Czesława Miłosza " Moja wierna mowo" albo fragment utworu Tadeusza Konwickiego "Kalendarz i klepsydra". Zwróć uwagę na sposób prezentacji postawy wypowiadającego się wobec mowy ojczystej.

Głos WybrzeżaAlina Kietrys

Opinie (51) 1 zablokowana

  • errata - oczywiscie chodzilo mi o tegoroczna tzw. 'stara' mature

    • 0 0

  • Za trudne tematy?

    Szczerze pisząc nie wydaje mi się aby tematy matury były zbyt trudne....Pozostawiaja spora swobodę.Mozna wybierać nie tylko z lektur szkolnych ale i z własnych , a chyba kazdy , kto do matury został dopuszczony coś czyta, prawda?Jestem informatykiem a więc ścisłym umysłem już 10 lat po maturze, ale wydaje mi się,że maturę z polskiego z powodzeniem bym zdała również w tym roku.I tego samego zyczę abiturientom obecnym :-).

    • 0 0

  • podzielam opinie powyzsza

    Moze kiedy w tym postpeerelowskim panstwie z mniej niz 10% odssetkiem absolwentow szkol wyzszych, w koncu zapanuje moda na inteligencje i zdroworozsadkowe myslenie, to wtedy takie tematy wydadza sie latwiejsze niz dotej pory zdaja sie wydawac. Osobiscie pisalem mature 7 lat temu i egzamin z jezyka polskiego zdalem z wynikiem supercelujacym, wybierajac sie na studia techniczne. A nie wydaje sie panstwu, ze fizyka (przedmiot scisly) i jezyk polski (humanistyczny) maja ze soba wiele wspolnego; obydwa sa opisowe, tylko trzeba miec co powiedziec albo co odkryc, a do tego potrzebne jest inteligentne myslenie, z ktorym w naszej ojczyznie kiepsko, co widac po 75% procentach opini z tego portalu.

    • 0 0

  • akurat

    Jak te tematy sa trudne, to nie wiem co jest latwe. "Opisz klombik przed twoim domem"? To juz jest zenada. Rekordzista z polskiego raczej nie bylem, ale problemow bym nie mial z ktoryms z tych tematow :P

    • 0 0

  • Jako najstarszy w tej calej grupie powiem wam szczerze,
    ze mam was w dupie.

    • 0 0

  • Do również umysł ścisły...

    Tobie to chyba słoma z butów wystaje. A jakiś ty inteligentny i oczytany... no prosze, prosze.... Ciekawe jaki ty temat pisałeś. Moim zdaniem tematy były trudne. Mature zdawałem 6 lat temu i zdłem - może nie rewelacyjnie, ale tak naprawdę co to ma za znaczenie. Teraz już żadne...

    • 0 0

  • Panie Franku...

    ...a takie to ma znaczenie, ze matura z jezyka polskiego, to w pewnym sensie ostatni esej napisany w jezyku ojczystym dla niektorych, a na pewno zamykajacy pewien rozdzial w zyciu. I takie to ma znaczenie, ze jezeli zalezaloby ci na byciu czlowiekiem, z ktorego niedlugo UE nie zrobi swojego murzyna, to bys matury nie zdawal po prostu po to zeby zdac. Byc moze jest w tobie duzo z bylej epoki czerwonej, gdzie panstwo zlewalo ludzi, po prostu po to zeby sobie tam jakos zyli, a moze poddales sie modzie na 'zachod', gdzie mialbys jeszcze mniej do powiedzenia niz teraz...

    • 0 0

  • jak dla mnie normalna

    Tematy sa calkiem zwyczajne, jak zwykle troche filozoficzne, ale to sie raczej nie zmienilo od 20 lat. Zmienili sie raczej ludzie, no ale wystarczy troche poczytac listy dyskusyjne, forum itp. Moja wytrzymalosc konczy sie po kilku "rze", "ktury", golomb","macierzyjski", czy tez 10 linijkach tekstu bez przecinka czy kropki. Wlos zaczyna mi deba stawac a strach sie odezwac, ze stworzono kiedys slowniki, bo od razu wszyscy mnie zakrzycza, ze jestem nietolerancyjna a oni maja dysleksje/ortagrafie itd. Teraz sie ich namnozylo jak mrowek, a jeszcze pare lat temu po prostu trzeba bylo czytac ksiazki i pocwiczyc zamiast przeczytac streszczenie czy obejrzec film.

    • 0 0

  • Nowa matura i już!

    Trzeba było wziąć sobie nową maturę. Jak ktoś nie lubi polskiego, wziąłby na poziomie podstawowym rolę "Mazurka Dąbrowskiego" w Panu Tadeuszu na podstawie podanych fragmentów i jazda. Żadna trudność.
    A jak ktoś posłuchał pani minister Łubackiej i uwierzył, że nowa matura jest gorsza, to już jego sprawa...

    • 0 0

  • Za trudne.

    Ja pisalem mature w 5 lat temu i musze przyznac, ze "moje " tematy byly zdecydowanie latwiejsze, tzn. dawaly szersze pole manewru. Przy tych musialbym sie niezle nagimastykowac "intelektualnie", zeby zadowolic sprawdzajacego. Pytania powinny byc kazdego roku na zblizonym poziomie.
    Pierwszy temat jest nieklarowny, a w trzecim nie bardzo wiadomo co jest problemem?? Ale moze sie uwstecznilem..

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Kultura wzmacnia. kultura krzepi! Bałtyckie Perły Kultury

warsztaty, spotkanie, konsultacje

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

O chorobach cywilizacyjnych można powiedzieć, że:

 

Najczęściej czytane