• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polski pisemny za trudny?

Alina Kietrys
14 maja 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
- Tematy tegorocznej matury z języka polskiego, przyjęte z wielką konsternacją przez uczniów i nauczycieli akademickich, są chyba karą za samodzielność - napisała Teresa Kantelecka, metodyk - polonista z Uniwersytetu Gdańskiego. Narzekali też uczniowie na stopień trudności pisemnej matury z polskiego, utyskiwali rodzice, że to matura tylko dla humanistów.

Mama maturzysty Piotra z IX LO nie potrafi ukryć złości.

- Mój syn wybiera się na Politechnikę Gdańską - mówi. - Jest dobrym uczniem, ale uważa, że ktoś się wściekł z tymi tematami. Nawet poloniści byli zdziwieni.

Protesty nauczyciele poloniści skierowali do metodyków Uniwersyetu Gdańskiego. Teresa Kantelecka od lat jest sekretarzem Okręgowego Komitetu Olimpiady Języka Polskiego i Literatury. - Żaden z tegorocznych tematów nie bierze pod uwagę możliwości uczniów - uważa. - Przy każdym temacie wymagano od uczniów szerokiej wiedzy z zakresu teorii literatury na poziomie akademickim, a to niezgodne z założeniami reformy oświaty. Uczeń powinien wykazać swoje praktyczne umiejętności oceniania i tworzenia sądów o literaturze - dodaje.

Metodycy języka polskiego w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku też nie wiedzą, kto ułożył tak trudne tematy, które nie przystają do możliwości abiturientów różnych typów szkół średnich. - Od ponad dwóch lat układaniem tematów na płatne zlecenie Kuratorium Pomorskiego zajmuje się Okręgowa Komisja Egzaminacyjna - mówi Bogumiła Zagłobina, metodyk - polonista z CEN w Gdańsku. - Zgłaszaliśmy chęć współpracy przy opracowywaniu tematów pisemnych, ale poprzedni kurator, Andrzej Jachnik, tego sobie nie życzył. A nowy kurator zastał już zatwierdzony porządek w opracowywaniu tematów z języka polskiego.

Pod tematami prac widnieje podpis Jarosława Śliwy, polonisty, dyrektora Wydzialu Kształcenia Ponadgimnazjalnego w Kuratorium Pomorskim.
- Nie mogę poinformować, kim są autorzy tematów maturalnych. Ta informacja jest chroniona zarządzeniem wewnętrznym. Te osoby wykonują usługę dla kuratora zgodnie z przepisami. Autorzy zastrzegli sobie anonimowość ze względów bezpieczeństwa.

- Nie mogę zrozumieć, jak doświadczony polonista może ułożyć cztery takie tematy, z których każdy następny jest trudniejszy - mówi Irmina Borkowska, polonistka z dużym doświadczeniem. - Nie wzięto pod uwagę możliwości uczniów nie-humanistów. Najpoważniejszy mój zarzut metodyczny wobec tegorocznej matury pisemnej z polskiego - to brak zróżnicowania tematów. A temat tzw. pierwszy, na który rzuciła się młodzież, jest źle sformułowany. Co innego sugeruje cytat z Herberta, co innego polecenie. To jest mylące. A już analiza fragmentu prozy Tadeusza Konwickiego była stanowczo za trudna.

Dyrektor Jarosław Śliwa uważa, że te niepokoje są przedwczesne. Żaden z tematów - jego zdaniem - nie wykraczał poza program, choć być może temat czwarty (analiza prozy Konwickiego) był za trudny i skierowany do elity humanistycznej.
Wiadomo tylko, że ponad 64 procent maturzystów w województwie pomorskiem wybrało temat I z mottem z Herberta, temat II pisało niespełna 19 procent, temat III ponad 12 procent, a czwarty - 4,5 procent. Stopień trudności tematów widoczny jak na dłoni.


TEMATY MATURALNE W WOJ. POMORSKIM - uzupełnienie artykułu

1) Myśl Zbigniewa Herberta: "Literatura dzieli z człowiekiem jego samotność i potrzebę przeciwstawiania się złu" potraktuj jako motto do rozważań o funkcjach literatury.
2) Sen, widzenie, zjawa, spotkanie z sobowtórem...- różne sposoby prezentowania życia wewnętrznego bohaterów. Omów na wybranych przykładach.
3) Zmiana świata wymaga zmiany formy artystycznej wyrazu. Odwołując się do wybranych utworów, objaśnij, jak z tym problemem zmierzyła się literatura XX wieku.
4) Zanalizuj i zinterpretuj jeden z utworów: wiersz Czesława Miłosza " Moja wierna mowo" albo fragment utworu Tadeusza Konwickiego "Kalendarz i klepsydra". Zwróć uwagę na sposób prezentacji postawy wypowiadającego się wobec mowy ojczystej.

Głos WybrzeżaAlina Kietrys

Opinie (51) 1 zablokowana

  • Właśnie :-)

    Snów, widzeń i zjaw jest pod dostatkiem w naszej literaturze... co do sobowtórów to jest trochę gorzej (przynajmniej w lekturach), ale przecież nikt nie kazał ich wynajdować na siłę :-) To tylko jeden z przykładów, a przecież można było wskazać inne, nie wymienione w temacie, sposoby prezentowania 'życia wewnętrznego'...

    Po chwili zastanowienia mogę też powiedzieć, że temat nr 3 jest równie trywialny. A ile 'wody' można by nalać.... oczywiście założenie jest takie, jak wymienione w moim poprzednim wpisie, tj. że maturzysta powinien cokolwiek (wartościowego) wcześniej przeczytać :-)

    P.S. Dzięki dla romana zabawy za wsparcie moralne :-)

    • 0 0

  • Do bani!!!

    Nie jestem tegoroczną maturzystką i całe szczęście.Nóż mi otworzył się w kieszeni, jak przeczytałam tematy matury z polskiego.Zdawałam maturę 20 lat temu i nikt wtedy nie miał problemu z wyborem tematu, za to teraz TRAGEDIA!!! te tematy wymyślił jakiś schizofrenik,które wydaje się,że coś potrafi stworzyć.Współczuję wszystkim maturzystom - nie humanistom.

    • 0 0

  • No prob DAreck

    ...a na pierwsze też można pojechać z koksem (Sienkiewicz, romantycy, pozytywiści, SF, moderna itp. itd.)- chyba, że panie polonistki nie lubią np. SF i/lub Łysiaka :))

    • 0 0

  • Jestem zdegustowany

    Gdyż nie mogę przeczytać opinii Galluxa, a ponieważ na wszystkim się zna , niech poda definicję i interpretację wypukłości bądź wklęsłości funkcji.

    • 0 0

  • Komentarz do "Wlasnie" Darecka

    Najwyrazniej od Twoich czasow cos sie zmienilo, Dareck. Teraz nauczyciele (polonisci, historycy) maja takie zmyslne tabelki, ktore wiekszosc maturzystow rowniez widziala na oczy. Wode mozesz na nie polac, ale za to nie daja matury. A i posprzatac potem trzeba.

    • 0 0

  • maya

    A tak właściwie, to o co Ci chodzi? Z tabelką, czy bez tabelki (jak za 'moich czasów' - tak, to już 7 lat :-) ) nauczyciel jest w stanie wyhaczyć wodolejstwo i odpowiednio je ocenić... tylko nie rozumiem dlaczego to akurat Cię zbulwersowało...

    • 0 0

  • Bez przesady

    mili państwo,
    nie można przesadzać. Uważam że tematy pierwszy i drugi są całkiem interesujące i naprawde można wiele napisać....sa to tematy w miarę swobodne, można posłużyć się tu nie tylko lekturami ale i literaturą którą się czyta poza szkołą...a wiemy dobrze że w dzisiejszych czasach mało kto czyta poza obowiązkowymi pozycjami...niestety....Ja zdawalam maturę w 1993 r. i byłam wcześniej w klasie matematyczno-fizycznej ale nie mogłam narzekać na naszego nauczyciela polonostę który nas uczył myślenia i bardzo zainteresował literaturą współczesną. Nasze tematy były podobne (ale uwaga: wówczas reprezentowalam inne województwo..może to ma znaczenie...). Chcę tylko powiedzieć, że te tematy dały naprawdę piszącym dużo swobody...a czy w życiu nie chodzi o wolny wybór..?

    • 0 0

  • Dareck

    Mnie malo co bulwersuje, bo ja juz stara jestem. Moze zbulwersowala mnie ogolna nagonka na Galluxa.

    • 0 0

  • IMBECYLE

    Tematy tegorocznej matury byly tak trudne i niezrozumiale, ze ciesze sie ze dostalam dwoje za napisanie pracy na pierwszy temat! Jednak jestem rozgoryczona tym iz ponad 50% uczniow z mojej szkoly dostalo dwoje, a az 7 nie zdalo! Doszlam do wniosku, ze ten kto ukladal te tematy musial byc kompletnym imbecylem i idiota gratuluje i wspolczuje tej osobie!

    • 0 0

  • Ciekawe jak wyglądają łatwe tematy maturalne...

    ... jeżeli te były jakoby ekstremalnie trudne? Może takie:
    1. Na przykładzie wybranego hipermarketu opisz kilka promocji oraz sposoby na spędzanie w nim wolnego czasu.
    2. Na podstawie literatury rosyjskiej po 1917r. oraz polskich pisarzy po II WŚ opisz podstępne działanie kleru katolickiego ( na 6- każdego kleru).
    3. Nie używając w ogóle argumentów merytorycznych udowodnij, że musimy wejść do UE.
    4. Na bazie wiersza "Wlazł kotek na płotek" ułóż hymn pochwalny dla prezydenta wszystkich Polaków NIEZAPOMINAJĄC PRZY TYM O JEGO MAŁŻONCE!!!

    :)))))))))))))

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żuraw w Gdańsku to:

 

Najczęściej czytane