Wiadomości

stat

Pomaluj tysiąclatkę. Szkoły czekają na projekty

Tysiąclatki to budynki szkolne wzniesione w ramach programu oświatowego realizowanego w czasie jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego na przełomie lat 50. i 60.
Tysiąclatki to budynki szkolne wzniesione w ramach programu oświatowego realizowanego w czasie jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego na przełomie lat 50. i 60. ZDiZ Gdańsk

Konkurs na projekt nowej elewacji trzech budynków szkół tzw. tysiąclatek ogłosił Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Szkoły te to kilkupiętrowe budynki, które wzniesiono na kształt pawilonów, powstały na przełomie lat 50. i 60. Teraz czekają na nową kolorystykę, która będzie nawiązywać do funkcji, jaką pełni to miejsce.Do konkursu mogą zgłosić się zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, osoby indywidualne oraz zespoły projektowe. Mają czas do 1 czerwca 2018 roku do godziny 15:00.

- Przedmiotem pracy konkursowej jest wykonanie projektu kolorystyki elewacji szkół tzw. tysiąclatek. Spośród nadesłanych prac wyłonione zostaną trzy projekty, z których jeden będzie wzorem modernizacji wszystkich szkół tysiąclatek w Gdańsku - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Projekt powinien składać się z rysunków minimum trzech elewacji z wybranym detalem oraz wizualizacją szkół w kontekście najbliższego otoczenia. Prace konkursowe można składać w siedzibie GZDiZ przy ul. Partyzantów 36 (budynek A) w biurze obsługi klienta.

Zgłoszone do konkursu projekty, które będą spełniały wymogi formalne, zostaną ponumerowane, a nazwiska uczestników zostaną zaszyfrowane. Anonimowe prace zostaną przekazane do oceny sądu konkursowego. Jurorzy będą je oceniać (w skali 1-5) pod kątem walorów artystycznych. W skład komisji wchodzą: dr inż. arch. mgr sztuki Paulina Borysewicz, dr hab. art. mal. Jan Buczkowski, prof. nadzw. Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. art. mal. Krzysztof Wróblewski, mgr inż. arch. Jan Kołodziej, przedstawiciel Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Autorom trzech pierwszych miejsc przyznane zostaną nagrody pieniężne w wysokości: 5000 zł brutto za I miejsce, 3500 zł brutto za II miejsce oraz 1500 zł brutto za III miejsce.

Kierowano się walorami praktycznymi, nie estetycznymiTysiąclatki to budynki szkolne wzniesione w ramach programu oświatowego realizowanego w czasie jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego na przełomie lat 50. i 60. Masowe, pospieszne budowy były odpowiedzią na wyż demograficzny. Wszystkie szkoły budowane były według jednego projektu na kształt kilkupiętrowego pawilonu. Przy budowie kierowano się walorami praktycznymi, pomijając aspekt estetyczny. Tysiąclatek w samym Gdańsku zostało wybudowanych osiem, zaś w całej Polsce 1417.

- Nowy projekt ma unowocześnić kolorystykę szkół publicznych. Wzór graficzny ma mieć współczesny charakter korespondujący z funkcją budynku. Ma być również punktem odniesienia przy ujednoliceniu koloru wszystkich placówek edukacyjnych - dodaje Kiljan.
Do celów konkursu wytypowano trzy gdańskie tysiąclatki: Szkołę Podstawową nr 20 w Brzeźnie przy ul. Wczasy 3, Szkołę Podstawową nr 55 w Nowym Porcie przy ul. Wolności 6A oraz Szkołę Podstawową nr 79 na Przymorzu przy ul. Kołobrzeskiej.

Opinie (35)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które miasto nie leży w województwie pomorskim?