• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Pomorskie Dni Druku 3D

Od 4-5 grudnia potrwa największe wydarzenia poświęconego drukowi 3D na Pomorzu: Pomorskie Dni Druku 3D-MED! Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie wykorzystanie trójwymiarowych wydruków w medycynie i protetyce.

Wydarzenie kierowane jest w szczególności do: chirurgów, ortopedów, stomatologów, a także protetyków oraz studentów kierunków medycznych. "Nie zamykamy się jednak na żadną z lekarskich specjalizacji, ponieważ każdy, kto dostrzega potencjał, jaki niesie zastosowanie tej innowacyjnej technologii w obszarze nowoczesnej medycyny znajdzie w naszym programie coś dla siebie." - podkreśla Katarzyna Czapiewska z PPNT Gdynia.

WYJĄTKOWA WSPÓŁPRACA
Wydarzenie po raz pierwszy organizowane jest przez współpracujące w ramach Zintegrowanego Centrum Druku 3D trójmiejskie parki technologiczne: Pomorski i Gdański oraz firmę Bibus Menos z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wydarzenie jest możliwe dzięki współpracy ośrodków wspierających rozwój innowacji w Gdyni oraz Gdańsku. Druk 3D jest dzisiaj powszechnie stosowanym narzędziem do testowania i sprawdzenia jak coś wygląda, jak coś działa i czy przyjęte założenia projektowe odpowiadają oczekiwaniom. Chcemy pokazać szerokie spektrum wykorzystania tej innowacyjnej technologii, koncentrując się na medycynie, która efektywnie implementowała druk 3D do kardiochirurgii, protetyki czy stomatologii. - mówi Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Od 4 do 5 grudnia wszyscy zainteresowani technologią druku w trójwymiarze będą mogli wziąć udział w prelekcjach oraz zobaczyć i dotknąć gotowych wydruków.

INNOWACJA W MEDYCYNIE
Podczas pierwszego dnia imprezy, zaplanowanej w przestrzeniach Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, uczestnicy dowiedzą się, jak trójwymiarowe modele z drukarek 3D można wykorzystać do celów badawczych, diagnostycznych, terapeutycznych lub edukacyjnych. Warto zaznaczyć, że organizatorzy zadbali o to, by swoimi doświadczeniami podzielili się praktycy. O drukowaniu modeli przedoperacyjnych opowiedzą specjaliści ze Szpitala w Ochojcu oraz naukowcy Politechniki Śląskiej. Swój udział potwierdził także programista Wojciech Wojtkowski z Elbląga. Na co dzień tworzy trójwymiarowe modele serc, pomagające diagnozować i leczyć złożone wady nawet na etapie prenatalnym. Dzięki nim kardiochirurdzy mogą lepiej przygotować się do operacji i zaplanować ich etapy. Modele powstają na jednym z urządzeń znajdującym się w pracowni Zintegrowanego Centrum Druku na terenie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. "Projekt ludzkiego narządu wydrukowany z dużą precyzją na drukarce 3D pozwala szczegółowo określić schorzenie, dopasować narzędzia do operacji, a co za tym idzie zwiększyć szanse na powodzenie bardzo skomplikowanych zabiegów, skrócić czas ich trwania oraz zwiększyć szanse powodzenia operacji." - podkreśla Paweł Lulewicz wiceprezes PSSE.

Drugi blok programu tego dnia poświęcony będzie zastosowaniu wydruków 3D w stomatologii i protetyce, m.in. do wykonywania koron, mostów i protez. O tajnikach tej metody opowiedzą eksperci z jedynego na Wybrzeżu laboratorium specjalizującego się w tego typu wydrukach.

PROTEZA Z DRUKARKI
Wykorzystywanie modeli 3D do celów poglądowych i diagnostycznych staje się coraz bardziej popularne. Równocześnie rośnie lista ich zastosowań jako implantów kostnych i protez kończyn uszkodzonych w skutek chorób czy wypadków. Na tym właśnie skoncentrowali się organizatorzy przygotowując program drugiego dnia konferencji, który zaplanowano w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Tu również nie zabraknie zarówno porad ekspertów, jak i przejmujących dowodów na to, że nowa technologia to przyszłość współczesnej medycyny.

Zaproszenie organizatorów przyjął m.in. Piotr Sajdak. W programie MasterChef oczarował widzów i jurorów, a jego historia o tym, jak stracił rękę broniąc koleżanki przed atakiem nożownika, poruszyła widzów. Dziś jest najlepszym przykładem na to, że protezy z drukarek 3D mogą stać się wybawieniem dla poszkodowanych w podobnych zdarzeniach. W Gdyni zaprezentuje m.in. spersonalizowaną protezę, którą można nie tylko dostosować do fizycznych potrzeb pacjenta, ale również jego indywidualnego stylu. Wszystko po to, by sztuczna kończyna nie stanowiła powodu do skrępowania, a wręcz była formą wyrazu jej właściciela.

Z kolei dr Marcin Elgalal, pomysłodawca nowatorskiej metody leczenia z wykorzystaniem drukarki 3D, opowie o powstających w Łódzkiej Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych uzupełnieniach ubytków kości. Z dobrodziejstw technologii korzystają m.in. pacjenci oddziału chirurgii szczękowej w szpitalu im. Barlickiego oraz neurochirurgii w szpitalu im. Kopernika w Łodzi. Wśród pacjentów są również żołnierze poszkodowani podczas wojny w Afganistanie.

Wtorek to także dzień, w którym zaprezentowany zostanie zacisk do zamykania uszka lewego przedsionka ATTRICLAMP firmy JITMED wykonany w technologii SLS i w całości wydrukowany w pracowni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Rozwiązanie może stanowić alternatywę dla zabiegów chirurgicznych wykonywanych na ludzkim sercu. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie. Opowie o nim dr n.med. Maciej Brzeziński z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

"Program imprezy nie tylko przybliża tematykę wykorzystania druku 3D w medycynie, ale również został skomponowany w taki sposób, by zilustrować możliwości, jakie ma park maszyn Zintegrowanego Centrum Druku 3D. Oznacza to, że większość wydruków, o których będziemy mówić, można zrealizować na dostępnym w Trójmieście sprzęcie" - dodaje Rafał Łysakowski - kierujący pracownią 3D.

AGENDA

04.12.2017 - Gdański Park Naukowo-Technologiczny, bud. B, sala 002, ul. Trzy Lipy 3, Gdańsk

9.00-9.30 Rejestracja uczestników
9.30-9.40 Otwarcie wydarzenia, oficjalne powitanie.

Panel I
Cyfrowe technologie obrazowania medycznego i produkcja modeli przedoperacyjnych w technologiach druku 3D
9.40-10.00 Modelowanie 3D tkanek miękkich w zastosowaniu medycznym - Wojciech Wojtkowski,
Stowarzyszenie Serce 3D
10.00-10.10 Wydruki 3D tkanek miękkich w zastosowaniu medycznym - Henryk Olszewski, Stowarzyszenie Serce 3D
10.10-10.30 Zintegrowany system do przezcewnikowego zamykania przecieków okołozastawkowych - Górnośląskie Centrum Medyczne
10.30-10.50 Wykorzystanie numerycznej mechaniki płynów w medycynie - dr inż. Marek Rojczyk, Politechnika Śląska
10.50-11.10 Przerwa kawowa
11.10-11.30 Systemy ekspertowe w medycynie i stomatologii - dr Anna Wójcicka, Uniwersytet Medyczny w Warszawie
11.30-11.50 Projektowanie i wykonywanie zindywidualizowanych implantów na podstawie danych obrazowych - dr Marcin Elgalal, Biananopark Łódź
11.50-12.30 Dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli parków naukowo-technologicznych i SOOIPP
12.30-13.00 Przerwa kawowa

Panel II
Technologie 3D stosowane w stomatologii i protetyce
13.00-13.20  Technologie druku 3D stosowane w stomatologii i protetyce - A. Truszkowski, Bibus Menos
13.20-13.40  Technologie 3D we współczesnym laboratorium protetycznym - Dentallab Gdańsk
13.40-14.00  Wytwarzanie koron i mostów w technologii SLM - Dentallab Gdańsk
14.00-14.20  Przeniesienie pozycji implantów do CAD za pomocą kamery wewnątrzustnej i skanera laboratoryjnego Imetric - TAGDental - Tomasz Gołąb
14.20-14.40  Studium przypadku - Bibus Menos
14.40-15.00  Dyskusja panelowa
15.00-15.30  Zakończenie I dnia konferencji
15.30-17.30  Poczęstunek i dyskusje kuluarowe

05.12.2017 - Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, bud. III, sala kinowa, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia

Panel I
Wytwarzanie protez i implantów w technologiach druku 3D
9.00 - 9.30 Rejestracja uczestników
9.30 - 9.40 Powitanie
9:40-10.00 Technologie 3D w produkcji protez i implantów - Rafał Łysakowski, Zintegrowane Centrum Druku 3D
10.00-10.20 Projektowanie i wytwarzanie indywidualnych protez w SLS, design moda i protetyka - Glaze Prosthetics
10.20-10.40 Studium przypadku - Glaze Prosthetics
10.40-11.00 Przerwa kawowa
11.00-11.20 ATTRICLAMP - zacisk do zamykania uszka lewego przedsionka wykonany w technologii SLS - JITMED, dr n. med. Maciej Brzeziński
11.20-11.40 Wkładki korekcyjne drukowane w SLS - Technology Applied
11.40-12.00 Wzornictwo i projektowanie wyrobów medycznych - ASP Katowice
12.20-12.20 Pytania i dyskusja
12.20-13.00 Przerwa kawowa

Panel II
Metrologia, wytwarzanie i certyfikacja wyrobów medycznych
13.00-13.20 Wykonywanie i projektowanie implantów jedno i dwuczęściowych ze stopu tytanu w technologii DMLS - dr Lech Romuk-Wodoracki
13.20-13.40 Innowacyjne myślenie - Outsourcing R&D w branży medycznej Cabiomede - Mateusz Pawlik
13.40-14.00 Wykorzystanie laboratorium 3D - CHM Sp. z o.o.
14.00-14.20 Skanowanie 3D w przemyśle medycznym, wsparcie w projektowaniu i kontrola jakości wyrobu końcowego - Oberon 3D
14.20-14.40 Certyfikacja wyrobów medycznych wytwarzanych w technologiach AM - Bibus Menos
14.40-15.00 Pytania i dyskusja
15.00-15.30 Zakończenie konferencji


Kiedy, Gdzie:
4 grudnia 2017 (poniedziałek): Gdański Park Naukowo-Technologiczny | ul. Trzy Lipy 3, 80-172 Gdańsk | budynek B, sala 002 (parter)
5 grudnia 2017 (wtorek): Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia | al. Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia | budynek III, sala kinowa (parter)

Wstęp: Wolny, wymagana rejestracja: https://druk3dmed.evenea.pl/
Liczba miejsc ograniczona!

Organizatorzy:
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
Gdański Park Naukowo-Technologiczny
Bibus Menos sp. z o.o.

Informacja o biletach

obowiązują zapisy

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Klimat na pomorzu określa się jako:

 

Najczęściej czytane