• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Pomorzanie i Ślązacy w cieniu Volkslisty

5 marca o godz. 17.00 w ramach cyklu Czwartki w Muzeum odbędzie się debata "Pomorzanie i Ślązacy w cieniu Volkslisty" z udziałem Kamila Kartasińskiego (Uniwersytet Śląski) i dr. Łukasza Męczykowskiego. Prelegenci podejmą dyskusję na temat różnic i podobieństw na terytoriach polskich wcielonych do III Rzeszy od października 1939 r., doświadczeń i pamięci obywateli polskich zmuszonych żyć w państwie niemieckim i podlegających germanizacji.

Po zakończeniu kampanii polskiej 1939 r. Pomorze Nadwiślańskie, Wielkopolska i Górny Śląsk zostały już w październiku przyłączone do III Rzeszy kolejno jako Reischgau Danzig - Westpreussen, Reichsgau Wartheland i Provinz Schlesien. Głównym założeniem niemieckiej polityki wobec tych terenów była ich zupełna germanizacja.

W czasie krwawej jesieni 1939 r. na Pomorzu zamordowano od 50 do 60 tys. przedstawicieli polskiej inteligencji. Na przełomie 1939 i 1940 r. niemiecka administracja przeprowadziła prowizoryczne spisy ludności mające na celu oddzielenie od Polaków ludności mieszanej narodowościowo. Był to tylko wstęp do wprowadzenia zarządzeniem z 4 marca 1941 r. niemieckiej listy narodowościowej - Deutsche Volksliste (DVL).

Sposób przyjmowania, częściej przymusowego wciągania obywateli polskich różnił się w mniejszy lub większy sposób w każdej z poszczególnych prowincji. Na Pomorzu i na Górnym Śląsku wypełnienie ankiety/wniosku o wpisanie na DVL było obowiązkowe, a za uchylanie się groziło m.in. wysiedleniem do Generalnego Gubernatorstwa, uwięzieniem w obozie koncentracyjnym lub karta śmierci. W Wielkopolsce natomiast traktowano wpisanie na DVL jako nagrodę.

Dyskusję poprowadzą Marek Adamkowicz i dr Leszek Molendowski z Muzeum Gdańska).

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Fale morskie powstają na Bałtyku w wyniku:

 

Najczęściej czytane