• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Poznaj świat z Tomaszem Grzywaczewskim - Vivat Polonia w Afryce

Z Syberii do Indii trasą polskich uciekinierów z gułagu albo szlakiem syberyjskiej kolei widmo - dziennikarz Tomasz Grzywaczewski znany jest z wyjątkowych pomysłów podróżniczych. 15 czerwca o 17:30 w Muzeum Emigracji podróżnik opowie o wyprawie śladami XIX-wiecznego polskiego odkrywcy Afryki, Stefana Szolc-Rogozińskiego.

kwi 25

czwartek, godz. 17:00

Gdańsk, Centrum Dolna Brama 8
Wstęp wolny
maj 15

środa, godz. 17:00

Wstęp wolny
Historia krótkiego, bo zaledwie 35-letniego, życia Szolc-Rogozińskiego to materiał na pasjonującą książkę. Pełen zapału młody chłopak, od dzieciństwa marzący o dalekich podróżach, na przekór wszystkiemu dopiął swego. Mając zaledwie 21 lat, w 1882 roku, wyruszył w nieznane jeszcze rejony Afryki Równikowej, wspierany m.in. przez takie osobistości jak Bolesław Prus czy Henryk Sienkiewicz. Podczas niespełna dwuletniej ekspedycji zbadał dużą część Kamerunu, sporządził doskonałe mapy i nadając polskie nazwy odkrywanym okolicom, wysłał też skrzynie pełne etnograficznych skarbów do muzeum w Warszawie. Był o krok od założenia polskiej kolonii w Afryce - plany przekreśliła jednak wielka polityka i tragiczna, przedwczesna śmierć.

Ponad sto lat później Tomasz Grzywaczewski wyruszył śladami Rogozińskiego. W styczniu tego roku wziął udział w wyprawie do Kamerunu, Nigerii, Liberii i Wybrzeża Kości Słoniowej, która odbyła się pod nazwą Expédition Africaine Rogoziński "Vivat Polonia 2016".

Wyprawa została wyróżniona flagą prestiżowego The Explorers Club przyznawaną najciekawszym przedsięwzięciom podróżniczo-badawczym z całego świata.

Tomasz Grzywczewski - najmłodszy polski członek amerykańskiego klubu odkrywców - podczas spotkania w Muzeum Emigracji opowie o swojej fascynacji postacią i osobowością Rogozińskiego, który potrafił eksplorować Kamerun w pokojowy sposób. Podzieli się również opowieściami o niełatwym zadaniu odkrywania świata na podstawie XIX wiecznych map.

Tomasz Grzywaczewski
Dziennikarz, podróżnik i doktorant prawa międzynarodowego specjalizujący się w problematyce quasi-państw. Najmłodszy w Polsce członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club. Pomysłodawca przedsięwzięć reportersko-podróżniczych, m.in. Long Walk Plus Expedition - wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z gułagu i Dead Road 1953-2013 - wyprawy wzdłuż Transpolarnej Magistrali Kolejowej zwanej Drogą Umarłych. Jako dziennikarz współpracował m.in. z "Wprost" i "Dziennikiem Gazetą Prawną", publikował w "National Geographic Traveler" i "Reader's Digest", regularnie pisze dla magazynu "Podróże". Jest autorem książki "Przez dziki Wschód" nagrodzonej nagrodą Magellana dla najlepszego reportażu podróżniczego 2012 roku oraz "Życie i śmierć na Drodze Umarłych" wydanej jesienią 2015. Nie znosi rutyny, a najlepiej czuje się w drodze, kiedy każdy kolejny dzień stanowi nową przygodę i wyzwanie. Zgodnie ze słowami Roberta Frosta: "Z dwóch dróg wybiera zawsze tę mniej uczęszczaną".

Poznaj Świat z...
Co miesiąc gośćmi Muzeum Emigracji są wyjątkowe osoby, które podczas swoich ekspedycji odwiedzały miejsca związane z polską emigracją. Można posłuchać ich opowieści zarówno o ekstremalnych nieraz aspektach egzotycznych podróży, jak i o polskich śladach i historiach związanych z naszymi rodakami, na które goście cyklu trafili w najodleglejszych zakątkach świata.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Atmosfera to:

 

Najczęściej czytane