• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk stawia na prywatnych zarządców szkół?

Wioleta Stolarska
6 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Pozytywna Szkoła Podstawowa w Kokoszkach istnieje od ponad sześciu lat. Pozytywna Szkoła Podstawowa w Kokoszkach istnieje od ponad sześciu lat.

Pozytywna Szkoła Podstawowa w Kokoszkach istnieje od ponad sześciu lat. Placówka od początku prowadzona jest przez fundację Pozytywne Inicjatywy. Kilka lat temu sąd uznał, że szkoła została przekazana z naruszeniem prawa, jednak do końca czerwca 2020 roku nadal prowadziła ją fundacja, bo w ocenie MEN przemawiał za tym "interes społeczny i słuszny interes obywateli". Wiele osób sądziło, że od 2020 roku, po wygaśnięciu umowy, możliwa będzie zmiana koncepcji zarządzania szkołą, czyli przejęcie szkoły przez gminę. Tak się jednak nie stało. Placówka bez kolejnego przetargu została przekazana fundacji.



Jakie kryteria są dla ciebie najważniejsze przy wyborze szkoły dla dziecka?

W Pozytywnej Szkole Podstawowej przy ulicy Azaliowej w GdańskuMapka, uczy się kilkaset dzieci. To placówka edukacyjna wybudowana za ponad 36 mln złotych ze środków publicznych, jednak gmina oddała jej zarządzanie organizacji pozarządowej. Rekrutacja odbywa się tu jak w innych szkołach publicznych na terenie Gdańska.

O placówce zrobiła się głośno, gdy w 2017 roku pomorska kurator oświaty unieważniła decyzję władz Gdańska o powołaniu i prowadzeniu Pozytywnej Szkoły Podstawowej . Zapadł w tej sprawie wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że placówka została powołana z naruszeniem prawa. Szkoły jednak nie zlikwidowano, bo w ocenie ówczesnej minister edukacji przemawiał za tym "interes społeczny i słuszny interes obywateli".

W ocenie MEN miało to pozwolić na dokończenie umowy przez spółkę Pozytywne Inicjatywy w założonej formie, by nie komplikować sytuacji uczniów i już wydanych świadectw, które w efekcie trzeba by było uznać za nieważne.

Umowa do 2020 roku



I tak od ponad sześciu lat operatorem szkoły jest spółka Pozytywne Inicjatywy - Edukacja. Wielu mieszkańców jednak sądziło, że po zrealizowanej umowie z końcem czerwca br. miasto ogłosi przetarg na nowego zarządcę placówki lub przejmie szkołę.

- Jako mieszkańcy mogliśmy oczekiwać przekazania szkoły podstawowej w kuratelę kuratorium oświaty. Nic takiego się nie wydarzyło. Nie odbył się także przetarg na operatora szkoły na kolejne lata. Pani prezydent postanowiła w trybie bezprzetargowym przedłużyć umowę na kolejne dziewięć lat, co jest absolutnym kuriozum - piszą mieszkańcy.

Szkoły podstawowe w Trójmieście



Jak się okazuje, miasto jeszcze przed zakończeniem umowy przekazało fundacji szkołę.

- Na wniosek spółki Pozytywne Inicjatywy - Edukacja, która jest organizacją pożytku publicznego, z 7 stycznia 2020 roku, została przekazana na jej rzecz w odpłatne użytkowanie nieruchomość gruntowa zabudowana budynkiem szkoły wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ul. Azaliowej 18 w Gdańsku - informuje Olimpia Schneider, kierownik referatu prasowego biura prezydent Gdańska.
Jak wyjaśnia, procedurę przekazania ww. gruntu w odpłatne użytkowanie przeprowadził Wydział Skarbu na podstawie art. 37. Ust. 4a Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2020 poz. 65), który stanowi:

Art. 37 ust. 4a: "Umowy użytkowania, najmu lub dzierżawy zawiera się w drodze bezprzetargowej:
1) na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony, jeżeli:
a) użytkownikiem, najemcą lub dzierżawcą nieruchomości jest organizacja pożytku publicznego (...)"

- Na mocy aktu notarialnego Repertorium z dnia 18 marca 2020 roku firma "Pozytywne Inicjatywy - Edukacja" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością; KRS 375255, od dnia 1 września 2020 do 31 sierpnia 2029 roku użytkuje nieruchomość przy ul. Azaliowej 18, z przeznaczeniem na prowadzenie Publicznej Szkoły Podstawowej z oddziałami przedszkolnymi - informuje miasto.
Czytaj też: Prywatna podstawówka? Co oferują szkoły w Trójmieście

Władze Gdańska zmieniają podejście do edukacji



W ostatnim czasie miasto poinformowało, że przymierza się do budowy dwóch nowych szkół. Placówki mają powstać w dzielnicach Piecki-Migowo i Orunia Górna-Gdańsk Południe.

Ich budowę sfinansują prywatne podmioty. Miasto na ten cel przekaże działki.

Założenie jest takie, by to podmiot niepubliczny wybudował publiczną szkołę, do której będzie mogło chodzić każde dziecko (przede wszystkim z rejonu). Miasto przeprowadziło już wstępne badania rynku.

- Wiemy, że są chętni do współpracy. Co też istotne, chcemy dobrze zabezpieczyć interes nasz, mieszkańców Gdańska. Działka zostanie przekazana w użytkowanie na cele oświatowe. Po zakończeniu umowy użytkowania ten budynek szkolny stanie się własnością gminy - zapowiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
W Gdańsku funkcjonują obecnie cztery publiczne, niesamorządowe szkoły podstawowe dla 2560 uczennic i uczniów: Morska Szkoła Podstawowa,Szkoła Podstawowa Olimpijczyk, Pozytywna Szkoła Podstawowa przy ul. Azaliowej i Szkoła Podstawowa nr 29 LEONARDO prowadzona przez Ogólnopolskiego Operatora Oświaty. Dodatkowo jako publiczne funkcjonują również Pomorskie Szkoły RzemiosłUniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące. W podobnej formule pracują też przedszkola, również prowadzone przez fundację Pozytywne Inicjatywy.

Miejsca

Opinie (207) ponad 10 zablokowanych

  • Prywatny urzad miejski zdiz i giwk (2)

    Moze wreszcie spadna koszty obslugi nierobow

    • 19 0

    • (1)

      Praca dla panstwa powinna nobilitowac a zarobki powinny zwalac z nog. Problem w tym, ze ci w parlamencie produkuja tyle przepisow, ze do ich wykonania trzeba zatrudniac armie urzednikow, ktorzy nawet gdyby chcieli nie sa w stanie tego ogarnac. W efekcie nie ma juz pieniedzy na porzadne wyplaty bo trzeba to rozdzielic na zbyt wielu ludzi. Spytaj prawnika od prawa cywilnego o jakies niuanse z prawa karnego to tez sie pogubi. W szkolach jest podobnie. Szkola przekazuje nadmiar wiedzy przydatnej jedynie do krzyzowek. Zamiast skupic sie na ojczystym jezyku, jezyku angielskim, matematyko-fizyce i prawie cywilnym, naucza sie rzeczy, ktore jesli bedzie potrzeba bedzie mozna sprawdzic w minute w wikipedii. W efekcie znowu mamy armie nauczycieli dla ktorych nie wystarcza pieniedzy na porzadne wyplaty.

      • 2 0

      • Nie tak

        Prawda jest jakosc prawa. Ale nikt mi nie powie ze urzedasy maja ciezka prace. Laze pisze i widze. Niektorzy nawet wykdztalceni ale zmanierowani.

        • 0 0

  • Gdańska patologia urzednicza zlikwidowali szkoły pozamykali a w ich miejsce powstają prywatne!!

    • 32 1

  • Sprywatyzowano przychodnie i szpitale , ale łapy do państwa aby dopłacały wyciągają (3)

    Szkoły prywatyzują - niech będzie, ale łapy precz od subwencji oświatowej !!!
    Jak prywatne -to niech rodzice płacą , anie my z naszych podatków !!

    • 37 3

    • Sprywatyzowano przychodnie? Nie zauwazylem zeby NFZ nie sciagal mi skladki. Wg mnie przychodnie zlikwidowano w marcu bo nie sposob sie umowic na wizyte. W moim przypadku nie udalo mi sie dokonczyc szczepien dzieci, ktore wymagaly podania kilku dawek szczepionki. NFZ jest mi z tego tytulu winien jakies 2tys zl.

      • 1 3

    • Sa prywatne w rekach marszalka (1)

      I jego kolesiow z po. Dlugi gonia dlugi. Ale za to rady nadzorcze pelne rodzinek. A wy czekacie na sorze po 12h.

      • 4 0

      • Tego samego marszałka, który ma konszachty z pozytywnymi inicjatywami

        Pozytywne Inicjatywy są w Gdańsku, bo wcisnął je tu Marszałek woj. Pomorskiego, były działacz PZPR.

        • 2 0

  • Kilka nie zauważonych pozytywów o PSP, w tym subiektywnym tekście (6)

    A może warto dostrzec, że dzieci uczą się dwóch języków od 1 klasy, że wymiar języka angielskiego, matematyki, informatyki jest większy niż pozostałych podstawówkach, że jest przyzwoita oferta bezpłatnych zajęć dodatkowych, opieka w czasie ferii i wakacji. Naprawdę - każda podstawówka to daje ?
    A pana, krytykującego radę rodziców - zapraszam na spotkanie, bo wyraźnie nie wie o czym pisze. Łatwo krytykować, a trudno się zaangażować i coś zmieniać.

    • 32 43

    • (1)

      Uczą się dwóch języków, bo rodzice to wywalczyli. Nie wiem czy pamiętasz, ale po 1 roku działalności chcieli drugi język zlikwidować. Wymiar pozostałych zajęć jest zgodny z planem. 1 godzina więcej informatyki tylko z zobowiązania jako edukacja globalna. Oferta zajęć dodatkowych bardzo skromna od czasu cięcia ich przez UM. Opieka w czasie ferii i wakacji - w każdej szkole tak jest, bo to wymóg z MENu. Aby coś zmienić trzeba mieć partnera w dyskusji, aktualnie go brak.

      • 16 0

      • Ehhh

        Edukacja globalna nie ma nic wspólnego z informatyką...

        • 1 1

    • No tak, te braki kiedyś trzeba nadrobić. Niestety wyniki egzaminu nie odpowiadają ilości godzin nauczania. Co do angielskiego to w klasach 4-8 sa 3 godziny, czyli minimum programowe. Nauka drugiego języka sprowadza sie do poinformowania uczniów, ze jest, a jego realizacja bardzo odbiega w dół od standardowego minimum. Jeżeli chodzi o radę rodziców, to sugeruje lekturę ewaluacji szkoły z kuratorium, z której wynika, ze tylko rodzice z rady są zadowoleni ze szkoły. Niestety ewaluatorzy nie potwierdzili w rozmowach z uczniami czy nauczycielami wysokiego poziomu edukacji. Szczerze mówiąc tenpoziom wyszedł ledwo co minimum.

      • 13 2

    • Informatyke i wszystkie jezyki obce oprocz angielskiego powinno sie usunac ze szkol, ktore oplaca panstwo. Informatyka to nie jest jakies szczegolnie trudne zajecie jesli ogarnia sie matematyke, tym bardziej ze to co nazywa sie w szkole informatyka wcale nia nie jest. Podobnie z dodatkowymi jezykami. Panstwowe ksztalcenie z jezyka obcego powinno byc ukierunkowane na obecny lingua franca, ktorym jest angielski zamiast rozdrabniac kase na wszystko po trochu.

      • 2 6

    • Gosc (1)

      Jako rodzic,zdecydowanie bardziej zadowolony byłbym jakby tej matematyki czy hiszpańskiego uczył jeden i ten sam nauczyciel przez kilka lat,niż co roku inny.

      • 6 1

      • W pozytywnej to nie jest co roku inny nauczyciel, ale kilku w trakcie roku. W tej szkole nie obowiązuje karta nauczyciela, więc gdy nauczyciel znajdzie możliwość zatrudnienia się w innej szkole, to opuszcza pozytywną. Przy karcie nauczyciela to nie jest możliwe, bo obowiązuje zatrudnienie do końca roku szkolnego.

        • 7 0

  • Gdyby w mojej szkole (publiczna) były takie wyniki w nauczaniu, to dyrektor by już dawno wyleciał

    • 35 2

  • Co sie dziwicie, Ola pilnuje testamentu Pawła i lojalnie pilnuje jego interesów.

    Żadne wyroki sądu nie mogą tego zmienić. Miasto wzięło na siebie koszty i wybudowało szkołę a zyski z wykorzystaniem mienia publicznego to już domena prywatnych podmiotów. Pierwszy raz tak sie w Gdańsku dzieje? Parkingi miejskie też w całym mieście jedna prywatna firma opanowała.

    • 45 5

  • Służby zdrowia i szkolnictwa,

    nie wolno prywatyzować!
    Macie przykłady po prywatnym folwarku w opiece zdrowotnej.
    Długi, długi, długi.

    • 23 3

  • POI (3)

    Fundacja liczy na zyski, bo taki maja charakter firmy, w tym fundacje. Ja się im nie dziwie, ze tną co się da, bo chcą jak najwięcej zarobić. Na 12 tysięczną pensję Pana Dyrektora musi styknąć.

    • 28 1

    • A dyrektorów tam, to chyba z 5. (2)

      • 9 0

      • (1)

        Ktoś musi "odwalać" robotę. Tu dyrekcja nie uczy, tylko "dyrektoruje". W innych szkołach dyrektorzy są nauczycielami i normalnie prowadzą zajęcia, mniej, ale prowadzą.

        • 7 0

        • W pozytywnej też się tak zdarzyło, jak odeszła nauczycielka matematyki klas 8, to dyrektor zabrał się za uczenie. Całkiem nieźle mu szło, akurat te klasy miały całkiem dobre wyniki z egzaminu. Teraz jest już znacznie gorzej. Może dyrektor powinien robić to co mu dobrze wychodzi, tzn uczyć matmy.

          • 8 0

  • Nasza Racja

    Jak PiS bez przetargu - źle , jak PO bez przetargu - dobrze.

    • 24 2

  • Hahahaha tam przecież najwięcej głosów padło na Dulkiewicz

    Ci ludzie to głupi są. Nie, no padam ze śmiechu. Dzieci jedynie szkoda.

    • 28 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Student Maritime Conference 2024

60 - 480 zł
konferencja

Kultura wzmacnia. kultura krzepi! Bałtyckie Perły Kultury

warsztaty, spotkanie, konsultacje

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie jest największe bogactwo naturalne Pomorza?

 

Najczęściej czytane