• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Gdańsk stawia na prywatnych zarządców szkół?

Wioleta Stolarska
6 października 2020 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (207)
Pozytywna Szkoła Podstawowa w Kokoszkach istnieje od ponad sześciu lat. Pozytywna Szkoła Podstawowa w Kokoszkach istnieje od ponad sześciu lat.

Pozytywna Szkoła Podstawowa w Kokoszkach istnieje od ponad sześciu lat. Placówka od początku prowadzona jest przez fundację Pozytywne Inicjatywy. Kilka lat temu sąd uznał, że szkoła została przekazana z naruszeniem prawa, jednak do końca czerwca 2020 roku nadal prowadziła ją fundacja, bo w ocenie MEN przemawiał za tym "interes społeczny i słuszny interes obywateli". Wiele osób sądziło, że od 2020 roku, po wygaśnięciu umowy, możliwa będzie zmiana koncepcji zarządzania szkołą, czyli przejęcie szkoły przez gminę. Tak się jednak nie stało. Placówka bez kolejnego przetargu została przekazana fundacji.Jakie kryteria są dla ciebie najważniejsze przy wyborze szkoły dla dziecka?

W Pozytywnej Szkole Podstawowej przy ulicy Azaliowej w GdańskuMapka, uczy się kilkaset dzieci. To placówka edukacyjna wybudowana za ponad 36 mln złotych ze środków publicznych, jednak gmina oddała jej zarządzanie organizacji pozarządowej. Rekrutacja odbywa się tu jak w innych szkołach publicznych na terenie Gdańska.

O placówce zrobiła się głośno, gdy w 2017 roku pomorska kurator oświaty unieważniła decyzję władz Gdańska o powołaniu i prowadzeniu Pozytywnej Szkoły Podstawowej . Zapadł w tej sprawie wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że placówka została powołana z naruszeniem prawa. Szkoły jednak nie zlikwidowano, bo w ocenie ówczesnej minister edukacji przemawiał za tym "interes społeczny i słuszny interes obywateli".

W ocenie MEN miało to pozwolić na dokończenie umowy przez spółkę Pozytywne Inicjatywy w założonej formie, by nie komplikować sytuacji uczniów i już wydanych świadectw, które w efekcie trzeba by było uznać za nieważne.

Umowa do 2020 rokuI tak od ponad sześciu lat operatorem szkoły jest spółka Pozytywne Inicjatywy - Edukacja. Wielu mieszkańców jednak sądziło, że po zrealizowanej umowie z końcem czerwca br. miasto ogłosi przetarg na nowego zarządcę placówki lub przejmie szkołę.

- Jako mieszkańcy mogliśmy oczekiwać przekazania szkoły podstawowej w kuratelę kuratorium oświaty. Nic takiego się nie wydarzyło. Nie odbył się także przetarg na operatora szkoły na kolejne lata. Pani prezydent postanowiła w trybie bezprzetargowym przedłużyć umowę na kolejne dziewięć lat, co jest absolutnym kuriozum - piszą mieszkańcy.

Szkoły podstawowe w TrójmieścieJak się okazuje, miasto jeszcze przed zakończeniem umowy przekazało fundacji szkołę.

- Na wniosek spółki Pozytywne Inicjatywy - Edukacja, która jest organizacją pożytku publicznego, z 7 stycznia 2020 roku, została przekazana na jej rzecz w odpłatne użytkowanie nieruchomość gruntowa zabudowana budynkiem szkoły wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ul. Azaliowej 18 w Gdańsku - informuje Olimpia Schneider, kierownik referatu prasowego biura prezydent Gdańska.
Jak wyjaśnia, procedurę przekazania ww. gruntu w odpłatne użytkowanie przeprowadził Wydział Skarbu na podstawie art. 37. Ust. 4a Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2020 poz. 65), który stanowi:

Art. 37 ust. 4a: "Umowy użytkowania, najmu lub dzierżawy zawiera się w drodze bezprzetargowej:
1) na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony, jeżeli:
a) użytkownikiem, najemcą lub dzierżawcą nieruchomości jest organizacja pożytku publicznego (...)"

- Na mocy aktu notarialnego Repertorium z dnia 18 marca 2020 roku firma "Pozytywne Inicjatywy - Edukacja" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością; KRS 375255, od dnia 1 września 2020 do 31 sierpnia 2029 roku użytkuje nieruchomość przy ul. Azaliowej 18, z przeznaczeniem na prowadzenie Publicznej Szkoły Podstawowej z oddziałami przedszkolnymi - informuje miasto.
Czytaj też: Prywatna podstawówka? Co oferują szkoły w Trójmieście

Władze Gdańska zmieniają podejście do edukacjiW ostatnim czasie miasto poinformowało, że przymierza się do budowy dwóch nowych szkół. Placówki mają powstać w dzielnicach Piecki-Migowo i Orunia Górna-Gdańsk Południe.

Ich budowę sfinansują prywatne podmioty. Miasto na ten cel przekaże działki.

Założenie jest takie, by to podmiot niepubliczny wybudował publiczną szkołę, do której będzie mogło chodzić każde dziecko (przede wszystkim z rejonu). Miasto przeprowadziło już wstępne badania rynku.

- Wiemy, że są chętni do współpracy. Co też istotne, chcemy dobrze zabezpieczyć interes nasz, mieszkańców Gdańska. Działka zostanie przekazana w użytkowanie na cele oświatowe. Po zakończeniu umowy użytkowania ten budynek szkolny stanie się własnością gminy - zapowiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
W Gdańsku funkcjonują obecnie cztery publiczne, niesamorządowe szkoły podstawowe dla 2560 uczennic i uczniów: Morska Szkoła Podstawowa,Szkoła Podstawowa Olimpijczyk, Pozytywna Szkoła Podstawowa przy ul. Azaliowej i Szkoła Podstawowa nr 29 LEONARDO prowadzona przez Ogólnopolskiego Operatora Oświaty. Dodatkowo jako publiczne funkcjonują również Pomorskie Szkoły RzemiosłUniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące. W podobnej formule pracują też przedszkola, również prowadzone przez fundację Pozytywne Inicjatywy.

Miejsca

Opinie (207) ponad 10 zablokowanych

 • Czyli jakiś prezio takiej prywatnej firemki zrobił sobie byznes i jeździ sobie szczesliwy Suvem w leasingu za nasze podatki idące na edukację;) Potem kolejna szkoła jeszcze wpadnie zarządcy pod opiękę, skieruje do roboty jakąś zbieraninę Mietków spod Żabki no i dodatkowa kasa wpadnie, będzie na spłatę kredytu za apartament 30 m2 w Garnizonie dla kochanej córeczki z kontem na instagramie...

  • 128 26

 • kosmiczna kombinacja

  • 96 5

 • To tragedia dla dzieci

  Szkoła jest zarządzana tragicznie. Rotacja nauczycieli ogromna. Szkoła na osiedlu z ogromnym potencjałem wśród uczniów, który jest tłamszony przez żle zarządzającą szkołą firmę.

  • 154 25

 • Jezeli

  Szkoła jest dobrze zarządzana i wykracza metodami nauki poza sztywne ramy nauczania, pozbawiając uczniów samodzielnego myślenia, to jak najbardziej oddać w ręce poza rządowe i systemowe.

  • 13 76

 • "Co by tu jeszcze"

  Słów kilka w sprawie grupy facetów chcę tu wyglosić
  Lecz zacząć muszę nie od konkretów, lecz od przeprosin.
  Skruszon szalenie o przebaczenie pokornie proszę,
  Że troszkę pieprzna będzie balladka, którą wygłoszę,
  Lecz mam nadzieję, że choć się w słowie tutaj nie pieszczę,
  To wybaczycie mi to, Panowie, raz jeden jeszcze.
  A więc: faceci wokół się snują co są już tacy,
  Że czego dotkną, zaraz zepsują. W domu czy w pracy
  Gapią się w sufit, wodzą po gzymsie wzrokiem niemiłym.
  Na niskich czołach maluje im się straszny wysiłek,
  Bo jedna myśl im chodzi po głowie, którą tak streszczę:
  "Co by tu jeszcze spieprzyc, Panowie? Co by tu jeszcze?"
  Czasem facetów, by mieć to z głowy, ktoś tam przerzuci
  Do jakiejś sprawy, co jest na oko nie do popsucia
  Już się prężą mózgów szeregi, wzrok się pali,
  Już widzimy, żeśmy kolegi nie doceniali.
  A oni myślą w ciszy domowej czy w mózgów treście:
  "Co by tu jeszcze spieprzyc, Panowie? Co by tu jeszcze?"
  Lecz choć im wszystko jak z płatka idzie - sprawnie i krótko,
  Czasem faceci, gdy nikt nie widzi westchną cichutko.
  Bo mając tyle twórczych pomysłów, takie zdolności,
  Martwią się, by im czasem nie przyszło tkwić w bezczynności.
  A brak wciąż wróżki, która nam powie w widzeniu wieszczem:
  "Jak długo można pieprzyć, Panowie? No jak długo jeszcze?!"
  Pozwólcie proszę, że do konkretów przejdę na koniec.
  Okażmy serce dla tych facetów, zewrzyjmy dłonie, weźmy się w kupę,
  Bo w tym jest sedno, drodzy rodacy by się faceci czuli potrzebni
  W domu i w pracy.
  Niechaj ta myśl im wzrok rozpromienia, niech zatrą ręce,
  Że tyle jeszcze jest do spieprzenia, a będzie więcej.

  Wojciech Młynarski

  • 20 8

 • Moje dzieci niedługo idą do tej szkoły i zaczynam się martwić. Możesz podać więcej konkretów? Co toz aczy że jest tragicznie zarzadzana poza rotwcja pracowników?

  • 15 4

 • Dramat

  Proponuje porozmawiać z nauczycielami tej szkoły. Nie są zadowoleni. Ciecie pensji (bo mieli umowy do końca czerwca-września). Aktualnie ograniczone są posiłki dla dzieci, bo szkołą zrobiła swoja stołówkę, wywalając poprzedniego operatora. Dziecko dostaje nędzny kotlecik i dwie łyżki kaszy za 7 zł! Do tego przypadek COVIDu, o którym szkoła nawet nie poinformowała wszystkich rodziców.
  Ta szkoła funkcjonuje tylko dzięki nauczycielom, tylko! Pozytywne Inicjatywny są tylko z nazwy. Czemu zarząd nie poinformował o zakończeniu współpracy z PAHem Janiny Ochojskiej? Aaa, może dlatego, że sam zakończył współpracę z koordynatorką tej akcji.. Co ze zwolnieniem nauczycieli na przełomie czerwca/lipca? Rada rodziców - służalczo poddana dyrektorowi, nic nie załatwi. Jedynym sposobem na naprawę tego bałaganu jest wymiana fundacji na operatora miejskiego. Zainteresowani wiedzą, co się tam dzieje. Cięcia, cięcia i wykorzystywanie pracowników.

  • 103 6

 • Sprytne - miasto buduje, swojak zyskuje

  Gdańsk to systemowa patologia. Najwyraźniej nie tylko na śmieciach ale i na dzieciach da się nieźle zarobić jeśli zabierze się za to mafia.

  • 97 4

 • Absolutny skandal!

  To jest sprawa dla kuratora i prokuratury.
  Fundacyjki, nieruchomości, deweloperzy, brak przetargów .. . Gdańsk w całej okazałości.

  • 122 5

 • Ścisk na korytarzach

  Szkoła jak wiele... są plusy i minusy.
  Na minus: brak nauczycieli, ci co są wykorzystują ten fakt. Brak empatii wśrodowisku nauczycieli do ucznia. Bardzo minimalne zaangażowanie w integracje szkoły. Zdecydowanie mało miejsc na zajęcia dodatkowe...
  Na plus: Dobry kontakt z dyrekcją.

  • 9 28

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Małe ABC - seans w planetarium

projekcje filmowe, pokaz

Ławeczka z Fotografem #4

spotkanie, spotkanie

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa

wykład, konferencja

Ogłoszenia polecane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kolor kwiatów pachnącego groszku zależy od:

 

Najczęściej czytane