Wiadomości

stat

Praca szuka nauczycieli. Kilkaset ofert w Trójmieście

W bankach pracy prowadzonych przez kuratoria oświaty w całym kraju jest blisko 11 tys. ofert pracy dla nauczycieli.
W bankach pracy prowadzonych przez kuratoria oświaty w całym kraju jest blisko 11 tys. ofert pracy dla nauczycieli. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Ponad 200 ofert pracy dla nauczycieli w całym Trójmieście umieszczono na stronie kuratorium oświaty. Najwięcej wakatów jest dla nauczycieli przedmiotów ścisłych i zawodowych. Brakuje również pedagogów, psychologów oraz nauczycieli wspomagających dla uczniów ze specjalnymi potrzebami. Problem z zatrudnianiem nowych nauczycieli istnieje już od dłuższego czasu, ale po rekrutacji podwójnego rocznika może się powiększyć. Szacuje się, że w całym kraju potrzeba około 11 tys. nauczycieli.Czy nauczyciele zarabiają wystarczająco dużo?

zdecydowanie tak 18%
nie, należy im się podwyżka 72%
nie mam zdania na ten temat 10%
zakończona Łącznie głosów: 1506
175 w Gdańsku, ok. 50 w Gdyni i ośmiu w Sopocie - tyle ofert pracy dla nauczycieli zamieszczono w wyszukiwarce pomorskiego kuratorium oświaty. Najczęściej poszukiwani są nauczyciele wychowania przedszkolnego, sporo ofert jest dla nauczycieli języków obcych, szczególnie języka angielskiego, poza tym poszukiwani są nauczyciele matematyki, biologii, chemii czy informatyki. W bankach pracy prowadzonych przez kuratoria oświaty w całym kraju jest blisko 11 tys. ofert pracy.

Czytaj też: Ile zarabiają nauczyciele? Średnia pensja a wypłata na konto

Wiele szkół średnich wciąż czeka na zakończenie rekrutacji uzupełniającej, żeby ocenić braki kadrowe. Szacunki jednak nie są zbyt optymistyczne. Wielu wykwalifikowanych nauczycieli odeszło z zawodu. Zatrudnienie nowych będzie wymagało czasu, a tego nie ma zbyt wiele w sytuacji, kiedy już niedługo konieczne będzie rozpoczęcie pracy z dwoma rocznikami, w dwóch trybach programowych. Jak sytuacja wygląda w Trójmieście?

Oferty pracy dla nauczycieliWiele szkół średnich wciąż czeka na zakończenie rekrutacji uzupełniającej, żeby ocenić braki kadrowe.
Wiele szkół średnich wciąż czeka na zakończenie rekrutacji uzupełniającej, żeby ocenić braki kadrowe. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Praca dla nauczyciela w Trójmieście- W przypadku gdyńskich placówek oświatowych brakuje pojedynczych godzin dla nauczycieli przedmiotów zawodowych, przedmiotów ścisłych, a także nauczycieli wspomagających. W przypadku kilku przedszkoli brakuje nauczycieli wychowania przedszkolnego, najczęściej na zastępstwo. Wszystkie wolne etaty i pojedyncze godziny w gdyńskich placówkach dostępne są na stronie kuratorium oświaty - informuje Małgorzata Omachel-Kwidzińska z gdyńskiego magistratu.
Czytaj też: Nauczyciele pokazują swoje zarobki i żądają odwołania minister edukacji

Z kolei w szkołach podstawowych w Sopocie poszukiwani są nauczyciele geografii (Szkoła Podstawowa Nr 1 oraz Szkoła Podstawowa Nr 8) oraz nauczyciel świetlicy szkolnej (Szkoła Podstawowa Nr 7). W szkołach ponadpodstawowych poszukiwani są nauczyciele przedmiotów zawodowych - informatyk oraz logistyk (Technikum Nr 1 przy Zespole Szkół Handlowych).

Czytaj też: "Jestem nauczycielem i walczę o godność"

"Problem w przypadku niektórych przedmiotów będzie większy"W Gdańsku urzędnicy wciąż czekają na informacje o brakach kadrowych od dyrektorów szkół.

- Ruch kadrowy w szkołach trwa zawsze od końca maja do końca sierpnia, a nawet jeszcze we wrześniu. Trwają procesy rekrutacyjne do szkół różnego stopnia, co wpływa bezpośrednio na sytuację kadrową. Doliczając do tego, że dopiero w zasadzie rozpoczęło się składanie wniosków/informacji o korzystaniu z urlopu na poratowanie zdrowia, wiemy, iż sytuacja kadrowa wyjaśni się w drugiej połowie sierpnia. Cały czas zbieramy również zapotrzebowanie na nauczycieli od dyrektorów i prowadzimy swego rodzaju pośrednictwo, jednak kluczowe dla ruchu kadrowego są właśnie najbliższe dwa miesiące - lipiec i sierpień. Co więcej, trwa rekrutacja do szkół średnich i do chwili jej zakończenia nie będzie znane zapotrzebowanie na nauczycieli. Można jedynie powiedzieć, że problem w przypadku niektórych przedmiotów będzie większy niż w latach ubiegłych, co wynika bezpośrednio z podwójnego rocznika - informuje Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w Gdańsku.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co to jest oskoła?