• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Prezydent MKOl z tytułem doktora honoris causa UG

Wioleta Stolarska
6 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Prezydent MKOl z tytułem doctora honoris causa UG Prezydent MKOl z tytułem doctora honoris causa UG

Szermierz i mistrz olimpijski z 1976 r., działacz sportowy, od 2013 r. przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - dr Thomas Bach otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Wyróżnienie otrzymał za wkład w rozwój międzynarodowego ruchu olimpijskiego oraz działanie na rzecz praw człowieka i pokoju na świecie. - Igrzyska olimpijskie zawsze budują mosty. Nigdy nie wznoszą murów. Wartości olimpijskie odzwierciedlają się również tutaj, w Gdańsku - w mieście wolności i solidarności - mówił.Czy interesujesz się sportem olimpijskim?

Dr Thomas Bach zasłynął z zaangażowania w działania na rzecz sportu wyczynowego, propagowania etyki rywalizacji sportowej - szczególnie walki z dopingiem - oraz działania na rzecz równego traktowania sportowców z całego świata.

Właśnie m.in. za działanie na rzecz praw człowieka i pokoju na świecie Senat Uniwersytetu Gdańskiego nadał mu najwyższe akademickie wyróżnienie - tytuł doktora honoris causa.

- Uhonorowaliśmy nie tylko wybitnego sportowca, działacza sportowego, ale przede wszystkim człowieka, który zasłużył się dla ruchu olimpijskiego niezwykle uzdrawiającym wpływem na współczesny sport. Ma też szczególne zasługi dla krzewienia pokoju na świecie, dokonał czegoś tak niemożliwego, jak np. występ pod jedną flagą obu Korei w czasie igrzysk w Pjongjangu. Thomas Bach jest najlepszym potwierdzeniem otwartości naszego uniwersytetu, a także wierności wartościom, które wyznaje współczesny ruch olimpijski - mówił prof. dr hab. Piotr Stepnowski, prorektor ds. nauki UG.
Tytuł został nadany na wniosek Rady Wydziału Nauk Społecznych UG. Na recenzentów przewodu doktorskiego powołano ks. prof. dra hab. inż. Stanisława Dziekońskiego (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), prof. dra hab. Józefa Lipca (Uniwersytet Jagielloński) oraz dra hab. Marka Rockiego, prof. SGH (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie).

- To wielki zaszczyt dla mnie dołączyć do grona wybitnych postaci uhonorowanych tym tytułem przez Uniwersytet Gdański, wśród których znalazły się takie osobowości, jak Lech Wałęsa, Francois Mitterrand czy Elie Wiesel - każdy z nich pozostawił po sobie niezatarty ślad w historii świata. Solidarność to kolejna ważna wartość naszego uniwersytetu, która rezonuje szczególnie tutaj, w Gdańsku - mieście wolności, gdzie narodził się ruch Solidarności. Wszystkie te wartości są kluczowe również dla ruchu olimpijskiego. Nadrzędną misją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jest dążenie do tego, by sport służył pokojowemu rozwojowi ludzkości - mówił po otrzymaniu tytułu dr Thomas Bach.
Dr Thomas Bach jest utytułowanym sportowcem, byłym mistrzem olimpijskim - zdobył złoty medal we florecie. Dr Thomas Bach jest utytułowanym sportowcem, byłym mistrzem olimpijskim - zdobył złoty medal we florecie.

Złoty medalista olimpijskiDr Thomas Bach jest utytułowanym sportowcem, byłym mistrzem olimpijskim - zdobył złoty medal we florecie (klasyfikacja drużynowa) w igrzyskach XXI Olimpiady w Montrealu w 1976 r.

Prezydentem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego został w 2013 r. i prowadzi MKOl zgodnie z mottem "jedność i różnorodność". Dwa główne cele jego prezydentury to usprawnienie procesu wyboru miast ubiegających się o igrzyska olimpijskie oraz walka z dopingiem. Jednym z jego priorytetów jest także zmiana obecnego procesu licytacji olimpijskiej oraz zapewnienie zrównoważonego rozwoju. Zaproponował szereg reform (znanych jako Agenda 2020), które zostały przyjęte na 127 Sesji MKOl w Monako.

- Poprzez uniwersalność i globalny zasięg igrzyska olimpijskie pokazują nam, jak świat mógłby wyglądać, jeśli kierowalibyśmy się olimpijskimi wartościami pokoju, solidarności i szacunku. W wiosce olimpijskiej, w której sportowcy mieszkają w trakcie zawodów, przebywają razem zgodnie pod jednym dachem reprezentanci ze wszystkich 206 narodowych komitetów olimpijskich i olimpijskiej drużyny uchodźców MKOI. Są rywalami w sporcie, ale wzajemnie się szanują zarówno wtedy, kiedy wygrywają, jak i wtedy, kiedy przegrywają - mówił w Gdańsku Thomas Bach.

Polak prezydentem Światowej Agencji AntydopingowejThomas Bach był również gościem trwającej w Katowicach piątej Światowej Konferencji WADA dotyczącej dopingu w sporcie - spotkaniu przedstawicieli ruchu sportowego, rządów oraz krajowych i regionalnych organizacji antydopingowych. W Gdańsku ponownie gratulował Witoldowi Bańce nominacji na prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

- To dla Polski bardzo ważne wydarzenie i zachęta, ale też docenienie jej roli w historii ruchu olimpijskiego - mówił.
O wyborze Bańki na szefa Światowej Agencji Antydopingowej zdecydowali 14 maja przedstawiciele rządów zasiadający w Radzie Fundacji WADA.

Miejsca

Opinie (12) 3 zablokowane

 • Kontrowersyjna postać, (2)

  nie chciał podejmować konkretnych decyzji odnośnie rosyjskiego dopingu podczas zimowych igrzysk olimpijskich. Zaciekle bronił przyłapanych na stosowaniu niedozwolonych środków sportowców z tego kraju. Wbrew sprzeciwom wielu działaczy MKOLu dopuścił część do startu w 2018 roku. Może to sentyment do historii szprycowania zawodników z RFN i NRD...

  • 37 0

  • Jaka uczelnia, tacy wyróżnieni. Może dość tego flirtu z przyzwoitością? (1)

   • 15 1

   • Rączka rączkę myje :)

    • 6 0

 • Brawo towarzysze !

  My z PZPR zawsze trzymamy się razem!

  • 22 3

 • MKOL? Długa tradycja decyzji za pieniądze,, braku walki z dopingiem i sprowadzeniem sportu do dna

  Sorry, ale to piękna porażka UG. Gdzie są granice?
  Igrzyska w Rio podobno kupione - postępowanie trwa. Cabral przyznał się dawania łapówke idących w miliony - można o tym przeczytać w każdej szanujacej się gazecie.
  Diack brał kasę, a dokładnie 1,3 mln dolarów za przyznanie Igrzysk w Tokio (2020), Wszyscy o tym wiedza, tylko nie senat UG?
  I teraz polska uczelnia daje honors causa szefowi organizacji tak zasłużonej w tym łapówkarskim sporcie? Żałosne.

  • 25 3

 • Co się dzieje ,czy naprawdę potrzeba była tak wielka aby dać wyróżnienie takiemu co nie umie zatrzymać ruskich z dopingiem !

  • 12 0

 • mkol czyli podobnie jak fifa i uefa korupcja a do tego zupelnie przypadkowo koles jest niemcem.

  • 5 0

 • Same jakies

  Mordy nic nie wnoszące w rozwój ug. Same darmozjady które wyciągają reke do państwowego żłoba. Daj daj. Smutne

  • 9 1

 • Jak widze ile $ wyrzucono w bloto budujac nikomu niepotrzebne obiekty sportowe to mam watpliwosci. Sport powinien zostac odciety od publicznych pieniedzy. Ci ktorzy beda chcieli cwiczyc i tak beda to robili, a zawodowcy moga sobie brac srodki dopingowe jakie im sie zywnie podoba tak dlugo jak reszta nie bedzie im tego finansowala.

  • 10 0

 • Komedia. Ale skoro doktora i nobla miał Bolek to nic mnie nie zdziwi

  Ruskie na dopingu w IO i korupcja na porządku dziennym

  • 2 0

 • Sportową rywalizację zamienili w dochodowy biznes bez zasad i przyzwoitości.

  Faktycznie, jest co nagradzać.

  • 1 0

 • Taka uczelnia jak jej przedstawiciele!!!!!

  Jaki artykuł naukowy napisał w/w osobnik, ma doktorat? Za jakie wybitne osiągnięcia naukowe dostal ten tytuł. Pełny komunizm we władzach tej uczelni, brak jakiejkolwiek miłości do prawdziwej wiedzy, za to pasja do pieniędzy i zaszczytów niezasłużonych. Oszukują biedną młodzież - nie warto studiować tutaj z takimi mistrzami. Mistrzowie od koryta i kłamstwa...
  Doktorzy Honoris causa za poprawność polityczną i nic więcej.
  Czy kiedyś to sie skończy? Nigdy więc trzeba uciekać do normalności, lub w zaświaty ( gduy ma sie odpowiedni wiek
  Ucelnia do lamusa, na śmietnik

  • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Kultura wzmacnia. kultura krzepi! Bałtyckie Perły Kultury

warsztaty, spotkanie, konsultacje

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Rukwiel nadmorska to:

 

Najczęściej czytane