• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Progi punktowe w trójmiejskich liceach. Kiedy rekrutacja uzupełniająca?

Wioleta Stolarska
11 lipca 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 
Kilkaset osób w Trójmieście w pierwszym etapie rekrutacji nie dostało się do wybranej przez siebie szkoły średniej, większość z nich to absolwenci ósmych klas. Kilkaset osób w Trójmieście w pierwszym etapie rekrutacji nie dostało się do wybranej przez siebie szkoły średniej, większość z nich to absolwenci ósmych klas.

Trwa rekrutacja do szkół średnich 2019/2020. Ósmoklasiści i gimnazjaliści wybierają szkoły, w których chcą kontynuować naukę. Rekrutacja jest w tym roku bardzo trudna. Wielu uczniów po pierwszym etapie nie dostało się do wybranych szkół. Osoby, których wyniki okazały się na tyle wysokie by zakwalifikować się do wymarzonej klasy już potwierdziły swój wybór. Sprawdziliśmy ile punktów trzeba było uzyskać, by dostać się do poszczególnych trójmiejskich liceów.Czy dostałeś(aś) się lub Twoje dziecko do szkoły z pierwszego wyboru?

Kilkaset osób w Trójmieście w pierwszym etapie rekrutacji nie dostało się do wybranej przez siebie szkoły średniej, większość z nich to absolwenci ósmych klas szkoły podstawowej. Będą oni mieli możliwość wyboru szkoły dalszego kształcenia w drugim etapie, który rozpocznie się 12 lipca o godz. 12.

Dyrektorzy najchętniej wybieranych szkół przyznają jednak, że wiele osób będzie musiało zdecydować się na placówkę drugiego lub trzeciego wyboru. W jakich szkołach będą dostępne miejsca, dowiemy się dopiero po zakończeniu procedury składania dokumentów po pierwszym etapie, który upłynął 10 lipca o godz. 14.

- Uczniowie, którzy się zakwalifikowali, składają dokumenty. Każdy z nich miał kilka dni aby zastanowić się czy na pewno chce kontynuować naukę w szkole do której został przyjęty. W naszym przypadku jednak, jeśli ktoś zrezygnuje mamy bardzo długą listę rezerwową, chętnych nie brakowało - mówiła Bożena Ordak, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.
W samym Gdańsku miejsc zabrakło dla ponad 1 200 nastolatków. W ubiegłym roku było 5 300 miejsc w szkołach średnich, w tym roku gdański samorząd, przygotował ponad 10 500 miejsc dla podwójnego rocznika. To jak się okazało, ostatecznie wciąż za mało. Zostały uruchomione dwa nowe publiczne licea - dwujęzyczne X Liceum Ogólnokształcące (powstało jeszcze na etapie wdrażania reformy oświaty) i liceum uniwersyteckie prowadzone przez Uniwersytet Gdański. W liceum uniwersyteckim, powstały tylko dwie klasy, a rekrutacja do niego nie była prowadzona przez system "Nabór-pomorze", tak jak w przypadku wszystkich innych szkół publicznych. Na polecenie prezydent Dulkiewicz, urzędnicy zajmujący się edukacją wciąż szukają kolejnych możliwości.

- Nie ma dzisiaj ważniejszej sprawy niż rozwiązanie dramatu tysięcy nastolatków i ich rodzin. My ze swojej strony robimy wszystko, co możemy zrobić. Potrzebujemy wsparcia, pieniędzy od rządu, a przede wszystkim dialogu z ministrem edukacji - powiedział Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska, który o problemie gdańskich uczniów próbował rozmawiać ministrem edukacji, do spotkania jednak nie doszło.
Już na początku roku Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie dotyczącym oceny przeprowadzonej reformy oświaty w pomorskich szkołach średnich informowała, że w całym województwie brakuje niemal 4,3 tys. miejsc dla uczniów - to prawie 9 proc.

W większości progi punktowe utrzymywały się na poziomie od 140 do 170 punktów, nie brakowało jednak bardzo imponujących wyników. W większości progi punktowe utrzymywały się na poziomie od 140 do 170 punktów, nie brakowało jednak bardzo imponujących wyników.

Podwójny rocznik, większe wymagania?W tegorocznej rekrutacji brały udział dwa roczniki - absolwenci klasy ósmej szkoły powystawowej i absolwenci gimnazjów. Każda z tych grup będzie jednak realizowała odrębny program nauczania, więc nie ma możliwości, aby spotkały się w tej samej klasie.

Uczniowie kończący VIII klasę podstawówki mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci ostatniej klasy gimnazjum będą mogli ubiegać się o miejsce w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub w 3-letniej branżowej szkole I stopnia.

W Trójmieście to licea były zdecydowanie najczęściej wybierane przez kandydatów. Sprawdziliśmy jak wyglądały progi punktowe w poszczególnych licach ogólnokształcących w Trójmieście, obowiązujące podczas rekrutacji w tym roku. Ile trzeba było mieć punktów, żeby dostać się do danej klasy?

Jak co roku, najwięcej punktów trzeba było mieć jednak, żeby dostać się do gdyńskiej "trójki". Tam dla absolwentów podstawówki najniższy próg wynosił 169,2, a najwyższy 212,6, z kolei dla absolwentów gimnazjum najniższy wyniósł 173,6, a najwyższy 220. W przypadku kandydatów do III LO w Gdyni do ogólnej punktacji doliczane były również punkty za szkolne egzaminy kwalifikujące do poszczególnych klas.

- Wśród kandydatów ponad 40 proc. stanowią laureaci olimpiad, którzy mają - zgodnie z obowiązującymi przepisami zagwarantowane miejsce w liceum - informował Wiesław Kosakowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.
W Gdańsku najwyższy próg osiągnięto w III LO - tam osoba z najniższą punktacją przyjęta do klasy przygotowującej do matury międzynarodowej osiągnęła wynik 188,15 punktów (w ubiegłym roku były to 173 pkt.) - to próg w przypadku absolwentów ósmych klas, gimnazjaliści z kolei również do tej samej klasy ustalili próg 187,4 punktów.

W popularnym I LO w Gdańsku progi punktowe wyniosły: od 165,75 do 170,35 w przypadku klas po szkole podstawowej oraz od 162,8 do 168,8 dla klas, w których naukę kontynuować będą absolwenci gimnazjów. W ubiegłym roku progi punktowe w poszczególnych klasach wynosiły tu od 158,40 do 168,60.

Progi punktowe do gdańskich liceów from Trojmiasto.pl


Progi punktowe do gdyńskich liceów from Trojmiasto.pl


Progi punktowe do sopockich liceów from Trojmiasto.pl


Ostatnia szansa12 lipca 2019 r. o godz. 12 do publicznej wiadomości podane zostaną przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Informacja o wolnych miejscach w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020 dla uczniów i rodziców aktywna będzie od 12 lipca po godz. 12.00 na stronie pomorskiego kuratorium oświaty. Będzie aktualizowana na bieżąco.

Z kolei nabór uzupełniający w szkołach średnich potrwa od 12 lipca 2019 r. do 14 sierpnia 2019 r. Jeśli któryś z kandydatów zdecyduje się odwołać od decyzji komisji rekrutacyjnej, ma na to czas między 12 lipca a 8 sierpnia 2019 r.

Kandydaci powinni złożyć do szkół podanie oraz kopię albo oryginał świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu. Wyniki rekrutacji uzupełniającej (listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych) zostaną ogłoszone 16 sierpnia br. Kandydaci powinni niezwłocznie po tym terminie potwierdzić, że chcą podjąć naukę w danej szkole.
Szkolne komisje rekrutacyjne ogłoszą listy przyjętych 29 sierpnia br.

Niezłożenie w wymaganym terminie któregokolwiek z obowiązujących dokumentów spowoduje niedopuszczenie kandydata do postępowania rekrutacyjnego.

W większości szkół udostępniono listy zakwalifikowanych uczniów. W większości szkół udostępniono listy zakwalifikowanych uczniów.

Miejsca

Opinie (382) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Co to znaczy zabrakło miejsc w liceum? (24)

  Przecież są technika, zawodówki, szkoły branżowe. Edukacja w Polsce jest darmowa, nie można wymagać, żeby dla każdej lebiegi tworzyć specjalne miejsce w ogólniaku...

  • 190 89

  • Dokładnie, jestem z rocznika wyżowego. W moim LO było 9 klas! A i tak nie było miejsca dla wszystkich. Pisałem egzamin z polskiego i matematyki, dostałem dwie czwórki i tak naprawdę dostałem się ledwo i nie do tej klasy co chciałem.

   • 28 7

  • (4)

   W dzisiejszych czasach wszędzie wmawiają, że się nalezy. tymczasem powinno się zapracować na to co się ma.
   Dziś "godne życie" oznacza, że się bierze coś i wtedy można "godnie żyć".
   Ludzie sprzedali swój honor za 500 srebrników a będzie jeszcze gorzej.

   • 35 10

   • ludzie? madki z brajankami i jesikami??? (3)

    już A.Hitler mówił, że Polaków wystarczy nauczyć tak, by umieli się podpisać i liczyć do 500+ :))))))

    • 11 19

    • No dla nich są zawodówki (2)

     I chwała Panu, że wyżej nie pójdą.

     • 6 9

     • wiesz co to sa szkoly napodbudowie. a pozniej studia itd ? (1)

      no pewnie ze nie wiesz. bo zostales na pierwszej klasie zawodowki specjalnej (przyuczenie do zawodu) jak walesa.

      • 9 4

      • Kaczyński też powinien wylądować w zawodówce, a liceum skończył w tajemniczych okolicznościach (nie zdał, a ukończył). Dzisiaj może byłby emerytowanym ślusarzem, a tak mamy co mamy...

       • 0 0

  • Dokładnie (8)

   To nie miejsc w licach zabrakło, których ilość jest z góry określona, tylko za dużo było chętnych.

   • 21 10

   • a chetni IM sami spadli w nieoPiSanych ilosciach z nieba ?!!! :))))))))))))) (7)

    • 13 12

    • napływ okolicznych wsi do miasta. a wlasciwie ich rodzicow (5)

     to lawinowe nachodzctwo, ktore promuje od lat ekipa PO. Z tym, ze rownoczesnie zamyka lub sprzedaje szkoly i reszte potrzebnej infrastruktury na takie przyjecie nowych "obywateli".

     Jeszcze chcecie za 20 letnia polityke obarczac pis? Szczyt chamstwa i obłudy wlodarzy tego miasta.

     • 14 29

     • (2)

      Ty nawet nie trybisz o czym piszesz, tak swego pissu bronisz

      • 18 12

      • Wie wiecej niz przypuszczasz. Ale ty szukasz nainwych jak ci co uwierzyli, ze rzad sklonił do samobojstwa uczniów. (1)

       Pisu nie trzeba bronic. Za nich mowia fakty. Jesli cos jest zrealizowane to tego nikt nie ukrywa.

       • 9 17

       • A co zostało zrealizowane i nie ukryte?
        O niczym nie wiem, uświadom.

        • 5 2

     • Bogaci dobrze zarabiający gdańszczanie budują domy na wsi.

      Pracują w Gdańsku.

      • 7 4

     • Jak guru twojej sekty Jarosław powiedziałby, że dla dobra Polski musicie popełnić zbiorowe samobójstwo, to byście to zrobili?pewnie tak,bo to święty J.K. a on jest nieomylny.

      • 3 2

    • Nie, chętni się do nich zgłosili i sami wybrali

     Od zawsze było tak, że do niektórych szkół było chętnych 10 osób na jedno miejsca a do innych 0,5 osoby. Logiczne tez jest, że z tych 10 dostanie się do danej szkoły to z najlepszymi wynikami a pozostałe muszą szukać innej.

     Ilość osób kandydujących ma znaczenie dla średniaków, którzy mają mniejsze szanse na dostanie się. Cóż skoro tak ci zależało na danej szkole trzeba było się lepiej uczyć aby nikt cie nie przeskoczył.

     • 18 4

  • Mimo sprzedazy tych kilku za kadencji budynia jeszcze kilka sie ostało.

   "Potrzebujemy wsparcia, pieniędzy od rządu, a przede wszystkim dialogu z ministrem edukacji - powiedział Piotr Kowalczuk, Czytaj więcej na: https://nauka.trojmiasto.pl/Progi-punktowe-w-trojmiejskich-liceach-Kiedy-rekrutacja-uzupelniajaca-n136165.html#tri "
   Panie Kowalczuk, wy potrzebujecie pieniedzy?? A co z kasą za sprzedany zespoł szkół średnich na ul Powstancow Warszawskich? Czy tam nie było przypadkiem liceum obok klas zaowodowych.

   p.s. A co z Condradinum, tam tez brak miejsc?
   Przehulaliście już?

   • 17 11

  • do tego poprzyjmuja takich roszczeniowcow i bedziemy sluchac o tym jak 'ludzie kamieniami w dinozaury rzucali'

   • 15 6

  • (2)

   Posłuchaj lebiego , jeśli nie znasz sytuacji, jak na dziś wygląda w oświacie to po kij wylewasz swoją frustracje. To że nie ukończyłeś żadnego liceum, to nie znaczy że możesz odbierać tej szansy innym. JAK widzę życie stworzyło tobie specjalne miejsce, serdecznie ci współczuje.

   • 11 14

   • ładnie sie podpisales

    • 4 5

   • Polonistka musiała ręce nad Tobą załamywać.

    Serdecznie jej współczuję.

    • 8 1

  • Czytaj ze zrozumieniem!!!! (2)

   A tego uczą juz w podstawówce! !
   Nie dostały się dzieciaki z wysoką punktacją. Co ma robić uczeń ze 160 punktami w zawodówce czy technikum ? ?? Tam jest miejsce dla tych z 60 puntami.

   • 3 4

   • nie ma takiej opcji, żeby sie ktos nie dostal do liceum z 160 pkt. Jakie licea ten uczeń wybrał na wniosku ?? źle wypełnił listę wyboru szkół. Pewnie max. 2-3 i to same topowe , najmocniej oblegane. Było kilkanaście liceów do wyboru na wniosku i jeśli ktoś miał 160 punktów to musiał się dostać do liceum.

    • 5 1

   • @B.

    Do Zawodówki (obecnie Szkoły Branżowej) nikt takiemu uczniowi nie każe iść, ale wartość Technikum znacznie się zaniża. Wysoce prawdopodobne będzie, że dzieciak, który w podstawówce czy tam Gimnazjum był super lub przeciętny - jak większość, w Technikum wcale taki wspaniały nie będzie. Powód? Technika są szkołami kierunkowymi, często mającymi dać wstęp do wybranej Uczelni. Nie dość, że uczysz się tam tego co zwykli licealiści, to masz jeszcze przedmioty zawodowe! Co więcej, fizyka czy matematyka w Technikum jest zawsze na wyższym poziomie (i to bez wymysłu "klas rozszeżonych"). Dostaje się zadania takie, jakie mają studenci na Politechnikach!! Polski, itp. nie są wcale łatwiejsze - przedmioty humnistyczne, lub uznawane za mało ważne w ukierunkowaniu, są najczęściej na takim samym, a bywa, że również wyższym poziomie. Zależy od nauczyciela. Nawet do języka obcego dorzuca się tematykę związaną z wybranym zawodem. Trzeba więc zrobić więcej, w tym samym czasie!! A ten rok więcej nauki, to de facto zajęcia typu warsztaty lub praktyki zewnętrzne (rozłożone w czasie na semestry/lata). Dzieciaki dalej trwają w przekonaniu, że Technikum to coś gorszego. Nawet nie zdają sobie sprawy, że tam prościej im będzie przyswoić wiedzę przydatną na studiach (bo Nauczyciel ma wytłumaczyć, a Profesor z reguły już na start czegoś wymaga i ma gdzieś, czy z tym styczność wcześniej miałeś). A że rok dłużej posiedzą? Lepiej rok dłużej przed maturą, niż potem problemy na Uczelni i płacenie za poprawki lub chore wymysły z prywatnymi, dziwnymi nie raz, uczelnianymi wytworami! Do tego zdobędą już jakiś staż, możliwe że załapią się na dłużej lub chociaż wyrobią sobie nowe kontakty. Dorośli powinni skończyć z wpajaniem dzieciom mitów typu "Technikum jest złe". Nie jest. Jest jedynie dla tych, którzy zechcą poświęcić więcej czasu na naukę teraz, by skorzystać z tego później! Właśnie przez te mity, dostanie się tam potem dzieciak z 60pkt i będzie się musiał przenosić do byle jakiego LO,bo sobie rady nie daje.

    • 7 0

  • zawodówki to potoczna nazwa na szkoły branżowe.

   • 0 0

 • Na sucho do autora. (6)

  Proszę o sprawdzenie kiedy uruchomiono LO nr X, a następnie podawanie informacji. Co więcej Liceum Uniwersyteckie na chwilę obecna nie prowadzi rekrutacji, a na pewno nie poprzez platformę. Po co znowu sianie paniki i zamieszania ?
  Choć, trzeba przyznać, pierwszy raz spotkałem się z rzetelną informacja, że miejsc jest 2 x więcej niż w roku ubiegłym, co stoi w sprzeczności z podawanymi przez ostatnie pół roku informacjami....

  • 68 12

  • (5)

   Liceum Uniwersyteckie prowadzi rekrutację ale w formie papierowej.
   Dzieci urzędników i lekarzy przecież muszą się gdzieś uczyć :)

   • 24 9

   • i dobrze sie mają. Innym polikwidowano lub nawet sprzedano szkoly na dewleoperkę. (1)

    • 11 2

    • Czy dzieci urzędników z Sopotu też tam składają papiery czy tylko z Gdańska?

     Może od razu przyznać tam wszystkim stypendia pomocowe z budżetu miasta? Da się?

     • 6 1

   • Ciekawe czy to jest w ogóle legalne. (2)

    Wszyscy przez platformę internetową, a oni inaczej. Trochę to dziwne.

    • 8 1

    • (1)

     Bo to liceum oparte na modelu równościowym ;)

     • 5 0

     • ciekawe za co dają punkty dodatkowe

      może za pochodzenie i poglądy?

      • 9 3

 • Pani zalewska powinna stanąć przed sądem za swoje zasługi w edukacji. (31)

  A tak uciekła do parlamentu EU aby pościemniac i nałapać się więcej kasy. Ale Pisiory to przykład folwarku Orwella. Nic więcej. Dalej głosujcie na nich to pojedziemy na taczce jak grecja...

  • 183 91

  • Histeria POKO-SLD ... Czy ty masz dzieci w szkole? (6)

   Odstaw media Agory i TVN oraz opieraj się na faktach a nie fake newsach. Bo potem zdziwienie, że rzeczywistość i wynik wyborów inny niż te media podają...

   • 18 51

   • odstawic to ty możesz media swojego czarnego z torunia.... (1)

    ale nie...lepiej daj mu na nowy samochodzik co by swoje katolibańskie poglady dalej wygłaszał...

    • 29 15

    • jakieś niedobitki kodomitów tu się zabłąkały

     czy kamieniami w dinozaury już dziś rzucała?

     • 9 12

   • Lecz się człowieku... (2)

    • 7 9

    • ależ to nieoPiSany przypadek medyczny (1)

     nieuleczalny ... chyba, że PińSETą+

     • 11 10

     • smutne jest życie, kiedy każdego dnia budisz się w kraju w którym (wg ciebie)

      jest gorzej niż w ZSRR za Stalina

      • 7 7

   • No jasne,że to niemożliwe,pis się nigdy nie myli.Dla nich podwójny rocznik nie jest podwójnym. I o czym tu z wami dyskutować? Jest super,jest super i o co chodzi?Dzbany pisowskie - przyjdzie czas, że J.K. w najlepszym wypadku na taczce sami wywieziecie.

    • 1 1

  • Siatkę szkół w Gdańsku ustala samorząd. (11)

   Inne miasta dały radę. Gdańsk jak zwykle nie dał rady.

   • 24 36

   • bo idzie na zniszczenie. Mowilem to odkad adamowicz zrobil ją 1 zastepcą.

    • 16 16

   • PiSdolisz ... gdy w samym pomorskim brakuje 4,3 TYSiąca miejsc w szkołach średnich (2)

    a w całej Polsce ponad 60TYSiecy i Mateuszek Kłamczuszek nie zrobi z tym nic???

    • 23 15

    • Brakuje miejsc tam, gdzie rządzi PO.

     tyle w temacie

     • 13 24

    • Brakuje miejsc heh

     Zliczyl wszystkie dzieci i szkoły średnie. Czyli każde dziecko Musi tak tak musi iść do szkoły średniej. No tak licząc to brakuje. Tylko nie brakuje bo są jeszcze inne szkoły!!!!!

     • 10 5

   • Ale tvpis robi sieczke z mózgu. Przykład idealny. (5)

    Na tvpis pewnie tak mówią. Niestety heniek nie masz racji. Chociażby W-wa, Kraków, mają ten sam problem. A rady nie dali bo absurd zalewska wymyśliła. ps. specjalnie z małej piszę na dużą nie zasługują

    • 19 14

    • ja żadnej tv nie oglądam

     ale ty na pewno tvn od rana do wieczora, prawda?

     • 8 12

    • ale tak konkretnie to co? (1)

     wiesz czy chrzanisz bez sensu?

     • 7 1

     • wie ale nie powie hahaha

      • 2 0

    • Zobacz kto rządzi w Warszawie

     On ma w głowie marsze hom* a nie edukacje dzieci

     • 3 2

    • I o to chodzi, żeby mieli sieczkę w głowie.Łatwiej się steruje matołami.

     • 0 1

   • Nie bredź Henio...

    • 0 0

  • (2)

   Pani Zalewska zwiala, zostawila balagan po sobie i nie chciala ponosi za to odpowiedzialnosci.

   • 17 8

   • wazne, ze tusk poniesie odpowiedzialnosc

    • 5 7

   • Zupełnie jak ryży.

    • 3 3

  • akurat za rozwalania edukacji to odpowiedzialna jest jedna partia: POPIS (1)

   Bałagan zaczął się chyba gdy na siłę wstawiono 6latki do szkół, mimo że było wiadomo, że nic nie jest gotowe
   Gdyby tego nie było tej akcji, to pewnie PIS nie brałby się za gimnazja.

   • 6 11

   • zapomniałeś dodać, że stworzono taki wytwór jak gimnazja

    to rozwaliło system

    • 4 3

  • Ja bym bardzo chciał się w końcu dowiedzieć co konkretnie ta niedobra Zalewska zepsuła. (1)

   Napiszcie, ale tak konkretnie.

   • 8 7

   • Konkretnie to zepsuła wszystko i nie ma nic :D

    • 6 4

  • (1)

   Z PO groziła nam Grecja!!

   • 5 11

   • Taki z ciebie historyk jak msteuszka klamczuszka. Grecja to grozi mam terax i to dzieki pis.
    Klamco

    • 4 2

  • Grecja ma się lepiej niż Polska, może dlatego, że donisiciele mieli dalej do Brukseli ....i nie

   podopywali wlasnego kraju. Grecja włśnie dostanie 300 mld odszkodowania od Niemiec za II wojnę Sw. Pod katem wynagrodzeń jesteśmy daleko za Grecją....ale dogonimy ich, jeśli PO nie zacznie znów cisnąć ludzi...

   • 4 7

  • Większe ma zasługi dla edukacji niż Tusk...z PO i PSLem...bo to oni obniżyli poziom nauczania,

   to oni dali uczniom więcej praw niż obowiązków w wyniku czego uczniowie przestali przykładać sie do nauki, to oni utworzyli klasy inetgracyjne obniżające poziom nauczania ....
   Po drugie, nie wszyscy muszą isć a nawet nie powinni iść do LO ..i na studia.
   W LO do której dostała sie moja córka, kanddowały dzieciaki mające poniżej 100 punktów , a próg wynosi 152 .... Skoro wiec tacy odpadają, to skąd ta wrzawa, po co się pchają do szkoły skoro wiedząże nie mają wymaganej ilości punktów ....

   • 3 4

  • Chyba cała jej banda.

   • 0 0

 • (9)

  Media sprzyjające PO powielają bzdurne informacje, że zabrakło miejsc dla uczniów. Ale miejsca są tylko nie w renomowanych szkołach. Niestety od lat pokutuje myślenie, że tylko ogólniak zapewni dobrą edukację. Nauczyciele często sami twierdzą, że do technikum idzie patologia. Potem zdziwienie bo nikt nie chce nigdzie zatrudnić absolwenta dobrego LO i kierunku humanistyczno-społecznego.

  Szkoda, że zabrakło wypowiedzi pani Dulkiewicz, która za plagę chorób psychicznych i prób samobójczych obwinia PO.

  • 82 90

  • z tej plagi to pamietam tylko tego co rozjeżdżał ludzi na Monciaku swoim autem

   ale to było za Tuska chyba...

   • 10 7

  • Jedyne co technikum i zawodówka może zapewnić (4)

   To papieroski na garażach co przerwę i wrzucanie petard do sedesów

   • 9 19

   • Tak, to spróbuj się dostać do łączności (1)

    w zeszłym roku na informatykę próg wynosił coś około 176 pkt, teraz aby zostać zakwalifikowanym do jakiejkolwiek klasy należało mieć minimum 139 punktów (mowa o absolwentach sp) więc nie powielaj głupot

    • 16 4

    • Chyba cię poniosło

     Z tymi punktami ....

     • 0 1

   • Niemożłiwe!

    Samorząd by na pewno zrobił z taka patologią porządek!. Przecież zarządza edukacją i wszystko ma pod kontrolą.

    • 7 4

   • To akurat zapewniały gminazja przez 20 lat

    • 7 4

  • swojej córki? no pewnie. jak sie dziecko pozbawia wychowania. Ojciec nie poczuwa sie rowniez? (1)

   • 3 3

   • Poczuwał się bardzo, aż jego żona się do USA wyniosła

    Ale już go nie ma wśród żywych więc się nie czepiaj

    • 3 0

  • Idź do szkół i poczytaj listy nieprzyjętych.

   W świetle faktów ten komentarz jest absurdalny.

   • 1 0

 • Miejsc jest 2 razy więcej a kandydatów mniej niż 2 razy więcej (13)

  dużo wolnych miejsc będzie

  • 46 32

  • Brawo minister Zalewska (12)

   Podsumowując to co tu wypisują PiSowskie trole:
   1. Jest problem z miejscami w liceach, ale to wina samorządów.
   2. Problemu nie ma, bo profesjonaliści pod wodzą min. Zalewskiej wszystko perfekcyjnie przygotowali.
   3. Problem z rekrutacką jest. Winny jest Tusk, bo pozwolił 6 latom na pójście do szkoły. Uśmiechnięta reformatorka nie ma z tym nic wspólnego.
   4. Jeżeli ktoś się nie dostał do liceum to tylko dlatego, że jest gamoniem i nieukiem. Władza nie jest niczemu winna.

   • 17 9

   • Mylisz się: władza Gdańska jest winna organizacji pracy szkół w Gdańsku (5)

    W Gdyni czy Sopocie nie ma problemu z tamtejszymi uczniami i szkołami.

    • 8 14

    • (2)

     Oczywiście. Problemy z rekrutacką są tylko w Gdańsku i nie występują nigdzie w Polsce. Wszystko to wina samorządów (a w szczególności gdańskiego) a władowanie do liceów dwóch roczników jednocześnie nie miało wpływu na brak miejsc w szkołach :-)

     • 8 10

     • Histeria i fake newsy występują tylko chyba tylko tam, gdzie POKO rządzi

      W Gdyni do liceum dostali się nawet ci, ćo mieli 94 czy 96 punktów.
      Ale nie martw się, w Gdańsku dla dzieci z pokolenia KOD rodziców będą miejsca w liceum przy UG. Władza zawsze sie wyżywi jak mawiano w PRL...

      • 9 6

     • Z likwidowanych gimnazjów można było zrobić licea.

      • 3 0

    • widocznie mniej zabiegaja o zmiane prezydentury na krajowa (1)

     u nas asysstentka ma chore ambicje.

     • 3 2

     • raczej nie ogarnia

      ani miasta ani innych tematów. i ciągle taka rozhisteryzowana nawet jak mówi o pogodzie.

      • 3 2

   • No to tak konkretnie. (3)

    W czym zawiniła Zalewska? Ale bez kitu.

    • 2 2

    • (2)

     We wszystkim
     Wódz chciał osiem klas i ona wprowadziła.
     Policzyli wszystko i zostawiła dziecko wysłane z kąpielą
     Brawo pis i Zalewska, czego się nie dotknął to rozdają.

     • 0 7

     • Piłeś - nie pisz

      I wyłącz TVN bo fake newsy łykasz jak pelikany

      • 5 5

     • we wszystkim ...

      jaaasne ...

      • 2 1

   • Przecież również wiadomo już jest, że zatonięcie Titanica to też wina PiS tylko na paskach w TVPiS tego nie napiszą.

    • 4 3

   • Poza pkt 2 wszystko prawda

    Ale fakt jest taki , że bieżący rocznik jest poszkodowany w stosunku do poprzednieho i przypuszczalnie kolejnego.

    • 1 1

 • Przecież samorząd miał 3 lata na oszacowanie ilości potrzebnych miejsc. (14)

  Np. nie wiadomo dlaczego zrezygnowano z przekształcenia gimnazjum 20 na Przymorzu w Liceum. Kadra była gotowa. Może Pani Prezydent wyjaśni jakie były kulisy tej decyzji? Może chodziło o to żeby teraz robić polityczny cyrk kosztem dzieci?

  • 93 63

  • samorząd gdański i pomorski walczył o POwolne sądy i o Konstytucję (4)

   a teraz o Westerplatte aby było gdańskie a nie polskie

   • 27 24

   • W związku z tym (1)

    Nie mieli czasu na takie pierdoły jak szkoły

    • 20 16

    • na wychowanie dzieci tez nie maja

     • 7 9

   • bo Gdańsk nie jest polski? (1)

    Twoja wypowiedź powinna brzmieć "żeby było polskie, a nie pisowskie"

    • 7 9

    • żeby było polskie a nie pod protektoratem niemieckim

     wystarczy, że prez Gdańska chce "świętować" napaść Niemiec na Polskę, że wice twierdzi, że wojnę rozpoczęło "złe słowo Polaka".

     zostawcie Polakom upamiętnienie bohaterstwa Polaków na Westerplatte skoro Gdańsk przez tyle lat robił tak, aby tam nic nie było aby sprzedać chyba deweloperowi. albo zrobić deal jak z radnym PO na wyspie Sobieszewskiej.

     • 6 4

  • Samorzad szkoly pozamykal, sprzedał, bo kasy braklo. A teraz mowi ustawi Kowalczuka, ze chce nie ma kasy ;) (4)

   To gdzie ona poszla? NA nagrody?

   • 14 9

   • (3)

    Na rydwan

    • 13 2

    • to ile tych rydwanow ?? bo za tyle milionow to mozna bylo cala brygade sformowac. (2)

     • 9 0

     • (1)

      Antek z prezesem będzie wizytowal w nim wot jadąc dumnie Długą wśród tłumu wiecznie bezrobotnych

      • 3 10

      • jak zwykle merytorycznie

       emeryt z SB?

       • 7 0

  • (3)

   Weź i zobacz czy Cię nie ma w drugim pokoju.
   Widać że elektorat pisowski skończył tylko podstawowowki i tylko głupoty powtarza ogłoszone przez ja nie panujących i TVPiS.
   Mam nadzieję ze was najbardziej dotknie spłata długów zaciąga ciętych przez PiS.

   • 5 7

   • jak na razie to martwi mnie ciągle jak PO mnie okradło z połowy uzbieranej kwoty na OFE

    i klapnął to ówcesny TK mimo, że nie dali wyboru. a PIS przyszedł, pogonił złodziei i mafie VAT, lekowe, paliwowe, etc. i mamy nagle wpływy do budżetu większe o kilkadziesiąt mld zł. A PO twierdziło "piniędzy ni ma i nie będzie!".
    Ile łącznie mld zł zostało wyprowadzonych do kieszeni mafii za PO przez 8 lat? Czym oni się u władzy panstwa zajmowali, skoro nie walczyli skutecznie z mafiami, nie łatali dziur w ustawach? A ty może emeryt SB? Każda normalna rodzina widzi różnicę pomiędzy (nie)rządami PO a rządami PIS. czy w ogóle POKO sroko ma jakiś program wyborczy poza jakąś kartą dla LGBT?

    • 4 1

   • jakich długów? (1)

    pokaż jakieś statystyki

    • 2 0

    • Mylą mu się długi Nowoczesnej i Gdanska

     Stadion ciągle nie spłacony?

     • 2 2

 • Szkoda (8)

  że miasto Gdańsk zlikwidowało tyle szkół..... Ckumie, budowlanka na powstańców itp

  • 83 19

  • Za Tuska mieli wyjeżdżać na zmywak do pracy a nie iść do szkoły średniej (4)

   tak więc logiczne, że zwalniali nauczycieli i likwidowali szkoły. Prawda?

   • 25 12

   • Niby tak, ale nie do końca. (3)

    To jeszcze za Buzka było, Tusk korzystał tylko z pomysłów poprzedników i miał dzięki temu sztucznie zaniżone wskaźniki bezrobocia - dzięki tłumom studentów na nierentownych i nieprzyszłościowych kierunkach.

    • 12 6

    • A teraz? (2)

     Teraz są same rentowne? Tylko informatyka w zasadzie liczy się. Reszta praktycznie nie ma racji bytu.

     • 4 5

     • rentowne? ty myslisz co piszesz? (1)

      Jesli ktos ma predyspozycje to konkretny zawod przyniesie mu konkretne pieniadze.

      100 tysiecy słabych informatyków nie zastapi roznorodnosci zaowodow na rynku.
      Wrecz zaszkodzi.

      • 12 1

      • lemingowi tłumaczysz?

       czego Agora nie napisze/nie powie a TVN nie pokaże to tego dla niego/niej nie ma

       • 3 2

  • Niby co mieli z nimi zrobić? (1)

   To wszystko jest efektem nieudanej reformy gimnazjalnej z 1999 roku jeszcze za AWS. Nie wiem czy obecna polepszy nasz system edukacji, czy doprowadzi go do ostatecznego upadku. Te 20 lat wbijania uczniom do głowy, że jedyna ścieżka edukacji to LO i studia mocno się odcisnęła na naszej gospodarce.

   • 12 5

   • Buzek same najgorsze reformy przeprowadzal. I robil to na zlecenie UE. Takie otrzymal wytyczne. obywatela nie pytal o zdanie.

    ale to dzieki nim wlasnie dostal swoje pierwsze stanowisko w UE. I sie na tym ustawił.

    • 6 5

  • Likwidowano też klasy w szkołach średnich.

   • 9 2

 • Przez ponad 20 lat (8)

  szkolnictwo zawodowe było w naszym kraju niszczone. Brak remontów, słaba baza, ogromne niedofinansowanie. Jedyną szkołą średnią, godną uczenia się w niej, stało się LO. Dlatego w zespołach szkół zawodowych otwierano klasy licealne, ponieważ subwencja na licealistę była dużo większa niż na ucznia technikum lub szkoły zasadniczej. M.in. tak dyrektorzy szkół radzili sobie z drastycznymi brakami finansowymi.
  W społeczeństwie już wcześniej LO upatrywano jako szkołę dla najlepszych, "wybrańców". Technika cieszyły się mniejszą popularnością. Do szkół zasadniczych najczęściej wybierali się najsłabsi uczniowie. Ale ten ostatni okres, ponad dwudziestoletni, spowodował tak duże zmiany w mentalności ludzkiej, że mierna nawet matura i ukończenie studiów byle jakich, byle były - to synonim prestiżu i lepszego życia.
  A mentalności nie da się odwrócić w jednej chwili.
  Sytuacja na rynku pracy wiemy, jaka jest. Wypuściliśmy za granicę mnóstwo pracowników, których wykształciliśmy w szkołach zawodowych. Obecnie znalezienie fachowca, który ma czas, jest solidny i niedrogi (!) nierzadko graniczy z cudem.
  Rodzice pchają swoje dzieci do LO, które produkuje niewykwalifikowanych maturzystów, a następnie licencjatów lub magistrów, w przyszłości nierzadko bez satysfakcji z wykonywanej pracy.
  Poziom nauczania w technikum wyznaczają uczniowie. Im więcej osób z wysoką punktacją, tym lepiej dla nich. Politechniki nie musiałyby marnować 1 lub 2 pierwszych semestrów na prowadzenie zajęć na poziomie szkoły średniej, aby następnie nauczyć czegoś więcej. A pamiętajmy, że ostatnio w znakomitej większości trafiają tam absolwenci LO
  Ponieważ nasze szkolnictwo jest drożne, więc fachowiec po szkole branżowej, jeśli będzie chciał, może ukończyć technikum i studia. Jeśli nie - będzie zarabiał wystarczająco dobrze, a lubiąc swój zawód, przeżyje życie satysfakcjonująco.
  A za 3, 5,10 lat to właśnie branżowcy, technicy i inżynierowie będą pracowali, gdzie będą chcieli, ile będą chcieli i za ile będą chcieli.

  • 128 10

  • I ci po tych techynicznych szkołach pójda na studia politechniczne (2)

   będą fachowcami. a humaniści z LO pójdą na politologię i zapiszą się do lewicowej partii aby mieć jakąś pracę... vide Pomaska

   • 20 9

   • albo będą ciąć głupa u rydzyka - vide Misiewicz

    z kicia zwolniony bo Antoni spragniony...

    • 10 4

   • I moze nawet zostana prezydentkami. jak jedna taka licealistka.

    nic tylko pchac sie do liceow. A jak sie nie dostaniesz to hop z mostu. ;)

    • 6 5

  • dzięki

   sensowna wypowiedź z treścią.
   niby nie powinno to być nic nadzwyczajnego - a jednak w zalewie oszołomstwa wyróżnia się

   • 9 1

  • Też tak myślę. (1)

   Moja córka dostała się do LO, które było poza elektronicznym systemem rekrutacji i do technikum (z elektronicznej rekrutacji). Wybrała technikum.

   • 5 0

   • Uniwersyteckie LO czy prywatne?

    • 0 0

  • Zgadzam się w pełnej rozciągłości

   • 2 1

  • Myślenie nie tak łatwo zmienić

   Kiedyś to właśnie Technika były oblegane i ciężko się było do nich dostać dziś jest na odwrót.W dużej mierze to wina samych nauczycieli którzy latami wpajają uczniom że liceum jest lepsze dla nich,Ja uważam że każde Technikum da uczniowi zawód i tytuł , po liceum nie ma się nic.Może kiedyś to myślenie się zmieni i to właśnie Technika wrócą do dawnej świetności.Sama kiedyś kończyłam liceum ale dzisiaj wiem że to był zły wybór.Po samym liceum ciężko znależć pracę a studia nie zawsze da się skończyć.Na studia często dostaje się 120 osób a kończy 40.Więc widać że co ma się w ręce po Technikum to póżniej owocuje i daje dobry zawód a co za tym idzie i pieniądze

   • 0 0

 • 10 500 miejsc versus 5 300 w roku ubiegłym (17)

  Jeśli rzeczywiście tak przedstawiają się liczby dostępnych miejsc to można stwierdzić, że konkurencja jest podobna jak w roku ubiegłym i nie powinno być problemu i całego szumu z tym związanego. Oczywiście aby do pełnego obrazu powinniśmy jeszcze znać informację ile było absolwentów gimnazjów i podstawówek w porównaniu do ubiegłego roku. Być może w tym roku było ich więcej?!

  Wydaje się, że w tym roku z uwagi na "szum medialny" była większa presja na uczniów i wszelkimi sposobami starali się oni uzyskać możliwie największą liczbę punktów. Jeśli uzyskali ją w wyniku egzaminu to super. Jeśli natomiast w wyniku "naciąganych ocen" tudzież "wątpliwych konkursów" to już gorzej.
  Biorąc pod uwagę tegoroczne doświadczenia może warto zrewidować "system punktowania" w rekrutacji do szkół średnich...

  Z pewnością widać również jak słaby wizerunek (wśród rodziców, uczniów) mają technika i szkoły branżowe. Czasem chyba niesłusznie, tym bardziej, że coraz częściej zaczyna brakować dobrych "fachowców", a z kolei zaczyna być nadmiar "wykształconych ekonomistów czy marketingowców". Tu niewątpliwie jest miejsce dla działań urzędu miasta...

  • 61 12

  • zajmą się tym jak zrobią zlot skautów na terenach radnego PO w Sobieszewie

   teraz nie ma komu

   (odnośnie "Tu niewątpliwie jest miejsce dla działań urzędu miasta...")

   • 11 4

  • (11)

   ilość miejsc w szkole a ilość kandydatów, to zupełnie inne informacje, tego brakuje w tym artykule. Ile było chętnych dzieci?

   • 5 0

   • różnice są jednak niewielkie (10)

    W 2018 do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło w Polsce 344 tys. uczniów a w roku obecnym 345 tys. - różnica znikoma. Oczywiście w samym Gdańsku różnice mogą się trochę różnić ale nie sądzę aby były one znaczące.

    Ciekawiej natomiast wygląda liczba uczniów przystępująca do egzaminu ósmoklasisty - w tym roku było ich w Polsce 372 tys. Tak więc jeśli liczba miejsc dla gimnazjalistów i ósmoklasistów w szkołach średnich jest taka sama to w przypadku tych drugich konkurencja jest silniejsza...

    • 5 0

    • (9)

     w pierwszym poście podajesz ilość miejsc w Gdańsku, a w drugim ilość zdających w Polsce, słabe.

     • 2 2

     • nie mam danych o zdających z Gańska (8)

      Jeśli masz - podaj proszę - sam chętnie je poznam. Jeśli zaś nie masz lepszych danych to chyba Twój komentarzy wygląda na jeszcze słabszy od mojego ;)
      Nie ukryłem źródła, a nawet podkreśliłem, że pewna różnica w Gdańsku może zaistnieć. Tym niemniej z braku dokładniejszych danych - te przytoczone przeze mnie stanowią pewne przybliżenie rzeczywistości - moim zdaniem nie najgorsze.

      • 5 1

      • (1)

       Też nie mam takich danych, ale porównywanie jabłek z gruszkami nie jest ok.

       • 2 4

       • uzasadnij proszę swoją myśl

        dlaczego jeśli w Polsce nie zmieniła się istotnie liczba studentów to w Gdańsku miałoby być inaczej?

        • 4 0

      • (5)

       W 2018 roku egzamin gimnazjalny w Gdansku zdawało 3470 uczniów. W 2019 egzamin gimnazjalny 3770, a egzamin ósmoklasisty 4645. W 2018 roku w klasach pierwszych szkół ponadgimnazjalnych przyjęto 4243 osoby ( do szkół w Gdańsku przyjmowani są uczniowie z sąsiednich miejscowości). Do LO 2359, do techników 1507, do branżówki 377. W 2019 dla uczniów po gimnazjum w Gdańsku przygotowano w LO 2293 miejsca, w technikach 1912, w zawodowych 1039, dla uczniów po podstawówce w LO 2306, technikach 1942, zawodówkach 1069. Bardzo dużo w zawodówkach!!!

       • 2 0

       • I bardzo dobrze (4)

        Wolę jak mi Polak fachowiec kładzie glazurę niż obcojęzyczny niefachowiec
        PS słaba ta edukacja, skoro nikt z was nie umie znalezc danych nt uczniów na Pomorzu. Gdzie tego chcecie szukać jak nie na stronie kuratorium oświaty? Na FB Pomaski?

        "W roku szkolnym 2019/2020 48 208 absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych rozpocznie naukę w szkołach ponadgimnazjalnych (23 079) oraz ponadpodstawowych (25 129). Przygotowano dla nich 50 086 miejsc, w tym w 3 letnim liceum ogólnokształcącym 10 149 oraz w 4 letnim liceum ogólnokształcącym 10 532 miejsc."

        • 0 0

       • tu była mowa o liceach w Gdańsku (3)

        widać Ci z kolei przydałaby się praktyka w czytaniu ze zrozumieniem ;)

        • 1 0

       • A co, może gdańscy uczniowie to tylko z Gdańska? (2)

        Albo nikt nie poszedł do szkół w Sopocie lub Gdyni? Naczynia połączone.
        Ale jak chcesz to masz i sam Gdańsk: pół minuty zajęło mi znalezienie tych danych. Smutne, że nie ogarniacie w internety:

        W gdańskich szkołach samorządowych przygotowano 10,5 tys. miejsc, w tym 5317 miejsc dla absolwentów szkół podstawowych i 5244 miejsc dla absolwentów gimnazjów.

        W I etapie rekrutacji (zakończył się w piątek, 5 lipca) do jednej z placówek wyboru zakwalifikowało się łącznie 8393 osób (4354 - po szkole podstawowej; 4039 - po gimnazjum). 1200 od dziś ma etap uzupełniający (2200 wolnych miejsc w samym Gdansku a są jeszcze szkoły społeczne). Miejsc wolnych jest tyle, że hej.

        • 1 1

       • ale przzecież przytaczasz różne dane (1)

        w przypadku woj. pomorskiego piszesz o absolwentach szkół podstawowych i gimnazjów, a w przypadku Gdańska o liczbie miejsc i osobach zakwalifikowanych do liceum. To nie są takie same dane chociażby z tego powodu - który zresztą sam podkreślasz - że do gdańskich liceów aplikują również osoby spoza Gdańska.
        Pytanie jest więc ile jest absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych w Gdańsku?

        • 0 0

       • morze doprecyzuj, czy hcesz z p