• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Projekt Manhattan - Festiwal Gór i Podróży (1 opinia)

Na poniedziałkowy Festiwal Gór i Podróży zaprasza Was Wojciech Heliński. To nie tylko podróżnik, literat i człowiek animujący najważniejsze spotkania i festiwale podróżnicze, m.in. Festiwal Górski w Lądku Zdroju. Wojtek to też literat, poeta,estradowiec i awanturnik. Najważniejszą jego cechą jest jednak zdolność niezwykłej opowieści o pięknie podróży i marzeniach. Nie będzie to tylko odkrywanie nowych krain i lądów, ale także odkrywanie nowych ludzkich światów, ludzkiej duszy i wrażeń, jakie przynosi obcowanie z tym, co nowe i tajemnicze. Wystarczy przyjść, aby rozpocząć wspólną podróż.

PROGRAM:

6 lipca

Pokaz kina górskiego rodem z Lądka Zdroju: Reel Rock: "Stumped" i "Queen Maud Land"

Stumped
USA (2017), 27 min.
Reżyseria: Taylor Keating, Cedar Wright


"Nie chcę być znana jako jednoręki wspinacz - mówi Maureen Beck, chcę być po prostu dobrym wspinaczem." Maureen może i urodziła się bez lewego przedramienia, ale to nie powstrzymało jej od ciężkiej pracy. Odwala loty na drogach wycenianych na 5.12 i przebija się przez przewieszone bouldery, żłopiąc piwo. Ale Maureen nie wspina się, aby być dla ciebie inspiracją. "Ludzie mówią: Zobacz, ona wspina się bez jednej ręki, teraz to już nie mam wymówek". A ja na to: "Stary! Przede wszystkim, nigdy nie miałeś żadnych wymówek!"

Maureen jedzie po bandzie z jednym cholernym kikutem, który nie powstrzyma jej przed dostaniem się na szczyt.

Queen Maud Land
Antarktyda (2018), 27 min.
Reżyseria: Taylor Keating, Cedar Wright


Szóstka światowej sławy wspinaczy rusza na wyprawę w rejon zalodzonych skalnych wież na odległej Antarktydzie. Jimmy Chin i Conrad Anker wytyczają nową drogę na szczycie Ulvetanna. Savannah Cummins i Anna Pfaff wchodzą na szczyt Holtanna. Z kolei Alex Honnold z Cedarem Wrightem, podczas wyczerpującej i zarazem pełnej śmiechu akcji, wbiegają na 13 skalno-lodowych wież. Jeden ze zrobionych podczas tej akcji wyciągów Alex nazwał "najbardziej przerażającym w swoim życiu". Film "Queen Maud Land", którego tytuł pochodzi od nazwy tego przepięknego i dzikiego rejonu, opowiada o psychicznym nastawieniu, jakiegowymaga wspinanie na końcu świata.

13 lipca

Mama
Polska (2017), 45 min.
Reżyseria: Wojtek Kozakiewicz


Wiele kobiet uprawiających sport staje przed wyborem: założyć rodzinę czy realizować swoją pasję? - Przede wszystkim jestem mamą, ale bez wspinania nie byłabym sobą, byłabym kompletnie inną osobą - mówi Kinga Ociepka-Grzegulska, jedna z najbardziej utytułowanych kobiet w historii polskiego wspinania. Mając dwójkę dzieci, Kinga nie rezygnuje z pasji i postanawia wrócić do formy sportowej, i pokonać drogę, której do tej pory nie poprowadziła żadna kobieta. Opowieść o jednej z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad polskiego wspinania.

20 lipca

Spotkanie z podróżnikiem Wojciechem Helińskim - Paria 2019-Indie z Moniuszką w tle


Libretto? Ona i on. Piękni i młodzi. Zakochani w sobie mimo, iż pochodzą z różnych kast.
Scenografia? Starożytne Waranasi nad świętą rzeką Hindusów- Gangesem. Na północ majestatyczne Himalaje. Na południu pustynie i przepiękne wybrzeża oraz malownicze , tajemnicze i niedostępne Wyspy Adamany.

Muzyka? Stanisław Moniuszko

Historia Neali i Idamora kończy się tragicznie . Historia Shubami i Jitendera - wręcz przeciwnie.
Indie w 2019 roku to z pewnością inny kraj niż ten , który wyobrażał sobie Stanisław Moniuszko tworząc operę pt. "Paria", której akcja rozgrywa się w indyjskim Varanassi.

Autorem libretta dzieła , które swoją premierę miało 11 grudnia 1869 roku jest Jan Chęciński o historii Shubi i Jitu i ich weselu w 2019 r. opowie nam Wojciech Heliński. Raczej nie będzie to tradycyjny pokaz podróżniczy mimo , iż zobaczymy zdjęcia i filmy z różnych zakątków Indii. To opowieść o miłości w Indiach , które zmieniają się na pierwszym planie lecz za wspaniałą scenografią nadal jest wiele miejsc w których czas stanął w miejscu. Widziana oczami Polaka urodzonego w mieście Festiwali Moniuszkowskich - Kudowie-Zdroju opowieść, stawia więcej pytań niż daje odpowiedzi: Czy Indie naprawdę się zmieniają ? Czy miłość zawsze zwycięża? Czy Moniuszko urodzony w XX wieku byłby gwiazdą piszącą muzykę do wielkich produkcji Bollywoodu? Jak przeżyć vegetariańskie i bezalkoholowe wesele? Jedno jest pewne: Indie to wspaniała opera, Stanisław Moniuszko jest wielkim kompozytorem a świat wciąż nas zachwyca i zastanawia.

27 lipca

Eclipse
Stany Zjednoczone (2015), 32 min.
Reżyseria: Anthony Bonello


Od początku było wiadomo, że nie będzie łatwo. Chodziło o to, by pojechać na daleką Północ i sfotografować jedno z najrzadszych zjawisk na świecie - całkowite zaćmienie Słońca. Ekipa narciarzy i filmowców z Salomona podejmuje wyzwanie - zrealizować niezwykłą wizję fotografa Reubena Krabbe, który marzy o zrobieniu zdjęcia narciarza na tle zaćmienia Słońca.

Eclipse oraz kilka słów od Wojciecha Helińskiego i Piotra Hercoga.

3 sierpnia

Pumori
Hiszpania (2019), 59 min.
Reżyseria: Iban González Pagaldai


Dokument z udziałem himalaisty Alexa Txikona, upamiętniający młodych wspinaczy z Kraju Basków, którzy zginęli w 2001 roku podczas wyprawy na szczyt Pumori w Himalajach. Film opowiada równolegle historię młodej nepalskiej dziewczyny o imieniu Suku Maya i o jej więzi z rodziną jednego z chłopców, którzy stracili życie w tamtym tragicznym wydarzeniu. Film został wyprodukowany przez Baleuko, we współpracy z Alexem Txikonem i dzięki finansowaniu grupy EITB.

10 sierpnia

Góry zrodzone z morza
Reżyseria: Maciej Kieres i Daniel Jasiński


O Górach Stołowych opowiedziano już wiele ale nadal są one mało znane Polakom. Nadal stanowią fenomen dla badaczy, atrakcję dla turystów i wyzwanie dla wspinaczy. Nieustannie inspirują bajkopisarzy, poetów i poszukiwaczy skarbów. "Góry zrodzone z morza" najnowszy dokument jaki powstał o tej magicznej krainie jest dziełem twórców telewizyjnych we współpracy z Parkiem Narodowym Gór Stołowych co daje nam w efekcie barwną i rzeczową opowieść. Wieczór uzupełnimy kilkunastominutowym kolażem filmów outdorowych pod wszystko mówiącym tytułem" Chillout z naturą" czyli piękne miejsca i muzyka w pięknych ujęciach - w sam raz na relaks w naszym Niebie.

17 sierpnia

Spotkanie podróżnicze Heliński kontra Gawrysiak


Dwóch mężczyzn, dwie podróże, jedno spotkanie. Japonia kontra Iran. Projekt Manhattan-eksplozja sztuki jest również festiwalem opowieści. Nasi frontmeni za pomocą różnych środków wyrazu dokładają swoje puzzle do obrazu świata pełnego muzyki, krajobrazów, zdjęć, historii ludzkich relacji - małych codziennych dramatów czy wielkich wyzwań i dokonań. W budowaniu tej kompozycji ważne są obrazy i historie jakie za nimi stoją. Podczas dwóch ostatnich wieczorów w kategorii "Góry i podróże" chcemy skupić się na potędze słów. A dokładnie na historiach pojedynczych zdjęć. Do tych opowieści zapraszamy również Was. Wzorem azjatyckich "Opowiadaczy historii", których można spotkać na bazarach w Afryce czy orientalnych sukach małych i wielkich miast, nasi opowiadacze w swoich gawędach skupią się na pojedynczych zdjęciach i historiach, które za nimi stoją. W poniedziałek Gawrysiak i Heliński wybiorą ze swoich toreb podróżnych po 5 zdjęć. Na przemian pokażą Wam te zdjęcia i opowiedzą historie z nimi związane.

24 sierpnia

Domina Przegina i Wojtek Hell in Sky


Dawno, dawno temu w odległej galaktyce czyli w lutym 2020 roku w Meksyku para tułaczy dotarła do Meksyku. Ich celem było zagranie kilku koncertów, nagranie w studio piosenki z meksykańskim zespołem El Diabla Orquestra, zobaczenie kilku fajnych miejsc w tym pięknym kraju oraz może chwila odpoczynku w Acapulco. Nigdy nie dotarli do Acapulco, wiatr zwiał ich do Gwatemali lecz ostatecznie złapali kurs powrotny i pojawili się w Meksyku grając, śpiewając, tańcząc na pogrzebie i pijąc wódkę w klubie AA... a potem było jeszcze ciekawiej.

31 sierpnia

Historia jednego zdjęcia


W ostatni poniedziałek Festiwalu gór i podróży, do opowieści o zdjęciach i podróżach zapraszamy Was samych. Co trzeba zrobić ? Wybierzcie jedno zdjęcie z Waszej podróży. To z którym wiąże się ważna historia, piękne wspomnienie - może o niesamowitym miejscu a może o osobie. Jak uważacie - ważne byście potrafili opowiedzieć o tym zdjęciu w czasie od 3 do 5 minut. Będzie to wieczór, w którym poznamy 10 historii, dziesięciu osób, dziesięciu podróży (dalekich lub bliskich) - będzie to ukoronowanie naszych letnich spotkań w ramach Projektu Manhattan - Eksplozja Sztuki.








Opinie (1)

  • Podroze

    Nie naciaga się szefa na podróże które załatwisz w pracy to nieuczciwe

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Owady to:

 

Najczęściej czytane