stat

Projekt Manhattan - Festiwal Gór i Podróży

Na poniedziałkowy Festiwal Gór i Podróży zaprasza Was Wojciech Heliński. To nie tylko podróżnik, literat i człowiek animujący najważniejsze spotkania i festiwale podróżnicze, m.in. Festiwal Górski w Lądku Zdroju. Wojtek to też literat, poeta,estradowiec i awanturnik. Najważniejszą jego cechą jest jednak zdolność niezwykłej opowieści o pięknie podróży i marzeniach. Nie będzie to tylko odkrywanie nowych krain i lądów, ale także odkrywanie nowych ludzkich światów, ludzkiej duszy i wrażeń, jakie przynosi obcowanie z tym, co nowe i tajemnicze. Wystarczy przyjść, aby rozpocząć wspólną podróż.

PROGRAM:

6 lipca

Pokaz kina górskiego rodem z Lądka Zdroju: Reel Rock: "Stumped" i "Queen Maud Land"

Stumped
USA (2017), 27 min.
Reżyseria: Taylor Keating, Cedar Wright


"Nie chcę być znana jako jednoręki wspinacz - mówi Maureen Beck, chcę być po prostu dobrym wspinaczem." Maureen może i urodziła się bez lewego przedramienia, ale to nie powstrzymało jej od ciężkiej pracy. Odwala loty na drogach wycenianych na 5.12 i przebija się przez przewieszone bouldery, żłopiąc piwo. Ale Maureen nie wspina się, aby być dla ciebie inspiracją. "Ludzie mówią: Zobacz, ona wspina się bez jednej ręki, teraz to już nie mam wymówek". A ja na to: "Stary! Przede wszystkim, nigdy nie miałeś żadnych wymówek!"

Maureen jedzie po bandzie z jednym cholernym kikutem, który nie powstrzyma jej przed dostaniem się na szczyt.

Queen Maud Land
Antarktyda (2018), 27 min.
Reżyseria: Taylor Keating, Cedar Wright


Szóstka światowej sławy wspinaczy rusza na wyprawę w rejon zalodzonych skalnych wież na odległej Antarktydzie. Jimmy Chin i Conrad Anker wytyczają nową drogę na szczycie Ulvetanna. Savannah Cummins i Anna Pfaff wchodzą na szczyt Holtanna. Z kolei Alex Honnold z Cedarem Wrightem, podczas wyczerpującej i zarazem pełnej śmiechu akcji, wbiegają na 13 skalno-lodowych wież. Jeden ze zrobionych podczas tej akcji wyciągów Alex nazwał "najbardziej przerażającym w swoim życiu". Film "Queen Maud Land", którego tytuł pochodzi od nazwy tego przepięknego i dzikiego rejonu, opowiada o psychicznym nastawieniu, jakiegowymaga wspinanie na końcu świata.

13 lipca

Mama
Polska (2017), 45 min.
Reżyseria: Wojtek Kozakiewicz


Wiele kobiet uprawiających sport staje przed wyborem: założyć rodzinę czy realizować swoją pasję? - Przede wszystkim jestem mamą, ale bez wspinania nie byłabym sobą, byłabym kompletnie inną osobą - mówi Kinga Ociepka-Grzegulska, jedna z najbardziej utytułowanych kobiet w historii polskiego wspinania. Mając dwójkę dzieci, Kinga nie rezygnuje z pasji i postanawia wrócić do formy sportowej, i pokonać drogę, której do tej pory nie poprowadziła żadna kobieta. Opowieść o jednej z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad polskiego wspinania.

20 lipca

Spotkanie z podróżnikiem Wojciechem Helińskim - Paria 2019-Indie z Moniuszką w tle


Libretto? Ona i on. Piękni i młodzi. Zakochani w sobie mimo, iż pochodzą z różnych kast.
Scenografia? Starożytne Waranasi nad świętą rzeką Hindusów- Gangesem. Na północ majestatyczne Himalaje. Na południu pustynie i przepiękne wybrzeża oraz malownicze , tajemnicze i niedostępne Wyspy Adamany.

Muzyka? Stanisław Moniuszko

Historia Neali i Idamora kończy się tragicznie . Historia Shubami i Jitendera - wręcz przeciwnie.
Indie w 2019 roku to z pewnością inny kraj niż ten , który wyobrażał sobie Stanisław Moniuszko tworząc operę pt. "Paria", której akcja rozgrywa się w indyjskim Varanassi.

Autorem libretta dzieła , które swoją premierę miało 11 grudnia 1869 roku jest Jan Chęciński o historii Shubi i Jitu i ich weselu w 2019 r. opowie nam Wojciech Heliński. Raczej nie będzie to tradycyjny pokaz podróżniczy mimo , iż zobaczymy zdjęcia i filmy z różnych zakątków Indii. To opowieść o miłości w Indiach , które zmieniają się na pierwszym planie lecz za wspaniałą scenografią nadal jest wiele miejsc w których czas stanął w miejscu. Widziana oczami Polaka urodzonego w mieście Festiwali Moniuszkowskich - Kudowie-Zdroju opowieść, stawia więcej pytań niż daje odpowiedzi: Czy Indie naprawdę się zmieniają ? Czy miłość zawsze zwycięża? Czy Moniuszko urodzony w XX wieku byłby gwiazdą piszącą muzykę do wielkich produkcji Bollywoodu? Jak przeżyć vegetariańskie i bezalkoholowe wesele? Jedno jest pewne: Indie to wspaniała opera, Stanisław Moniuszko jest wielkim kompozytorem a świat wciąż nas zachwyca i zastanawia.

27 lipca

Eclipse
Stany Zjednoczone (2015), 32 min.
Reżyseria: Anthony Bonello


Od początku było wiadomo, że nie będzie łatwo. Chodziło o to, by pojechać na daleką Północ i sfotografować jedno z najrzadszych zjawisk na świecie - całkowite zaćmienie Słońca. Ekipa narciarzy i filmowców z Salomona podejmuje wyzwanie - zrealizować niezwykłą wizję fotografa Reubena Krabbe, który marzy o zrobieniu zdjęcia narciarza na tle zaćmienia Słońca.

Eclipse oraz kilka słów od Wojciecha Helińskiego i Piotra Hercoga.

3 sierpnia

Pumori
Hiszpania (2019), 59 min.
Reżyseria: Iban González Pagaldai


Dokument z udziałem himalaisty Alexa Txikona, upamiętniający młodych wspinaczy z Kraju Basków, którzy zginęli w 2001 roku podczas wyprawy na szczyt Pumori w Himalajach. Film opowiada równolegle historię młodej nepalskiej dziewczyny o imieniu Suku Maya i o jej więzi z rodziną jednego z chłopców, którzy stracili życie w tamtym tragicznym wydarzeniu. Film został wyprodukowany przez Baleuko, we współpracy z Alexem Txikonem i dzięki finansowaniu grupy EITB.

w każdą środę (od 08.07 do 05.08.2020), godz. 21:30

Gdańsk,
bilety 5 zł
Kup bilet
lip 10-11

piątek - sobota, godz. 21:30

Gdańsk,
bilety 12 zł
Kup bilet

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jak możesz chronić środowisko w codziennym życiu: