• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Promocja książki doradcy Putina miała się odbyć w Gdańsku. Uczelnia nie zgodzi się

Wioleta Stolarska
26 października 2022, godz. 10:10 
O książce Aleksandra Dugina - doradcy i głównego ideologa Władimira Putina - zamierzali dyskutować goście spotkania w Gdańsku. Po nagłośnieniu sprawy, do spotkania nie dojdzie. O książce Aleksandra Dugina - doradcy i głównego ideologa Władimira Putina - zamierzali dyskutować goście spotkania w Gdańsku. Po nagłośnieniu sprawy, do spotkania nie dojdzie.

Klub Myśli Polskiej zamierzał zorganizować spotkanie z dyskusją na temat książki proputinowskiego geopolityka Aleksandra Dugina "Manifest Wielkiego Przebudzenia i pisma czasu wojny". Informacja o spotkaniu wzbudziła wiele kontrowersji. Dyskusja miała się odbyć w Gdańskiej Szkole Wyższej, jednak - jak poinformowała uczelnia - po informacji, czego będzie dotyczyć prezentacja, postanowiono odmówić wynajęcia sali.Kiedy według ciebie zakończy się wojna w Ukrainie?

Spotkanie połączone z dyskusją miało się odbyć w sobotę, 29 października, w jednej z gdańskich uczelni. Jak przekonują przedstawiciele Gdańskiej Szkoły Wyższej, uczelnia jedynie miała wynająć salę.

- Chcemy podziękować za liczne informacje o wydarzeniu, które miało się odbyć 29 października na naszej uczelni. Dzięki Waszym wiadomościom mogliśmy zainterweniować, aby to wydarzenie się nie odbyło. Nie mieliśmy świadomości, w jakim celu została wynajęta sala w naszej siedzibie. Już zainterweniowaliśmy i to wydarzenie nie odbędzie się na naszej uczelni. Przepraszamy za zaistniałą sytuację - poinformowała w mediach społecznościowych uczelnia.
O planowanej promocji książki informował Klub Myśli Polskiej. Za organizację wydarzenia odpowiada Mateusz Piskorski, polityk i publicysta, oskarżony w Polsce o szpiegostwo na rzecz Rosji i Chin.

"Nie mieliśmy świadomości, w jakim celu została wynajęta sala w naszej siedzibie" - przekazała trójmiejska uczelnia. "Nie mieliśmy świadomości, w jakim celu została wynajęta sala w naszej siedzibie" - przekazała trójmiejska uczelnia.

Apel o cofnięcie zgody na spotkanie z "promocją rosyjskiej ideologii"Apel do rektora Gdańskiej Szkoły Wyższej o cofnięcie zgody na wynajem sali przez Klub Myśli Polskiej w celu promocji rosyjskiej ideologii wystosowała też prof. Joanna Senyszyn, posłanka na Sejm RP.

- Aleksandr Dugin jest jednym z głównych ideologów i propagatorów rosyjskiego imperializmu, który codziennie doprowadza do rozlewu krwi w Ukrainie. Określany jest mianem najniebezpieczniejszego filozofa świata. W 2014 r. został objęty zakazem wjazdu do krajów Unii Europejskiej w ramach sankcji w związku z aneksją Krymu przez Rosję. Klub Myśli Polskiej, promując prokremlowskie poglądy, balansuje na granicy łamania art. 256 Konstytucji RP., który zabrania publicznego propagowania faszyzmu lub innego totalitarnego ustroju państwa i nawoływania do nienawiści. Jest to organizacja na co dzień związana z tygodnikiem "Myśl Polska", który jest tubą propagandową Kremla w Polsce. Uczelnia wyższa powinna być miejscem promowania praw człowieka, demokracji, tolerancji, patriotyzmu, praworządności, pokoju, a nigdy promowania wojny, terroryzmu, imperializmu, poglądów antyludzkich i faszystowskich. Od początku bezprawnej agresji Rosji na Ukrainę obywatele Rzeczypospolitej zapewniają ukraińskim uchodźcom bezpieczeństwo. Apeluję do Pani Rektor o niewyłamywanie się z tej ogólnonarodowej i państwowej akcji wsparcia - czytamy w liście prof. Joanny Senyszyn.
Aleksandr Dugin to główny ideolog Kremla, z poglądami którego liczy się Władimir Putin. Nieprzychylnie wypowiada się też o Polsce i innych krajach naszego regionu. Nazwisko Dugin obiegło światowe media w sierpniu tego roku, gdy w aucie jego córki Darji - głoszącej równie skrajne poglądy co ojciec - eksplodowała bomba. Zamach miał być skierowany najpewniej w jej ojca.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (281)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja AI Big dAY - Sztuczna Inteligencja

konferencja

Filmowe myśli. Kino lekcje 2023

wykład

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jak możesz chronić środowisko w codziennym życiu:

 

Najczęściej czytane