Prywatna szkoła na Ujeścisku będzie publiczna

Od września 2016 r. szkoła przy ul Rogalińskiej w Gdańsku nie będzie już prywatna. Stanie się bezpłatna i ogólnodostępna.
Od września 2016 r. szkoła przy ul Rogalińskiej w Gdańsku nie będzie już prywatna. Stanie się bezpłatna i ogólnodostępna. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Miała przyjmować 150 uczniów, ale z racji wysokiego czesnego przyciągnęła jedynie 74. Od września Morska Niepubliczna Szkoła Podstawowa na Ujeścisku, która zbudowana została na gruncie przekazanym prywatnemu inwestorowi przez miasto, stanie się placówką publiczną, dysponującą 500 miejscami. Miesięczna dotacja na jednego ucznia wyniesie tu ponad 787 zł.Twoje dziecko chodzi do szkoły prywatnej, która przekształcana jest w publiczną. Co robisz?

zostawiam je w placówce, bo nie chcę zmieniać szkoły w trakcie trwania edukacji 28%
zostawiam je w szkole i cieszę się z niemałych oszczędności 55%
przenoszę je do innej szkoły prywatnej 17%
zakończona Łącznie głosów: 259
Morska Niepubliczna Szkoła Podstawowa, która mieści się przy ul. Rogalińskiej 17 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku, funkcjonuje od września 2014 r. Zbudowana została na gruncie przekazanym inwestorowi przez miasto w użytkowanie wieczyste (konkurs na oddanie w użytkowanie działki wygrała wówczas firma Gedbud z Pruszcza Gdańskiego).

Czytaj więcej: Duża szkoła, a uczniów brak

Mimo ogromnych możliwości lokalowych, w roku 2014 uczyło się tu zaledwie 29 dzieci. Dane z marca tego roku pokazują, że ich liczba wzrosła do 74. Potencjał placówki wciąż nie jest jednak do końca wykorzystywany. Być może dlatego, że nie każdego rodzica stać na opłacenie miesięcznego czesnego w wysokości 600 zł.

Czytaj również: Tańsze przedszkola. Czesne zapłaci gmina

Od września szkoła będzie publiczna

Od września 2016 r. placówka zmieni nazwę na Morską Publiczną Szkołę Podstawową, a co za tym idzie, będzie dla rodziców bezpłatna i ogólnodostępna.

- Od września 2016 r. szkoła będzie nieodpłatna dla każdego ucznia. Również za pobyt dziecka w przedszkolu rodzice nie będą musieli opłacać czesnego, a jedynie 1 zł za każdą godzinę jego pobytu powyżej pięciu darmowych, między godz. 8 a 13 - mówi Justyna Januszewska, dyrektorka placówki.
Czy od września zmieni się także zarządca placówki przy ul. Rogalińskiej?

- Miasto nie przejmuje szkoły, a organem prowadzącym nadal będzie osoba fizyczna, pani Monika Gierszon - zaznacza Olimpia Schneider z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Szkoła będzie otrzymywała dotację ministerialną, której aktualna, miesięczna kwota na jednego ucznia publicznej szkoły podstawowej wynosi 787,13 zł, a na jednego ucznia klasy "0" 282,86 zł.
Z informacji, które otrzymaliśmy od miasta i dyrekcji szkoły wynika, że od września 2016 r. szkoła oferować ma 500 miejsc dla uczniów klas 1-6. Jeśli wszystkie zostaną zapełnione, prywatny podmiot prowadzący szkołę otrzyma blisko 400 tys. zł miesięcznie.

- Dotacje muszą być przeznaczone na realizację zadań szkoły w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej uczniów. Nie mogą być wydatkowane na działalność prywatnej firmy - dodaje Olimpia Schneider.
Luźniej w szkołach z południa Gdańska?

Zdaniem miasta, utworzenie tak dużej publicznej szkoły w południowych dzielnicach miasta odciąży inne, przeludnione szkoły publiczne z tego rejonu.

- Takie rozwiązanie pozwoli na usprawnienie organizacji miejskich szkół w rejonie Gdańsk Południe. Gmina nie będzie musiała ponosić kosztów budowy szkoły, a także tych związanych z utrzymaniem bazy lokalowej i zatrudnieniem nauczycieli na podstawie Karty Nauczyciela - mówi Mariola Paluch, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego ds. Edukacji w Gdańsku. - Dodatkowo Morska Publiczna Szkoła Podstawowa jest włączona do elektronicznego systemu rekrutacji kandydatów do szkół podstawowych w Gdańskiej Platformie Edukacyjnej.
Czytaj również: Ruszyły rekrutacje do przedszkoli

Chaos informacyjny wśród rodziców

Do naszej redakcji napływają maile z pytaniami od zdezorientowanych rodziców.

- Jestem jednym z rodziców dziecka z rejonu Gdańsk Południe. Trafiła do nas informacja, że Niepubliczna Szkoła Morska ma być upubliczniona i to miasto ma dawać prywatnej firmie pieniądze na to, by ta kształciła dzieci - pisze pan Łukasz z Ujeściska. - Nie wiemy nic więcej. Czy nad szkołą będzie nadzór kuratorium oświaty? Co jeżeli miasto przestanie dawać pieniądze na uczniów z rejonu? Co z dziećmi rodziców, którzy posłali dzieci jako do szkoły prywatnej? Jest bardzo wiele pytań i w moim odczuciu oraz wielu innych rodziców cała ta sytuacja jest bardzo niejasna.
- Czy wiecie, co z Niepubliczną Szkołą Morską w Gdańsku? Ponoć ma stać się publiczną, a zwykli ludzie oczywiście nic nie wiedzą - pisze pan Artur, mieszkaniec Chełmu.
W pierwszej kolejności szkoła przyjmować będzie dzieci z obwodu, który obejmuje ulice Nieborowską i Rogalińską. W przypadku wolnych miejsc do szkoły będą też przyjmowane dzieci spoza obwodu. Tak jak każda szkoła, będzie ona podlegała nadzorowi kuratora oświaty.

Placówka przekształca się w publiczną na czas nieokreślony

- Zgodnie z przepisami oświatowymi zezwolenie na założenie szkoły publicznej wydaje się na czas nieokreślony bez obowiązku zawarcia odrębnej umowy o upublicznienie. Szkoła publiczna może być zlikwidowana w przypadkach określonych w ustawie i przepisach wydanych na jej podstawie - tłumaczy Mariola Paluch.
A co z dziećmi, które w danej placówce będą od września kontynuowały naukę?

- Dzieci wcześniej przyjęte w poczet uczniów szkoły niepublicznej lub przedszkola niepublicznego mają prawo do kontynuacji nauki w placówce upublicznionej pod warunkiem złożenia przez rodziców (lub prawnych opiekunów) u dyrektora placówki deklaracji kontynuacji nauki - mówi Olimpia Schneider.
Morska Szkoła Podstawowa przy ul. Rogalińskiej będzie trzecią placówką publiczną prowadzoną w Gdańsku przez prywatnego operatora (publiczna Szkoła Podstawowa 29 w Gdańsku prowadzona jest przez Fundację Familijny Poznań, a Pozytywna Szkoła Podstawowa w Gdańsku przez fundację Pozytywne Inicjatywy).

Opinie (135) 8 zablokowanych

 • (6)

  skoro czesne wynosiło 600zł i właściciel zarabiał, to dlaczego teraz ma dostać 787zł?

  • 79 14

  • (1)

   Bo taka kwotę otrzymują szkoły publiczne?

   • 29 0

   • Niepubliczne też dostają dotację tylko inną

    • 15 1

  • bo to znajomy królika :)

   tzw "budyń"

   • 18 13

  • do dziecmi w szkole prywatnej miasto doplacalo 350 zl m-cznie + czesne....

   • 14 0

  • Czesne 600zl + 8zł dzienna stawka zywieniowa w tej szkole. Czyli rodzice placili czesne + srednio 20x8= 160zl miesiecznie = ok 760zl

   • 0 0

  • czytaj ze zrozumieniem

   • 0 0

 • 500 miejsc? (2)

  Skad tam nagle tyle miejsc skoro wczesniej byla mowa o150? Magicznie sie rozmnozyly?

  • 70 12

  • Szkoła się rozbudowała o kolejny 3 piętrowy budynek

   • 25 1

  • Dadzą 2 zmiany jak wszędzie i kasa poleci strumyczkiem

   • 7 1

 • (27)

  Niech Pani Dyrektor wytłumaczy skąd w przedszkolu obok szkoły nagle brakuje miejsc dla 3 latków w rekrutacji? Dlaczego przyjmowała zapisy do "jeszcze" prywatnego przedszkola w marcu, brała wpisowe a te osoby zajmowały miejsce w przedszkolu z pominięciem rekrutacji??? Pani Redaktor Elżbieto Michalak - może warto podpytać w UM czy wiedzą urzędnicy ile było podpisanych umów a nie tylko wpłaconego wpisowego w marcu konkretnie w tym przedszkolu??? Czy dziecko kontynuujące naukę w przedszkolu to dziecko, którego rodzice wpłacili opłatę wpisową i podali PESEL dziecka w marcu?
  Ponadto na samym początku rekrutacji do przedszkola morskiego nie można było zapisać 3 latka na GPE - po kilku godzinach nagle pojawiło się że można. Dziwne to wszystko bo na spotkaniu w szkole i przedszkolu 12.03. Pani Dyrektor mówiła że miejsca będą. Tylko pytanie - ile jest miejsc dla tych 3 latków? jedno, dwa? Dlaczego rodzice nie mogą tego wiedzieć przed złożeniem wniosku?

  • 44 17

  • (4)

   czy mam rozumieć ze za wpłacenie wpisowego nawet w marcu mozna było sobie zapewnić miejsce w placówce publicznej od września z pominięciem rekrutacji???? oj, śmierdzi to i na kilometr...

   • 20 2

   • Opinia (3)

    Smierdzi- bardzo dobrze ujete! I wzbudza duze watpliwosci, co do legalnosci....

    • 14 1

    • (2)

     podsumowując : Pani Dyrektor w marcu, tuż przed ogłoszeniem listy kontynuującej naukę, wpisała za opłatę wpisową do przedszkola niepublicznego dzieci które z automatu zajmą miejsca w publicznym przedszkolu!!! hmmmm, oj nieładnie nieładnie Pani Dyrektor.

     • 9 0

     • Tak (1)

      Myślę, że to podsuwanie najbardziej obrazuje całość sytuacji...Czy ktoś poniesie za to konsekwencje? Niejasne, podejrzane o nielegalność działania powinny być ujawniane- czy wpisanie na listę kontynuujących dzieci, które nie chodzą do Przedszkola, a od których Rodziców pobrane zostało wpisowe jest niezgodne z zasadami rekrutacji do Przedszkoli? Wg mnie tak! Bo to przecież nie są Dzieci kontynuujące...Rozdysponowane zostały w ten sposób środki publiczne.

      • 5 0

      • no dobrze , my tu sobie "pisu pisu", "coś tam coś tam", a co z tym zrobi UM, dziennikarze którzy zajmują się tematem edukacji? Chyba tez czytają forum i widzą że jest problem

       • 4 0

  • dyrektorrrrr (18)

   Pani dyrektor jest paskudna, zerop szacunku dla rodzicow a tym samym dzieci, trzeba sie jej dobrze przyjrzec bo pani dyrektor chyba nbrala za duzo "wiatru w zagle" na spotkaniu 12 marca nawzala rodzicow"plotkarzami" a na pytanie czy jest szansa ze obiady beda po 4 zl jak w szkole nr 8 opowiedziala " chcecie nas z wszystkiego OGRABIC?" zapomniala chyba ze za dziecmi ida pieniadze nazywajac nas zlodziejami ... zero pokory i jako dyrektor to powinna zachowac minimum klasy....

   • 17 6

   • Chyba się znamy droga "mamo" (16)

    jak się najpierw atakuje dyrektorkę bzdurnymi pytaniami to nic dziwnego. świętemu by nerwy puściły. a ja tę wymianę zdań słyszałam akurat...

    • 12 7

    • (6)

     a Pani /Pan to kto? bo nawet nie łaskaw podpisać się

     • 4 5

     • mama też się nie podpisała (5)

      • 5 1

      • Świekra (4)

       • 4 0

       • pociot (2)

        • 2 1

       • dla mnie albo zełwa, albo swak (1)

        • 3 2

       • No no, widzę kulturalną wymianę zdań. Ciekawe na kogo wyrosną Wasze pociechy.

        • 14 1

       • świekra siedzi z tyłu!!!

        • 0 0

    • (8)

     bzdurnymi pytaniami?! atakuje?! grzecznie zapytalam i mam takie prawo a dyrektor skoro jest zmeczona i puszczaja jej nerwy to na urlop zapraszam, po to tam jest zeby odpowiadac na pytania rodzicow, mozna bylo zaprosic nas na spotkanie wziac w reke mikrofon i odpowiadac na pytania ktore zadawane bylyby raz a to ze tak byl zorganizowany dzien otwarty to wina szkoly... a to czy sie znamy czy nie to mnie najmniej interesuje !

     • 10 5

     • ja odniosłam wrażenie, że to tobie nerwy puszczały (7)

      pani dyrektor starała się być miła. mimo twojej roszczeniowej postawy. tak się nawet potem zastanawiałam po co takie osoby przychodzą na dni otwarte - tylko po to żeby żółć wylać? bo skoro i tak z góry zakładają że nowa szkoła jest do bani, a pytaniami chcą to tylko potwierdzić, to po co marnują czas i energię?

      • 11 7

      • (5)

       a skad ty mozesz wiedziec co ja zakładam?!?!?! ja masz jakies zastrzezenia to zwróć sie do mnie osobiscie odwazna obserwatorko !

       • 4 3

       • proponuję spotkanie na neutralnym gruncie i Panie sobie wszystko wyjaśnicie

        • 7 1

       • i znowu ten ton :) (3)

        i święte oburzenie :)

        trzeba umieć odczytywać intencje rozmówcy. jeśli dyrektorka na pytanie o wyższą niż w ósemce cenę obiadów odpowiada z uśmiechem "chcecie nas ze wszystkiego ograbić?" to nie jest to równoznaczne z nazwaniem kogoś złodziejem. to tylko oznacza, że ma inny biznesplan niż dyrektorka ósemki. ja to rozumiem, ty nie. trudno. co poradzić.

        • 1 8

       • (2)

        problem by się rozwiązał gdyby była narzucona jedna stawka żywieniowa, np. 9 zł. A tak to można sobie stawkę zmienić w ciągu roku np. na 30 zł.

        • 2 0

       • Moja opinia (1)

        Może po prostu Pani Dyrektor była słabo przygotowana na niektóre pytania, albo były one dla niej w jakiś sposób niewygodne. Ja podczas tych dni otwartych odczułam, że panuje tam jeden wielki chaos. A Pani Dyrektor powinna się przygotować na jeszcze więcej niewygodnych pytań, wszak... za chwilę będzie dysponować publicznymi pieniędzmi!

        • 7 2

       • już nimi dysponuje, jak widać wpisała za kasę dzieci na listę i te miejsca publiczne zapełniła

        • 4 0

      • Jak miło

       Dzień dobry pani dyrektor, jak to miło panią poczytać.

       • 0 1

   • Właściwa osoba na właściwym miejscu

    Pani dyrektor jest bardzo kompetentną, do tego niezwykle ciepłą, wyrozumiałą, otwartą na potrzeby dzieci i rodziców osobą! Jako rodzić przez cały rok kontaktów z p. Justyną nie odniosłam nigdy innego wrażenia. Widać jest również asertywna, a to tylko duży plus dla niej ;)

    • 6 6

  • Może dlatego..

   Że trzeba zachować miejsca dla sześciolatków których rodzice nie puszczą do szkoły?

   • 8 0

  • Dokladnie...

   Dokladnie. Mamy ten sam problem. Dziwnym zbiegiem okolicznosci miejsca byly, potem ich nie bylo, potem znow byly... dysponowanie miejscami, ktore zaraz sie upublicznia powinno byc chyba bardziej klarowne. Urzad powinien zbadac sprawe.

   • 7 0

  • te siedem minusów to od rodziców którzy właśnie fikcyjnie zapisali dziecko do przedszkola w marcu żeby ominąć rekrutację :)

   • 8 0

 • Zamiast bezpłatnych studiów powinny być bezpłatne przedszkola i żłobki. (6)

  Mamy krótką kołderkę budżetową.
  Więc lepiej przeznaczyć kasę dla tych co mają ciężej.
  Młodzi rodzice mają mniej kasy niż rodzice po 45 których pociechy idą na studia.
  A studenci to nie dzieci a osoby dorosłe i mogą już pracować.
  Obecnie studia to wyższy ogólniak. Często studia doktoranckie, często wybierane przez podstarzałą młodzież, także ten ogólniak przedłużają.

  • 71 23

  • jak ci żle wróć na wieś.

   • 10 13

  • pis da

   • 10 3

  • oddychaj...

   za studia doktoranckie nikt doktorantom nie płaci, a ich bezpłatność dla studenta to często fikcja, gdyż pracuje on na uczelnę, w dzisiejszych czasach nie ma właściwie żadnych zajęć, w których musiałby uczestniczyć (uczelnia ma kasę z doktorantów, projektów, tworzonych przez nich publikacji, bo wszystkoprzelicza się rankingowo) tak cały biznes się zamyka

   najpierw ludzie sami skazują się na biedowanie a potem chcą państwa socjalnego, to dość żałosne poglądy
   Ci co mają ciężej są zazwyczaj niegospodarni więc opieka państwa na nic się tu zda

   • 11 5

  • starczyłoby z 500+ ale będzie do łapy, czyli najgożej (1)

   • 5 2

   • koleżanka z pomocy społecznej wspomniała że już dzisiaj w dawnych pgr-ach zachodzą w ciąże

    licząc na kasę na wino

    • 2 2

  • ograniczone pomysły

   • 0 0

 • Dotyczy tylko Rogalinskiej i Nieborowskiej. (1)

  Sorry, taką mamy rejonizację.

  • 14 6

  • A ul.Łańcucka ?

   • 0 1

 • A co ze szkołą na granicy Gdańska i kowal ? (21)

  Co ze szkołą która miała powstać na granicy Gdańska i kowal ? Czy teraz już miasto jej nie wybuduje?

  • 26 5

  • ale ktora gmina ma budowac. szkola ma byc wspolnym przedsiewzieciem 3 gmin

   • 3 0

  • Szkola w Kowalach (18)

   Temat tajemniczo przycichł, a również czekam na szkołę z niecierpliwością.

   • 4 3

   • nic nie przycichło (5)

    Ze strony UM:

    Ma pomieścić 1000 uczniów i 125 przedszkolaków z Gdańska i gmin Kolbudy i Pruszcz Gdański. Budowa pierwszej w Polsce szkoły metropolitalnej - tworzonej wspólnie przez trzy samorządy - rozpocznie się za kilka miesięcy, a obiekt ma być gotowy do końca 2018 roku.

    Przypomnijmy: w imieniu trzech samorządów inwestorem jest gmina Kolbudy, na której terenie ma się znajdować nowa szkoła. Szacunkowy koszt inwestycji to do 40 mln zł (brutto), a za projekt posłuży wybudowana w 2014 roku gdańska szkoła w Kokoszkach. Wszystkie trzy gminy mają zabezpieczone środki na tę inwestycję zarówno w tegorocznych budżetach, jak i Wieloletnich Planach Finansowych. I wszystkie trzy gminy co podkreślali podczas dzisiejszego spotkania prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wójt gminy Kolbud Leszek Grombala i Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański chcą, by szkoła była gotowa do końca 2018 roku.

    - Wiodącą rolę ma tu nasz lider, czyli gmina Kolbudy, który do końca lutego wystąpi do starosty powiatu gdańskiego o pozwolenie na budowę. A to oznacza, że przetarg będzie można ogłaszać w maju i jeszcze w tym roku rozpoczynać prace budowlane mówi prezydent Adamowicz.

    - Oczywiście będziemy szukać sposobów na pozyskanie zewnętrznego wsparcia finansowego, dla naszej szkoły. Przede wszystkim w źródłach rządowych, ale też z budżetu marszałka województwa dodaje wójt Grombala.

    Argumentem w pozyskiwaniu funduszy może być to, że szkoła w Kowalach jest wyjątkową, bo pierwszą w Polsce szkołą budowaną wspólnie przez trzy samorządy. W jej ramach powstanie też pierwsza wspólna dla trzech gmin biblioteka publiczno-szkolna (podobne rozwiązanie zastosowano z powodzeniem w gdańskiej szkole w Kokoszkach).

    Do szkoły uczęszczać mają uczniowie i przedszkolaki z południowych obszarów Gdańska, z gminy Kolbudy i Pruszcza Gdańskiego. Łącznie obiekt pomieści 1125 dzieci.

    • 3 1

    • Czy pozwolenie juz jest? (4)

     na zebraniu w styczniu br wojt z Kolbud zapewnial, ze w połowie marca bedzie wydane pozwolenie na budowę szkoły a w kwietniu ruszy przetarg na wykonawcę. Miał przy tym świadomość, ze terminy sa napiete aby jesienią ruszyć z budową.

     • 0 0

     • jest (3)

      • 1 2

      • ??? (2)

       a skąd ta informacja? Urzad gminy informuje o wszystkim, nawet ze parking jest zamkniety, a tak ważnej wiadomości nie podaje?

       • 1 1

       • skoro prace budowlane ruszają już latem to musi być :) (1)

        • 0 2

       • nic nie musi

        jak długa historia nieistniejącej szkoły w Kowalach pokazuje prace ruszą latem, ale którego roku? 2017? a moze 2019? Pozwolenia nie ma, nie ma wiec i wykonawcy, a jak nie ma wykonawcy to i prace nie ruszą

        • 1 1

   • Szkola w Kowalach (11)

    jezeli w południowych dzielnicach pojawiła sie szkoła na 500 miejsc, to sens dokładania do szkoły Kowalach jest wątpliwy. Gdańsk miał w Kowalach zarezerwowane ok. 300 miejsc. Teraz ma 500 w gotowym budynku.
    Gratulacje dla wójta z Kolbud, grał wysoko o wiekszy wkład Gdanska i Pruszcza i został z niczym - nie pisze tego bynajmniej z satysfakcja, ale z żalem, bo szkoda mi dzieci z 4PR, Osiedla Horyzont, Cytrynowego czy wprost z Kowal. To ostatnie beda dalej dojazdzały PKSem do Kolbud.

    • 3 2

    • przecież to nie ten rejon kompletnie (9)

     kto z kowal będzie dziecko chciał puścić do PODSTAWÓWKI na havla?

     większej bzdury nie słyszałem...

     • 4 2

     • tematem jest wspolna szkola w Kowalach (7)

      Na Havla pewnie nie będzie miejsc dla dzieci z Kowal, bo pierwszeństwo maja te z Gdańska. Kowale dalej bedą podwozić swoje dzieci do Kolbud, no chyba ze masz gotowe 800PLN na szkole prywatną po drugiej stronie ulicy.

      • 2 2

      • A... A CET jest do bani - popytaj o opinie pracowników.

       • 2 1

      • no właśnie nie wiem co jest tematem (5)

       myślałem, że teza jest taka, że jak powstanie szkoła na havla, to gdańsk zrezygnuje z budowy szkoły w kowalach. i dla mnie ta teza jest bzdurna. z wielu powodów. ale najbardziej z powodu odległości między kowalami a havla.

       • 0 1

       • temat (4)

        tematem głównym jest szkoła na Ujescisku. Akurat w tym wątku dyskusji rozmawiamy o skutkach jakie to niesie dla planowanej wspólnej szkoły 3 gmin. Moja teza: Gdansk zyskał ok. 500 miejsc w szkole podstawowej wiec nie czuje juz presji angażowania sie w budowanie szkoły w Kowalach. Odległość miedzy Kowalami a havla nie ma znaczenia, jest rejonizacja i dzieci z Kowal mają małe szanse na miejsce w Morskiej Szkole. Dlaczego Gdansk ma wyreczac Kolbudy w gwarantowaniu miejsc w szkole?

        • 1 0

       • jak to odległość między kowalami a havla nie ma znaczenia? (3)

        w przypadku podstawówek szkoła musi być w odległości poniżej 3 km, inaczej miasto musi zorganizować dowóz dzieciom

        druga sprawa. obecnie gdańsk południe ma 95 tys. mieszkańców. a w najbliższych latach ma mieć 140 tys. dlatego nikt nie zrezygnuje z kolejnej szkoły w tej dzielnicy

        • 1 0

       • dowozenie (2)

        owszem miasto Gdansk zorganizuje dowoz dzieci mieszkających (!) w Gdansku (np. z ulicy świętokrzyskiej do szkoły na Havla) a gmina Kolbudy organizuje dowoź dzieci z Kowal do Kolbud, bo Kowale leża w granicach kolbudzkiego samorządu.

        • 0 0

       • ta, jasne, zorganizuje. (1)

        i zrezygnuje z budowy szkoły w rozwijającej się dzielnicy :)

        • 0 0

       • a miało byc takie pieknie

        szkoła trzech gmin, z salą gimnastyczną i basenem, biblioteka publiczną i przedszkolem na 125 dzieci...

        • 0 0

     • Od 2012 córka uczęszcza do morskiego przedszkola ( średnio 700 /m-c ) i do szkoły także pójdzie

      własnie do morskiej - za 2 lata.

      A... mieszkam w Kowalach ale wyprowadzam się do Gdańska bo wójt to ściemniacz i krętacz - szkoły w Kowalach nie będzie.

      • 4 0

    • Nie masz pojęcia ile dzieci obecnie uczy się w szkołach publicznych. WSZYSTKIE szkoły podstawowe na południu Gdańska są przeładowane do granic możliwości. Nowa szkoła jest koniecznością.

     • 4 0

  • Nie będzie. Brak funduszy.

   • 0 0

 • Tam powinna staną c normalna szkoła publiczna (13)

  Gedbud zbudował przedszkole i szkołe a gdy interes nie wypalił dogadali sie z Adamowiczem.
  Posyłanie tam dzieci to eksperyment.
  \Tylko publiczne szkoły gwarantują normalny poziom nauczania. Szkoda że Adamowicz nie eksperymentuje na własnych dzieciach tylko na cudzych.
  Takie działania są niezgodne z prawem.
  Miasto powinno odkupić budynek który ma stać się jego własnością za około 20lat i zorganizowac tam zajęcia na normalnych warunkach. Dyrektor wybrany w konkursie a właściciel skarb państwa. Eksperymenty z przedszkolami prywatnymi pokazują że to dla dzieci nie jest dobre. Niski poziom nauczania już na początku to dramat.

  • 45 21

  • (12)

   to samo mówili na zebraniu w SP 8 , aby tylko nie przenosić dzieci do tej szkoły z SP* bo masakra , kiła i mogiła. A SP * to cud, miód i orzeszki...

   • 7 3

   • I kibelki rodem z peerelu

    • 8 2

   • głośno tego nie mówili (2)

    ale dyrektorka SP8 straszyła nauczycieli, że jak im dzieci ubędzie to będą zwolnienia

    to co potem mieli na zebraniach mówić?

    • 7 4

    • (1)

     Tz. a gdzie tu straszenie? To stwierdzenie faktu. Jak dzieci ubędzie to będą zwolnienia, to chyba oczywiste.

     • 2 1

     • nic dziwnego, że wygłaszane opinie o nowej szkole są jak najgorsze

      i jedna i druga walczy o kasę, czyli o byt

      • 5 0

   • (3)

    Lepsze są kibelki z PRLu niż stawianie ocen "na bogatego tatusia"

    • 7 2

    • skoro za każdego ucznia ma płacić miasto (2)

     to nikt nie będzie bogatym tatusiem raczej co nie?

     • 3 1

     • akurat to zobacz coi sie dzieje w sąsiednim przedszkolu publiczno prywatnym (1)

      • 0 1

      • przecież ono jeszcze nie jest publiczne

       • 0 0

   • (1)

    a jaki poziom jest w 8 ???? niech pochwala sie wynikami z olimpiad....wynik zerowy...dyrektorka 8 prowadzi niezdrowa konkurencje i to nadaje sie do SĄDU!

    • 3 3

    • a szkoła tańca GABI w SP8 to przypadkiem ma takie "chody" w SP 8 ???? kto jest właścicielem tej szkoły tańca???

     • 2 0

   • Rodzice akurat z 8 przenoszą do innej nie będe reklamował (1)

    8 to patologia także pod przywództwem Adamowicza podobnie jak pobliskie gimnazjum z basenem

    • 2 4

    • no proszę

     ten adamowicz to niezły cwaniak:

     8 to patologia pod jego przywództwem
     a morska to układ - też pod jego przywództwem

     zdecydujcie się ludzie ;)

     • 4 1

 • (10)

  To kolejna patologia w Gdańsku. Szkoła prywatna nie może się utrzymać, to Pan Prezydent daje kasę. jakiś koszmar. Powiedzmy wspólnie DOŚĆ!

  • 51 25

  • Jak Pis dał kasę Rydzykowi i to potężną (1)

   to pisiory się nie plują

   • 18 11

   • Język polski zna na to określenie: "hipokryzja".

    W mowie PiSlamskiej zostało jednak zastąpione zwrotem "dobra zmiana".

    • 17 6

  • (4)

   Gdańsk afera szkolna jedna za drugą. Zaraz będą je likwidować. Bo są niezgodne z ustawą. Nie boisz się o swoje dziecko? Ja bym do takiej niepewnej szkoły nie oddawała dziecka bo nie chciałabym żeby za chwilę zmuszone było trafić bądż do innej szkoły lub do innej klasy

   • 11 11

   • to nie dawaj (3)

    ale czemu innym zabraniać?

    byłem na dniach otwartych - szkoła jest nowa, dobrze wyposażona, a dyrektorka otwarta na rodziców, nie to co ten beton w SP8

    • 6 8

    • (1)

     myślisz że prywatna zawsze znaczy dobra. To bardzo się mylisz. Skoro do szkoły zapisało się 28 uczniów to znak - uWAżaj! Bo to wyznacznik jakości nauczania. Gdyby była dobra tak jak inne szkoły prywatne np Osiek to nie trzeba byłoby pomocy z Miasta. A tak kiepska jakość nauczania powoduje że nie było chętnych.

     • 8 6

     • A może nie było chętnych bo 600 zł miesięcznie to jednak sporo

      w dzielnicy gdzie wszyscy spłacają kredyty mieszkaniowe?

      • 9 3

    • bzdura

     nie gadaj głupot, może dyrektor sp 8 nie ma specjalnie czasu, ale ma od tego zastepców, od kilku lat jak chcę o czymś porozmawiać to wicka od młodszych klas zawsze ma czas i wyjaśni co trzeba w starszych klasach też tak jest, wiem od koleżanki.

     • 2 0

  • (1)

   Zatrzymać patologię w gdańskich prywatnych szkołach

   • 10 5

   • zatrzymać patologię w gdańskich szkołach PUBLICZNYCH

    wszystkie przepełnione, na zajęcia dodatkowe dostać się nie można (o ile jakieś są), dzieci się uczą na dwie zmiany, nauczyciele raz w miesiącu skracają lekcje bo rada pedagogiczna, a wolne z okazji świąt jest z takim zapasem że od wielkiej środy, do wtorku po. rodziców jak mają uwagi traktuje się "z góry". nauczyciela nawet jeśli kiepski zwolnić nie wolno, bo chroni go święta Karta Nauczyciela.

    kto ma podobne doświadczenia - ręka do góry!

    • 17 17

  • no okej, powiemy "dość" i co dalej? Jaki masz plan?

   • 6 0

 • Wspolna szkoła trzech gmin (5)

  Mozna wiec przypuszczać, ze projekt budowy wspólnej szkoły finansowanej przez Gdańsk, Pruszcz i Kolbudy staje sie coraz mniej realny? Nagle na południu GD pojawia sie 500 dodatkowych miejsc. Po co wiec dopłacać do wspólnego projektu?

  • 12 5

  • szkoła w kowalach i tak będzie (4)

   kwity już podpisane a budowa rusza we wrześniu

   • 1 2

   • co z tymi kwitami (2)

    czy to sprawdzona infromacja np z oficjalnego zrodla w necie, czy tylko wieść gminna

    • 1 1

    • prace ruszają latem a szkoła ma być gotowa w 2018 roku (1)

     info jest powyżej, źródło - strona UM Gdańsk

     • 0 2

     • to nie komunikat ale notka prasowa

      podobna notka prasowa była juz w roku 2012:) Poki co nie ma informacji o udzieleniu pozwolenia na budowę szkoły, wiec czytam to tylko jako notkę intencyjną

      • 1 0

   • załoze sie o dobra podkowę

    ze prace przy budowie szkoły w Kowalach nie ruszą jesienią tego roku. Wojt Grombala grał w pokera z prezydentem Gdanska i Panią wojt z Pruszcza i wyglada na to, ze został ograny

    • 1 0

 • Prywatna szkoła na Ujeścisku będzie publiczna? (4)

  Z tego co tu czytam, to szkoła nie zostanie przekształcona w placówkę publiczną, gdyż zachowa prywatnego właściciela. Jedyną różnicą będą wyższe dotacje na ucznia, pochodzące z naszych podatków. Czyli w tym konkretnym wypadku przeciętny podatnik sfinansuje prywatny biznes, bo ten marnie idzie.. interesujące. Ekwilibrystyka godna wielu działań urzędu miejskiego. Ciekawe gdzie jest ta furtka w prawie zezwalająca na takie działanie?

  • 51 7

  • (1)

   "Czyli w tym konkretnym wypadku przeciętny podatnik sfinansuje prywatny biznes..."

   A czy przeciętny podatnik nie ponosi kosztów dofinansowywania na każdego ucznia w szkole publicznej? Tutaj różnica jest taka, że miasto dało grunt, za to nie wydało ani złotówki na budowę szkoły.
   To się nazywa partnerstwo publiczno-prywatne i nie jest to żadnym ewenementem.

   • 8 8

   • właśnie te partnerstwa śmierdzą na kilometr

    I jak to jest z tym gruntem, bo widzę, że też jest spora sprzeczność. Miasto dało, czy wydzierżawiło w ramach dzierżawy wieczystej? Płaci pani za grunt, czy to również taki prezent? I jeszcze jedno pytanie skoro właścicielka jest taka czujna, na ile procent wartości została ustalona i od jakiej kwoty naliczona jednorazowa opłata dzierżawna?

    • 9 2

  • Ludzie są tępi (1)

   "Jedyną różnicą będą wyższe dotacje na ucznia, pochodzące z naszych podatków" - a nie zauważasz różnicy takiej, że kiedy szkoła była prywatna (niepubliczna dla ścisłości a to jest różnica) to na utrzymanie dziecka w szkole płacili rodzice z własnej kieszeni, a teraz mogą się tam zapisać wszelkiej maści dzieci z regionu nawet te których rodziców w życiu nie byłoby stać na czesne i za utrzymanie tych dzieci właśnie płaci państwo??
   Czy żałujesz swoich podatków na wszystkich uczniów wszystkich szkół publicznych w kraju czy tylko twój hejt sięga na portal trójmiasta i tej dzielnicy

   • 3 6

   • Prywatne szkoły też dostają dofinansowanie tylko w mniejszym %.

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Virtual Gdynia Business Week 2021
Virtual Gdynia Business Week 2021
warsztaty
sie 9-13
poniedziałek - piątek
Online
Warsztaty ''Fajny Chłopak''
Warsztaty ''Fajny Chłopak''
warsztaty
sie 6
piątek, g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności
Zaraź się filozofią
Zaraź się filozofią
wykład / prezentacja, wykład
sie 14
sobota, g. 12:00
Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Organizmy jednokomórkowe to:

 

Najczęściej czytane