Wiadomości

Przedmaturalna powtórka - sprawdzamy możliwości

Kursy przygotowawcze do matury, indywidualne lub grupowe korepetycje, a może samodzielne powtórki materiału? Jaką formę nauki wybraliście?
Kursy przygotowawcze do matury, indywidualne lub grupowe korepetycje, a może samodzielne powtórki materiału? Jaką formę nauki wybraliście? fot. ©fotolia/Alexander Raths

Za cztery miesiące matura... już niedługo, coraz bliżej... Nadal nie jest jednak za późno na to, by dobrze się do niej przygotować. Wszystko zależy tylko od dobrej woli, wkładu pracy i odrobiny szczęścia. Szczęściu jednak należy dopomóc, stąd warto zapoznać się z ofertą różnego rodzaju kursów i korepetycji.Do matury przygotowywałem(łam) się:

na bieżąco - starałem(a)m się uważać na lekcjach i byłem(łam) systematyczna jeśli chodzi o naukę w domu 35%
na ostatnią chwilę 37%
w ogóle - wyszedłem/wyszłam z założenia, że i tak nie powtórzę nagle całego materiału 28%
zakończona Łącznie głosów: 86
Na intensywny kurs z matematyki wszystkich maturzystów zaprasza Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. Zajęcia rozpoczną się 2 lutego br. i będą obejmować 4 bloki po 3 godziny lekcyjne. Uczestnicy mogą wybierać między poziomem podstawowym i rozszerzonym. Koszt 12-godzinnego pakietu wynosi 50 zł. Zajęcia rozpoczną się w ferie 2 lutego 2015.

- Kurs zimowy to doskonała propozycja dla maturzystów pragnących poszerzyć posiadaną wiedzę oraz przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia maturalne z matematyki pod okiem wykładowców akademickich - zachęca Alicja Peplińska, kierownik Działu Marketingu i PR WSAiB.

Nieodpłatny kurs z matematyki dla tegorocznych maturzystów to z kolei oferta Gdańskiej Szkoły Wyższej. W dniach 9-13 lutego br. w godz. 10:00-14:00 chętni uczniowie, wspólnie z nauczycielem akademickim, powtarzać będą materiał na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Dodatkowo dla 30 pierwszych osób zapisujących się na darmowy kurs z matematyki GSW proponuje bezpłatne uczestnictwo w kursach e-learningowych - językowych i specjalistycznych (w tym m.in. Business English i Pamiętaj - program wspomagający procesy pamięciowe).

Intensywną naukę w ferie zimowe proponuje również Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku. Zajęcia odbywające się w ramach Akademii Umiejętności Matematycznych są bezpłatne. W dniach 9-12 lutego br. (łącznie 6 godzin zajęć) będą ćwiczyć zadania zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Akademia Umiejętności Matematycznych to cykl bezpłatnych zajęć poświęconych powtórce materiału obowiązującego na maturze z matematyki na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym.

- Matematyka wielu uczniom nadal sprawia spore kłopoty, stąd postanowiliśmy, że nasze kursy skupiać się będą wokół tej dziedziny. W zeszłym roku na zajęcia na różnych poziomach zaawansowania zgłosiło się ponad 100 osób, w tym roku liczymy na podobną frekwencję - mówi Karol Łykowski, rzecznik prasowy WSB.

W zajęciach Akademii Umiejętności Matematycznych udział może wziąć każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej, który wypełni formularz zgłoszeniowy.

Nie samą matematyką jednak żyje maturzysta. Intensywne powtórki nie tylko z "królowej wszystkich nauk", ale także z języka polskiego, języka angielskiego oraz z fizyki i astronomii, biologii, chemii, geografii, WOS-u i historii to propozycja m.in. szkoły Indeks. Trwający 40 godzin kurs to koszt od 490 do 590 zł za jeden przedmiot. Całość stanowi dobrą okazję do tego, by nadrobić braki lub rozwiązać problemy z konkretnym przedmiotem. Zajęcia rozpoczną się w dniach 15-20 lutego br. i odbywać się będą do 25-30 kwietnia br.

Akademia Brainers oferuje za to intensywny kurs maturalny z biologii. W ciągu 15 godzin (5 dni po 3 godziny zegarowe) uczniowie łącznie przerobią min. 500 zadań oraz poznają techniki rozwiązywania arkuszy maturalnych. Uczestnicy mogą wybrać formę zajęć, jak i terminy: zajęcia grupowe (14-18 kwietnia br.), koszt 250 zł lub zajęcia online na żywo - z możliwością rozmowy z wykładowcą (7-12 kwietnia br.), koszt 200 zł.

To już ostatni moment, by zapisać się na "Przedmaturalne Kursy Humanistyczne" organizowane przez Uniwersytet Gdański (zapisy do 21 stycznia br.). Zajęcia będą się odbywać w dwóch wariantach czasowych: dwutygodniowym feryjnym (02.02-14.02.2015) i trzymiesięcznym (sobotnim) od lutego do kwietnia. Ten 30-godzinny kurs przeznaczony jest dla osób, które będą zdawały maturę z historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego na poziomie rozszerzonym, w tym zarówno dla tegorocznych maturzystów, jak i uczniów klas I i II liceum. Jego koszt wynosi 500 zł (jeden przedmiot), 900 zł (dwa przedmioty) lub 1300 zł (trzy przedmioty).

Dla wszystkich marzących o studiach na kierunkach artystycznych wciąż czekają specjalistyczne warsztaty prowadzone m.in. przez Kuźnia Warsztaty Sztuki w Gdańsku oraz Akademię Talentów w Gdyni. Choć na kompleksową naukę do egzaminu na Akademię Sztuk Pięknych, czy na Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej jest już za późno (kursy rozpoczynają się zazwyczaj we wrześniu), to nadal istnieje możliwość skorzystania np. z plenerów lub kursów pojedynczych - także dla hobbystów (koszt ok. 280 zł za 3 godziny zegarowe), a także ew. dołączenie do jednej z już istniejących grup.

- Zapisy na nasze kursy odbywają się przez cały rok. Osoby, które dołączyły w trakcie kursu, mają szansę nadrobić zaległości na dodatkowych, bezpłatnych zajęciach i konsultacjach - mówi Piotr Zajęcki, dyrektor Kuźnia Warsztaty Sztuki.

Bogata oferta kursów, obejmująca zazwyczaj nie tylko wykłady i ćwiczenia, ale także materiały dodatkowe (w formie tradycyjnej i on-line) to nie jedyna możliwość na powtórkę. Poza samodzielną pracą i mobilizowaniem się do wykonywania ćwiczeń z pomocą przyjść mogą także tradycyjne korepetycje.

- Styczeń to bardzo dobry czas, by zacząć naukę przed maturą. Nie zastąpi co prawda trzech lat w liceum czy czterech w technikum, jednak pozwoli na powtórkę i uzupełnienie ewentualnych braków wiedzy - podkreśla Katarzyna Stasiak, udzielająca korepetycji z matematyki, studentka Politechniki Gdańskiej. - Na początku naszej współpracy skupiam się na bieżącym materiale, jaki jest przerabiany w szkole, by uczeń nie miał ewentualnych problemów z zaliczeniem semestru. Potem przechodzimy do materiału maturalnego. Staram się, by uczeń zrozumiał dany dział, a nie robił zadania z pamięci. Po kilku latach udzielania korepetycji wiem, że ważne jest samo podejście ucznia do nauki - dodaje.

Ceny korepetycji wahają się od ok. 25 do 45 zł za godzinę (koszt zależy od przedmiotu oraz doświadczenia korepetytora). Zapoznaj się z ofertami korepetycji znajdującymi się w dziale ogłoszenia portalu Trojmiasto.pl.

Oferty i kursy swoją drogą, ale bez chęci niewiele się zdziała. Samych maturzystów pytamy więc o ich podejście do nauki.

- Mnie motywuje przede wszystkim chęć dostania się na studia, które dadzą dobry zawód. Uczę się samodzielnie. Kiedyś wspólnie ze znajomymi, ale takie "naukowe spotkania" zazwyczaj nie kończyły się dobrze - śmieje się Jakub Buras, maturzysta z Gdyni, który wybiera się na kierunek Geografia i nawigacja na Akademii Morskiej.

Chętnych do korzystania z kursów maturalnych jednak nie brakuje.

- Poszedłem na kurs z matematyki, ponieważ znalazła go i poleciła mi moja siostra - mówi Mikołaj Światowski, tegoroczny maturzysta. - Poziom nauczania jest całkiem wysoki, a jedynym minusem jest to, że zajęcia odbywają się bardzo wcześnie rano i to w dodatku w sobotę - dodaje.

Do nauki trzeba się odpowiednio zmotywować. Mówi się, że najtrudniejszy jest pierwszy krok. Rzeczywiście, jeśli już podejmiemy działanie, wówczas kolejne kroki są znacznie prostsze.

- Niestety nie mamy w sobie żadnego guzika, który można nacisnąć żeby poczuć w sobie siłę i ochotę do działania, wytężonej nauki i czy uprawiania sportu. Gdzie w takim razie szukać motywacji? Jednym ze sposobów jest wyobrażenie sobie siebie, gdy już osiągamy wymarzony cel - np. dobrze zdana matura czy wręcz otrzymanie indeksu wymarzonej uczelni - tłumaczy psycholog Magdalena Milewska. - Motywacja do działania i nauki jest w każdym z nas - trzeba ją tylko znaleźć.

Opinie (9) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Fauna to: