• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przedszkole po stajni czy supermarkecie. Maluchy po wakacjach zaczynają naukę i zabawę

Wioleta Stolarska
1 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 w Gdańsku.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 w Gdańsku.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 w Gdańsku.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 w Gdańsku.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 w Gdańsku.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 w Gdańsku.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 w Gdańsku.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 w Gdańsku.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 w Gdańsku.

Po wakacjach najmłodsi mieszkańcy Trójmiasta rozpoczęli nowy rok przedszkolny. Dla niektórych maluchów to powrót do swoich kolegów i zabawek, ale dla wielu dzieci, które po raz pierwszy przyszły do przedszkola, to bardzo wyjątkowy dzień. Po problemach rekrutacyjnych początek roku samorządy uznają za udany - minione miesiące to dla nich przede wszystkim tworzenie placówek i nowych miejsc dla najmłodszych mieszkańców. W samym Gdańsku powstały dwa nowe przedszkola samorządowe i cztery placówki współpracujące z samorządem, również w Gdyni powstało 1066 nowych miejsc przedszkolnych, czyli o 20 procent więcej niż dotychczas.



Co zdecydowało o wyborze przedszkola dla twojego dziecka?

1 września to czas, kiedy dzieci idą do przedszkola - maluchy trochę wcześniej niż ich starsi koledzy rozpoczęli nowy rok edukacyjny.

I tak w Gdańsku w nowym roku przedszkolnym 2017/2018 w publicznych przedszkolach samorządowych będzie 5 700 dzieci, w tym 1065 w oddziałach zerowych. W placówkach niesamorządowych publicznych i niepublicznych będzie 7484 przedszkolaków, z czego 908 w zerówkach.

Od września działalność rozpoczynają dwa nowe przedszkola samorządowe: przy ul. S. Dąbka 35 Przedszkole nr 83 oraz przy ul. Damroki 137 Przedszkole nr 82. Dodatkowo na przedszkolnej mapie pojawiły się cztery nowe placówki przy: ul. Kilińskiego 5a (wcześniej działała tu stajnia), ul. Trakt w. Wojciecha 143, Łąkowa 60B oraz ul. Świętokrzyska 23. Ostatnie z wymienionych to jedno z największych przedszkoli w Polsce. Łącznie z projektu skorzysta 840 dzieci.

Właśnie w Publicznym Pozytywnym Przedszkolu nr 4 przy ul. Świętokrzyskiej 23, gdzie jeszcze do niedawna był supermarket, odbyła się uroczysta inauguracja projektu "Pozytywne Przedszkola Pomorza" połączona z otwarciem placówki. Wraz z przedszkolakami i ich rodzicami nowe przedszkole otwierał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, który maluchy przywitał wyrecytowanym wierszykiem, i Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

Projekt "Pozytywne Przedszkola Pomorza" realizowany jest w partnerstwie trójstronnym, pomiędzy Fundacją Pozytywne Inicjatywy (która jest partnerem wiodącym), Miastem Gdańsk oraz Uniwersytetem Gdańskim. Jego głównym celem jest poprawa jakości edukacji przedszkolnej oraz zwiększenie liczby miejsc wychowania przedszkolnego.

- To największe w Trójmieście i na Pomorzu przedszkole, ogromny budynek z przestrzenią jasną i czystą, widać, że się podoba rodzicom i dzieciom. Metoda edukacyjna zakłada, że to dzieci z wychowawcami będą wypełniać tę przestrzeń. Przedszkolne opłaty są takie same jak w każdym publicznym przedszkolu w Gdańsku, mamy jeszcze wiele dodatkowych zajęć m.in. językowych, basen i wiele innych - mówił Arkadiusz Gawrych, prezes Fundacji Pozytywne Inicjatywy, który przyznał, że placówki powstały w ekspresowym tempie, ale wymagała tego sytuacja.
Naukowcy z UG opracowują nową metodę nauczania dla przedszkolaków

W ramach projektu "Pozytywne Przedszkola Pomorza" powstaje też innowacyjna metoda edukacyjna opracowywana przez zespół pod kierownictwem profesor Marii Mendel z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Będzie to autorska "gdańska" metoda edukacyjna oparta na wspólnych założeniach pracowników naukowych Uniwersytetu Gdańskiego, pedagogów Fundacji Pozytywne Inicjatywy oraz innych osób - praktyków związanych z edukacją.

- Pomysł polega na tym żeby poprzez doskonalenie nauczycieli, pracę z nimi, inspirowanie ich, które przekłada się na udzielanie się rodziców i lokalnej społeczności w życiu przedszkola. W zakresie pedagogiki społecznej chcieliśmy zaproponować coś najmłodszej edukacji - mówiła prof. Maria Mendel. - To nasza misja, nie chcemy być uczelnią, która się zamyka, a dla nas to też ważne, bo później ci młodzi otwarci ludzie przyjdą do nas na studia - dodała.
Projekt "Pozytywnych Przedszkoli" otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

- Dla nas to było jedyne dostępne przedszkole, dostaliśmy się z trzeciej rekrutacji, ale jest świetnie, bo placówka jest niedaleko domu, nowa i ładnie zrobiona. Zasady są takie same, jak w publicznym przedszkolu, więc płacimy za każdą godzinę powyżej piątej, płacimy za wyżywienie, podoba nam się też ta nowa metoda, dzięki której dzieci będą poznawać inne rzeczy, uczyć się czegoś nowego - powiedziała Ania, mama trzylatka.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 w Gdańsku.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 w Gdańsku.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 w Gdańsku.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 w Gdańsku.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 w Gdańsku.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 w Gdańsku.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 w Gdańsku.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 w Gdańsku.
  • Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 4 w Gdańsku.
Najważniejsza lokalizacja i finansowanie

- Dostaliśmy się tak naprawdę do przedszkola na Trakcie św. Wojciecha, ale przepisaliśmy się tutaj, bo mamy bliżej domu, to nowa placówka i tak, jak widzieliśmy też wśród znajomych, to ma znaczenie. Bardzo nam się podoba budynek, sale, nowe mebelki, ale obawy są zawsze. Nasz synek chodził przez pół roku do prywatnego przedszkola, więc finansowo odczujemy znaczną różnicę - opowiadała Aleksandra.
- Lokalizacja jest świetna, spróbowaliśmy czegoś nowego po przedszkolu prywatnym i wszystko tu jest nowe, więc przyjaźniej wygląda dla dzieci. Na razie co prawda ściany są białe, ale myślę, że z czasem to nasze dzieci z wychowawcami wprowadzą tu życie - powiedziała Magdalena.
W Gdyni 20 procent więcej miejsc niż dotychczas

Również w Gdyni ostatni rok minął na przygotowaniach do przyjęcia nowych przedszkolaków.

- Minione miesiące to czas, kiedy stworzyliśmy w Gdyni 1066 nowych miejsc przedszkolnych, czyli o 20 proc. więcej niż dotychczas. Potrzeba ta wynika głównie z faktu pozostania w przedszkolach większości 6-latków oraz z nowych przepisów, które nakładają na samorząd konieczność zapewnienia miejsca w przedszkolach wszystkim trzylatkom. Jeżeli pozwolicie państwo na szczerą wypowiedź to uważam, że to największe wyzwanie samorządu minionego roku - powiedział Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.
Już wkrótce najmłodsi gdynianie będą uczęszczać do czterech nowych przedszkoli: w Cisowej, na Dąbrowie, Karwinach i w Wiczlinie: Przedszkole nr 55 (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3), ul. Nagietkowa 73, Przedszkole nr 56, ul. Chylońska 237 (otwarcie 2 listopada 2017 r.), Przedszkole nr 57 (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4), ul. Chwaszczyńska 26 (otwarcie w listopadzie 2017 r.), Przedszkole nr 58, ul. Wiesławy Kwiatkowskiej 23 (otwarcie w styczniu 2018 r.).

Łącznie, aby zwiększyć liczbę miejsc w przedszkolach, powstało 8 dodatkowych oddziałów w przedszkolach już funkcjonujących i 28 oddziałów w nowych przedszkolach.

W placówkach przedszkolnych w roku 2017/2018 kontynuowane będą takie programy, jak chociażby "Bezpieczny Przedszkolak", który uczy zachowania się dzieci w ruchu ulicznym. Kolejny z nich - "Edukacja Młodego Widza" - kształci w dzieciach kompetencje miękkie i wrażliwość na kulturę.

W Sopocie po udanej rekrutacji przedszkolaki też bez obaw mogły zacząć naukę i zabawę w placówkach w kurorcie.

- Zapewniliśmy miejsce dla wszystkich chętnych dzieci z Sopotu w naszych przedszkolach - przyznała Magdalena Jachim, rzecznik prasowy sopockiego magistratu.

Miejsca

Opinie (81) ponad 10 zablokowanych

  • Mało profesjonalne

    Jestem mama chłopca 4 latka i rozczarowana jestem-podejściem osób rządzących tym miejscem . W piątek nie było nawet wiadomo wychowawczyni grupy kiedy i czy wogole będzie miała kogoś do pomocy!!! Dziś się dowiedziałam ze są braki w kadrze i narazie nikogo nie ma a w grupie jest 25 dzieci. Ciekawa jestem jak to długo będzie trwało? I kto poniesie konsekwencje ewentualnych sytuacji niedopilnowanych dzieci!!! Pozdrawiam

    • 8 2

  • zalamana

    Tez martwie sie o bezpieczenstwo.Bylam ,widzialam.Jedna pani nie jest w stanie przypilnowac 25dzieci.Czemu nikt o tym nie pomyslal?Zero profesjoalnego podejscia.

    • 3 2

  • Ankieta

    W ankiecie w artykule dotyczącej kryteriów wyboru przedszkola powinno być jeszcze: "brałem co jest, bo gdzie indziej się nie dostałem".

    • 10 1

  • Kilińskiego

    Szkoda, że brak zdjęć z placówki na ul. Kilińskiego..... tu tej przestrzeni ze zdjęć nie widać. Dwie umywalki i 2 toalety na 50 dzieci.... ehhh

    • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Węgiel kamienny jest skałą pochodzenia...?

 

Najczęściej czytane