Wiadomości

Przenosiny Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej

GWSH przenosi się z zabytkowej Reduty Koszarowej i nowy rok akademicki 2016/2017 przywita w nowej lokalizacji.
GWSH przenosi się z zabytkowej Reduty Koszarowej i nowy rok akademicki 2016/2017 przywita w nowej lokalizacji. mat.pras./GWSH

Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna zmienia swoją lokalizację. Zajęcia dydaktyczne od października nie będą odbywały się na Biskupiej Górce, jak dotychczas, a w budynku przy ul. Sobieskiegozobacz na mapie Gdańska we Wrzeszczu. - Powodem przeprowadzki jest m.in. demografia i względy ekonomiczne - mówi Kryspin Kichler GWSH.Czy lokalizacja uczelni może mieć znaczenie dla jej studentów?

tak, im dogodniejszy dojazd do uczelni i innych części miasta, tym lepiej 50%
raczej tak, zwłaszcza gdy jest w sąsiedztwie innych uczelni i sprzyja integracji ze środowiskiem akademickim 14%
nie, liczy się oferta, poziom i jakość nauczania. Lokalizacja nie ma z tym nic wspólnego 36%
zakończona Łącznie głosów: 348
Do tej pory siedzibą Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej była zabytkowa, dziewiętnastowieczna Reduta Koszarowa przy Biskupiej 24B zobacz na mapie Gdańska, zmodernizowana i zaadaptowana do potrzeb placówki akademickiej. Jednak decyzją władz uczelni inauguracja nowego roku akademickiego odbędzie się już w nowej lokalizacji. Siedziba uczelni wraz z rektoratem przenosi się do nowo wybudowanego budynku przy ul. Kopernika 16 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku, a zajęcia dydaktyczne mają się odbywać w obiekcie przy ul. Sobieskiego 90 zobacz na mapie Gdańska (w budynku Pomorskich Szkół Rzemiosł).

GWSH: bliżej uczelni trójmiejskich i centrum miasta

Nowa lokalizacja, jak podkreśla uczelnia, ma być dla studentów dogodniejsza i oznaczać m.in. lepszy dojazd na zajęcia.

Zajęcia dydaktyczne GWSH mają się odbywać od października w budynku przy Sobieskiego 90, gdzie mieszczą się Pomorskie Szkoły Rzemiosł.
Zajęcia dydaktyczne GWSH mają się odbywać od października w budynku przy Sobieskiego 90, gdzie mieszczą się Pomorskie Szkoły Rzemiosł. fot. Łukasz Unterschuetz /Trojmiasto.pl
- Nowa lokalizacja siedziby to teren akademicki, w którym swoje obiekty mają największe trójmiejskie uczelnie: politechnika i uniwersytet medyczny. Siedziba będzie położona nieopodal ścisłego centrum miasta i doskonale skomunikowana, w bliskim sąsiedztwie przystanku tramwajowego oraz przystanku SKM - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie uczelni. - Również pobliski obiekt, w którym mieścić się będzie dziekanat, jest bezpośrednio skomunikowany liniami autobusowymi z przystankami PKP i SKM. Na terenie obu budynków zapewniony jest dostęp do Wi-Fi, a przy ul. Sobieskiego duży, bezpłatny parking.
Jakie są powody przeprowadzki?

Uczelnia zmienia lokalizacje z powodu kilku czynników. Głównym, jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym, jest wielkość dotychczasowej siedziby w stosunku do ilości odbywających się w niej zajęć jak i liczby studentów.

- Nie problemy finansowe, a ekonomia i demografia zdecydowały, że uczelnia chcąc dalej działać musiała zdecydować się na zmianę - mówi Kryspin Kichler z GWSH. - Ważną sprawą jest fakt, że nasza uczelnia nie jest właścicielem reduty przy ul. Biskupiej i wysokie koszty utrzymania zabytku, razem z kosztami dotyczącymi wykorzystania lokalu, tj, blisko pół mln zł rocznie, powodują, że uczelnia mogłaby nie być w stanie sprostać wymaganiom finansowym.
Mniejsza niż dawniej liczba studentów to kolejny powód, który popchnął uczelnię do tej decyzji.

- GWSH jest w dobrej kondycji finansowej, wykazuje zyski, ale demografia i mniejsza liczba studentów w stosunku do czasów prosperity jest kolejnym powodem do zmiany lokalizacji. GWSH nie potrzebuje dzisiaj tylu sal i audytoriów wykładowych co kiedyś, gdy miała rekordową liczbę studentów.
Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna jest niepubliczną szkołą wyższą utworzoną w 1999 roku. W swojej ofercie kształcenia ma studia pierwszego i drugiego stopnia oraz kilkadziesiąt specjalności na kilku kierunkach studiów. Uczelnia posiada też bogatą ofertę studiów podyplomowych.

Opinie (85)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żołądź to owoc: