Wiadomości

stat

Przyszli studenci stawiają na ekonomię, filologie i kierunki biznesowe

Przyszli studenci do Gdańska przyjeżdżają z całego świata.
Przyszli studenci do Gdańska przyjeżdżają z całego świata. fot. Łukasz Unterschuetz/Trójmiasto.pl

Najwięcej, bo aż 33 osoby starały się o miejsce na ekonomię na Politechnice Gdańskiej. Filologia angielska i psychologia - o jedno miejsce na tych kierunkach Uniwersytetu Gdańskiego walczyło aż 10 osób. Przyszli studenci stawiają też na kierunki związane z bezpieczeństwem i służbami specjalnymi, coraz większym zainteresowaniem cieszą się też kierunki biznesowe - zarządzanie, finanse czy anglojęzyczne studia menadżerskie. Rekrutacja na niektórych trójmiejskich uczelniach wciąż trwa, ale już teraz widać, co najbardziej interesuje młodych ludzi.Czy uważasz, że właściwie wybrałe(a)ś kierunek studiów?

tak, na szczęście kierunek spełnił moje oczekiwania

43%

nie do końca, ale to wina m.in. moich mylnych wyobrażeń

23%

nie, drugi raz nie wybrał(a)bym kierunku, który studiowałe(a)m

34%
Są już wstępne informacje na temat tegorocznych rekrutacji na trójmiejskich uczelniach. Sprawdziliśmy, które kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem.

Psychologia, zarządzanie instytucjami artystycznymi - tak wybierają na UGOferta Uniwersytetu Gdańskiego w roku akademickim 2018/2019 wzbogaciła się o cztery nowe kierunki studiów: ochrona zasobów przyrodniczych oraz genetyka i biologia eksperymentalna (studia stacjonarne I stopnia) a także Intercultural and Business Relations in Europe oraz Cultural Communication (studia w języku angielskim). Nowy kierunek - genetyka i biologia eksperymentalna - znalazł się wśród najchętniej wybieranych przez kandydatów na studia.

- W czasie tegorocznej rekrutacji najpopularniejsze wśród kandydatów kierunki studiów to: filologia angielska, psychologia, zarządzanie instytucjami artystycznymi (specjalność menedżerska), na których o jedno miejsce ubiegało się ponad 10 kandydatów oraz skandynawistyka (ponad dziewięciu kandydatów), psychologia pracy i biznesu, a także kryminologia (ponad ośmiu kandydatów). Dużą popularnością cieszyły się także psychoseksuologia, bezpieczeństwo narodowe, sinologia, genetyka i biologia eksperymentalna (nowy kierunek), iberystyka, amerykanistyka, finanse i rachunkowość, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, neurobiopsychologia oraz wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej - mówi dr Beata Derkacz, rzecznik prasowy UG.
Na podsumowanie rekrutacji na uczelni trzeba jednak będzie poczekać, bo wciąż trwa nabór na studia stacjonarne II stopnia oraz studia niestacjonarne. Obecnie (dane z 30 lipca 2018) można jeszcze aplikować na ponad 50 kierunków studiów stacjonarnych II stopnia oraz na ponad 50 kierunków studiów niestacjonarnych (I i II stopnia).

Łączna oferta Uniwersytetu Gdańskiego na rok akademicki 2018/2019 to 77 kierunków studiów i 223 specjalności. Uczelnia zaplanowała przyjęcie ponad 13 tysięcy osób: 9 274 osoby na studia stacjonarne oraz 4 378 osób na studia niestacjonarne.

Czytaj też: Co studiować, żeby zarobić? Najlepiej zapłacą absolwentom PG, filozof też z dobrą pensją

Są już wstępne informacje na temat tegorocznych rekrutacji na trójmiejskich uczelniach.
Są już wstępne informacje na temat tegorocznych rekrutacji na trójmiejskich uczelniach. fot. 123rf.com

Przyszli ekonomiści stawiają na politechnikęZ kolei na studia I i II stopnia na Politechnice Gdańskiej w roku akademickim 2018/2019 przyjętych zostało 4500 osób, w tym na studia stacjonarne I stopnia - 3565 osób.

- Najwięcej chętnych było na kierunki prowadzone na Wydziale Zarządzania i Ekonomii (WZiE): ekonomię (33 osoby na miejsce), zarządzanie w języku angielskim (28,8 os./miejsce) oraz analitykę gospodarczą (22,5 os./miejsce). 16 osób ubiegało się o jedno miejsce na kierunku gospodarka przestrzenna na Wydziale Architektury, a 15,3 os. - na miejsce na kierunku zarządzenie inżynierskie na WZiE - informuje biuro prasowe uczelni.
Niedługo przyjęci kandydaci otrzymają pisma z decyzją w sprawie przyjęcia oraz wszystkie najważniejsze informacje o studiach na PG. Ewentualna rekrutacja uzupełniająca odbędzie się we wrześniu.

Sprawdziliśmy, które kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem, a które przez przyszłych studentów były pomijane.
Sprawdziliśmy, które kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem, a które przez przyszłych studentów były pomijane. fot. 123rf.com

917 osób walczyło o miejsca na kierunku lekarsko-dentystycznymKierunek dietetyka cieszy się niesłabnącą popularnością wśród przyszłych studentów GUMed. Młodzi ludzie wysoko cenią sobie również elektroradiologię i położnictwo.

- Studia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym od lat cieszą się niesłabnącym uznaniem wśród maturzystów. W przypadku studiów stacjonarnych I stopnia tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszył się kierunek lekarsko-dentystyczny, na który formularze rekrutacyjne złożyło 917 osób (19,5 os. na miejsce), lekarski 2405 osób (9,1 os. na miejsce) oraz dietetyka - 407 osób (6,8 os. na miejsce) - mówi Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jak dodaje, nie brakowało również chętnych do podjęcia nauki na kierunku analityka medyczna - 333 osoby (6,7 os. na miejsce), elektroradiologia - 294 osób (4,9 os. na miejsce), położnictwo - 236 osób (4,5 os. na miejsce), psychologia zdrowia - 195 kandydatów (4,3 os. na miejsce) i farmacja - 571 osób (4,1 os. na miejsce).

Na GUMedzie tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszył się kierunek lekarsko-dentystyczny.
Na GUMedzie tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszył się kierunek lekarsko-dentystyczny. fot. 123rf.com
Czytaj też: Chirurgiczne szycie czy symulator ciąży. GUMed pełen medycznych atrakcji

Z kolei podczas rekrutacji w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku najpopularniejsza była fizjoterapia, potem sport i wychowanie fizyczne. Mniej chętnych, jedna osoba na miejsce, kandydowało na kierunki terapia zajęciowa oraz turystyka i rekreacja.

Akademia Morska w Gdyni to nie tylko wybór dla osób chcących pracować na morzu, ale również dla tych, które chcą znaleźć zatrudnienie w sektorach gospodarki lądowej.

- Największym zainteresowaniem wśród tegorocznych maturzystów cieszyły się kierunki na: Wydziale Nawigacyjnym: nawigacja (3 osoby na miejsce), transport (5 osób na miejsce), oraz Wydziale Elektrycznym: informatyka (4 osoby na miejsce) - poinformowało biuro prasowe uczelni.
Na pozostałe kierunki uruchomiono rekrutację dodatkową, która potrwa do 14 września.

Najbardziej oblegane są filologieW Ateneum Szkole Wyższej rekrutacja wciąż trwa i praktycznie do końca września można jeszcze zapisywać się na studia. Dotychczas największą popularnością cieszy się pedagogika oraz kierunki filologiczne.

- Najbardziej oblegane są filologia angielska oraz filologia szwedzka. Można zapisać się jeszcze na zarządzanie, dziennikarstwo i komunikację społeczną, filologię włoską, filologię hiszpańską, czy germańską - informuje prof. Marcin Krawczyński z Ateneum Szkoły Wyższej.

Popularne służby specjalne i kierunki biznesoweTegoroczni kandydaci składający dokumenty rekrutacyjne do Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni chętnie zapisują się na służby specjalne i policyjne, administrację, finanse i rachunkowość oraz podatki i doradztwo podatkowe.

- Najbardziej obleganymi kierunkami są bezpieczeństwo wewnętrzne, zarządzanie i logistyka. Większym zainteresowaniem w porównaniu z ubiegłym rokiem cieszą się też studia anglojęzyczne: management oraz global logistics. Nasze prestiżowe kierunki takie jak prawo oraz międzywydziałowe studia menedżersko-prawne co roku są oblegane i tak jest również w tym roku. Popularność niektórych kierunków oznacza, że rektor prawdopodobnie zdecyduje o otwarciu dodatkowych miejsc na tych studiach - mówi Alicja Peplińska, Kierownik Działu Marketingu i PR WSAiB.
Wśród kierunków cieszących się największym zainteresowaniem w WSB Gdańsku i Gdyni są zarządzanie, bezpieczeństwo wewnętrzne, logistyka, finanse i rachunkowość oraz informatyka. Kandydaci wybierają również te związane z pedagogiką, filologią, psychologią oraz turystyka i rekreacją.

- Propozycja uczelni to studia łączące zastosowanie tych dziedzin w realnych warunkach biznesowych. Dodatkowo programy kształcenia, dostosowane do rynku pracy, są realizowane w ścisłej współpracy z pracodawcami i partnerami biznesowymi uczelni. Studentami WSB są w większości osoby łączące pracę z nauką, dlatego proces kształcenia zorganizowaliśmy tak, aby każdy student mógł znaleźć czas i na naukę, i na pracę - informuje Magdalena Karpińska z biura marketingu Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.
Przyszli studenci stawiają też na kierunki związane z bezpieczeństwem i służbami specjalnymi i coraz większym zainteresowaniem cieszą się kierunki biznesowe - zarządzanie, finanse czy anglojęzyczne studia menadżerskie.
Przyszli studenci stawiają też na kierunki związane z bezpieczeństwem i służbami specjalnymi i coraz większym zainteresowaniem cieszą się kierunki biznesowe - zarządzanie, finanse czy anglojęzyczne studia menadżerskie. fot. 123rf.com
Czytaj też: Politechnika Gdańska najpopularniejszą uczelnią w Polsce

W Sopockiej Szkole Wyższej w tegorocznym naborze kierunkami cieszącymi się największym zainteresowaniem są finanse i rachunkowość, zarządzanie i inżynieria produkcji, business & languages oraz - jak co roku - kierunki architektoniczne czyli: architektura, architektura wnętrz i architektura krajobrazu.

- Duże zainteresowanie finansami i rachunkowością (studia I i II stopnia) oraz finansami i rachunkowością według standardów ACCA (studia II stopnia i studia podyplomowe) to efekt intensywnego rozwoju związanych z nimi branż w Trójmieście. Sopocka Szkoła Wyższa jako jedna z nielicznych uczelni posiada akredytację ACCA. To jedne z najbardziej prestiżowych kwalifikacji zawodowych z zakresu finansów i rachunkowości, doceniane przez pracodawców na całym świecie. Popularność kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji to z kolei wynik zapotrzebowania rynku na inżynierów z przygotowaniem menedżerskim - informuje Joanna Pietrzak, manager ds. marketingu i współpracy międzynarodowej SSW.
Zainteresowaniem cieszą się również studia online, które uczelnia uruchomiła rok temu na kierunkach ekonomia oraz finanse i rachunkowość oraz studia dualne, będące tegoroczną nowością.

Do najpopularniejszych kierunków studiów inżynierskich w Gdańskiej Szkole Wyższej należą: zarządzanie i inżynieria produkcji, gospodarka przestrzenna i architektura krajobrazu.

- Studia inżynierskie cieszą się u nas bardzo dużym zainteresowaniem, coraz więcej osób chce uzyskać tytuł inżyniera a tym samym wyższe wykształcenie techniczne. Studenci mogą wybierać tu spośród bardzo ciekawych i unikatowych specjalności, takich jak logistyka i zarządzanie transportem, inżynieria budownictwa, mechatronika, urbanistyka czy inżynieria krajobrazu - informuje biuro prasowe uczelni.
Kolejne popularne kierunki w GSW to: kryminologia, administracja, turystyka i rekreacja, pedagogika, ekonomia, socjologia, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, stosunki międzynarodowe oraz zdrowie publiczne.

Opinie (75)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Jakie jest największe bogactwo naturalne Pomorza?