• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pszczoły zamieszkały w Ogrodzie Roślin Leczniczych GUMed

Piotr Kallalas
2 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Pasieka w ogrodzie botanicznym GUMed w Gdańsku Pasieka w ogrodzie botanicznym GUMed w Gdańsku

Gdański Uniwersytet Medyczny dołączył do placówek edukacyjnych i innych instytucji miejskich, które mogą pochwalić się własną pasieką. Słodki owoc pracy pszczół będzie wykorzystywany w celach promocyjnych i edukacyjnych. - Miód pochodzący z miasta nie stanowi żadnego zagrożenia i nie odbiega od miodu pozyskiwanego z terenów rolniczych. Warto zwrócić uwagę, że na terenie miast nie wykonuje się żadnych oprysków - zaznaczył Wojciech Tabaka, opiekun pszczół pasieki.



Czy stosujesz miód do celów leczniczych?

Uczelnia właśnie ogłosiła instalację pięciu uli usytuowanych w Ogrodzie Roślin Leczniczych GUMedMapka, w którym znajduje się przeszło 1,5 tys. gatunków roślin - w większości - leczniczych lub wykazujących aktywność farmakologiczną.

- Powstanie pasieki wiąże się z tym, że produkty pszczele są wykorzystywane w lecznictwie i mają szerokie znaczenie - wchodzą w skład produktów leczniczych, ale także szeregu suplementów diety i wyrobów medycznych. Oprócz samego miodu wykorzystujemy między innymi pierzgę, mleczko pszczele, szeroko stosowany jest również propolis. W ten sposób poruszamy także aspekt ekologiczny - dużego znaczenia pszczół, jak i innych zapylaczy - mówi dr Loretta Pobłocka-Olech, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji, opiekun Ogrodu Roślin Leczniczych GUMed.
  • Pszczoły w poszukiwaniu dystansu mogą pokonywać dystans nawet do 5 km od ula.
  • Pszczoły w poszukiwaniu dystansu mogą pokonywać dystans nawet do 5 km od ula.
  • Pszczoły w poszukiwaniu dystansu mogą pokonywać dystans nawet do 5 km od ula.
  • Specjaliści z GUMed podkreślają, że miód jest szeroko wykorzystywany w profilaktyce chorób układu oddechowego i układu pokarmowego.
  • Specjaliści z GUMed podkreślają, że miód jest szeroko wykorzystywany w profilaktyce chorób układu oddechowego i układu pokarmowego.
  • Specjaliści z GUMed podkreślają, że miód jest szeroko wykorzystywany w profilaktyce chorób układu oddechowego i układu pokarmowego.
  • Specjaliści z GUMed podkreślają, że miód jest szeroko wykorzystywany w profilaktyce chorób układu oddechowego i układu pokarmowego.
Czytaj też: Na UG zamieszkało sześć pszczelich rodzin. "Bez zapylaczy zniknie 76 proc. żywności"

Komfortowe warunki dla pszczół



Mnogość gatunków znajdujących się w arboretum sprawia, że pszczoły na pewno nie będą mogły narzekać na brak nektaru. Dodatkowo wzdłuż al. Hallera znajdują się parki i liczne nasadzenia drzew miododajnych takich jak: lipy, klony czy robinie akacjowe. Pszczoły w poszukiwaniu nektaru mogą pokonywać dystans nawet do 5 km od ula.

- Nasze ule są położone położone na terenie zurbanizowanym. Miejskie pasieki zwykle są niewielkie i tradycyjnie posiadają cztery-pięć uli. Jest to liczba bezpieczna dla otoczenia i środowiska - mówi Wojciech Tabaka, pszczelarz, opiekun pszczół pasieki GUMed. - Miód pochodzący z miasta nie stanowi żadnego zagrożenia i nie odbiega od miodu pozyskiwanego z terenów rolniczych. Warto zwrócić uwagę, że na terenie miast nie wykonuje się żadnych oprysków. Cieszymy się, że rośnie świadomość również działkowiczów, którzy również ograniczają te działania. Nie odnotowano żadnej zawartości metali ciężkich i niepożądanych substancji w miodzie.
Rekord gdyńskich pszczół: 182 kilogramy miodu w ciągu roku Rekord gdyńskich pszczół: 182 kilogramy miodu w ciągu roku

 - Powstanie pasieki wiąże się z tym, że produkty pszczele są wykorzystywane w lecznictwie i mają szerokie znaczenie - wchodzą w skład produktów leczniczych, ale także szeregu suplementów diety i wyrobów medycznych - mówi dr Loretta Pobłocka-Olech, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji, opiekun Ogrodu Roślin Leczniczych GUMed.  - Powstanie pasieki wiąże się z tym, że produkty pszczele są wykorzystywane w lecznictwie i mają szerokie znaczenie - wchodzą w skład produktów leczniczych, ale także szeregu suplementów diety i wyrobów medycznych - mówi dr Loretta Pobłocka-Olech, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji, opiekun Ogrodu Roślin Leczniczych GUMed.

Miód ma szereg właściwości prozdrowotnych



Uczelnia nie wyklucza, że w przyszłości baza uli zostanie rozbudowana. Natomiast miód z obecnej pasieki będzie służył do promocji i edukacji.

- Miód z tych pasiek będzie pozyskiwany w celu pokazania prozdrowotnych właściwości miodu i zwrócenia uwagi, jak ważna jest ochrona pszczół dla naszego środowiska. Mamy nadzieję na dalszy rozwój pasiek - zaznaczył Adam Tuszyński z Sekcji Promocji GUMed.
Specjaliści z GUMed podkreślają, że miód jest szeroko wykorzystywany w profilaktyce chorób układu oddechowego i układu pokarmowego. Jest powszechnie również stosowany również w postaci plastrów do leczenia trudno gojących się ran i oparzeń. Na uwagę zasługuje również propolis, który jest stosowany w stanach zapalnych skóry i jamy ustnej, a także mleczko pszczele wykorzystywane do wzmocnienia organizmu.

W ulach, jakie zostały zlokalizowane przy Wydziale Farmaceutycznym GUMed, żyją młode rodziny pszczół i obecnie są przygotowywane do przezimowania.

- Mamy nadzieję, że na wiosnę wystartują wzmocnione i bez problemu przyniosą nam miód - dodaje Wojciech Tabaka.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (20)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co to jest rolnictwo ekologiczne?

 

Najczęściej czytane