Wiadomości

Publiczne przedszkole, jakiego Gdańsk nie widział. "To doskonała lokalizacja, symbol miasta"

"Docelowo planujemy stworzyć 12 grup dzieci. To oznacza, że przedszkole będzie gotowe na przyjęcie 300 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Jeżeli będziemy mieć taką możliwość przyjmiemy również chętne dzieci 2,5 letnie."
"Docelowo planujemy stworzyć 12 grup dzieci. To oznacza, że przedszkole będzie gotowe na przyjęcie 300 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Jeżeli będziemy mieć taką możliwość przyjmiemy również chętne dzieci 2,5 letnie." Bursztynowy Kompas

Na stadionie w Gdańsku powstaje nowoczesne, publiczne przedszkole "Bursztynowy Kompas". O tym, czym się wyróżnia oraz na co powinni zwrócić uwagę rodzice, wybierając przedszkole, opowiada Marzena Jankowska, dyrektorka przedszkola Bursztynowy Kompas, wieloletnia pedagog oraz absolwentka trzech studiów podyplomowych związanych z obszarem edukacji.Skąd pomysł na to, żeby zrobić przedszkole w tak nietypowym miejscu jak stadion Gdańsk?

- Jesteśmy przedszkolem, którego organem prowadzącym jest fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty. To największa w Polsce fundacja oświatowa, która prowadzi obecnie ponad 60 przedszkoli i szkół w całej Polsce. Fundacja ma pod swoją opieką bardzo różne placówki w tym również te zlokalizowane w nietypowych miejscach. Przykładem może być zachwycające urodą wrocławskie przedszkole zlokalizowane w zrewitalizowanym budynku po Miejskim Przedsiębiorstwie Wodno-Kanalizacyjnym. Pojawiła się możliwość wynajęcia od miasta dużej powierzchni na terenie Stadionu Gdańsk i postanowiliśmy z niej skorzystać.

Cieszy mnie, że możemy otworzyć placówkę w miejscu tak ważnym dla mieszkańców Gdańska - symbolu miasta i jedynym w Polsce obiekcie sportowym, które otrzymało nagrodę The Stadium Business Awards. To doskonała lokalizacja, idealnie skomunikowana, zarówno jeśli chodzi o komunikację miejską, jak i ruch samochodowy. Mamy duży parking, a to już luksus, którego w centrum ciężko doświadczać. Wreszcie mamy dużą powierzchnię, którą możemy zagospodarować od zera - w taki sposób, by idealnie spełniała potrzeby najmłodszych. Na przestrzeni ponad 2700 m2 stworzymy przedszkole, które zachwyci zarówno wykorzystaniem przestrzeni, jak i ofertą edukacyjną.

"Cieszy mnie, że możemy otworzyć placówkę w miejscu tak ważnym dla mieszkańców Gdańska -  symbolu miasta."
"Cieszy mnie, że możemy otworzyć placówkę w miejscu tak ważnym dla mieszkańców Gdańska - symbolu miasta." Bursztynowy Kompas
Czym będzie wyróżniać się przedszkole Bursztynowy Kompas?

- "Bursztynowy Kompas" zachwyci nie tylko piłkarskich kibiców. W obiekcie znajdzie się strefa przedszkolna z docelowo aż 12 tematycznymi salami, strefa rozrywki w której są zaplanowane sale przeznaczone na zajęcia dodatkowe oraz strefa sportowa z boiskami i mobilnymi trybunami. To co nas naprawdę wyróżnia to indywidualne podejście do dzieci. Jesteśmy na etapie tworzenia placówki, także z uwagą wsłuchujemy się w potrzeby jakie zgłaszają rodzice.

Rodzice naszych podopiecznych uzyskają dostęp do nowoczesnego dziennika elektronicznego. Za jego pośrednictwem będą mogli nie tylko kontaktować się z nauczycielami, czy otrzymywać informacje o opłatach, ale także uzyskiwać powiadomienia o tym kto i o której godzinie odebrał dziecko z przedszkola. Naszą mocną stroną jest bogata oferta bezpłatnych edukacyjnych zajęć. Rytmika, język angielski, zajęcia matematyczne, zajęcia artystyczne, czy gimnastyka to zajęcia bezpłatne. Dodatkowo proponujemy ciekawą ofertę dodatkowych zajęć pozalekcyjnych np.: język hiszpański, zumba, zajęcia taneczne, czy judo.

Ile dzieci Państwo planujecie przyjąć od 1 września?

- Docelowo planujemy stworzyć 12 grup dzieci. To oznacza, że przedszkole będzie gotowe na przyjęcie 300 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Jeżeli będziemy mieć taką możliwość przyjmiemy również chętne dzieci 2,5 letnie. Nie zakładam, że od początku nowego roku przedszkolnego uda nam się zapełnić całą placówkę. Myślę, że będzie to proces, a grupy będą powstawały sukcesywnie w kolejnych miesiącach. Wiem, że nasza oferta oraz przede wszystkim świetna, kompetentna i opiekuńcza kadra sprawi, że na gdańskim stadionie będzie można szybko usłyszeć nie tylko skandowanie kibiców, ale również gwar i radość maluchów.

"W przedszkolu będą odbywać się także liczne zajęcia dodatkowe. W zależności od zainteresowania będą to mogły być szachy, judo, zumba czy hiszpański."
"W przedszkolu będą odbywać się także liczne zajęcia dodatkowe. W zależności od zainteresowania będą to mogły być szachy, judo, zumba czy hiszpański." Bursztynowy Kompas
Wnętrza przedszkola robią wrażenie, ile zatem będzie kosztować czesne?

- Chociaż nie jesteśmy placówką miejską to jesteśmy przedszkolem publicznym, a zatem opłaty za nasze przedszkole będą takie same jak w placówkach prowadzonych przez Miasto Gdańsk. Opłaty za pobyt w placówce wynoszą 1 zł za każda rozpoczętą godzinę ponad Podstawę Programową. Dla dzieci sześcioletnich nauka w przedszkolu jest bezpłatna. Wyżywienie zapewni jedna z najlepszych firm cateringowych w Gdańsku uwzględniając specjalne potrzeby żywieniowe maluchów.

Czy szykujecie Państwo jakieś unikalne zajęcia dodatkowe dla najmłodszych?

- W programie koncentrujemy się na rozwoju maluchów, korzystając z programu prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej. Znajdują się w nim m.in. zajęcia z matematyki, tańca, muzyki oraz języków obcych. Jeśli chodzi o matematykę to mamy też swoje sukcesy: jeden z naszych wychowanków został laureatem, a drugi finalistą ogólnopolskiego konkursu matematycznego dla przedszkolaków. W naszym przedszkolu na pewno nie zabraknie atrakcji: wycieczek, przedszkolnych uroczystości, teatrzyków czy zawodów sportowych.

W przedszkolu będą odbywać się także liczne zajęcia dodatkowe. W zależności od zainteresowania będą to mogły być szachy, judo, zumba czy hiszpański. Przy okazji nie możemy zapominać o naszym pochodzeniu - "Bursztynowy Kompas" to przedszkole zlokalizowane w miejscu gdzie lada moment odbędzie się finał Pucharu UEFA - a zatem piłka nożna będzie odgrywać w nim również istotną rolę. Do dyspozycji maluchów będzie boisko piłkarskie wraz z systemem mobilnych trybun, tak by każdy rodzic mógł śledzić postępy swoich pociech na turniejach.

"Dobre przedszkole to takie, w którym dziecko będzie się czuło bezpiecznie, a jednocześnie, w którym dorosły towarzyszy w jego rozwoju. W przedszkolu dziecko ma prawo rozwijać się zgodnie ze swoimi potrzebami."
"Dobre przedszkole to takie, w którym dziecko będzie się czuło bezpiecznie, a jednocześnie, w którym dorosły towarzyszy w jego rozwoju. W przedszkolu dziecko ma prawo rozwijać się zgodnie ze swoimi potrzebami." Bursztynowy Kompas
Jakie powinno być dobre przedszkole?

- Dobre przedszkole to takie, w którym dziecko będzie się czuło bezpiecznie, a jednocześnie w którym dorosły towarzyszy w jego rozwoju. W przedszkolu dziecko ma prawo rozwijać się zgodnie ze swoimi potrzebami. Dobre przedszkole to także takie, które wspiera rodzica w procesie wychowawczym. Wreszcie dobre przedszkole to zadowolona kadra, która jest oddana, bo robi to, co kocha. Bezpieczeństwo, rozwój i współpraca to są dla mnie najważniejsze słowa, gdy myślę o dobrym przedszkolu. I jestem pewna, że "Bursztynowy Kompas" właśnie taki będzie.

Na co według pani rodzice powinni zwrócić uwagę wybierając pierwszą placówkę przedszkolną?

- Jest wiele kryteriów. Po pierwsze lokalizacja - jeśli nie chcemy, by dojazdy do przedszkola dezorganizowały nasze życie. Po drugie warto sprawdzić opinie innych rodziców. Nie ma nic lepszego niż rekomendacja. Ja zawsze zwracam uwagę na personel i nie mam tylko na myśli wykształcenia, dyplomów czy kursów, ale przede wszystkim zdolność do komunikacji z dziećmi. Można ją sprawdzić podczas drzwi otwartych organizowanych przez placówki przedszkolne.

Bez wątpienia istotna jest osoba zarządzająca placówką - zależy od niej bowiem to czy przedszkole będzie miało wizję, czy tylko będzie płynąć z nurtem. Myślę, że poza takimi rzeczami jak zajęcia dodatkowe, kwestie lokalowe czy infrastruktura niezwykle ważny jest też czynnik ludzki, a zatem tzw. "chemia" pomiędzy rodzicami, dzieckiem i przedszkolem.

"Chociaż nie jesteśmy placówką miejską to jesteśmy przedszkolem publicznym, a zatem opłaty za nasze przedszkole będą takie same jak w placówkach prowadzonych przez Miasto Gdańsk."
"Chociaż nie jesteśmy placówką miejską to jesteśmy przedszkolem publicznym, a zatem opłaty za nasze przedszkole będą takie same jak w placówkach prowadzonych przez Miasto Gdańsk." Bursztynowy Kompas
Co zrobić, żeby dziecko dobrze i bezboleśnie przeszło proces przedszkolnej adaptacji?

- Adaptacja to proces i nie jest łatwa. Przed dzieckiem stoi wyzwanie przystosowania się do nowych warunków otoczenia, nowej organizacji dnia i zaakceptowania innej niż do tej pory pozycji społecznej - grupy rówieśniczej. Dużą rolę odgrywają jednak rodzice, którzy powinni okazywać radość związaną z pójściem dziecka do przedszkola. Bardzo ważna jest także reakcja rodzica podczas pierwszej wizyty w placówce. Są dzieci, które ciężko przechodzą proces adaptacji, ale zawsze można im to ułatwić.

Przede wszystkim proszę nigdy nie straszyć dzieci przedszkolem. Znane mi są historie gdy mama mówi małemu 2 latkowi "Jak będziesz niegrzeczny to pójdziesz do przedszkola". Po drugie traktujmy pójście do przedszkola jako normalny etap w rozwoju naszego dziecka. To od nas - rodziców zależy jak dziecko będzie reagować na przedszkole. Jeśli opowiadając o przedszkolu dziecku jesteśmy nerwowi, ono również jest zdenerwowane. Nie mówmy zatem "Ale jesteś biedny, od września idziesz do przedszkola", raczej "Ale jesteś wspaniały, od września idziesz do przedszkola". Wreszcie gdy już nastanie wrzesień, pamiętajmy, by nigdy nie płakać przy dziecku.

Dla wielu rodziców pójście dziecka do przedszkola to duża trauma i ja ją rozumiem. Ale ważne jest, by nie przenosić swoich lęków na dzieci - z doświadczenia wiem, że adaptują się one szybciej niż rodzice.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Informacje

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Drzewa użytkowe to?