stat
Wydarzenie już się odbyło

REBORN DOGS nowe interpretacje sztuki wobec nie-ludzkiego

11 czerwca zapraszamy na ostatnią z cyklu pięciu konferencji. REBORN DOGS nowe interpretacje sztuki wobec nie-ludzkiego.

kwi 20-22

wtorek - czwartek

Gdańsk,
Projekt cyklu konferencji odnosi się do pogłębiania wiedzy z pogranicza życia kobiet zajmujących się najnowszą sztuką i działaniami z dziedzin nauk biologicznych. Konferencje będą kontynuacją wywiadów o tytule REBORN DOGS w magazynie "Splesz". Będą one miały znaczący wpływ na poszerzenie horyzontów związanych z najnowszymi zjawiskami w dziedzinie nauk humanistycznych i biologii, w kontekście behawiorystki czy neurobiologii, sztuki, socjologii, filozofii i etyki, jak i krytyki sztuki. Cykl spotkań ma na celu, zarówno podjęcie wspólnego krytycznego komentarza artystycznego (z zakresu krytyki sztuki, historii sztuki, gender studies i antropoozoologii) i naukowego (z zakresu nauk biologicznych), ale jednocześnie wykazanie, istnienia wspólnej interdyscyplinarnej płaszczyzny komunikacji w obszarze podejmowanej tematyki.

Materiał z Konferencji zostanie opublikowany na stronie Magazynu "Splesz" oraz w wydawnictwie
książkowym wyd. Publish Art.

Idea Interdyscyplinarnego projektu artystyczno-badawczego
Hiperrealistyczne lalki na wzór dzieci, czyli Reborn babies pojawiły się w 2012 roku. Były one pewnym symptomem, znakiem czasów. A może był to dość przypadkowy, ale zarazem mocny akcent, którego niestety brakowało, aby móc na nowo rozważać nad zmiennością kondycji ludzkiej, równouprawnieniami, w tym nad granicą kultury oraz odkrywaniem tożsamości. Niemniej wstrząśnięta byłam, patrząc kilka dni temu na zdjęcie "lalki" psa, tak wiernie wykonanej, jak wspomniana kopia noworodka.

Wyprodukowana, a raczej stworzona była ona (ponieważ wykonawcy nazywają się artystami) w celu zastąpienia nieżyjącego albo nigdy niemającego narodzić się człowieka. A jaką realną przyczyną i czego oznaką staje się produkcja sztucznych zwierząt? Być może powinniśmy się tu zastanowić nad samą kwestią przedstawiania ludzi i zwierząt w kontekście niezależnego podmiotu, walczącego o to, by stać się tożsamością pograniczną, wolną od świadomego umysłu.

Gloria Anzaldúa (amerykańska teoretyczką kultury, teorii feministycznej i teorii queer) w swojej publikacji Borderlands pisze: Nowa Metyska radzi sobie dzięki rozwijaniu tolerancji dla sprzeczności, niejednoznaczności. Uczy się być Indianką w kulturze meksykańskiej, Meksykanką z anglosaskiego punktu widzenia. Uczy się żonglować kulturami. Ma mnogą osobowość, działa w pluralistyczny sposób - nic nie zostaje odrzucone, dobre, złe i brzydkie, nic nie jest wykluczone, ani pominięte. Potrafi nie tylko wytrzymać sprzeczności, ale także obracać ambiwalencję w coś innego."

Idea I kuratorka projektu: Magdalena Swacha

Harmonogram Konferencji

11.06 REBORN DOGS /SUCZKA I POST-ŚMIERĆ// miejsce: Patio ASP

13.00 otwacie konferencji: Magdalena Swacha, malarka i kuratorka i dr Elvin Flamingo, artysta sztuk wizualnych, Wydział Rzeźby i Intermediów, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
13.15 - 13.30 referat: dr hab. Agata Zbylut, Pracownia Fotografii i Działań Postartystycznych, Akademia Sztuki w Szczecinie
13.30 - 13.45 referat: dr Katarzyna Lewandowska, historyczka sztuki, feministka, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
13.45 - 14.00 referat: prof. dr hab. Roman Kubicki, Instytut Filozofii, Uniwersytet Adama
Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
14.00 - 15.00 dyskusja panelowa, podsumowanie konferencji miejsce Patio, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Miejsca konferencji oraz partnerzy: Miejscami spotkań będą zarówno Patio ASP (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), jak i Audytorium Biologicum na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Partnerami wydarzenia są: Wydział Biologii UG (Doktoranckie Koło Naukowe Bio-Media), Wydawnictwo Publish Art, Magazyn "Splesz" oraz Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku (Międzyuczelniane Koło Naukowe BIO-MEDIA).

Informacje dodatkowe
http://www.splesz.pl/teksty-texts/ w: Wywiady np.
http://www.splesz.pl/magdalena-swachakatarzyna-swinarska-reborn-dogs-psychocielesny-portret-tozsamoscicykl-wywiadow/

Dofinansowanie
Respondentom Konferencji zapewnia się wynagrodzenie, wydanie publikacji książkowej zawierającej wywiady i treść konferencji, koszty dojazdu.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Fauna to: