• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ranking liceów i techników "Perspektyw" zafałszowany

ws
8 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Wybór szkoły średniej coraz częściej ma ogromne znaczenie dla późniejszego kształcenia, dlatego już w czerwcu uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych będą musieli zdecydować, komu powierzyć swoją przyszłość.
Wybór szkoły średniej coraz częściej ma ogromne znaczenie dla późniejszego kształcenia, dlatego już w czerwcu uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych będą musieli zdecydować, komu powierzyć swoją przyszłość.

Co roku popularny ranking najlepszych liceów i techników w kraju publikowany przez "Perspektywy" jest kluczowym punktem odniesienia dla nauczycieli, rodziców i uczniów. Jak się okazuje, został poważnie zafałszowany. Nieprawidłowości oraz przypadki dyskryminacji niedowidzących uczniów odkrył gdański nauczyciel, który od kilku lat informował o tym "Perspektywy".



Czy wybranie dobrej szkoły średniej może mieć duży wpływ na przyszłość?

Z korespondencji miesięcznika i gdańskiego nauczyciela, do której dotarł portal Onet.pl wynika, że redakcja wiedziała, że błędy rzeczywiście miały miejsce, ale nie zamierzała z tym nic zrobić - "Perspektywy" miesiącami bagatelizowały sprawę, aż do teraz.

Wiedzieli, że obliczenia są z błędami



Nieprawidłowości w 2012 roku odkrył Krzysztof Horodecki - nauczyciel fizyki z Gdańska, analizując ranking maturalny "Perspektyw" za 2011 rok. Z jego analizy wynika, że ranking jest skonstruowany tak, że traktuje uczniów piszących maturę na arkuszu innym niż standardowy tak, jakby dostali ze wszystkich przedmiotów zero punktów.

Problem dotyczy głównie uczniów niedowidzących (piszą oni egzamin na tzw. arkuszu A4, który od standardowego różni się jedynie wielkością czcionki). Chociaż nie ma to zwykle wielkiego wpływu na pozycję szkoły, bo takich uczniów nie jest zbyt wielu, to sam fakt traktowania osób niepełnosprawnych w taki sposób budzi oburzenie.

O swoich ustaleniach nauczyciel poinformował autorów rankingu. Ci w e-mailach przekonywali, że Horodecki ma niepełne dane, które prowadzą go do fałszywych wniosków, natomiast ich wyliczenia są prawidłowe, ale też przyznali jednocześnie, że przyjęte zasady są niesprawiedliwe i obiecali ich zmianę.

Czytaj też: Trójmiejskie uczelnie w prestiżowym rankingu

Podwoili liczbę uczniów



W kolejnych latach Horodecki ustalił, że w rankingu "Perspektyw" jest błąd w liczbie uczniów zdających język angielski na poziomie rozszerzonym w trójmiejskich liceach. Nauczyciel z Gdańska porównał liczby z danymi z OKE Gdańsk i zauważył, że w tabeli "Perspektyw" liczba uczniów zdających języki obce jest dokładnie dwukrotnie większa niż faktyczna. W efekcie szkoły te dostały gigantyczną, dodatkową liczbę punktów za nieistniejących uczniów i znalazły się znacznie wyżej, niż powinny.

Nauczyciel poinformował o kolejnych nieprawidłowościach autorów rankingu, ci jednak znów pogratulowali Horodeckiemu wnikliwości, ale odpisali, że to stara historia i nie mają zamiaru do niej wracać oraz że nie przewidują korekty rankingu. Sugerowali też, że to pewnie wina OKE Gdańsk, która przesłała im błędne dane.

Czytaj też: GUMed i Politechnika w rankingu najlepszych uczelni

Kolejne pomyłki



Najnowszy ranking (opublikowany w styczniu 2018 roku) zawiera niemal identyczny błąd - tylko tym razem z warszawskiej OKE. Dodatkowo identyczne błędy są w maturalnym rankingu techników - zarówno za rok 2011, jak i 2018.

Mimo kolejnych uwag ze strony gdańskiego nauczyciela "Perspektywy" sprawę uznały za zamkniętą. Oznacza to, że zapowiadany na styczeń 2019 roku kolejny ranking "Perspektyw" najprawdopodobniej też będzie przedstawiał zafałszowane dane.

- Mam świadomość, że publiczne przyznanie się: popełniliśmy błąd, nasz najnowszy ranking jest nieprawdziwy, jest trudne - mówi Onetowi Krzysztof Horodecki. - Tym bardziej przyznanie się do tego, że popełniliśmy ten sam błąd ponownie i to zaledwie kilka miesięcy po tym, jak wytknięto nam ten pierwszy. Gdyby "Perspektywy" nie zlekceważyły błędu z roku 2011, zapewne wdrożyłyby prosty mechanizm zabezpieczający przed powtórką tego błędu - zaznacza.
Po interwencji portalu prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektyw" Waldemar Siwiński zapewnił, że "kolejna edycja rankingu uwzględni oczywiście ewentualne korekty niektórych wyników w historii rankingu za rok 2018". "Perspektywy" podmieniły już na swojej stronie internetowej wyniki Rankingu Maturalnego 2018.

- Jestem zadowolony w tym sensie, że po tylu latach w końcu mogli się przyznać do tego, że popełnili błąd i jak widać można go było też naprawić, szkoda, że tak późno. Przykre jest to, że mimo tylu uwag lekceważyli sprawę, a przecież ich rankingami sugerują się młodzi ludzie, którzy wybierają przyszłość - mówi w rozmowie z Trojmiasto.pl Krzysztof Horodecki.
Nauczyciel przyznaje, że czeka na kolejny ranking, który sam już opracował.

- Tym razem muszę przyznać, że tłumaczenie, że liczba uczniów zdających egzamin na innych arkuszach jest tak mała, że w żaden sposób nie wpływa na ostateczne wyniki się nie sprawdzi, bo są takie sytuacje, że właśnie poszczególne przypadki mają wpływ na miejsce w rankingu - dodaje.
Jak informował miesięcznik 10 stycznia ogłoszone zostaną wyniki 21. Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2019, w którym w tym roku sklasyfikowanych zostało aż 1500 najlepszych polskich szkół - 1000 liceów i 500 techników.
ws

Opinie (81) 8 zablokowanych

  • Przecież o tym było wiadomo od dawna...

    • 6 1

  • A ktory ranking jest uczciwy? Ankieta? Hmmm hmm

    • 3 1

  • Ranking rankingiem, ale niejaki WS nie potrafi pisać, a pracuje jako dziennikarz.

    Po jakiemu to?? "Tym razem muszę przyznać, że tłumaczenie, że liczba uczniów zdających egzamin na innych arkuszach jest tak mała, że w żaden sposób nie wpływa na ostateczne wyniki się nie sprawdzi, bo są takie sytuacje, że właśnie poszczególne przypadki mają wpływ na miejsce w rankingu".

    • 3 0

  • Krótko: dobre licuem daje większe szanse na dobrą uczelnię, co daje większe szansę na lepsza płacę.

    o to się rozchodzi.

    Wyjątki od reguły sobie darujcie. Tak było, jest i będzie.

    • 10 4

  • Powaznie zafałszowane były wybory na prezydenta miasta Gdańska

    • 3 8

  • Rankingi i statystyki

    To największe kłamstwa.

    • 4 0

  • Kogo normalnego obchodzą jakieś rankingi, sondaże itp statystyka?

    Liczy się zdrowy rozsądek!

    • 2 1

  • wszystko zależy od tego na jaki zestaw nauczycieli się trafi ,w III Lo Gdynia są dobrzy i bardzo słabi ,i niestety wielu uczniów musi chodzić na korki , bo na lekcji nic się nie dzieje , i potem laury spływają na szkołę a jest to tylko indywidualna praca ucznia i wydatek rodziców

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja "Nasze Sprawy - Kompetencje Miękkie"

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki żywią się rybami?

 

Najczęściej czytane