• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ranking szkół podstawowych w Trójmieście

Wioleta Stolarska
15 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
  • Najlepszą szkołą podstawową jest Gdańska Autonomiczna Szkoła Podstawowa, która w ciągu dwóch lat osiągnęła najwyższą średnią ze wszystkich przedmiotów na egzaminie.
  • Podstawowa Szkoła Społeczna "Niedźwiednik" znalazła się na 5. miejscu zestawienia trójmiejskich szkół podstawowych.
  • II Społeczna Szkoła Podstawowa STO znalazła się na 4. miejscu rankingu.
  • Szóstą szkołą publiczną z najlepszym wynikiem jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku (71,14 proc.), która znalazła się na 30. miejscu.
  • Na 2. miejscu rankingu znalazła się III Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Gdańsku.
  • Szkoła Podstawowa nr 77 - uplasowała się na 34. pozycji.
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Jana Matejki - zajęła 4. miejsce wśród szkół publicznych.
  • Sopocka Autonomiczna Szkoła Podstawowa - to 6. pozycja rankingu trójmiejskiego.
  • Na 3. miejscu uplasowała się Amerykańska Szkoła Podstawowa w Gdyni.
  • Szkoła Podstawowa nr 34 z Oddziałami Integracyjnymi w Gdyni im. Leonida Teligi - to 5. najlepsza szkoła podstawowa w Trójmieście.
  • Szkoła Podstawowa nr 18 im. Kornela Makuszyńskiego zajęła pierwsze miejsce wśród szkół publicznych.
  • Pierwsza Społeczna Szkoła Podstawowa w Gdyni im. Dzieci Zjednoczonej Europy to 8. pozycja rankingu.
  • Na 21. miejscu zestawienia uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 33 w ZSO nr 2 w Gdańsku.

Jaka szkoła podstawowa dla dziecka? To ważny i trudny wybór, przed którym co roku staje wielu rodziców. Dlatego stworzyliśmy ranking szkół podstawowych w Trójmieście, który może ułatwić podjęcie decyzji. Na podstawie wyników egzaminów ósmoklasisty z ostatnich dwóch lat wyłoniliśmy te podstawówki, których uczniowie wypadli najlepiej.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Czytaj też:

Nowy ranking szkół podstawowych 2022 w Trójmieście


Ranking szkół średnich w Trójmieście. Najlepsze licea i technika 2022



Co ma dla ciebie największe znaczenie przy wyborze szkoły?

W całym Trójmieście mamy 168 szkół podstawowych: 125 publicznych (w tym dwie SP dla dorosłych) i 43 niepubliczne (w tym jedna SP dla dorosłych). Postanowiliśmy stworzyć zestawienie z najlepszymi (tak publicznymi, jak i niepublicznymi) szkołami podstawowymi.

W naszym rankingu trójmiejskich podstawówek wykorzystaliśmy zestawienie wyników egzaminów ósmoklasisty przeprowadzonych w 2019 i 2020 roku. Wyniki te są potwierdzone przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Gdańsku, są to wyniki z placówek, w których egzamin został przeprowadzony w 2019 lub 2020 roku (nie w każdej szkole przeprowadzono egzamin w obu latach) - dlatego w zestawieniu znajduje się 140 szkół.

Pod uwagę wzięliśmy średnie wyniki uzyskane ze sprawdzianów z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Poziom uzyskanych wyników pozwolił ocenić, jak szkoła wypadła na tle pozostałych placówek. Widać też, jak szkoły poprawiały lub pogarszały swoje wyniki w ciągu tych dwóch lat.

Czytaj też: Rejonizacja a wybór szkoły podstawowej? Kiedy placówka jest "nie po drodze"

Jak wypadły szkoły w Trójmieście?



Z zestawienia wynika, że w całym Trójmieście najlepiej wypadły prywatne szkoły podstawowe (niepubliczne, społeczne, katolickie).

Najlepszą szkołą podstawową jest Gdańska Autonomiczna Szkoła Podstawowa, która w ciągu dwóch lat osiągnęła najwyższą średnią ze wszystkich przedmiotów na egzaminie - 89,96 proc. Zaraz za nią na 2. miejscu znalazła się III Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Gdańsku ze średnią - 88,38. Na 3. miejscu uplasowała się Amerykańska Szkoła Podstawowa w Gdyni, uzyskując średnią 87,52 proc.

4. pozycja należy do II Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Gdańsku (85,5 proc.). Na 5. miejscu jest Podstawowa Szkoła Społeczna Niedźwiednik (85,44 proc.). 6. pozycja to Sopocka Szkoła Autonomiczna (84,85 proc.). Na 7. miejscu znalazła się Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Sokrates" (83,88 proc.). 8. pozycja to Pierwsza Szkoła Społeczna Podstawowa im. Dzieci Zjednoczonej Europy (83,71 proc.). 9. lokata należy do Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Kazimierza (82,50 proc.). Pierwszą dziesiątkę zamyka I Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Gdańsku (82,27 proc.).

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W TRÓJMIEŚCIE - pełna lista szkół

Jak w zestawieniu wypadły szkoły publiczne?

Wśród szkół publicznych najlepszy wynik osiągnęła Szkoła Podstawowa nr 18 w Gdyni - ze średnią 79,71 proc. znalazła się na 15. pozycji. Kolejna jest Szkoła Podstawowa nr 20 w Gdyni (75,63 proc.) na 19. pozycji w zestawieniu. Za nią uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 33 w ZSO nr 2 w Gdańsku (74,73 proc.) na 21. miejscu. Wśród szkół publicznych kolejną, 26. lokatę zajęła Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie (73,08 proc.). 28. miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 34 im. Leonida Teligi w Gdyni (71,39 proc.).

Szóstą szkołą publiczną z najlepszym wynikiem jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku (71,14 proc.), która znalazła się na 30. miejscu. Kolejna jest Szkoła Podstawowa nr 48 w Gdyni (70,45 proc.) z 32. pozycją w zestawieniu. Tuż za nią na 33. miejscu zestawienia znalazła się Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II Stopnia im. F. Nowowiejskiego (69,85 proc.). Na 34. lokacie uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 77 w Gdańsku (69,82 proc.). A pierwszą dziesiątkę zamyka Szkoła Podstawowa nr 8 - im. Obrońców Helu w Gdyni (69,48 proc.) na 35. miejscu zestawienia.

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W GDAŃSKU

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W GDYNI

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W SOPOCIE

Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej nie we wszystkich szkołach podstawowych przeprowadzono egzamin w obu latach, dlatego w niektórych placówkach dostępne są dane tylko z 2019 lub 2020 roku. Ze względu na to, że te szkoły znajdują się na dole zestawienia (postanowiliśmy nie porównywać szkół gdzie egzamin pisany był tylko raz ze szkołami, które mają średnie z dwóch lat - red.).

Ranking szkół podstawowych w Trójmieście na podstawie wyników egzaminów ósmoklasisty z 2019 i 2020 roku. Ranking szkół podstawowych w Trójmieście na podstawie wyników egzaminów ósmoklasisty z 2019 i 2020 roku.

Wybór szkoły podstawowej w Gdańsku, Gdyni i Sopocie



Czym kierujemy się przy wyborze szkoły podstawowej? Na pewno nie powinna to być decyzja z przypadku, bo dziecko w placówce ma spędzić aż osiem lat. Nasz ranking podpowiada, jak szkoły wypadają pod względem przygotowania do egzaminów kończących szkołę podstawową, na co składa się aż osiem lat edukacji, jednak to niejedyne kryterium brane pod uwagę przez rodziców.

Na co zwracać uwagę przy wyborze? Z pewnością ważne są zajęcia dodatkowe, które oferuje placówka, bo przecież rodzicom zależy na tym, żeby szkoła gwarantowała opiekę i rozwój, a nie była tylko przechowalnią dla dziecka. To również lokalizacja czy dobre opinie innych rodziców. Dla niektórych ważna jest też liczba osób w klasie, np. maksymalnie 20 uczniów, dłuższe godziny otwarcia czy dostępność indywidualnych szkolnych szafek. Wiele osób ceni sobie też zaangażowanie grona pedagogicznego w pracę i dobry kontakt.

Egzamin w czasie pandemii koronawirusa



W 2020 roku uczniowie do egzaminu przystąpili w czerwcu i lipcu ze względu na pandemię koronawirusa. Najlepsze wyniki w Trójmieście osiągnęli z angielskiego, a w województwie pomorskim z języka polskiego.

Czytaj też: Są wyniki egzaminów ósmoklasistów. Jak wypadły na Pomorzu?

Średni wynik z egzaminu z języka polskiego, jaki osiągnęli ósmoklasiści: w Gdańsku to 64,57 proc., w Gdyni - 65,05 proc., w Sopocie - 67,32 proc. Średni wynik z egzaminu z matematyki, jaki ósmoklasiści osiągnęli: w Gdańsku to 54,03 proc., w Gdyni - 55,66 proc., w Sopocie - 61,83 proc. Średni wynik z egzaminu z języka angielskiego, jaki ósmoklasiści osiągnęli: w Gdańsku to 66,64 proc., w Gdyni - 67,05 proc., w Sopocie - 73,54 proc.

Miejsca

Opinie (253) 3 zablokowane

  • (2)

    Jest taka książka pt. "Dlaczego piątkowi uczniowie pracują dla tych trójkowych a czwórkowi są urzędnikami"

    Podstawówka powinna być rejonowa, najbliżej domu.

    • 14 6

    • To prawda, przeważnie dostawałam 4 i...jestem urzędnikiem/ czką ?

      • 1 0

    • Tak!

      • 0 0

  • Dlaczego nie ma SP86 w Gdańsku? (2)

    Ranking SP moim zdaniem to trochę przesada, ale ciekawe dlaczego nie ma w nim tak dużej szkoły jak SP86 w Gdańsku? Nie było w niej egzaminów?

    • 4 1

    • Egzaminy były, ale wyniki dyskalifikuja SP86 w rankingu. Słabiutko

      • 4 0

    • jest

      wystarczy kliknąć w czerwony link "zobacz ranking szkół podstawowych w gdańsku" tam są wszystkie szkoły z Gdańska

      • 1 0

  • Smutne są te podziały na lepsze i gorsze dzielnice :( (1)

    Przejrzałem gdyńskie podstawówki i niestety w przypadku szkół państwowych jasno widać zależność pomiędzy dzielnicą, a miejscem szkoły w rankingu. Generalnie dobrze sobie radzą dzielnice z nowymi osiedlami lub tam gdzie cena za metr mieszkania jest wysoka. Piszę o tym z przykrością bo te różnice będą się tylko pogłębiać.

    • 19 2

    • Wszystko można kupić jak widać

      • 5 2

  • (1)

    Jak można porównywać i wrzucać do jednego worka szkoły państwowe , społeczne i prywatne . Czy redakcja chcę podzielić nasze dzieci na mądre i głupie ? Czemu ma służyć ten ranking? Czy dzieci , których rodziców nie stać na opłacenie czesnego są dla redakcji marginesem bo chodzą do publicznych szkół i są przez to napiętnowane . Patrz to ten głupek z państwówki . Wstydźcie się .

    • 16 9

    • Niektóre szkoły państwowe, radzą sobie lepiej w tym rankingu od społecznych. Ranking jest sumą cyferek i nie jest też subiektywny.

      • 2 1

  • Może ta różnica wynika z tego, że w szkole prywatnej odbywają się wszystkie lekcje, które trwają 45 minut. W szkole publiczne 2 lekcje po 30 minut reszta to praca własna. To jak ma być taki sam poziom?

    • 5 7

  • Opinia wyróżniona

    brawo osiemnastka z Gdyni ! (2)

    gratulacje od absolwenta. Mimo, że już 30 na karku to do dzisiaj z wielkim sentymentem wspominam całą kadrę nauczycielską; wartości i zaangażowanie z jakim nam je przekazywano. Bez "nadmuchiwania", bez "pompowania" - po prostu uczyła życia, nie tylko "przedmiotów". Klasa to była jedność, a była to zasługa mądrych nauczycieli z pasją. Do dzisiaj mam w głowie słowa niektórych nauczycieli (szczególne pozdrowienia dla Pani Trzepacz :) ) Swoją drogą wyobrażacie sobie dzisiaj, że uczniowie w dzień, kiedy mają na 11:00 to specjalnie przychodzą prawie całą klasą na 8:00 żeby grać w piłkę, rozmawiać, śmiać się ? Jak dla mnie to żywa legenda i po dziś dzień uśmiecham się od ucha do ucha i nadkładam drogi, żeby przejść się kamienną górą trasą, którą wracałem do domu.

    • 18 13

    • Aha, no i pozdrowienia dla dyrektora Bartczaka który przychodził 5, 10 min po 8:00 motywować dopiero przychodzących do szatni :D Ten człowiek znał chyba imię każdego ucznia.

      • 2 1

    • 18 stka to wyscig szczurow

      Chodzą tam dzieci rodziców z niespełnionymi ambicjami... a dzieci odbijają się od jednych zajęć dodatkowych do drugich.

      • 7 4

  • A teraz droga Redakcjo zainteresuj się tym, ile dzieci w tych topowych prywatnych szkołach pisze egzamin ośmioklasisty z zaświadczeniem o dysleksji lub inną diagnozą wystawioną przez szkolną poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Pozwala to na znaczące wydłużenie czasu pisania egzaminu i stawia zmniejszone wymagania na egzaminie. Podpowiem: n.p. w Sopockiej Szkole Autonomicznej posiada takie zaświadczenie ponad 50% tegorocznych ośmioklasistów!

    • 20 5

  • Wina rodziców (2)

    Niestety niskie wyniki to często wina rodziców, którzy robią raban u dyrekcji ,ze dziecko dostało 1 , zamiast pogonić dziecko do roboty. Dochodzi do paranoi ,że nauczyciel boi wpisywać się złych ocen bo będzie na dywaniku. Ma być miło iprzyjemnie....a o egzaminach nikt nie myśli.

    • 21 1

    • Bo dla większości rodziców ważne są oceny, a nie wiedza.

      • 3 0

    • Rozumiem, że ten dyrektor, to jakaś "niemota" lub "niechcemisie", że tak na wszystkie życzenia rodziców się zgadza. Jakim cudem został dyrektorem?

      • 2 0

  • Excela nie da się przeszukiwać

    Tego excela nie da się przeszukiwać. ctrl+f nie działa, szukałem np szkoły nr 11, znalazło tylko numer wiersza. Podobnie w przypadku innych szkół.

    • 2 3

  • Chodziłem do szkoły podstawowej nr.24 na ul.Lili Wenedy we Wrzeszczu w latach sześćdziesiątych ub.wiekuPewnie tej szkoły nie ma w rankingu.Nienawidziłem tej szkoły bo,o czym zdałem sobie sprawę po latach,w tej szkole nauczyciele uczyli myśleć.Dla mnie bardzo młodego człowieka to był bolesny proces.Bolało.Później było już tylko lepiej.Conradinum z wyróżnieniem,wydział budowy okrętów na PG śpiewająco,praca w polskim przemyśle stoczniowym,podnoszenie kwalifikacji,w końcu praca w zawodzie na całym świecie,dobre zarobki.
    A zaczęło się od nauki logicznego myślenia w podstawówce.Wkuwanie dat,regułek,definicji,wierszy to daleko nie wszystko.Dzieciaki trzeba nauczyć myśleć,wiadomo,że wykształcenie kierunkowe jest niezbędne,resztę znajdą w literaturze albo w sieci.

    • 10 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Kultura wzmacnia. kultura krzepi! Bałtyckie Perły Kultury

warsztaty, spotkanie, konsultacje

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy możesz spotkać wiewiórkę w drodze do szkoły?

 

Najczęściej czytane