• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekrutacja do szkół średnich. Ogłoszono listy przyjętych

Wioleta Stolarska, Ewa Palińska
5 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
aktualizacja: godz. 13:46 (5 lipca 2019)
Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 47 Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 47

W piątek 5 lipca szkoły średnie opublikowały listy zakwalifikowanych osób - na ostateczną listę przyjętych do konkretnych klas w placówkach poczekamy jeszcze tydzień. W tym czasie uczniowie muszą zdecydować, w której placówce chcą kontynuować edukację. Niestety, już teraz wielu uczniów musi pożegnać się z marzeniami o nauce w wymarzonej szkole, bo "szkoły pierwszego wyboru" miały zbyt wysokie progi punktowe. Nie brakuje również osób, które nie dostały się do żadnej z wybranych szkół.



Czy jesteś zadowolony(-a) z wyników rekrutacji?

5 lipca 2019 r. o godz. 10 komisje rekrutacyjne w szkołach średnich opublikowały listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

Uczniowie mogli wybrać jedną szkołę "pierwszego wyboru" oraz inne placówki, do których chcieliby pójść w sytuacji, gdy do pierwszej wybranej szkoły się nie dostaną. Program rekrutacyjny przydziela kandydata do oddziału/klasy możliwie najwyżej preferowanego przez kandydata (biorąc pod uwagę zgromadzone przez niego punkty w procesie rekrutacji). System przydzieli kandydata tylko do jednego oddziału w jednej szkole, dlatego tak ważne jest, aby wybór i kolejność oddziałów były przemyślane.

Ostateczna lista kandydatów



Do 10 lipca 2019 r. do godz. 14 konieczne jest przedłożenie przez rodzica kandydata lub przez kandydata (pełnoletniego) oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej bądź gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty lub gimnazjalnego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły średniej, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego, zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.

12 lipca 2019 r. o godz. 12 do publicznej wiadomości podane zostaną przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Punktacja decydująca w rekrutacji



Każda szkoła ustala własne kryteria przyjęcia uczniów, które dopasowane są do profilu oferowanych klas. Absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów obowiązują osobne kryteria.

W pierwszej kolejności podczas postępowania rekrutacyjnego pod uwagę są brane wyniki egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu gimnazjalnego. Komisja rekrutacyjna uwzględnia także oceny (na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum) z języka polskiego, matematyki i dwóch obowiązkowych przedmiotów. O tym, które to będą, zdecyduje dyrektor szkoły przeprowadzającej rekrutację. Dodatkowe punkty będzie można uzyskać za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum z wyróżnieniem oraz za szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły.

Do klas przyjmowani są kandydaci z najwyższą łączną punktacją uzyskaną wg kryteriów ustalonych przez szkołę. W większości przypadków można było uzyskać 200 punktów.

Gdańsk - do szkoły "pierwszego wyboru nie dostało się 1215 uczniów



Gdański magistrat poinformował, że w pierwszym etapie rekrutacji do jednej z pięciu wybranych szkół samorządowych zakwalifikowało się łącznie 8393 uczniów, w tym 4354 absolwentów szkół podstawowych i 4039 absolwentów gimnazjów.

Niestety, ale 1215 kandydatów nie dostało się w tym etapie do wybranej przez siebie szkoły średniej (767 ze szkół podstawowych i 448 szkół gimnazjalnych). Będą oni mieli możliwość wyboru szkoły dalszego kształcenia w drugim etapie, który rozpocznie się 12 lipca o godz. 12.00. Będą w nim dostępne nie wybrane dotąd placówki. Jednak, w jakich szkołach będą dostępne miejsca, dowiemy się dopiero po zakończeniu procedury składania dokumentów w pierwszym etapie, który upływa 10 lipca o godz. 14.00

Licea popularniejsze od techników



Już ze statystyk wyborów kandydatów do szkół średnich można było ocenić, że zdecydowaną popularnością cieszą się w tej rekrutacji licea. Tu liczba chętnych nieraz kilkukrotnie przewyższała oferty szkół. Liczba pierwszych wyborów również zwykle przewyższała ofertę przygotowaną przez szkoły. Kandydaci najczęściej wybierają klasy o profilach nauk ścisłych, wynika to oczywiście z atrakcyjności studiów ścisłych i technicznych, jaką prezentują uczelnie.

- W maju o przyjęcie do naszej szkoły ubiegało się ponad 330 absolwentów gimnazjów i ponad 280 absolwentów szkół podstawowych ( stan sprzed obowiązujących kandydatów do niektórych klas sprawdzianów z j.ang. , matematyki i fizyki , czyli z początku czerwca br. ), a ostatecznie w czerwcu ( pod koniec ) odpowiednio: 283 i 239 - informuje Wiesław Kosakowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. - Progi punktowe (obecnie) wynoszą, w zależności od rodzaju oddziału , od 173 pkt. do 200 pkt. w przypadku 3-letniego liceum oraz od 168 pkt. do 200 pkt. w przypadku 4-letniego liceum . Wśród kandydatów ponad 40 proc. stanowią laureaci, którzy mają - zgodnie z obowiązującymi przepisami - zagwarantowane miejsce w liceum. Wśród nich zdarzają się jednak osoby, które uzyskały za świadectwo ukończenia szkoły oraz za wyniki egzaminacyjne ( egzamin gim. lub egzamin ósmoklasisty ) bardzo mało punktów, ale mimo to i tak muszą być przyjęte do wskazanej przez siebie szkoły (z uwagi na tytuł laureata).
Z kolei na nadmiar kandydatów nie mogą w tym roku narzekać technika i szkoły branżowe (tu pierwszym wyborem jest niecałe 50 proc. miejsc w szkołach). Niemniej w tych najlepszych o miejsce wcale nie było łatwo.

- Jeśli chodzi o szkołę podstawową, to chętnych, którzy oznaczyli naszą placówkę jako szkołę pierwszego wyboru było 398 na 180 miejsc - mówi Wojciech Władziński, wicedyrektor ds. technicznych i kształcenia zawodowego w gdańskim Technikum Łączności. - Aby zostać przyjętym, należało mieć przynajmniej 139,8 pkt. W przypadku gimnazjum, jako szkołę pierwszego wyboru oznaczyły nas 332 osoby. Tutaj również mamy do zaoferowania 180 miejsc, a wśród przyjętych osoba z najniższą liczbą punktów miała ich 128,2.
Choć szkoła rozdysponowała już wszystkie miejsca, nie musi to oznaczać, że ci, którzy nie znaleźli się na liście, nie podejmą w niej od września nauki.

- Czekamy teraz, aż uczniowie zgłoszą chęć przystąpienia, dostarczą komplet dokumentów i wtedy zostaną oficjalnie przyjęci. Pewne roszady mogą się więc jeszcze zdarzyć - dodaje dyrektor Władziński.

Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich



Nabór uzupełniający w szkołach średnich potrwa od 12 lipca 2019 r. do 14 sierpnia 2019 r. Jeśli któryś z kandydatów zdecyduje się odwołać od decyzji komisji rekrutacyjnej, ma na to czas między 12 lipca a 8 sierpnia 2019 r.

Niezłożenie w wymaganym terminie któregokolwiek z obowiązujących dokumentów spowoduje niedopuszczenie kandydata do postępowania rekrutacyjnego.

Miejsca

Opinie (641) ponad 20 zablokowanych

  • 6 Lo Gdynia

    Czy ktoś zna progi?

    • 0 0

  • Kiedy w internecie można poznać progi? (1)

    Są progi z zeszłego roku a kiedy najszybciej można poznać inne progi ze wszystkich szkół w Gdyni?

    • 0 0

    • Może 12.07 jak ogłaszą przyjętych i nieprzyjętych

      • 0 0

  • W Gdańsku klasa mat-fiz min 151,85 po szkole podstawowej (3)

    Wśród wszystkich klas mat-fiz, politechnicznych czy mat -info najniższy liczba punktów która umożliwiała dostanie sie do takiej klasy to 151,85.

    • 0 0

    • (2)

      Z taka punktacja wybor klasy mnat - fiz to blad.To po prostu za malo.Potem bedzie tylko stres, pretensje,ze pani od matematyki nie umie tlumaczyc,ze za szybko,ze na sprwdzianie za malo czasu itd,itp.

      • 0 1

      • Niekoniecznie błąd (1)

        Są uczniowie uzdolnieni matematyczne, którzy nie mają świadectwa z wyróżnieniem ani tytułu laureata. Taki uczeń mając np 5 z matematyki, fizyki i angielskiego, 4 z polskiego i egzamin zdany średnio że wszystkich przedmiotów na 85%, odpada. 7 punktów za wyróżnienie na świadectwie warte jest tyle co 20% z egzaminu z matematyki np. Ten system rekrutacyjny nie uwzględnia uzdolnień kierunkowych kandydata.

        • 3 0

        • Kiedyś ocena celująca była dla finalistów i laureatow

          Teraz zastąpiła bardzo dobry. Mnie zastanawia ze istotnie niższa punktacja potrzebna do dostania sie do klas humanistycznych sugeruje, ze miejsc dla dzieci uzdolnionych matematycznie i zainteresowanych matematyką jest mniej niż wynika to z zapotrzebowania uczniów. W LO nr II w zeszłym roku były utworzone 2 klasy politechniczne, a w tym roku po jednej dla konczacych gimnazja i szkoły podstawowe, a klas humanistycznych jest tyle ile było. To jest przyczyną problemu. inna proporcja klas niż w roku poprzednim, niekorzystna dla tych których interesują przedmioty ścisłe.

          • 1 0

  • Super - telefony do punktu informacyjnego w kuratorium (Gdansk) głuche. Dobra zmiana.

    • 1 1

  • Oceny

    Syn zdał egzaminy na poziomie 90%. Jednocześnie z przedmiotów punktowamych ma 4, 4, 5 i 6/4 w zależności od profilu. Nie miał świadectwa z wyróżnieniem.
    Szkoła szczyci się tym, że ma ostrzejszy system oceniania od innych podstawówek. Bardzo się cieszymy, że syn ukończył taką ambitną szkołę podstawową. Dzięki temu dostał się do średniego technikum :)

    • 4 1

  • Jeszcze Wolne miejsca w szkołach (1)

    Zespół Szkół Rolniczych CKP w Rusocinie koło Pruszcza Gdańskiego:
    1. Po 8 klasie:
    a) Technik
    mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
    b) Technik mechatronik
    c) Technik hotelarstwa
    d) Technik żywienia i usług gastronomicznych
    e) kucharz

    2. Po Gimnazjum
    a) Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
    b) Technik mechatronik
    c) Technik hotelarstwa
    d) Technik żywienia i usług gastronomicznych
    e) kucharz
    f) mechanik samochodowy
    g) mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych

    • 1 1

    • No i wszystko jest ok.

      Powrot do normalnosci.Kto niby ma wykonywac powyzsze zawody?Ludzie upsledzeni intelektualnie?Imigranci z Afryki?(ci akurat nie garna sie do zadnej pracy).Jezeli wykonywanie powyzszych zawodow ktos uwaza za cos uwlaczajacego lub cos co nie nie spelnia aspiracji zyciowych mlodego czlowieka jest na to prosty sposob.Wystarczy po prostu miec 180 pkt.Mam nadzieje,ze to dopoiero poczatek.Dosyc juz pchania do liceow i dalej na studia ogromnych mas ludzi niewydolnych intelektualnie.Czas najwyzszy zakonczyc juz kuriozalny eksperyment edukacyjny jaki mial miejsce w naszym kraju w czasie ostatnich 30 lat.Zmianom jakie zaszly w polskiej oswiacie przyswiecalo haslo:matura dla analfabetow.Wystarczy!

      • 2 1

  • Progi w technikach

    Ciekawe jak wzrosły progi w technikach, skoro mając 140-150 punktów nie można dostać się do liceum po Sp :)

    • 0 0

  • Opinia

    Ja myślę, że trzeba walczyć o dostanie się do szkoły,nawet jeśli ktoś się nie dostał.

    • 0 0

  • asasa

    W Gdańskui polecam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Ukończyłam tutaj kierunek Technik dentystyczny z elementami implantologii oraz technologii CAD /CAM. Świetny poziom nauczania, ciekawe zajęcia, praktyki za granicą - było warto iść tutaj.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Kultura wzmacnia. kultura krzepi! Bałtyckie Perły Kultury

warsztaty, spotkanie, konsultacje

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ryby żyją w Bałtyku?

 

Najczęściej czytane