• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zapisy do szkoły podstawowej i przedszkola 2023/24. Ruszają już w marcu

Wioleta Stolarska
7 lutego 2023, godz. 08:00 
Opinie (87)
Wybór szkoły podstawowej, gdzie dziecko może spędzić osiem najbliższych lat swojej edukacji, jest ważny dla maluchów, a przede wszystkim ich rodziców. Wybór szkoły podstawowej, gdzie dziecko może spędzić osiem najbliższych lat swojej edukacji, jest ważny dla maluchów, a przede wszystkim ich rodziców.

Rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych na rok szkolny 2022/2024 rozpocznie się już w marcu. Gdzie i jak zgłosić dziecko? Jakie są kryteria przyjęć? Wybór szkoły podstawowej, gdzie dziecko ma spędzić osiem najbliższych lat swojej edukacji, jest ważny dla maluchów, a przede wszystkim ich rodziców. Również za niespełna miesiąc ruszy rekrutacja do trójmiejskich przedszkoli 2023/2024, warto już teraz sprawdzić, do jakiej placówki zapisać dziecko i czy jest szansa, że będą w niej wolne miejsca.
Jak wygląda rekrutacja do przedszkola?

Twoje dziecko korzysta z:

Jak wygląda rekrutacja do przedszkola? Z wychowania przedszkolnego korzystają dzieci w wieku 3-6 lat - z tym że tzw. "zerówka" dla 6-latków jest obowiązkowa. Jeśli dziecko chodziło już do przedszkola, rodzice muszą jedynie złożyć deklarację o kontynuowaniu edukacji w wybranej placówce. Natomiast kiedy dziecko idzie po raz pierwszy do przedszkola, musi wziąć udział w rekrutacji. Każdy samorząd organizuje oddzielną rekrutację.

Z kolei do klas pierwszych na rok szkolny 2023/2024 przyjmowane są: dzieci 7-letnie (rocznik 2016) objęte obowiązkiem szkolnym oraz dzieci 6-letnie (rocznik 2017) na wniosek rodzica. Tu również rodzice powinni złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły w swoim rejonie. W przypadku szkół podstawowych w Polsce obowiązuje rejonizacja - co oznacza, że każda szkoła służy wszystkim dzieciom mieszkającym w rejonie jej działania. A dyrektor nie może odmówić przyjęcia dziecka z rejonu. Aby zapisać dziecko do szkoły spoza rejonu, należy wziąć udział w postępowaniu rekrutacyjnym i złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły pierwszego wyboru.

Ranking szkół podstawowych 2022 w TrójmieścieRekrutacja do przedszkoli i szkół w GdańskuRekrutacja internetowa do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach i klas pierwszych w Gdańsku rozpocznie się w środę, 1 marca, o godz. 12:00 poprzez stronę internetową z naborem kandydatów. W przypadku kontynuacji pobytu w przedszkolu rodzicie powinni skontaktować się z placówką, by wypełnić kartę kontynuacji wychowania przedszkolnego.

27.03.2023 r. o godz. 15.00 podana zostanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną lista kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych w postępowaniu rekrutacyjnym. Od 28.03.2023 r. od godz. 8:00 do 03.04.2023 r. do godz. 16:00 konieczne jest potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia w placówce zakwalifikowania. Z kolei od 15.05.2023 r. od godz. 9:00 rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

Rekrutacja do przedszkoli połączona jest z rekrutacją do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.


Dni otwarte w szkole podstawowejLuty to czas dni otwartych w gdańskich szkołach podstawowych. W piątki i soboty w poszczególnych placówkach odbędą się spotkania z rodzicami i opiekunami 6 i 7-latków. Swoje drzwi otworzą 64 szkoły samorządowe i 4 publiczne niesamorządowe.

Podczas wizyty będzie można porozmawiać z dyrekcją, nauczycielami na temat organizacji szkoły, nauczania, a także poznać zaplecze sportowe oraz warunki techniczne, którymi dysponuje szkoła. Pierwsze szkoły otworzą swoje drzwi w najbliższy piątek i sobotę, 10 i 11 lutego.

- Dni otwarte to także doskonała okazja, aby poznać ofertę zerówek szkolnych, w których nauka nie różni się od edukacji w ostatniej grupie przedszkolnej. Tak samo jak tam zapewnione jest całodzienne wyżywienie, 10-godzinna bezpłatna opieka, także podczas ferii zimowych i letnich w ramach organizowanego dyżuru. Opiekę świadczą wykwalifikowani nauczyciele, dzieci mają dostęp do bogatej infrastruktury szkolnej, w tym również wydzielonej przestrzeni do zabawy i gier sportowych - informuje gdański magistrat.

Jak zapisać dziecko do pierwszej klasy szkoły podstawowej?Na zapisanie dziecka do klasy pierwszej w Gdańsku rodzice mają czas od 01.03.2023 r. od godz. 12:00 do 15.03.2023 r. do godz. 16:00. 27.03.2023 r. o godz. 15:00 podana zostanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną lista kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych w postępowaniu rekrutacyjnym.

Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 15.05.2023 r. o godz. 9:00. Ostateczne wyniki rodzice poznają 9.06.2023 r. o godz. 15:00.

Rekrutacja do przedszkola w GdyniJuż za kilka tygodni rozpoczyna się rekrutacja do gdyńskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Z ofertą poszczególnych placówek będzie można zapoznać się od 3 marca. Z kolei sama rekrutacja wystartuje 6 marca - o godz. 12:00 w tym dniu aktywowana zostanie strona, na której będzie prowadzona.

Mieszkańcy Gdyni, dzieci i ich rodzice mogą skorzystać z oferty 45 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w 28 szkołach podstawowych.

- Gdyńskie przedszkola są dobrze wyposażone, mają doskonałą kadrę, większość z nich wprowadziło w ostatnim czasie atrakcyjne programy edukacyjne - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Rekrutacja prowadzona jest w ten sposób, aby każde dziecko znalazło miejsce dla siebie - jeżeli nie uda się w placówce pierwszego wyboru, to zapewne znajdzie się miejsce w innej z 45 palcówek. Każde samorządowe przedszkole to bezpieczne miejsce dla najmłodszych gdynianek i gdynian.
Rodzice mogą wybrać od jednej do trzech placówek. We wnioskach muszą określić, która z placówek jest pierwszym wyborem, a które biorą pod uwagę w drugiej i trzeciej kolejności.

O przyjęciu dziecka do placówki decydują komisje rekrutacyjne na podstawie punktowanych kryteriów. W pierwszej kolejności w rekrutacji decydują kryteria ustawowe, określone w prawie oświatowym, w drugiej te ustalone przez samorząd.

Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 26 maja 2023 r. o godz. 12:00, kiedy opublikowany zostanie w systemie rekrutacyjnym na stronie www.gdynia.pl/rekrutacja2023 wykaz wolnych miejsc w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych.

Rekrutacja do szkoły i przedszkola w SopocieCały marzec (od 1 do 31 marca do godz. 15:00) na złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym dają opiekunom przedszkola w Sopocie.

Z kolei od 1 marca do 28 kwietnia 2023 r. rodzice mają czas, by zapisać dziecko do klasy I w Sopocie. Szczegóły rekrutacji na rok szkolny 2023/2024 w Sopocie można znaleźć w rozporządzeniu.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (87)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce (1 opinia)

199 - 599 zł
konferencja

Warsztaty językowe: Jidysz

festiwal sztuki, wykład / prezentacja, warsztaty

Konferencja - Innowacje trychologii

250  zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Sosna zwyczajna:

 

Najczęściej czytane