- 1 Rakieta firmy z Gdyni poleci na 50 km (186 opinii)
- 2 Skąd bierze się agresja w szkole? (138 opinii)
- 3 Kolejna grupa przedszkolna nie otworzy się w Gdyni? Winny niż demograficzny (22 opinie)
Rekrutacja do szkoły średniej 2023/24. Ile punktów do zdobycia mają ósmoklasiści?
Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024 rusza już 15.05. Od września do liceów, techników i branżówek przyjdzie 1,5 rocznika, dlatego dostanie się do wymarzonej szkoły może okazać się wyzwaniem. Absolwenci szkół podstawowych będą mogli składać podania o przyjęcie do nieograniczonej liczby szkół w rekrutacji w Gdańsku, w Gdyni można złożyć wniosek do nie więcej niż 5 szkół ponadpodstawowych. Z kolei w Sopocie uczniowie mogą wybrać maksymalnie 3 szkoły średnie. Warto już wcześniej jednak przeanalizować swoje możliwości.
- Ile punktów może zdobyć uczeń podczas rekrutacji do szkoły średniej?
- Jak przeliczyć wyniki egzaminu ósmoklasisty na punkty?
- Ile punktów można dostać za świadectwo ukończenia ósmej klasy?
- Czy przyjęcie do szkoły średniej zależy od progów punktowych?
- Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024: jak wygląda harmonogram?
- Kiedy egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023?
- Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2023 r.?
Ile punktów może zdobyć uczeń podczas rekrutacji do szkoły średniej?
- 100 punktów - za wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz
- 100 punktów - za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
Jak przeliczyć wyniki egzaminu ósmoklasisty na punkty?
Za wyniki egzaminu ósmoklasisty uczeń może uzyskać maksymalnie 100 punktów.
Wyniki egzaminów wyrażone są procentowo. Jak przeliczyć je na punkty? Należy pomnożyć uzyskane wyniki z języka polskiego i z matematyki przez 0,35, a z języka obcego nowożytnego - przez 0,30.
W ten sposób uczeń może za wyniki z egzaminu ósmoklasisty maksymalnie uzyskać:
- z języka polskiego: 100% x 0,35 = 35 punktów,
- z matematyki: 100% x 0,35 = 35 punktów,
- z języka obcego: 100% x 0,30 = 30 punktów.

Ile punktów można dostać za świadectwo ukończenia ósmej klasy?
Kolejne 100 punktów w postępowaniu rekrutacyjnym uczeń może uzyskać za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
Oceny z języka polskiego i matematyki oraz dwóch pozostałych przedmiotów, które bierze się pod uwagę w czasie rekrutacji do danej szkoły średniej, przelicza się na punkty w ten sposób, że za ocenę:
- celującą (szóstka) - przyznaje się 18 punktów;
- bardzo dobrą (piątka) - przyznaje się po 17 punktów;
- dobrą (czwórka) - przyznaje się po 14 punktów;
- dostateczną (trójka) - przyznaje się po 8 punktów;
- dopuszczającą (dwójka) - przyznaje się po 2 punkty.
W ten sposób uczeń może za oceny z czterech branych pod uwagę przedmiotów uzyskać maksymalnie 72 punkty.
Z kolei za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem (z "czerwonym paskiem") przyznaje się 7 punktów.
Za uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkoły, uczeń może dostać maksymalnie 18 punktów. Taką liczbę punktów może uzyskać uczeń, który odniósł sukcesy w więcej niż jednym konkursie. Za osiągnięcia w jednych zawodach absolwent szkoły podstawowej może uzyskać od 2 do 10 punktów.
Kolejne 3 punkty można uzyskać za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu. Udział w wolontariacie oraz osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych muszą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Jest to warunkiem przyznania odpowiednich punktów w postępowaniu rekrutacyjnym.
Czy przyjęcie do szkoły średniej zależy od progów punktowych?
Próg punktowy dotyczący danej szkoły jest to liczba punktów, jaką w poprzedniej rekrutacji zgromadził ostatni (najgorszy) kandydat, jakiego przyjęto do danej klasy.
Jednak próg ten nie ma wpływu na wyniki postępowania rekrutacyjnego w kolejnej rekrutacji. Jest to jednak istotna wskazówka dla uczniów, którzy zamierzają aplikować do wymarzonej szkoły.

Rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024: jak wygląda harmonogram?
Według informacji z rozporządzenia pomorskiego kuratora oświaty najważniejsze terminy w rekrutacji do szkół średnich to:
- od 15 maja 2023 r. do 20 czerwca 2023 r. do godz. 15 - złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku wraz z dokumentami o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna).
- od 15 maja 2023 r. do 30 maja 2023 r. do godz. 15 - złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku wraz z dokumentami (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna) o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej: dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, międzynarodowego, wstępnego, przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych.
- do 12 maja 2023 r. - podanie do publicznej wiadomości przez dyrektorów szkół informacji o terminach przeprowadzenia sprawdzianu kompetencji lub prób sprawności (m.in. szkoły sportowe, dwujęzyczne).
- od 23 czerwca 2023 r. do 12 lipca 2023 r. do godz. 15 - uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz możliwość złożenia nowego wniosku (w tym zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie) z uwagi na zamianę szkół, do których kandyduje.
- od 31 maja 2023 r. do 12 czerwca 2023 r. (II termin do 6 lipca 2023 r.) - przeprowadzenie sprawdzianu uzdolnień kierunkowych i prób sprawności fizycznej - dyrektor szkoły określa szczegółowy termin sprawdzianu.
- I termin do 14 czerwca 2023 r.; II termin do 7 lipca 2023 r. - podanie do wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu uzdolnień kierunkowych.
- do 12 lipca 2023 r. - weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności związanych z ustaleniem tych okoliczności.
- do 18 lipca 2023 r. - weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym okoliczności zweryfikowanych przez wójta (burmistrza lub prezydenta) wskazanych w oświadczeniach.
- 19 lipca 2023 r. do godz. 15 - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
- od 15 maja 2023 r. do 24 lipca 2023 r. - wydanie przez szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe skierowania na badanie lekarskie.
- od 20 lipca 2023 r. do 26 lipca 2023 r. do godz. 15 - potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedstawienia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego (o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej), a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
- 27 lipca 2023 r. do godz. 14 - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
- 27 lipca 2023 r. do godz. 14 - poinformowanie przez dyrektora szkoły ponadpodstawowej kuratora oświaty o liczbie wolnych miejsc w szkole.
- 28 lipca 2023 r. - opublikowanie przez właściwego kuratora oświaty informacji o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych.

Kiedy egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023?
Od roku szkolnego 2022/2023 zmieniony został termin przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty z kwietnia na maj. W tym roku zostanie on przeprowadzony już po raz piąty. Zrezygnowano też z przeprowadzania egzaminu z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowym egzaminem, do którego musi przystąpić każdy uczeń ósmej klasy, żeby ukończyć szkołę podstawową.
Do egzaminu ósmoklasisty 2023 zostało jeszcze nieco ponad dwa miesiące. Uczniowie mają więc trochę więcej czasu na przygotowania.
Harmonogram egzaminów ósmoklasisty 2023:
- język polski - 23 maja 2023 r. (wtorek) - godz. 9
- matematyka - 24 maja 2023 r. (środa) - godz. 9
- język obcy nowożytny - 25 maja 2023 r. (czwartek) - godz. 9
W terminie dodatkowym egzaminy odbędą się w czerwcu:
- język polski - 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek) - godz. 9
- matematyka - 13 czerwca 2023 r. (wtorek) - godz. 9
- język obcy nowożytny - 14 czerwca 2023 r. (środa) - godz. 9
Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2023 r.?
Wyniki uczniowie poznają 3 lipca 2023 r. Zostaną podane na stronie wyniki.edu.pl. Każdy uczeń otrzyma w szkole login i hasło służące do logowania się na tej stronie.
Uczniowie będą mogli odebrać zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną 6 lipca 2023 r. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.
Świadectwa ukończenia klasy ósmej uczniowie odbiorą w dniu zakończenia roku szkolnego - 23 czerwca 2023 r.
Opinie wybrane
-
2023-03-31 10:28
Dajcie dzieciakom żyć. To absurd co sie dzieje w 8 klasie (9)
Młodzi ludzie powinni mieć czas na znalezienie własnej drogi, różne ciekawe zajęcia, których nikt im nie oferuje tylko non stop klepanie na pamięć do sprawdzianów, bo jak nie to nie będzie dobrych ocen. Ale czy o twoim potencjale świadczy to, że się nauczysz na pamięć a nie będziesz umiał współpracować, myśleć logicznie i rozwiązywać różne
Młodzi ludzie powinni mieć czas na znalezienie własnej drogi, różne ciekawe zajęcia, których nikt im nie oferuje tylko non stop klepanie na pamięć do sprawdzianów, bo jak nie to nie będzie dobrych ocen. Ale czy o twoim potencjale świadczy to, że się nauczysz na pamięć a nie będziesz umiał współpracować, myśleć logicznie i rozwiązywać różne problemy. W szkole mojego dzieckacnie ma żadnych zajęć dodatkowych sportowych, artystycznych, muzycznych, nie ma konkursów i zawodów. A gdy ja proponowałam organizacje i pomoc to....masakra co mnie spotkało że strony nauczycieli. Nie chcą i już. Ta szkoła teraz to przykra konieczność, nuda i zacofanie. Stąd problemy dzieci. Tam nie ma nic życia, radości, dzieciństwa, nawet do WC nie można iść jak czlowiek bo....jest zamknięte. Brak pozytywów.
- 116 12
-
2023-03-31 10:39
państwowe są grubo w komunie, dyrekcje w ogóle średnio zainteresowane rozwojem. (1)
mogłyby zabiegać chociażby o dotacje lokalnych przedsiębiorstw.. ograniczają się do relacji na fb w najlepszym wypadku. Samo ma z nieba spaść.
- 16 8
-
2023-04-06 00:44
To zabiegaj albo zasponsoruj
Od nauczyciela, który zarabia tyle, co sprzątaczka wymagasz jeszcze, żeby sponsoring załatwiał? Państwo nie daje kasy na zajęcia pozalekcyjne, zatem ich nie ma. Za darmochę nikt zajęć popołudniami prowadził nie będzie. Proste jak drut.
- 1 2
-
2023-03-31 12:46
racja (3)
Zgadzam się w 100%. .. 8 klasa teraz to jakaś porażka. Mam syna w 8 klasie to absurd jakiś. Ma już dość tej szkoły i uczenia się na pamięć ze wszystkiego. Albo nauka po szkole i w weekendy, aby nie dostać jedynek ze sprawdzianów albo kursy do egzaminów, aby dostać się do jakiejś szkoły w tym całej szopce rekrutacyjnej. Brak czasu na rozwijanie zainteresowań, oby tylko dobre oceny były na świadectwie.
- 24 9
-
2023-03-31 16:35
(2)
Matematyki też musi biedactwo uczyć się na pamięć? Oraz wszystkich innych ścisłych przedmiotów? No to orłem raczej nie jest, to trzeba po prostu zrozumieć a nie ryć jak poemat.
- 12 12
-
2023-04-01 11:43
(1)
Przedmioty zdawane na egzaminie to język polski, język angielski i matematyka. Z czego tak trzeba kuc?
- 3 2
-
2023-04-24 14:51
Wiesz problem w tym, że musi zdać na najlepiej 100% a to już chore bo nie każdy jest dobry ze wszystkiego. Teraz dzieci nie mogą być tylko humanistami albo tylko umysłami ścisłymi -teraz muszą być piątkowi i szóstkowi ze wszystkiego a to jest chore.
- 1 0
-
2023-03-31 16:12
Jak zostać profesorem?
Rozbudzić zainteresowania i wskazać drogę. Szkoła musi nauczyć czytać, pisać i liczyć. Jeżeli chcesz by dziecko zostało Chemikiem, fizykiem czy lekarzem to zainteresuj go tematem a nie zniechęcaj nauką na pamięć. Te dzieci z najlepszych szkół często popadają w frustracje i kończą edukacje na sile. Na sile zostają lekarzami i na sile utrzymują się w zawodzie o którym nie maja pojęcia.
- 11 4
-
2023-03-31 16:28
Xxx
Zawsze można Bombelka uczyć w przyjaznych warunkach i atmosferze z otwartą toaletą realizując edukację domową...
- 11 8
-
2023-03-31 16:52
Hmm
To może Pani sama popracuje za darmo i poprowadzi te zajęcia dodatkowe, kosztem swojej rodziny.
- 10 6
-
2023-03-31 09:01
Tylko zawodówka jeśli zamierza się podjąć rozwój w kierunku kwalifikacji technicznych. (5)
Zawód zrobić aby móc godną kasę zarabiać, a ogólniak czy technikum można zawsze robić później wieczorowo lub zaocznie podnosząc kwalifikacje.
Praktyki zawodowe dają lepszy pogląd na teorię w technikum, lepiej się ją przyswaja i rozumie lepiej, później na studiach też jest łatwiej.
Masz dzięki temu zdobyte doświadczenie przez co zyskuje się więcej kompetencji w przyszłej praktyce zawodowej.- 19 31
-
2023-03-31 10:33
idz obejrzyj chociaz jedną zawodówkę. Z jednej strony przykładowo państwowe monopole ze złotymi klamkami, z drugiej rudery (1)
te szkoły mogą survivalu uczyć w takim stadium rozpadu jakie są.
- 16 1
-
2023-03-31 15:45
Tutaj nie ma reguły, wszystko zależy od konkretnej jednostki
Jeden po zawodówce otworzy własną działalność która będzie prosperować, inna osoba po studiach znajdzie bardzo dobrze płatną pracę wymagającą kwalifikacji i tak samo będzie jej się wiodło dobrze. Innym razem po zawodówce jak i po studiach ludzie pracują na kasie w sklepie lub w mcdonaldzie.
- 6 0
-
2023-03-31 15:47
Tak. Idealne miejsce dla 13-14 latków którzy kompletnie jeszcze nie wiedzą co chcą robic w życiu
- 6 0
-
2023-03-31 19:42
A gdzie te praktyki zdobędziesz?
- 2 0
-
2023-03-31 19:43
Z żadnej zawodowej z tym poziomem nie wystartuje sie dalej, trzeba by mieć nie wiadomo jakie zaparcie , i korki i jeszcze być nieprzeciętnie zdolnym
- 2 0
-
2023-03-31 08:37
O przyjęciu decyduje wynik egzaminu. (9)
W najlepszych dziesięciu liceach w Gdańsku wszyscy maja takie same świadectwa.Egzaminy w ostatnich latach były tak łatwe, ze aby zostać przyjętym do dobrego liceum trzeba bylo uzyskać blisko 100% .Stad tak wysoki progi punktowe przyjęć do najlepszych szkol.
- 22 12
-
2023-03-31 08:43
Jestem ciekawa... (7)
Jak bardzo różni się poziom egzaminu próbnego od tego docelowego, skoro właśnie otrzymaliśmy wyniki egzaminu próbnego i najlepsi uczniowie z klasy syna mieli raczej po 80% a nie 100%...
- 13 3
-
2023-03-31 08:52
Powiedzmy sobie szczerze (2)
Że najlepsi uczniowie z klasy syna, nie są najlepszymi uczniami w Trójmieście i dlatego nie dostaną się najlepszych liceów.
- 27 5
-
2023-03-31 16:02
Bez przesady - podstawówka...
... syna nie jest na szarym końcu w Gdańsku.
- 6 1
-
2023-04-01 13:45
Odezwał się dorosły geniusz, krytykujący 14 latkow.
- 2 0
-
2023-03-31 09:10
Rok temu egzamin osmoklasisty był bardzo łatwy.
- 10 5
-
2023-03-31 12:51
....
80%? w szkole syna najlepsi z klasy mieli ledwo 60%
- 13 0
-
2023-03-31 15:52
Próbny jest znacznie trudniejszy
potem luzują poziom na egzaminie
- 3 0
-
2023-04-01 17:45
Egzaminy końcowe zazwyczaj uczniowie piszą lepiej niż próbne, są łatwiejsze. Inna sprawa że egzaminy są zbyt łatwe i przez to niesprawiedliwe. Nie różnicują uczniów. Z tego co widziałam w klasie mojego dziecka w ubiegłym roku egzamin większość uczniów dobrych i średnich napisała podobnie, czyli ang i mat powyżej 90%, pol ok 75-80%. Liczył się wówczas każdy 1 punkt, w tym ze świadectwa. Stąd takie wysokie progi w dobrych liceach.
- 6 0
-
2023-04-27 13:28
O dostaniu się do dobrego liceum decyduja punkty z olimpiad.
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.