- 1 Nowe kierunki na uczelniach w Trójmieście (54 opinie)
- 2 Petycja ws. zakazu spowiadania dzieci (452 opinie)
- 3 Z gdyńskiej "trójki" po kolejną wersję ChatGPT (41 opinii)
- 4 Ta morska szkoła kształci już ponad pół wieku (12 opinii)
- 5 Studia w Gdańsku czy Krakowie? (75 opinii)
- 6 Rakieta firmy z Gdyni poleci na 50 km (191 opinii)
Rekrutacja na studia 2021/22. Jakie kierunki wybierają kandydaci?
Informatyka, ekonomia, projektowanie i budowa jachtów, kryminologia, kosmetologia czy kierunek dentystyczno-lekarski, prawo i logistyka - to kierunki, które cieszą się w tym roku największym zainteresowaniem przyszłych studentów. Uczelnie przyznają, że kandydaci często pytają o możliwość studiowania dualnego czy zdalnego. Są już wstępne informacje na temat tegorocznych rekrutacji na trójmiejskich uczelniach.
Wybór studiów to niełatwa decyzja - kryją się za nią oczekiwania społeczne oraz wizje kariery i późniejszych zarobków. Jaki kierunek wybrać? Studiować stacjonarnie czy zaocznie? Zdecydować się na uczelnię publiczną czy prywatną?
Dużą popularnością cieszą się kierunki medyczne i informatyka. Mimo trudnego rynku wciąż wielu młodych ludzi chce studiować prawo. Kandydaci do wyboru mają też wiele nowości, które dadzą im specjalistyczną wiedzę w konkretnej branży czy zawodzie.
"Aplikacji jest więcej niż w ubiegłym roku"
Politechnika Gdańska opublikowała listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia I stopnia.
- Obecnie zatwierdzamy poszczególne kandydatury oraz przyjmujemy dokumenty: zarówno od osób już zakwalifikowanych, jak i tych z list rezerwowych. Na ogłoszenie kompletnych i ostatecznych wyników rekrutacji trzeba będzie poczekać do 28 lipca, ale już teraz widzimy, że aplikacji jest więcej niż w ubiegłym roku. Mieliśmy wówczas aż 23,7 tys. zgłoszeń na ok. 4,3 tys. miejsc i byliśmy w ścisłej czołówce najchętniej wybieranych przez kandydatów uczelni w Polsce - mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej.
Podobnie jak w ubiegłym roku duża część aplikacji spłynęła od kandydatów zainteresowanych studiowaniem informatyki, ekonomii, analityki gospodarczej, budownictwa czy architektury i gospodarki przestrzennej.
- Zainteresowaniem cieszy się również nowy kierunek: projektowanie i budowa jachtów, a także mechatronika oraz automatyka, cybernetyka i robotyka. Ponieważ dane spływające z poszczególnych komisji rekrutacyjnych są nadal liczone, to w czołówce najpopularniejszych, tegorocznych kierunków na PG możliwe będą przetasowania. Pełne dane, zarówno w odniesieniu do studiów I i II stopnia, jak również studiów niestacjonarnych, będziemy mogli podać pod koniec lipca - dodaje.
Organizację zajęć w nowym roku akademickim uczelnia uzależnia od sytuacji epidemicznej i wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki, dlatego przygotowuje kilka scenariuszy.
- Mamy nadzieję, że w kolejnym roku akademickim spotkamy się ze studentami w murach uczelni, a nie przed ekranami laptopów i tabletów, jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Wstępnie zakładamy, że jeżeli zajęcia rozpoczniemy w trybie stacjonarnym, to i tak część z nich - na przykład wykłady dla dużych grup - będzie odbywać się zdalnie. Podobnie będzie z wrześniową sesją poprawkową, która na prośbę Samorządu Studentów PG w całości odbędzie się online - wyjaśnia Maciej Dzwonnik.
Ranking liceów. Gdzie najefektywniej uczą w Trójmieście?
W czasie tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Gdańskim najpopularniejsze wśród kandydatów kierunki studiów to: informatyka - 15,44 kandydatów na miejsce (profil ogólnoakademicki), kryminologia - 14,2/miejsce, filologia angielska - 12,44/miejsce oraz psychologia - 11,02/miejsce.
- Informatyka - z liczbą blisko 16 kandydatów na miejsce - jest absolutnym hitem i niewątpliwą niespodzianką obecnej rekrutacji. Bardzo duże zainteresowanie kandydatów sprawiło, że kierunek oferowany przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki dołączył do czołówki najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie Gdańskim - mówi Ewa Cichocka z biura prasowego UG.
Na ostateczny wynik rekrutacji trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Spełniając oczekiwania tegorocznych maturzystów - jak każdego roku - zróżnicowano harmonogram rekrutacyjny, przez co zapisy na część kierunków trwały aż do 12 lipca, a część nadal pozostaje otwarta dla tegorocznych kandydatów na studia stacjonarne I stopnia.
Uczelnia zaplanowała przyjęcie blisko 12 tysięcy osób: 8829 osób na studia stacjonarne oraz 2942 osoby na studia niestacjonarne.
Uniwersytet Gdański zaproponował w tym roku kilka rekrutacyjnych nowości, m.in. Międzydziedzinowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne (MISHiS) - studia stacjonarne I stopnia, Produkcja form audiowizualnych - studia niestacjonarne I stopnia, Quantum Information Technology - studia stacjonarne II stopnia prowadzone w języku angielskim oraz Cultural Communication - studia stacjonarne II stopnia prowadzone w języku angielskim. Ofertę studiów w języku angielskim poszerzyły również specjalności na Wydziale Zarządzania: Business Informatics na kierunku Informatyka i Ekonometria - studia stacjonarne II stopnia prowadzone w języku angielskim oraz Management na kierunku Zarządzanie - studia stacjonarne II stopnia.
W tym roku chętnych do studiowania na Uniwersytecie Morskim w Gdyni było ponad 2,4 tys. kandydatów.
Najbardziej oblegane były kierunki na Wydziale Elektronicznym: informatyka (studia stacjonarne I stopnia) - 3 kandydatów na jedno miejsce, i elektrotechnika (studia niestacjonarne II stopnia) - 2 kandydatów na jedno miejsce. Na Wydziale Nawigacyjnym 3 kandydatów ubiegało się o miejsce na kierunku transport i 2 na kierunku nawigacja.
Rekrutacja podstawowa się tu zakończyła, jednak jest szansa, że na niektórych kierunkach odbędzie się rekrutacja uzupełniająca (od 14.09). Władze uczelni zapewniają, że jeśli "sytuacja pandemiczna w kraju będzie stabilna, to rok akademicki 2021/2022 rozpocznie się stacjonarnie".
Przyszli studenci stawiają na to, co sprawdzone i praktyczne
Również na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym trwa weryfikacja list kandydatów. Z aktualnych danych dotyczących rekrutacji na studia jednolite magisterskie stacjonarne prowadzone w języku polskim wynika, że najwięcej kandydatów - 23,2 os. - ubiegało się o miejsce na kierunku lekarsko-dentystycznym, z kolei 9 os. aplikowało na miejsce na kierunku psychologia zdrowia, 8,7 os. na jedno miejsce ubiegało się o przyjęcie na kierunek fizjoterapia.
- Na uwagę zasługuje fakt, że w tegorocznej rekrutacji bierze udział aż 62 laureatów/finalistów konkursów przedmiotowych i olimpiad - na kierunki lekarski, lekarsko-dentystyczny, psychologia zdrowia, dietetyka, elektroradiologia - mówi dr hab. Sławomir Wójcik.
- Wieloletnie i bogate doświadczenie, profesjonalne i stale modernizowane pracownie wyposażone w specjalistyczny sprzęt oraz wybitna kadra lekarzy, praktyków, specjalistów i ekspertów to atuty, które sprawiają, że uczelnia jest w tej dziedzinie bezkonkurencyjna. Obserwujemy nieustannie największe zainteresowanie kandydatów kierunkiem kosmetologia - to innowacyjna dziedzina, która na przestrzeni ostatnich lat zyskała niezwykłą popularność. Dążenie do zachowania młodego wyglądu, zwiększenie świadomości pod względem dbania o własne ciało oraz skórę twarzy, a także zmieniające się trendy spowodowały, że na rynku pracy powstało ogromne zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu. 11 lat doświadczenia w kształceniu na studiach I stopnia na kierunku kosmetologia pozwoliło uczelni na wykształcenie rzeszy zadowolonych absolwentów, którzy dziś stanowią pokaźne grono specjalistów, stanowiących samoistną rekomendację dla Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku - uczelni, która jako pierwsza na Pomorzu nieprzerwanie kształci na tym kierunku - mówi dr n. med. Marzena Podgórska, rektor Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
- Warto dodać również, że Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku, obserwując zapotrzebowanie rynku pracy, regularnie wprowadza do oferty nowe kierunki kształcenia. W tym roku rozbudowana została oferta studiów podyplomowych, często stanowiących świetną alternatywę dla absolwentów studiów I i II stopnia, którzy pragną rozszerzyć swoją wiedzę, ale nie chcieliby rozpoczynać kolejnego kilkuletniego procesu kształcenia. Jedną z nowości jest psychodietetyka - kierunek, który od dawna wzbudzał zainteresowanie naszych studentów i kandydatów. Debiutującymi propozycjami są także opieka geriatryczna oraz dietetyka w sporcie. W przygotowaniu jest również kierunek analiza sensoryczna kosmetyków i żywności, który już wkrótce zasili ofertę studiów podyplomowych. Nieustanie wzbogacana jest oferta kursów i szkoleń z zakresu nauk medycznych, skierowanych nie tylko do studentów Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku - dodaje dr n. med. Marzena Podgórska.
Rekrutacja w Wyższej Szkole Zdrowia trwa do 30 września. O przyjęciu na studia decyduje jednak kolejność złożenia dokumentów. A jak zapowiada się przyszły rok akademicki?
- Mimo trwającej pandemii od 1 czerwca 2020 r. wszystkie zajęcia praktyczne odbywają się w pracowniach specjalistycznych w formie stacjonarnej na uczelni, z zachowaniem wymaganego reżimu sanitarnego, a zajęcia kliniczne na oddziałach szpitalnych. Taka forma realizacji programów studiów zapewnia naszym studentom właściwą oraz wysoką jakość kształcenia, a absolwentom pozwoli na profesjonalny rozwój zawodowy i wejście na rynek pracy. Te zajęcia dydaktyczne, które mogą być realizowane w formie zdalnej, odbywają się za pośrednictwem przeznaczonych do tego platform, umożliwiających przekazywanie wiedzy bez obniżenia jakości prowadzonych zajęć. Uczelnia jest przygotowana na wszelkie zmiany, a kształcenie w przyszłym roku akademickim będzie odbywało się na pewno zgodnie z obowiązującymi przepisami - dodaje dr n. med. Katarzyna Kocbuch, pełnomocnik rektora ds. kształcenia i studentów.
Choć rekrutacja na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite studia magisterskie zakończyła się 13 lipca 2021 r., to wciąż można aplikować na studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne do 15 września.
- Plan jest, aby nowy rok akademicki rozpocząć stacjonarnie. W razie konieczności przejdziemy w tryb nauczania hybrydowego - mówi nam Mikołaj Polak, rzecznik prasowy AWFiS w Gdańsku.
Grafika i architektura wciąż popularne
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku planuje rozpocząć rok akademicki 2021/2022 w trybie stacjonarnym. Jak tu wygląda rekrutacja? Najwięcej kandydatów, bo aż 9,03 na jedno miejsce, aplikuje na kierunek grafika - studia I stopnia. 5,48 os. ubiega się o miejsce na kierunku architektura wnętrz - studia I stopnia. Dużym zainteresowaniem cieszy się też kierunek studiów I stopnia - wzornictwo - tu o jedno miejsce walczy 4,65 kandydatów.
Zapisy na studia stacjonarne już się zakończyły, a zapisy na studia niestacjonarne kończą się 4.09.2021 r. - grafika studia I stopnia, natomiast 6.09.2021 r. - grafika studia II stopnia.
Rekrutacja w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych potrwa do końca września.
- W tym roku oba nasze kierunki - informatyka i grafika - cieszą się kilkukrotnie większym zainteresowaniem niż w latach poprzednich. To samo dotyczy studiów podyplomowych z zakresu projektowania graficznego. Zainteresowanych studiowaniem u nas wciąż zapraszamy do skorzystania ze zdalnej konsultacji teczek dla kandydatów. Wszystkie szczegóły można znaleźć na naszej stronie internetowej - mówi Monika Ostojska-Żurek, kierowniczka Działu Promocji PJATK Gdańsk.
Kandydatów na kierunek grafika (Wydział Sztuki Nowych Mediów) obowiązują rozmowy kwalifikacyjne, które w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, odbywają się zdalnie przez Skype'a.
- Liczymy, że w nowym roku akademickim zajęcia będziemy mogli prowadzić już stacjonarnie. Jednak dynamiczna sytuacja epidemiczna w kraju na dziś nie pozwala nam określić dokładnie, jaki tryb nauczania przyjmiemy. W zależności od wytycznych ministerialnych i zarządzenia rektora zastosujemy odpowiedni model nauczania. Przy opcji nauczania stacjonarnego nie wykluczamy możliwości prowadzenia niektórych zajęć zdalnie, jeśli nasi studenci zgłoszą taką potrzebę - dodaje Monika Ostojska-Żurek.
Rekrutacja wciąż trwa też w Ateneum Szkole Wyższej w Gdańsku, a na wszystkich kierunkach są jeszcze wolne miejsca - podczas rekrutacji liczy się kolejność zgłoszeń.
- Podczas obecnej rekrutacji największym zainteresowaniem się cieszy Psychologia - jednolite studia magisterskie. Jest to najbardziej popularny kierunek jeśli chodzi o studia stacjonarne i niestacjonarne - mówi Tomasz Naspiński, kierownik Działu Marketingu i Rekrutacji Ateneum Szkoły Wyższej w Gdańsku. - W przypadku kierunku pedagogika najczęściej wybierane są studia z zakresu pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej - jednolite studia magisterskie a na studiach II stopnia edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna. Wynika to z faktu, że to ostatni nabór na studia II stopnia na edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej i w przyszłości takie studia będą tylko 5-letnie. Wśród filologii jak zawsze najpopularniejsza jest filologia angielska a tuż za nią szwedzka i hiszpańska - dodaje.
Przyszły rok akademicki uczelnia rozpocznie się w systemie hybrydowym, wykłady w dużych grupach będą online a zajęcia praktyczne stacjonarnie.
- Mamy również przygotowane sale wykładowe do równoległego prowadzenia zajęć na miejscu oraz online dla studentów, którzy nie będą mogli przyjechać do uczelni. Sale wyposażono w nowoczesne systemy kamer i mikrofonów - studenci z domu mogą czuć się jak w sali wykładowej. Organizacja roku w dużej mierze zależy od zaleceń ministerialnych oraz sytuacji pandemicznej w kraju - dodaje Tomasz Naspiński.
Biznes, finanse i prawo - takie jest zapotrzebowanie na rynku
W Sopockiej Szkole Wyższej w tegorocznym naborze największym zainteresowaniem cieszą się kierunki takie jak: finanse i rachunkowość, zarządzanie i inżynieria produkcji, business & languages (B&L), ekonomia oraz jak co roku kierunki architektoniczne, czyli: architektura, architektura wnętrz i architektura krajobrazu oraz wzornictwo. W ramach kierunku wzornictwo można wybrać jedną ze specjalizacji: mebel, opakowania, produkty, mobilność.
- Popularność kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji to wynik zapotrzebowania rynku na inżynierów z przygotowaniem menedżerskim. W ramach kierunku SSW oferuje specjalizacje: inżynierię jakości, inżynierię utrzymania ruchu procesów produkcyjnych, inżynierię procesów budowlanych, inżynierię systemów elektroenergetycznych. Duże zainteresowanie finansami i rachunkowością (studia I i II stopnia), finansami i ekonomią biznesu (studia dualne) oraz finansami i rachunkowością według standardów ACCA (studia II stopnia i studia podyplomowe) to efekt intensywnego rozwoju branży BPO/SSC/IT w Trójmieście. Sopocka Szkoła Wyższa jako jedna z nielicznych uczelni w Polsce posiada akredytację ACCA (najbardziej prestiżowe kwalifikacje zawodowe z zakresu finansów i rachunkowości na świecie). Zainteresowaniem cieszą się również studia online z finansów i rachunkowości (zarówno I, jak i II stopnia). Tegoroczną nowością w SSW jest ekonomia menedżerska, która znalazła się wśród jednej z najczęściej wybieranych specjalizacji na kierunku ekonomia - mówi Joanna Pietrzak, rzecznik prasowy SSW.
Tu również studia dualne wprowadzone do oferty 3 lata temu cieszą się ogromną popularnością (finanse i ekonomia biznesu) - studenci 3 dni w tygodniu odbywają staż zawodowy firmie (uczelnia ma nawiązane kontakty z pracodawcami w regionie), a następne 2 dni uczestniczą w zajęciach na uczelni.
W WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni rekrutacja na studia prowadzona jest do 30 września. Na wszystkich kierunkach: prawo, administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne, finanse i rachunkowość, logistyka i zarządzanie są jeszcze wolne miejsca. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
- Ze względu na duże zainteresowanie studiami na prawie, bezpieczeństwie i logistyce zwiększyliśmy liczbę przyjęć na tych kierunkach. Prawdziwe oblężenie jest również na studiach w trybie online. Wiele osób wybiera też studia stacjonarne, na których zajęcia w WSAiB trwają 3 dni od poniedziałku do środy - mówi Alicja Peplińska, kierownik Działu Marketingu i PR. - Nowy rok akademicki w WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni zapowiada się niezwykle intensywnie, dla studentów prowadzone będą m.in. seminaria naukowe w różnych obszarach: trendy w gospodarce, wellbeing i zdrowie psychiczne, współczesna logistyka miejska, inteligentne rozwiązania logistyczne w miastach, problemy mikromobilności na obszarach zurbanizowanych, innowacyjne rozwiązania w digital marketingu i social mediach, nowoczesne inwestowanie i e-commerce. Uczelnia Kwiatkowskiego pozyskała też nowe środki na stypendia i projekty dla studentów. W nadchodzącym roku akademickim przygotowujemy się do prowadzenia zajęć w trybie stacjonarnym i hybrydowym, a także studiów online - dodaje.
Na wszystkich kierunkach obowiązują limity przyjęć, warto więc pospieszyć się ze złożeniem dokumentów.
W Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku i Gdyni przyszli studenci kierunków I stopnia najchętniej wybierają: informatykę, zarządzanie, psychologię, a także nowy kierunek: kosmetologię. Kandydaci na studia magisterskie najczęściej decydują się na zarządzanie oraz finanse i rachunkowość. Rekrutacja trwa i zakończy się 15 października, a kandydaci najczęściej zapisują się przez internet.
- Możliwość pełnego powrotu do nauczania stacjonarnego uzależniona jest od decyzji administracji rządowej. Z radością przywitamy naszych studentów na kampusie, ale jesteśmy też przygotowani na dalsze nauczanie w trybie zdalnym. Przyszłość widzimy w edukacji hybrydowej - łączącej kontakt bezpośredni i elementy nauczania online - podkreśla dr inż. Irena Bach-Dąbrowska, dziekan WSB w Gdańsku.
Gdańska Szkoła Wyższa rekrutację na semestr zimowy roku akademickiego 2021/2022 prowadzi do końca września.
- Każdy rok trochę się różni od poprzedniego. W zeszłym było duże zainteresowanie studiami inżynierskimi na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji i magisterskimi na administracji, w tym roku na razie najwięcej zgłoszeń mamy na kryminologię i dużo zapytań o nowy kierunek prawo w biznesie - mówi Aleksandra Friedberg, wicekanclerz GSW.
Uczelnia przygotowuje się do zajęć hybrydowych.
- Z naszych badań wynika, że studenci GSW byli zadowoleni z wykładów online, głownie z tego powodu, iż wielu pracuje i mieszka poza Trójmiastem lub za granicą. Dlatego część wykładów oraz dostęp do materiałów mamy zamiar zostawić w przestrzeni wirtualnej, ale ćwiczenia, warsztaty czy projekty i oczywiście laboratoria będą odbywać się w siedzibie uczelni. Przygotowujemy plan zajęć, który nie tylko zaspokoi oczekiwania studentów i prowadzących, ale pozwoli utrzymać jakość kształcenia na wysokim poziomie - dodaje.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2021-07-27 11:35
absolwent ETI PG, jeszcze przed 2010. Było całkiem trudno, ale się opłaciło (16)
Dzisiaj kilkanaście lat doświadczenia, miesięczne zarobki kilka razy powyżej średniej krajowej, spokój o przyszłość.
- 22 16
-
2021-07-27 12:41
(13)
A jak tam z równouprawnieniem płci w IT? I napastowaniem? Tego też uczyli na PG?
- 6 15
-
2021-07-27 12:58
(12)
Moja narzeczona, a przyszła żona zarabia więcej ode mnie, a oboje mamy pięciocyfrowe przelewy. A czemu pytasz?
- 1 8
-
2021-07-27 13:04
(11)
IT ma ogromny problem w związku z molestowaniem i dyskryminacją, nie mówiąc o nadgodzinach... Więc nie chwaliłbym się pięciocyfrowymi sumami na koncie, bo w sumie nie ma się z czego cieszyć, firm czystych (etycznie, finansowo itd.) nie ma już nawet tam.
- 5 10
-
2021-07-27 13:12
Jest IT i IT...
Nadgodzin nigdy na oczy nie widziałem.
A problem z kobietami w IT jest gdzie indziej - boją się studiów informatycznych.
Zresztą, po tym jak te kilkanaście lat temu traktowano je na ETI, wcale im się nie dziwię...
Jak na stanowisko masz 100 facetów i jedną babkę, to wiadomo że większa szansa na trafienie kogoś ogarniętego będzie między facetami...- 6 5
-
2021-07-27 14:31
przyjacielu, jeśli są nadgodziny, to na pewno nie darmowe ;) (8)
z drugiej strony, w swoim kontrakcie mam nielimitowany czas pracy. co zazwyczaj oznacza pracę do 6h dziennie, ale owszem, czasami (kilkanaście x w roku) zdarza się, że jest to >10. niemniej wchodzenie w 2 próg podatkowy w kwietniu w jakiś sposób amortyzuje tę niedogodność.
- 1 5
-
2021-07-27 14:33
(7)
Zostawmy nadgodziny, rób sobie dalej te trzy etaty naraz, porozmawiajmy o dyskryminacji... Też nie ma?
- 2 4
-
2021-07-27 14:49
(2)
Pewien duży producent procesorów mający dużo biur w Gdańsku miał wewnętrzny rozkaz, by zatrudniać każdą kobietę, która przyjdzie na rozmowę, żeby podnieść statystyki, więc mówisz o dyskryminacji mężczyzn? Bo to że kobiet po prostu nie ciągnie do techniki tak bardzo jak mężczyzn to nie jest wina branży IT.
- 9 3
-
2021-07-27 15:02
(1)
Nie ciągnie, bo przyjaciele-koledzy wszystko wzięli i zadowoleni poszli na piwo.
- 0 5
-
2021-07-27 15:39
A ci sfrustrowani zostali w domu/w biurze na trzecim etacie i molestują.
- 0 2
-
2021-07-27 15:49
słabo u ciebie z czytaniem ze zrozumieniem, ale ok... (2)
nie wiem, co masz na myśli, pisząc o dyskryminacji, ale zakładam, że zaraz rzucisz wieloma przykładami?
- 1 2
-
2021-07-27 16:01
(1)
Np. kobiet po prostu nie ciągnie do techniki tak bardzo jak mężczyzn. Jestem ciekawy, do czego tak po prostu nie ciągnie mężczyzn...
- 2 1
-
2021-08-01 09:54
Do pielęgniarstwa.
Do psychologii, pedagogiki, zwłaszcza wczesnoszkolnej; do wszelkiej maści filologii i socjologii na przykładna dentystycznym tez wielu facetów nie ma
- 1 0
-
2021-07-28 10:45
czemu chcesz z nim gadać o dyskryminacji skoro to nie on dyskryminował? Skończył studia i pracuje. Co ma do tego dyskryminacja? Popisz sobie z tymi co tak robili jeśli w ogóle wiesz kto. Inaczej nie pisał byś tych bzdur na forum.
- 3 0
-
2021-07-30 11:28
najwiekszy mobbing jest w budowlance i w salonach fryzjerskich
- 2 0
-
2021-07-27 12:43
A macie zniżkę na barbera?
- 3 0
-
2021-07-27 21:49
Niewiele sie zmienilo
Mnie tez tam uczyli domieszek donorowych i innych bzdur. Ale klasa w klasie od lat.
- 1 0
-
2021-07-27 20:33
(4)
15 lat temu zaczynałam studiować informatykę na Politechnice w jednym z dużych miast . Na roku było kilka pań , skończyło studia 3. Potem były staże zagraniczne, certyfikaty, studia podyplomowe, ciągła nauka. Dziś jestem specjalistą, znam 3 języki , dobrze zarabiam, mam własna działalność, pracuję także za granicą. Tylko medycyna, kierunki techniczne.
- 11 12
-
2021-07-27 21:41
No to pochwal się ile zarabiasz
I jaka dziedzina..
- 1 1
-
2021-07-27 21:47
A meza masz? (1)
Bo moje kolezanki na pg do super lasek mialy obok.
- 2 4
-
2021-07-28 10:48
jesteś i**otą? co jej kariera ma do urody?
- 1 5
-
2021-07-28 18:41
Tak tak, tylko medycyna i kierunki techniczne. Innych zawodów i specjalności nie potrzeba, poradzą dobie sami lekarze i inżynierowie.
- 6 1
-
2021-07-27 12:55
Ta kryminologia (3)
To się przyda żeby katalizatory spod aut kraść. Kryminolodzy to jest zawód dla kilkunastu ludzi w skali całego województwa. Ja wiem że fajne i ciekawe studia, ale 95% absolwentów siedzi potem na kasie, albo sprawdza bilety w tramwaju.
- 48 2
-
2021-07-27 18:16
Ty głupek stuknij się
- 0 6
-
2021-07-28 17:18
Kryminologia ?Nie wiem po co to studiować ?
Pracuje w prokuraturze i żaden z pracowników prokuratury ani policji których znam tego nie kończył
- 2 0
-
2021-07-30 10:34
histrorycy w normalnych krajach to tez margines-moze promil czynnych zawodowo
a w Polsce?
Tusk,Komorowski,Morawiecki,Terlecki,Borusewicz...wszystko to talatajstwo historycy wedlug wyksztalcenia.- 2 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.