Religia i etyka w szkole. Czy uczniowie mają wybór?

Wielu rodziców jest przekonanych, że ich dziecko musi wybrać między etyką a religią. Tymczasem można nie zdecydować się na żadne z tych zajęć.
Wielu rodziców jest przekonanych, że ich dziecko musi wybrać między etyką a religią. Tymczasem można nie zdecydować się na żadne z tych zajęć. fot. dolgachov/123rf.com

Religia i etyka nie są obowiązkowymi przedmiotami dla ucznia - udział w nich jest dobrowolny. W praktyce jednak w wielu szkołach jest tak, że aby dziecko na religię nie chodziło, trzeba złożyć specjalne oświadczenie, w innym razie zostaje zapisane automatycznie. Z kolei w przypadku etyki rodzic musi przygotować pisemną zgodę, kiedy chce, żeby dziecko na zajęcia uczęszczało. Czy więc etyka i religia są traktowane na równi? Niestety nie. I właśnie to coraz częściej wzbudza wątpliwości rodziców.Wielu rodziców jest przekonanych, że ich dziecko musi wybrać między etyką a religią. Tymczasem można nie zdecydować się na żadne z tych zajęć.

- Religia i etyka nie są dla ucznia przedmiotami obowiązkowymi, udział w nich jest dobrowolny. O udziale ucznia w zajęciach z tych przedmiotów decydują rodzice lub pełnoletni uczniowie poprzez złożenie - na zasadzie dobrowolności - stosownego oświadczenia. Po złożeniu oświadczenia udział w wybranych zajęciach staje się dla ucznia obowiązkowy - wyjaśnia Małgorzata Bielang, p.o. pomorskiego kuratora oświaty.

Szkoły promują religię, etyka tylko alternatywą?Co roku w pierwszych tygodniach nauki rodzice, którzy chcą posyłać dzieci na lekcje etyki bądź na lekcje religii i etyki jednocześnie, przekonują, że obowiązujący system w szkołach pozostawia wiele do życzenia.

Religia jest zawsze, etyki bardzo często nie ma w ogóle. W wielu placówkach etyka postrzegana jest jedynie jako alternatywa dla religii, bo szkoły uznają właśnie religię za pierwszy, niejako "urzędowy", wybór.

- W wielu szkołach w ogóle nie ma etyki, także w Gdańsku czy Gdyni. Bardzo często, gdy już jest nauczyciel, to okazuje się, że zajęcia te są w planie albo bardzo wcześnie rano, albo późnym popołudniem, co zniechęca uczniów i ich rodziców. Dużym problemem jest też nieznajomość prawa przez dyrektorów szkół i przedszkoli - często wbrew przepisom żądają od rodziców wniosków czy podań o "wypisanie" dziecka z religii lub kolportują niezgodne z prawem formularze, które napędzają uczniów na katechezę. Sytuacja w tym względzie się poprawia np. w Gdańsku, ale wciąż jest dużo do zrobienia w zakresie poszanowania praw dzieci niechodzących na religię - mówi Piotr Pawłowski z ruchu "Świecka szkoła".

Zajęcia już od siedmiu osób w grupie- W naszej szkole sugerowano nam, żeby zapisać dzieci na religię, wszystko dlatego, że placówka chyba nie przygotowała się na to, że chętnych do nauki etyki będzie tak wielu, i po prostu konieczne byłoby zatrudnienie kolejnego nauczyciela, a tych nie ma. Tymczasem zatrudniony katecheta nie ma właściwie co robić, bo na zajęcia z religii jest tylko niewielka grupa chętnych - opowiada Mateusz, ojciec 8-latka.
Kuratorium Oświaty przekonuje, że w sytuacji kiedy szkoła otrzyma co najmniej siedem zgłoszeń dotyczących danego przedmiotu - w tym przypadku z religii (określonego wyznania) i etyki w klasach (oddziałach) lub grupach międzyklasowych - musi zorganizować zajęcia.

- Jeśli w szkole zgłosi się mniej niż siedmiu uczniów, dyrektor szkoły przekazuje oświadczenia organowi prowadzącemu, który organizuje odpowiednio zajęcia z etyki w grupach międzyszkolnych oraz zajęcia z religii - w porozumieniu władzami zwierzchnimi Kościoła lub związku wyznaniowego - w pozaszkolnych punktach katechetycznych. Oznacza to, że zajęcia z etyki lub religii (określonego wyznania) są organizowane nawet dla jednego ucznia - wyjaśnia Małgorzata Bielang.
Jak dodaje, uczeń może też uczestniczyć w zajęciach z obu przedmiotów. I tak, jeśli w danej szkole część uczniów wyrazi życzenie uczestniczenia w zajęciach zarówno z religii, jak i z etyki, szkoła jest zobowiązana umożliwić im udział w zajęciach z obu przedmiotów, umieszczając odpowiednio (bezkolizyjnie) godziny nauki religii i etyki w planie zajęć szkolnych.

- Jeżeli uczeń nie korzysta w szkole z nauki religii lub etyki, szkoła ma obowiązek zapewnić temu uczniowi w czasie trwania lekcji religii lub etyki opiekę lub zajęcia wychowawcze - przyznaje Bielang.
Dla szkoły masowa rezygnacja z nauki religii to również problem organizacyjny. Jeśli z lekcji religii zrezygnuje np. cała klasa, dyrekcja szkoły musi uzupełnić nauczycielowi-katechecie etat o zastępstwa lub zajęcia na świetlicy.

Kuratorium Oświaty przekonuje, że w sytuacji kiedy szkoła otrzyma co najmniej siedem zgłoszeń dotyczących danego przedmiotu - w tym przypadku z religii (określonego wyznania) i etyki w klasach (oddziałach) lub grupach międzyklasowych - musi zorganizować zajęcia.
Kuratorium Oświaty przekonuje, że w sytuacji kiedy szkoła otrzyma co najmniej siedem zgłoszeń dotyczących danego przedmiotu - w tym przypadku z religii (określonego wyznania) i etyki w klasach (oddziałach) lub grupach międzyklasowych - musi zorganizować zajęcia. fot. 123rf.com/ rido

Zajęcia nieobowiązkowe a plan lekcjiCzy lekcje religii i etyki ze względu na to, że są nieobowiązkowymi zajęciami, muszą być na pierwszej lub ostatniej godzinie planu zajęć? Niestety rozporządzenie MEN oraz inne obowiązujące w tym zakresie akty prawne nie nakładają takiego obowiązku na dyrekcję szkoły. Oznacza to, że zajęcia mogą być organizowane pomiędzy innymi zajęciami obowiązkowymi.

W praktyce jednak tylko taki plan lekcji, w którym etyka i religia są na pierwszej lub ostatniej lekcji, gwarantuje pełną dobrowolność uczestniczenia w zajęciach. Jak przekonują uczniowie i ich rodzice, kłopoty z religią w środku zajęć i brakiem alternatywnej etyki to niestety jednak wciąż codzienność w szkołach.

Kiedy problemem jest nauczyciel, nie przedmiotRodzice podkreślają, że czasem decyzja o zapisaniu dziecka na zajęcia z etyki wynika z wątpliwych metod nauczania katechety.

- Mój syn nie chodzi na religię od pierwszej klasy i nigdy nie miał z tego powodu nieprzyjemności. W lekcjach etyki mogą przecież uczestniczyć zarówno wierzący, jak i niewierzący uczniowie. Problemem i zarówno powodem, dla którego zrezygnowaliśmy, okazał się nauczyciel. Zachowanie księdza i jego podejście do dzieci było tak skandaliczne, że uczniowie nie chcieli chodzić na zajęcia. Dyrekcja połączyła kilka klas, aby utworzyć jedną grupę. Podejmowano próby zmiany nauczyciela, ale niestety szkoła nie ma na to wpływu, a kuria nie chciała się zgodzić - opowiada Joanna, mama 10-letniego Kuby.

Zdarza się też, że rodzice nie są w stanie zaakceptować wiedzy, jaką wpaja się ich dzieciom na lekcjach religii.

- Staramy się wychowywać dzieci w duchu tolerancji - mówi Maria z Sopotu. - Grono znajomych mamy szerokie i różnorodne - mamy przyjaciół wyznających judaizm i prawosławie, a że nasze dzieci praktycznie razem się wychowują, to są otwarte na to, co inne i nowe. Czasem śmiejemy się, że wyznajemy ekumenizm, bo choć jesteśmy gorliwymi katolikami, zapraszamy znajomych "innowierców" do spędzenia z nami naszych świąt, a oni odwdzięczają nam się tym samym. Kiedy moje dziecko zakomunikowało mi, że koniecznie trzeba naszych znajomych nawrócić, bo nie pójdą do nieba, podjęłam decyzję o wypisaniu syna i córki z lekcji religii w szkole - przyznaje.
- W szkole mojego syna - podstawówka na Morenie - katechetka poruszyła temat homoseksualizmu - wspomina Monika. - Powiedziała 9-letnim dzieciom, że homoseksualiści nigdy nie pójdą do nieba. Dzieci dopytywały, czy tylko ci źli, czy może również ci dobrzy. Odpowiedź była jednoznaczna - w niebie nie ma miejsca dla homoseksualistów. Dla mordercy, jeśli żałuje za swoje grzechy, jest jak najbardziej. Dla homoseksualistów bramy niebios są zamknięte. Wiem, jakie jest stanowisko Kościoła katolickiego na temat homoseksualizmu, ale przekazywanie wiedzy na ten temat w taki sposób i tak małym dzieciom uważam za skandaliczny. To była ostatnia katecheza, w której uczestniczył mój syn. Do kościoła nadal chodzimy regularnie - dodaje.

Opinie (455) ponad 20 zablokowanych

 • Etyka i religia (41)

  to dwa przeciwstawne pojęcia.

  • 177 38

  • Szkoła na Żabiance (29)

   Moje dziecko uczęszcza do powyższej szkoły. Wybór pomiędzy etyką a religią to fikcja bo i tak zaraz podpadnie się księdzu i następuje straszenie że dziecko nie przystąpi do bierzmowania a także będzie miało problem z innymi sakramentami. Standardem stało się przepisywanie fragmentów pisma świętego jako praca domowa ( bo przecież dzieci mają masę wolnego czasu w domu) i sprawdziany z jego znajomości. Jak można traktować "naukę" religii na równi z chemią fizyką i matematyką? Niestety KK jest klanem i zawsze znajdzie się kilku kosciółkowych którzy na wspólną modłę i bez zastanowienia będą się popierać nawet w najgłupszych pomysłach.

   • 44 16

   • (5)

    A na co mu bierzmowanie?

    • 31 3

    • Żeby mieć ślub kościelny (4)

     Albo być rodzicem chrzestnym.
     Nieznam nnego zastosowania.

     • 7 17

     • (1)

      Od ślubów jest Urząd Stanu Cywilnego.
      Byłem, polecam. Bez stresu i zbędnego cyrkowania.
      30 dni przed ślubem do urzędu z dokumentami + opłata 84 PLN.

      Miesiąc później: 10 minut w urzedzie, przysięga złożona żonie w obecności urzednika z godłem RP na piersi jak u sędziego ;) oraz godłem RP wiszącym na ścianie za plecami urzędnika...

      "Świadomy praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z xxx i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe."

      Obrączka na palcu, z urzędu na obiad i tort w restauracji dla najbliższej rodziny i następnego dnia w urzedzie odebrany odpis aktu małżeństwa.

      • 32 3

      • Dokladnie

       taki ślub jak opisałeś miałam 13 lat temu :-) I do dziś wspaniale to wspominam

       • 7 2

     • ale po co?

      • 3 1

     • A mi sie smiac chce bo nie bylem bierzmowany a..

      ..zostalem swiadkiem na bierzmowaniu innej osoby ha hq

      • 1 0

   • To po co mu sakramenty,? (4)

    Biedne dziecko, że ma takich rodziców
    To powinno być karane

    • 9 19

    • To powinno być karane? (3)

     No i właśnie tu jest problem bo ludzie Twojego pokroju zamiast miłować bliźniego najchętniej by go oceniali, stawiali do pionu a już najchętniej karali. Na szczęście czasy gdy palono ludzi na stosach za to że mówili że ziemia krąży wokół słońca już minęły. Choć jak widać niektórzy za nimi nadal tęsknią. Edukacja i oświecenie. Religia nie jest ani wiedzą ani nauką.

     • 24 5

     • (2)

      Każda religia to zło

      • 10 5

      • amen

       • 0 0

      • człowiek bez religii jest jak

       ryba bez roweru

       • 3 2

   • (1)

    albo wybierasz mu religię, komunię bierzmowanie albo nie, co Ty chcesz wierzyć na pół gwizdka? jak ja nie rozumiem takich ludzi, to idź napluj na księdza, podpal kościół i tyle! ja od religii się odciąłem 15 lat temu, zero księży w moim zyciu, krzyży, mszy, mam czyste sumienie pod tym względem

    • 21 6

    • Czyli oznacza to że jesteś katolikiem sformalizowanym od A do Z. Postępowanie, stosunek do innych itd nie są ważne, ważne że przechodzisz wszystkie formalne stopnie, sama wiara jest nieistotna. Smutne.

     • 1 1

   • Padam ze smiechu (11)

    Dziecko nie chodzi na religię ale ma mieć wszystkie sakramenty. Dziecko ma tak mały mózg że jak wleje trochę religii to mu matematyka wypłynie. A róbta co wyżej to gdybyś chodził do szkoły to byś wiedział że etyka europejską wzięła się z religii chrześcijańskiej. Cała etyka bierze się tak naprawdę z religii. Dla dziecka nawet gdy ma rodziców ateistów lepiej jest by uczylo się religii niż etyki. Religia to konkretna wiedza historyczna, filozoficzna i podstawa etyki. Nauka etyki bez podstaw historycznych i myśli filozoficznej jest bez sensu.

    • 7 27

    • Mowisz o nauce religii czy przymusowej katechizacji jak to jest obecnie? (1)

     • 20 4

     • stop katolizacji i państwa religijnego

      a teraz zamień kato na islam i posłuchaj jak to brzmi, jak Iran Europy

      • 2 0

    • Padam że smiechu (6)

     Gdybys chodził do szkoły to wiedział byś że etyka europejską wzięła się po pierwsze z szacunku ludzi do siebie. Chrześcijaństwo i inne religie to powód największych zbrodni, wojen, nietolerancji i konfliktów. Dla mnie obecna religia w szkole to nakładanie dzieciom łopatą do głowy jedynie słusznych ( dla tych którzy obecnie przy sterze) ideologii. Tu nie ma poznania innych religii, poglądów czy tolerancji. Twardy beton. Co do religii chrześcijańskiej to jej przywodcy kościelni popierali rozbiory, faszyzm, ukrywanie nazistow. Zaprzeczysz? Dominikanie to komendant i załoga jednego z obozów koncentracyjnych ( Jasenovac ). O siostrach Magdalenkach w Irlandii słyszałeś? To ta postawa etyczna europy? Wiara i instytucja kościoła to dwie zupełnie różne sprawy.

     • 26 4

     • Nie no z ignorantem nie bede gadal (5)

      Pierwsze co mnie naszło po przeczytaniu tych bzdur to śmiech ale wiem że takich matołów jest całe mnóstwo. Tutaj potrzebna jest jakaś edukacja w podstawówce najlepiej filozofii by takich glabow nie wypuszczaly

      • 4 24

      • Tak kończą się rozmowy gdy brakuje argumentów. (3)

       Lubię ten nerwowy śmiech gdy brakuje Wam wiedzy i argumentów a jedyne co możesz zrobić to rzucić kilka obelg wyzwisk, powiedzieć że nie znam się i zakończyć rozmowę. W przeciwieństwie do Ciebie życzę Ci miłego popołudnia i mam do Ciebie szacunek.

       • 17 3

       • Hee ej Sznurek (1)

        "Etyka europejska wzięła się z szacunku ludzi do siebie"... Dalej nie czytam

        • 3 8

       • Jeśli nie widzisz zwiąku szacunku z moralnością to nie czytaj.

        • 6 1

       • Brawo dla ciebie Sznurek.Merytorycznie pozamiatales nie jakiego Lakiego...

        • 7 1

      • chyba nie tej osobie której chciałeś odpowiadasz

       • 0 0

    • (1)

     zdecydowanie etyka. Inaczej dziecię może zacząć gadać jak Laki ;) Co to za pomysł, że etyka chrześcijańska zapoczątkowała etykę? O.o Co to za pomysł, że zapoczątkowała ją w europie? Grecy, rzymianie? To się nie liczy, bo chrześcijanie dokonania pierwszej cywilizacji niszczyli lub przeinterpretowali a drugą doprowadzili do upadku? Etyka polegająca na niszczeniu wszystkiego co inne?

     • 2 0

     • katolicyzm, faszyzm, komunizm , wszystko to jedno i to samo

      • 2 0

   • Świecka szkoła Pomorze (2)

    Zapraszam do grupy na facebook'u o nazwie Świecka Szkoła Pomorze. Doradzamy, wspieramy.

    • 13 2

    • Le Nin (1)

     To ja byłem największym wyznawcą "świeckości"

     • 1 5

     • w której klasie podstawówki jesteś dziecko?

      matka ci pozwala się komputerem bawić?

      • 2 0

   • SP48 w Gdansku

    Syn nie chodzi na zadne z zajec i mam w nosie ksiedza i sakramenty. Za to ty jak chcesz aby dziecko bylo bierzmowane to stosuj sie do zasad. Nie mozna byc troche katolikiem tak samo jak nie mozna byc troche w ciazy

    • 13 1

  • kościół w Polsce (1)

   Najlepsi specjaliści od aborcji, sexu, praw kobiet, wychowania, moralności. Jeśli chodzi o krzyż już nie. Zapytani czy bieganie z krzyżem po krakowskim przedmiesciu nie jest profanacją odpowiedzieli że są niekompetentni w tej sprawie.

   • 40 8

   • księży trzeba wieszać na latarniach jak islamskich terrorystów

    proste jak drut

    • 2 1

  • Nie zgodzę się (6)

   Wbrew pozorom, znaczna część religii wpaja zachowanie etyczne. Nawet tak znienawidzony Islam. Problem, jak to zazwyczaj bywa, tkwi w szczegółach. Ale i "nasza" Biblia ma też dość ekstremalne pomysły w stylu ukamienowanie za noszenie odzieży z różnych włókien.
   Nie wolno mówić że każda religia jest nie etyczna: należy świadomie uczyć myślenia i rozsądku a nie ślepego powtarzania co ktoś powiedział.
   P.S. chciałbym też zwrócić uwagę, że zajęcia w szkole nazywają się religia, a tym czasem są to zajęcia z katechezy...
   Chciałbym pozdrowić sp. Księdza Jana który prowadził prawdziwe zajęcia Religi: zapoznał nas z Islamem, Judaizmem, Shintoizmem, Buddyzmem i innymi odmainami kultów. Niestety, po 2 semestrach kuria zadbała by po nim przyszedł "poprawny" ksiądz...

   • 25 4

   • (5)

    czym innym jest nauka religii/katecheza własnej religii, a co innego religioznawstwo. Jedno i drugie jest potrzebne

    • 7 1

    • Własna religią jest "własną" sprawą a nie sprawą powszechnego szkolnictwa. (3)

     • 17 3

     • matematyka jest własną sprawą, a religia narodową i publiczną (2)

      • 3 16

      • bzdura, matematyka opisuje rzeczywistość (1)

       • 2 1

       • a religia opisuje urojenia

        i jing jang, wszystko gra jeśli jest równowaga

        • 1 0

    • Tyle że w szkole nie ma zajęć z katechezy a z religii... A potem biegają ćwierć mózgi i robią oczy jak 5 złotych gdy się im powie, ze Polacy kozackiego pochodzenia są muzułmanami.

     • 6 0

  • Szkoła na Żabiance (1)

   Jestem mamą ucznia 7 klasy ze szkoły na Zabiance, od tego roku jest nowy ksiądz, który jako pracę domową zadaje przepisywanie skrótów starego Testamentu do zeszytu, zapowiedział sprawdzian z fragmentów pisma świętego, zadał pracę do napisania na przykładzie Błogosławieństw św Mateusza (poczytajcie w piśmie świętym te Blogoslawienstwa), praca domowa była tak trudna, że nastolatek nie poradzi sobie z nią, bo dorosły nie jest w stanie ich zinterpretować. Niestety jestem zdania, ze dyrekcja i nauczyciele boja się wyrazić zdanie w temacie. Ja z takiej Religi wypisałam dziecko. Wystarczająco dużo nauki mają w 7 klasie, że studiować na pamięć pisma świętego nie musi mój syn. Niestety nadeszły czasy, że przed księżmi trzęsie się ze strachu , ale nie pozwolę żadnemu księdzu, żeby straszył mnie , że dziecko nie dopuści do bierzmowania, dlatego z dala od takich parafii i takich księży.

   • 11 3

   • Obawiam się, że dyrekcji i nauczycielom nic do tego - katecheta to nauczyciel z ramienia kurii, zatrudniany w szkole w odpowiedzi na wyrażone przez rodziców życzenie. Dyrektor nie zatwierdza ani podstawy programowej ani podręcznika, na którym katecheta pracuje - o tym decyduje strona kościelna.

    • 0 0

 • podoba mi się jak jest w Warszawie, taki przedmiot jest ostatni mozna nie iść albo mozna posłać dzieci na lekturę karty lgbt (7)

  mam nadzieję, że Gdańsk pójdzie tą drogą

  • 72 81

  • i wyrządzić włąsnemu dziecku taką szkodę ? (3)

   uczac go tego co niemorlane, nie wartosciowe i odrażające ?

   • 17 19

   • (1)

    co jest w tym niemoralnego, niewartościowego i odrażającego?

    • 17 11

    • Chyba miał na myśli religię. Odważny. Ale trochę racji ma, to jest niemoralne

     zmuszać dzieci do nauki religii.

     • 17 9

   • Masz racje-niemoralne,ohydne a zwlaszcza odrazajace...to idealnie pasuje do kosciola katolickiego...W samo sedno.W co drugim kosciele w Polsce nie ma juz osob nie bedacych albo skazanym wyrokiem za czyny pedofilskie albo sa to dopiero osoby o nia podejrzewane...

    • 4 0

  • w warszawie mamy patolstwo jakiego trudno gdzie indziej uświadczyć (1)

   czaskowski i rabiej chca uczyć "tolerancji" i moralnosci a la lgtb

   • 13 19

   • I bardzo dobrze.Karra lgbt powinna byc w kazdej szkole bo uczy szacunku dla innych osob a kosciol tego nie potrafi.Moralisci za dyche a co drugi skazany za pedofilie fuj...

    • 2 1

  • Podobno na mi się że lekcje są ostatnie

   Mniej to że proponują LGBT
   Ale ze wszystkiego można zrezygnować. Tylko po co lekcje. Tych przedmiotów są w środku planu ??

   • 1 0

 • tak jak powiedział Jan Paweł II: religia jako nośnik wartości uniwersalnych. (46)

  chcę żeby moje dziecko chodziło na ten przedmiot mimo, że nie jestem obdarzona łaską wiary. Nie uczą tam mordować, kraść, obrażać a wręcz przeciwnie.

  • 79 198

  • (16)

   Obserwując naszych katolików, to dość słabo wykształceni wychodzą po tych naukach.

   • 60 21

   • który praktykujący katolik zrobił ci coś złego i co? (11)

    • 21 35

    • tak

     • 14 6

    • (2)

     Okradł mnie. Ustawa o ochronie danych nie pozwala mi ujawnić danych.

     • 27 10

     • Lewacy po zachachmęceniu "na prawo" wołają tradycyjnie "łapać złodzieja" (1)

      Papier wszystko przyjmie, może i kłamiesz. A może było tak, że okradł Cię jakiś wyznawca Urbana?

      • 13 27

      • Na dodatek jest takim samym krętaczem jak ty

       • 10 3

    • Mam sasiadow (3)

     Ktorzy na kolędę po ksiedza samochod wysyłaja.
     Co niedziela wszyscy na msze...
     A na codzien nie potrafia odpowiedzieć dzien dobry,charakteryzuje ich zawisc i pycha...

     • 33 4

     • mamy tych samych sąsiadów :-) (1)

      a tak serio, zauważyłam, że im bardziej ktoś się obnosi ze swoją "wiarą" tym bardziej jego zachowanie odbiega od zasad wiary

      • 28 4

      • odniosłaś takie wrażenie bo masz ograniczone środowisko

       by ocenić globalnie trzeba mieć dostep do szerszego społeczeństwa. Nie da się ocenić czegoś na podstawie swoich namacalnych obserwacji. Zachowanie od zasad tej wiary odbiega tak samo w całym społeczeństwie, niezależnie od wyznania lub jego braku.

       • 0 1

     • Ja wśród swoich znajomych

      Mam tylko rodzinę która uczęszcza do kościoła co tydzień i na wszystkie dodatkowe święta.

      Za 30 lat będą w kościołach dyskoteki i magazyny. No nie będzie komu tam chodzić.

      Chyba że zostaną odcięci od dofinansowania państwowego to jeszcze szybciej.

      • 14 4

    • kaczor i spółka,

     • 3 1

    • wyłącznie od katolików doznałem złego, nigdy od żadnego innego wyznania czy homoseksualisty (1)

     to jak kiedyś, obecnie i w przyszłości będzie wyglądał ten kraj zależy wyłącznie od Was katolicy, skoro jest was podobno 90% społeczeństwa

     • 2 1

     • pytałeś zawsze o wyznanie? :D co za ściema, o żesz ty w k..., zaraz padne ze śmiechu

      jesteś oszołomem tej samej klasy co nawiedzeni katolicy. Potrzeba udowodnienia racji jest w was ta sama. A tak na prawdę to takie ekstremalne cymbały jak ty czy katolicy to ta sama liga. Jest was mniejszość. Normalni ludzie, normalnie sobie wierzą i przestrzegają norm społecznych / przykazań. Większości ludzi nie obchodzi żadne LGBT czy brunatna narodowa siła. Wszyscy mają was w d...e. Jednych i drugich.

      • 0 0

   • Słabo wykształceni? A Jan Paweł ll? (3)

    • 3 17

    • A wiesz, że IQ niejakiego Unabombera to 170? Świetnie wykształcony i co z tego? Przepraszam, za zestawienie Papieża z Tedem (o zgrozo) Kaczynskim, ale skoro wyciągasz wybitne jednostki, to zauważ, że można je spotkać po obu stronach, i u dobrych i u złych.
     Zdaje się, że temu co komentował "naszych katolików" chodziło o ogół, czyli tych co co niedzielę rzucają na tacę i kłaniają się księdzu w pas, a jak wrócą do domu to dadzą żonie w pysk. I gdzie tu te uniwersalne wartości?

     • 19 4

    • wybrany był by dobrze ludziom prać mózgi , zawsze JP2 marzył by być aktorem i super się sprawdził w manipulowaniu ludzmi (1)

     dla forsy Watykanu

     • 22 8

     • był 100 razy lepiej wykształcony od ciebie cymbale

      i nikomu nie służył w przeciwieństwie do ciebie czerwony kmiocie

      • 0 2

  • (5)

   Jeżeli na religii dzieci są uczone że homoseksualista to chory człowiek, do leczenia, z zapędami do pedofilii, przedstawiciel "tęczowej zarazy", to sorry - zdecydowanie "uczą tam obrażać".

   • 37 15

   • nie ma czegoś takiego w programie nauczania tego przedmiotu. odstaw sok z buraka (2)

    • 16 30

    • Może w programie nie ma wprost

     Ale co powiesz o wartościach katolickich? Sodoma coś Ci mówi? Nikt. Ienjest, jeszcze, tak bezczelny by jawnie o tym mówić ale pamiętam ze swoich zajęć religii te naście, czy dziesiat lat temu już w sumie, jak ksiądz nauczał miłości do bliźniego... Rasizm, homofobia, ostracyzacja innych wyznań, szykanowanie związków partnerskich ( i nie mówię tu o związkach tej samej płci). KK w Polsce się panoszy, i stawia siebie jako wzór cnót idealnych, nie widząc że przypomina bardziej trawionego trądem i gangreną starca.
     I tak, pożegnałem się z KK po swoim ślubie za to jak zostaliśmy potraktowani, moi rodzice i mija małżonka.

     • 14 5

    • A przeczytałeś artykuł do końca? U wspomnianej katechetki zdaje się, że to było w programie nauczania ;)

     • 10 4

   • jak tak uczą, to dobrze robią, grzech sodomski jest potępiany przez Boga jako wielkie zło (1)

    • 2 8

    • przez jakiego boga? powiedzial ci to? gdzie to uslyszales?

     • 1 0

  • biedne

   to twoje dziecko. Kiedyś ci za to podziękuje.

   • 3 20

  • sam styl Twojej wypowiedzi świadczy o tym jak bardzo jesteś w sekcie

   I to nie ważne w jakiej sekcie

   • 7 11

  • czy to nie Jan Paweł wiedział o skali pedofilii i chronił winnych? (2)

   • 27 7

   • nie, to nie on. (1)

    • 3 19

    • Dokładnie

     To ten drugi Jan Paweł.

     • 14 3

  • Nie powołuj się na tego pana (3)

   bo przez niego w Afryce zmarły miliony ludzi na Hif , przeprał mózgi tym prymitywnym ludziom ,że prezerwatywa to zło , diabeł, a był Afryce 11 razy, do dzisiaj niektórzy w to wierzą i są kolejne i kolejne ofiary.

   • 21 6

   • (2)

    akurat hif w Afryce to normalny regulator populacji, tak jak 500 lat temu dżuma w Europie

    • 2 14

    • A Ty jesteś normalnym draniem...

     • 6 2

    • pisze to pewnie katolik klekajacy przed malowaną deska i walący pokłony panom w sukienkach

     a gdzie nauka Jezusa? Czy on potępiał ?

     • 1 0

  • Masz i nie mow ze religia to dobro (1)

   Katarzyna założyła profil na Facebooku i opisuje jak krzywdził ją Roman B. Do niedawna był jeszcze księdzem. Wystąpił ze stanu kapłańskiego po tym jak sprawa została nagłośniona przez media. Jako pierwsza historię ujawniła Justyna Kopińska w Dużym Formacie.

   "Jest tu sama prawda, nawet jeśli przytłaczająca i męcząca, ale tak wygląda ta prawda. Tak wygląda moje życie. Przykro mi" pisze Katarzyna. W kolejnych postach opowiada o tym jak przez dwa lata była więziona przez księdza Romana B.
   Jest 23.00, słyszę jak idzie po klatce i przekręca się klucz w drzwiach. Kładzie na przedpokoju sutannę, ściąga koloratkę, przychodzi do pokoju i pyta: śpisz? () Przyszedł, położył się obok i gwałcił mnie kilka godzin z przerwami Nie byłam w stanie się bronić, moje szarpanie, kopanie nic nie dawało a jedynie się wściekał i był jeszcze brutalniejszy. Ważyłam ok. 40 kg, a on ważył ponad 100 kg, miał 196 cm wzrostu, ja byłam małą dziewczynką. Rano wstał, ubrał się i pojechał na mszę którą miał na 6.00, zamknął drzwi" opowiada Katarzyna i dodaje: "Piszę o tym pierwszy raz w życiu publicznie i jest to dla mnie bardzo trudne".

   • 15 5

   • kościół jest święty...

    ale tworzą go ludzie grzeszni - cytat z Kleru

    • 5 1

  • Religia jako nocnik wartosci uniwersalnych? (2)

   Zakladam, ze chca dobrze, ale wychodzi jak zwykle. Chcieli wygnac diabla to palili czarownice, chcieli nawrocic Prusow, Indian, i innych to ich wymordowali, Chca "wyleczyc" homoseksulistow to z nimi walcza, itd.
   Zle mi sie zyje z wiara w Boga, ktory ma "plan" dla kazdego i caly czas mnie obseruje czy zachowuje sie i mysle tak jak ono chce.

   • 15 4

   • co obchodzi kogoś towje spaczone samopoczucie, wiara by cię uzdrowiła

    • 1 9

   • w tych religiach i kosciołach nie ma boga

    od wieków rzadzi nimi pieniadz, polityka i zaspokajanie chorych chuci

    • 2 0

  • A kto to ten pan , nikt , całe życie żył w luksusie a mawiał lepiej być niż mieć, mówił do tłumów

   wszystko to co oni chcieli usłyszeć ,bo marzyło mu się być aktorem i aktorzył super manipulując tłumami, chronił pedofilów, a więc był śmieszny jesteś z tymi wartościami uniwersalnymi. Kapitalne jest to ,ze dla prostych , mało inteligentnych ludzi ten pan jest ogromnym autorytetem więc księża wykorzystują ten fakt i przypisują jemu słowa których tak naprawdę nigdy nie powiedział, a to jest manipulacja

   • 9 3

  • Na pewno nie uczą obrażać?

   • 6 2

  • Religia nie uczy natomiast tolerancji i akceptacji dla innych i tu pojawia się problem. Dopóki jesteś taki jak ja i mieścisz się w moim wymiarze wartości jesteś bliźnim. Jeżeli nie mieścisz się w tym szablonie... Wystarczy się rozejrzeć.

   • 9 2

  • różne wartości

   Część wartości religijnych jest zbieżna z wartościami, które wyznaje większość z nas, ale w wielu przypadkach te wartości są zupełnie inne. Zajęcia z religii to przeważnie wychowywanie dzieci do innych wartości niż by w zasadzie chcieli je wychować rodzice.

   • 5 1

  • (1)

   ...nie ucza tam mordowac i krasc wrecz przeciwnie????A co to ma z religia i wiara wspolnego???To zwykla nauka etyki i moralnosci ograniczona kobieto..

   • 0 2

   • nie obrazaj religiancie, nie potraficie przekazac jednej mysli bez obrazania ludzi o innych pogladach?

    • 1 0

  • Religia i etyka w szkole. Tak jak powiedzial Jan PaweL II

   Otóz taki argument wcale mnie nie przekonuje . Podejrzewam ,ze gdyby ludzie pomysleli tez tak samo by ich nie przekonywał by. Otóz jestem w posiadaniui zbioru audycji dla młodzieży niemieckiej w latach 30 ntych przed wybuchem wojny na pare lat,młodziezy nalezacej do Hitlerjugend. Wczytujac sie w tresci tam głoszone mozna by powiedziec ,ze tez tam nie uczono krasc,mordowac itd. Wrecz uczono samych wspaniałych rzeczy . No niestety ci słuchacze w pewnym momencie zamienili sie w bestie i stanowili doskonały narybek dla oddziałów SS.

   • 2 1

  • Nie uczą tam mordować, kraść, obrażać a wręcz przeciwnie

   zatem uczą?

   • 1 0

  • Za to świetnie uczą wykluczać i nienawidzić tego, co "inne".

   • 0 0

 • wiekszość ludzi nie rozróżnia religi od instytucji kościoła. (17)

  • 125 14

  • (11)

   Religi w szkołach uczą ludzie zatrudnieni przez kościół

   • 22 2

   • Tylko nie kosciol im placi.. (7)

    • 18 0

    • (6)

     słuszna uwaga - płacą wszyscy - nawet nie wierzący - takie uroki katotalibanu ;p

     słyszałem że w Niemczech jest tak że tylko ci co deklarują się jako wierzący płacą tam na kościół - widać ile nam jeszcze brakuje do normalności...

     swoja drogą znając cwaniactwo polaków - to pewnie jakby trzeba było samemu płacić to już by nie było w statystykach ze 99% jest tu katolików ...

     • 19 5

     • Kosciól jest dobrem powszechnym, narodowym i uniwersalnym (5)

      niewierzacy, którzy nie dają datków, ofiar, nie przyjmuja wizyt duszpasterskich, nie partycypują we wzroscie dochodów koscioła, winni byc dodatkowo opodatkowani na Kosciól (odpis z PIT). Jak w dawnych czasach w imperium somanskim, niewierni (chrzescijanieZ0 płacili wyższe podatki niż muzułmanie

      • 2 26

      • Aha...

       Od kiedy, w teoretycznie świeckim państwie, można kogoś szykanować instytucjonalnie za wiarę lub jej brak?

       • 10 0

      • Chciałoby się zniszczyć niewierzacych, co?

       • 9 0

      • 'Kosciól jest dobrem powszechnym, narodowym i uniwersalnym' (2)

       Errata do biografii: kościół (zwłaszcza katolicki w Polsce) nie jest dobrem. Kościół chce czy raczej - pożąda - dóbr (nie dobra!) - powszechnych, narodowych i tych całkiem prywatnych.
       W państwie świeckim - niedopuszczalne.

       • 12 1

       • państwo świeckie to liberalny syfek, zło i ateizm

        • 2 8

       • Państwo świeckie to jakiś Bóg?

        • 0 4

   • (2)

    a kto ma uczyc? hydraulicy??

    • 6 7

    • (1)

     przynajmniej człowiek wyszedłby z tych lekcji z konkretnymi umiejętnościami :)

     a po religi tylko nienawiść i głupota zostaje ;)

     • 20 7

     • chyba po nauce "religi" legt i gender, lekturze GW i soku buraka i ogladaniu TVN

      • 8 16

  • "kościół" to wymysł (1)

   Wszystko opiera się na wypaczeniach i zakłamaniu tekstów oryginalnych.

   • 10 3

   • Rozumiem, że chodzi ci o teorię o kosmitach? Jest w tym sporo racji, tylko porównaj, że niektóre religie jak np. chrześcijaństwo daleko odeszły od kultu kosmitów ku kultowi ogólnemu i zasadom ogólnym, a niektóre religie jak np. hinduizm, wciąż czczą przybyszów z obcych planet i ich technologię.

    • 2 3

  • Hmmm... (1)

   Może dlatego, że tu nie ma żadnego rozróżnienia. Zajęcia dotyczą jednej, konkretnej religii, a raczej nawet jednego (doktrynalnego) wyznania. Popraw mnie, jeśli się mylę ;)

   • 11 1

   • Ej Lucyfer

    Nie mąć, diable

    • 1 4

  • wiekszośc ludzi nie odróżnia złodzei od kliki szachraja rudego. I ma rację!

   • 2 7

 • Ciekawe. Popieram PiS (29)

  A jednocześnie jestem przeciw religii w szkołach. Jakiejkolwiek . Również przeciw promowaniu wynaturzeń seksualnych. Od religii są salki katechetyczne przy kościołach , a seks jest prywatną sprawą pod warunkiem , że nie krzywdzi i nie wykracza poza normy społeczne.

  • 72 69

  • Jasne, dziecko ma jeszcze do kościola zasuwać "po godzinach" (21)

   A ja mam za bilety płacić, bo się ateistom nie podoba.

   • 5 64

   • Zawsze możesz wypisać z religii i zaoszczędzisz tym samym na biletach :D :D :D

    • 37 5

   • A dlaczego ateiści mają płacić za pańską wygodę? (9)

    • 43 8

    • Demokracja, czyli zasady ustanowione przez większość (4)

     O tych sprawach powinna decydować większość. Większość rodziców chce, by lekcje religii były w szkołach.

     • 10 42

     • tak chce twój klecha

      • 19 4

     • mniejszość ma takie prawa, jakie zakresli dla niej większość (1)

      • 6 5

      • kolejny ciemniak, chcielibyscie powrotu komuny, nic z tego

       • 1 0

     • w 1933 roku większość demokratycznie wybrała Hitlera, wg. ciebie to znaczy

      ze wszystko było ok? Zacznij myslec własnym rozumem, a nie sluchac dewotów i religiantów...

      • 3 0

    • niech się nawrócą i zejdą z drogi zła i grzechu, to nie będą zyć w poczuciu, że płacą

     za coś, co jest niesłuszne

     • 4 15

    • bo zło nalezy karać, zwalczac i dyskryminowac równiez finansowo, dlatego (2)

     • 3 5

     • (1)

      Ale religia to zło, każda religia to zło

      • 14 2

      • zło to twoje drugie imię

       • 0 5

   • ale dzieci mają darmową komunikację? to za jakie bilet ty płacisz - do kina? (2)

    • 31 0

    • (1)

     Moje nie mają .

     • 1 13

     • Przepraszam, to ile masz do najbliższego koscioła 10km, 20?

      a z drugiej strony, KK doi na tacę to ile wydasz na komunikację dla dzieci 4 razy w tygodniu 20 zł - zrób coś dla miasta ... kościołowi dajesz, daj i miastu

      • 11 1

   • ja zasuwałem do salek katechetycznych i nie był to problem

    • 28 1

   • Nie trzeba być ateistą. aby zauważyć (3)

    że forsowanie religii w szkołach jest szkodliwe. Religia tylko w koścołach, w prywatnym wolnym czasie. ! I to niezależnie jakiego wyznania.

    • 33 5

    • ateizm i forsowanie laicyzacji jest najwiekszym złem w ojczyźnie (2)

     • 3 32

     • byle co jesz i byle co piszesz , kończ z kaszanką

      • 10 1

     • to zmien ojczyzne,, blizszy bedzie ci Kreml, wyjedz stad

      • 3 0

   • to cienko snujesz ,że na bilety cie nie stać

    • 8 0

   • dokładnie tak jak napisałes/aś, twoje dziecko i twoja religia to twoja odpowiedzialnosc

    miejsce kazdej religii jest w kościołach, nigdy w szkołach publicznych. Nie dość, że musisz płacić za bilety, to w normalnym kraju powinieneś/as płacić datki na Twoja religie. Z jakiej racji ja mam płacić za Twoje "potrzeby" duchowe? Nie interesujesz mnie Ty i one.

    • 4 0

  • Religia -do kościoła (2)

   Po prostu jest rozdzielność państwa od kościoła. Państwowe szkoły z założenia są świeckie. Chyba , że mieszka się w Arabii Saudyjskiej. Jeśli ktoś chce posyłać dzieci do szkoły kościelnej , to może to robić . Są katolickie szkoły , przedszkola. Droga otwarta. Jeśli będzie zapotrzebowanie, kościół będzie otwierał nowe i chętnie je prowadził na koszt związków wyznaniowych .
   W myśl konstytucji , państwowe szkoły są świeckie. !

   • 13 0

   • Trzeba zmienić tę konstytucyję (1)

    Którą napisał Kwaśniewski

    • 1 6

    • zmienić to ty sobie mozesz skarpetki, ew sutanne

     • 1 1

  • błędne informacje

   Nie słyszałem żeby szkoły propagowały jakieś wynaturzenia.

   • 5 1

  • takich dwulicowców jest 99procent w kościele rzymskokatolickim

   Uważają się za wierzących ale popierają karę śmierci, związki pozamałżeńskie, antykoncepcję, mięso w piątek, itd. Osobiście uważam to za tchórzostwo. Wystąpienie z kościoła to dla nich wojna z rodzicami, rodziną a i do samego kościoła chodzą głównie z przyzwyczajenia i dla tego żeby bóg się odpie..lił bo może jednak jest.

   • 5 1

  • w sumie mógłby byc z Ciebie porzadny człowiek, gdyby nie to że zawierzyles ludziom, ktorzy nienawidzą innych i degradują ten kra

   popierając ich, stajesz się współwinnym

   • 1 1

  • to mamy dokładnie tak samo

   religia powinna odbywać się przy kościele, kto ma potrzebę ten chodzi...

   • 1 0

 • Religie (29)

  Uważam, że w dzisiejszych czasach -w każdej szkole powinien obowiązkowo być prowadzony przedmiot "Religie", zamiast "Religia". Dzieci od małego powinny być uświadamiane, że na świecie istnieją różne wyznania. Konflikty na tle religijnym są od początku istnienia świata i biorą się często z braku wiedzy, ze strachu przed "innymi". Nie można odcinać się od religii (różnych), bo one są wplecione w kulturę. Myślę, że gdyby dzieci od początku uczone były tolerancji i szacunku dla osób różnych wyznań na świecie nie byłoby tylu radykalistów chcących "nawracać innowierców".

  • 188 32

  • Jestem przeciw, aby moje dzieci uczyły się równości wobec takich systemów jak te, (12)

   które odmawiają kobietom i innowiercom życia (muzułmanie), traktuja społeczeństwo kastowo (hinduizm).
   Nie ale boginni Kali to nie to samo co chrześcijański Bóg, podbnie Mahomet.

   • 10 24

   • Z Twojej wypowiedzi jasno widać, że masz znikomą i stereotypową wiedzę na temat Religii na świecie. Dlatego właśnie edukacja na tym polu jest niezbędna. Dzieci mają wiedzieć, mieć świadomość, a nie wierzyć, wyznawać. Oceniana powinna być wiedza, a nie wiara.

    • 26 5

   • zaraz zaraz, ale dokładnie te same przymioty możesz dopisać do tego co księża mówią w Polsce w kościołach (2)

    odmawiają kobietą i innowiercą życia - mhy... ostatnio nazwano w KK zarazą tych co nie głosują na pis: traktują społeczeństwo kastowo - mhy... czy to nie księża mówią o "prawdziwych katolikach polkach"? mhy... a co oznacza słowo BÓG - według ciebie BÓG to rezerwacja dla katolika czy jak?

    • 15 4

    • (1)

     "kobietą i innowiercą"? tobie nie religia, ale lekcje języka ojczystego są niezbędnie potrzebne

     • 16 2

     • Tak, pokaleczył język Polski, oczy krwawią nad gramatyka, ortografią i składnią ale to nie umniejsza treści przekazu i prawdy.

      • 5 0

   • (6)

    nie ma równości religii... animizm, islam czy inne prymitywy to coś zupełnie innego niż pokojowe filozofie (podkreślam filozofie) wschodu, które idą w parze z ich religiami, i zupelnie coś innego niż normalne religie, tzn. wyznania chrześcijańskie. No i każdy ma swoją, nie chodzi o to, by ją zmieniać jak rękawiczki ani o to, żeby mordować innowierców (tego np. muzulmanie nie rozumieją).

    • 3 8

    • Hahahaha (4)

     To żeś mnie rozbawił...
     Islam jest jedną z najmłodszych a jednocześnie rozbudowanych religii. To że do przeciętnego katolika dociera tylko ortodoksyjny przekaz to przez ten pryzmat widzi całość religii. Ortodoksyjni i eskremistyczni Chrześcijanie nie są dużo lepsi od swoich odpowiedników w innych religiach. Pokojowa i normalna wiara? W imię tych normalnych i pokojowych wiar przelewani krew innowierców.
     Każda, nie ważne jak pokojowa idea prędzej czy później zostanie wypaczona przez osoby rządne władzy i przez zwykła ludzką podłość.

     • 7 1

     • (3)

      Ortodoksyjni i ekstremistyczni chrześcijanie to tacy, co w imię religii nie lubią gejów, każą każdemu chodizć do kościoła i głośno strasza piekłem.
      Ortodoksyjni i ekstremistyczni muzułmanie w imię religii zabijają. Po prostu. Drobna różnica.

      • 3 2

      • (2)

       Nie, ortodoksyjni i ekstremistyczni chrześcijanie organizowali czystki etniczne w byłej jugosławi. Lub w afryce, gdzie plemiona się wyrzynają by pokazac czyj bóg jest fajnieszy. A i nie zapomnij o krucjatach: kojarzysz taki epizod z historii, gdzie w imię swojego bóstwa ludzie szli mordować innych?
       Inwkizycja? Polowania na czarownice?

       • 6 1

       • najwięcej ludzi zabili wasi czerwoni od sierpa i młota, wrogowie Boga i religii (1)

        • 1 2

       • obudź sie, wyłącz radio maryja, poczytaj i zacznij myslec samodzielnie

        • 0 0

    • jestes świetnym przykładem jak bardzo Polacy potrzebują edukacji

     również tej religijnej

     • 0 0

   • A czytałeś kiedykolwiek stary testament

    i nowy? Polecam.

    • 1 1

  • (9)

   szkoła powinna być wolna o religii, ludzkość powinna być wolna o religii

   • 18 4

   • (4)

    Ludzkość nigdy nie będzie wolna od religii. Jeśli nie ta to inna, ale będzie.

    • 6 1

    • (3)

     dokładnie - religia istnieje od momentu kiedy pierwszy cwaniak spotkał pierwszego naiwniaka ;)

     • 16 3

     • (2)

      bardzo głęboka refleksja, podparta chyba doktoratem z religioznawstwa i historii

      • 4 6

      • poparta tylko a może aż ? biblią :)

       • 3 1

      • jakby była poparta lekturą Biblii to raczej byś wpadł na teorię o starożytnych kosmonautach, a nie cwaniaku i naiwniaku

       • 0 2

   • Demokracja, czyli i wolność słowa (3)

    Szkoła powinna być wolna od marksizmu, ludzkość powinna być wolna od lewackiej indoktrynacji. Powinna być, ale mamy demokrację, czyli i wyznawcy bolszewii, i michnikowszczyzną zniewoleni mają prawo mówienia, głoszenia swoich utopijnych bzdur.

    • 3 9

    • Przepraszam (2)

     Ale ty tak serio?
     Czy naprawdę uważasz że twierdzenie że każdy człowiek jest sobie równy, niezależnie od koloru skóry, pochodzenia, wyznania, orientacji seksualnej czy stausutu społecznego to coś złego?
     Czy nmoze wgm Ciebie monarchia feudalna to było świetne rozwiązanie? Same plusy: centralizacja, sztywna hierarchia i stratyfikacja, ci z niższych warstw niczym się nie różniący od zwierząt. Same plusy! Czy może faszyzm i eugenika? Pozwolenia na rozmnażanie, ustawione małżeństwa i przykazy krzyżowania się by osiągnąć wyższość genetyczną bardziej Ci pasuje?

     • 4 2

     • to bałamutne i kłamliwe twierdzenie, naciąganie teorii do niewygodnych faktów (1)

      lewackie brednie

      • 1 2

      • Jezus ze swoją nauką byl pierwszym lewakiem, wg was prawiczków tez był beee?

       macie jakiegoś swojego narodowo-socjalistycznego Jezusa?

       • 0 0

  • Dokładnie

   "Religie" w szkołach, a "religia" w salkach katechetycznych jakiegokolwiek kościoła, meczetu, synagogi itd.

   • 11 2

  • Bardzo sensowny komentarz, nie wiem dlaczego tyle osób minusuje.

   • 4 0

  • Myślę, że fajnie, aby temat różnych religii był gdzieś poruszony, (2)

   ale cały przedmiot? To moim zdaniem trochę dużo, nie ma sensu kształcić dzieci na teologów. Jak kogoś jakaś religia zaciekawi, to sam ją zgłębi, a o reszcie wystarczy mieć jako takie pojęcie.

   • 4 2

   • (1)

    taktaaaak, najlepiej jest wiedzieć jak najmniej, bo wtedy głupie myśli się do głowy nie cisną

    • 2 0

    • Ale jakby po prostu wymienić jeden przedmiot na drugi

     i mieć przedmiot o religiach 2 razy w tygodniu przez kilkanaście lat, to jaki to ma sens? Czy dziecko musi być specjalistą od każdej religii?

     • 2 1

  • W każdym słowie się z panią zgadzam. Dlatego moje dzieci na religię nie chodzą a o różnych religiach uczymy się razem. Bez oceniania.

   • 1 1

 • nie jest możliwe chodzenie na etykę (7)

  ponieważ jesteśmy Państwem wyznaniowym. Księża blokują rozwijanie możliwości nauki etyki w szkołach - bo jeszcze "nie daj Panie Boże" ktoś się dowie na etyce że Boga nie ma , albo że postępowanie Kleru nie ma nic wspólnego z etyką......

  • 131 29