• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Remont przywrócił blask zabytkowej szkole

Aleksandra Nietopiel
18 października 2022, godz. 15:00 

Zabytkowy gmach, w którym mieści się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 przy ul. Głębokiej w Gdańsku, przechodzi gruntowną metamorfozę. Choć prace jeszcze trwają, ich efekty można już podziwiać. Budynek wypiękniał od zewnątrz i od środka. Prace się jednak wydłużą przez trudności związane z uzyskaniem decyzji od pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.Czy zabytkowy budynek to dobre miejsce na szkołę?

Trwający od wakacji ubiegłego roku remont budynku szkoły przywraca mu dawny blask. Na nadgryzionych zębem czasu ścianach zewnętrznych pojawiła się nowa, jasna elewacja i nowa stolarka okienna. Uzupełniono ubytki, ujednolicono tynki. Na odtworzenie czekają jeszcze elementy zniszczonego zegara.

Prace na finiszu, ale są problemyJak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, większość prac w ZSO nr 6 przy ul. Głębokiej jest na ukończeniu.

- Wymieniona i uruchomiona została instalacja centralnego ogrzewania, do wykonania pozostało jeszcze zagospodarowanie terenu. Ostatnie szlify trwają również na elewacji budynku, jednak tutaj napotkaliśmy trudności związane z uzyskaniem decyzji od PWKZ. Od czerwca br. oczekujemy na wydanie decyzji PWKZ na rekonstrukcję zegara zewnętrznego lub wykonania jego repliki ze względu na zły stan techniczny oraz wyeksponowanie fragmentów muru pruskiego na elewacji, a także na zatwierdzenie programu prac konserwatorskich dla "wiatrołapu". Brak decyzji w tych kwestiach może wiązać się z wydłużeniem terminu realizacji z grudnia br. na przyszły rok - mówi Ewa Parafjanowicz-Potuczko, rzeczniczka DRMG.
 • Od czerwca inwestor oczekuje na wydanie decyzji PWKZ na rekonstrukcję zegara zewnętrznego lub wykonania jego repliki ze względu na zły stan techniczny.
 • Remont zabytkowego obiektu trwa od lipca 2021 roku. Prace miały się zakończyć w grudniu 2022, ale wszystko wskazuje na to, że potrwają dłużej.
 • Remont zabytkowego obiektu trwa od lipca 2021 roku. Prace miały się zakończyć w grudniu 2022, ale już teraz wiadomo, że potrwają dłużej.
 • Remont zabytkowego obiektu trwa od lipca 2021 roku. Prace miały się zakończyć w grudniu 2022, ale już teraz wiadomo, że potrwają dłużej.

Ocieplanie i wielkie malowanieBudynek został poddany termomodernizacji. Wykonano docieplenie ścian zewnętrznych i dachu, wymieniono instalację centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, częściowo wymienione zostały okna.

Wewnątrz szkoły pomalowane zostały części wspólne, korytarze, klatki schodowe.

 • Wewnątrz szkoły pomalowane zostały części wspólne, korytarze, klatki schodowe.
 • Wewnątrz szkoły pomalowane zostały części wspólne, korytarze, klatki schodowe.
 • Wewnątrz szkoły pomalowane zostały części wspólne, korytarze, klatki schodowe.

Remont szkoły warty prawie 6 mln zł miał się zakończyć planowano w grudniu tego roku. Przedłużające się decyzje konserwatorskie najprawdopodobniej przedłużą prace.

Szkoła, szpital i ponownie szkołaBudynek szkoły przy ul. Głębokiej powstał w 1914 r. Mieściła się w nim szkoła rejonowa dla chłopców ze Starego Dworu (Althof Schule) i szkoła średnia Dolnego Miasta (Niederstadtische Mittelschule). W czasie II wojny światowej obiekt służył jako szpital polowy. W 1945 roku gmach został częściowo uszkodzony. Wyremontowano go w czynie społecznym, naprawiając m.in. uszkodzony strop auli, kładąc nowe parkiety i nowe schody. Od 1947 r. ponownie mieściła się tam szkoła. Obiekt funkcję szkolną pełni do dziś, obecnie jest siedzibą ZSO nr 6 w Gdańsku. W 2019 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (86)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Odzyskane głosy. Powrót 30-głosowych organów bocznych.- VI wykład. Cykl świętojański

wykład, spotkanie

Sobota z Baltic Horizons

wykład / prezentacja, spotkanie, wystawa, debata

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do kości płaskich u człowieka zaliczamy:

 

Najczęściej czytane