• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Reorganizacja sieci szkół w Gdyni wstrzymana. Negatywna opinia kuratorium

Wioleta Stolarska
10 marca 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 
Władze Gdyni pod koniec ubiegłego roku zaprezentowały plany zmian w sieci placówek szkolnych, które dotyczą 11 obiektów. Władze Gdyni pod koniec ubiegłego roku zaprezentowały plany zmian w sieci placówek szkolnych, które dotyczą 11 obiektów.

Pomorski kurator oświaty negatywnie zaopiniował wnioski prezydenta Gdyni w sprawie likwidacji i przekształcenia czterech gdyńskich szkół, wchodzących w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących przy ul. Władysława IV 54. To oznacza, że pomysł zmian w sieci gdyńskich szkół, który pod koniec ubiegłego roku wzbudził sporo kontrowersji wśród rodziców, na razie nie zostanie zrealizowany. Miasto przekonuje, że decyzja kuratorium "w żadnym stopniu nie zmienia strategii", ale konieczne są zmiany w harmonogramie prac. Sprawą zajmie się Ministerstwo Edukacji Narodowej.Władze Gdyni po raz pierwszy plany zmian dotyczące 11 placówek szkolnych zaprezentowały w grudniu ubiegłego roku. Chodzi o rozbudowę siedmiu szkół i zmianę sposobu funkcjonowania czterech podstawówek oraz jednego liceum. Władze miasta uzasadniają je rozwiązaniem problemu zmianowości wynikającego głównie z przekształcenia szkół podstawowych z sześcioletnich w ośmioletnie.

Pod koniec stycznia miejscy radni przyjęli zaproponowany przez prezydenta Bartosza Bartoszewicza pomysł na zmiany w sieci gdyńskich szkół. Oznaczało to, że docelowo w budynku obecnego Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących przy ul. Władysława IV powstanie nowa szkoła podstawowa rejonowa dla klas 1-8, a przy ulicy Okrzei - w budynku SP 52 - będzie tworzone VII Liceum Ogólnokształcące. Harmonogram zmian miał być omawiany z rodzicami do 30 czerwca.

Kuratorium odmawiaO wydanie opinii ws. likwidacji i przekształcenia czterech gdyńskich szkół, wchodzących w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni, prezydent poprosił kuratorium oświaty.

- Akceptacja oznaczałaby w niedalekiej przyszłości wiele nieodwracalnych negatywnych skutków dla gdyńskiej oświaty i gdyńskiego środowiska oświatowego, a więc uczniów, nauczycieli i rodziców - również tych związanych z innymi szkołami - uważa jednak Małgorzata Bielang, pomorski kurator oświaty.
Kurator negatywnie zaopiniowała wnioski prezydenta miasta Gdyni w sprawie:

 • likwidacji z dniem 31 sierpnia 2020 r. Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Gimnastyce Artystycznej w Gdyni, wchodzącej w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni,
 • likwidacji z dniem 31 sierpnia 2020 roku Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Gimnastyce Artystycznej, wchodzącego w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni,
 • przekształcenia z dniem 31 sierpnia 2021 r. VII Sportowego Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Gdyni, wchodzącego w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni,
 • przekształcenia z dniem 31 sierpnia 2020 roku Sportowej Szkoły Podstawowej nr 14 im. Józefa Wybickiego w Gdyni, wchodzącej w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni

Władze Gdyni decyzję kuratorium oceniają jako "wstrzymanie realizacji strategii rozwoju gdyńskiej edukacji do 2030 roku".

- Informuję, że zarówno wcześniejsza próba pana Bartosza Bartoszewicza wywarcia na mnie presji w sprawie wydania pozytywnej opinii o likwidacji i przekształceniu czterech gdyńskich szkół, które kształcą młodzież uzdolnioną i rozwijającą swoje zainteresowania i talenty sportowe w Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni, jak i aktualnie rozpowszechniane nieprawdziwe informacje, stanowią zabieg socjotechniczny - informuje Małgorzata Bielang.

Miasto nie zmienia strategii- Decyzja pani kurator jest w moim przekonaniu nieuzasadniona. Na szczęście ostatecznie nie musi zaważyć na samej realizacji proponowanych rozwiązań - przekonuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Nie mamy wątpliwości, że zmiany są konieczne. Po pierwsze dlatego, że wymaga tego prawo, po drugie - i to najważniejsze - ze względu na dobro gdyńskich uczniów. Trudno też dzisiaj jednoznacznie obliczyć, ilu nauczycieli straci pracę wskutek decyzji pani kurator, ale jest to nieuniknione. Najgorszy jest jednak efekt, bo krzywdząca uczniów decyzja pani kurator dotknie przede wszystkim najmłodszych gdynian, a to budzi mój kategoryczny sprzeciw - dodaje.
Jak podkreśla, decyzja kuratorium nie zmienia strategii zmian w sieci szkół, ale konieczna jest zmiana harmonogramu prac. Według niego oznacza to, że niektóre inwestycje - takie jak rozbudowy sal gimnastycznych w SP 20, SP 33 czy II i IX Liceum Ogólnokształcącym - będą wstrzymane do zakończenia analizy zmian przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Pod koniec stycznia miejscy radni przyjęli zaproponowany przez prezydenta Bartosza Bartoszewicza pomysł na zmiany w sieci gdyńskich szkół. Pod koniec stycznia miejscy radni przyjęli zaproponowany przez prezydenta Bartosza Bartoszewicza pomysł na zmiany w sieci gdyńskich szkół.

Emocje rodziców po ogłoszeniu planów miastaDziałania i plany związane z wygaszaniem szkół wzbudziły kontrowersje wśród rodziców. Wskazywali na skandaliczny sposób komunikacji z wiceprezydentem odpowiedzialnym za edukację i krótki termin konsultacji przeprowadzanych dodatkowo w trakcie okresu świąteczno-noworocznego oraz krytykowali same plany zmian.

Czytaj też: Radni Gdyni poparli reorganizację sieci szkół

Najwięcej emocji pojawiło się przy okazji docelowej likwidacji SP 51 w spokojnej ulicy na Kamiennej Górze i przeniesienie uczniów do budynku przy ruchliwej ulicy Władysława IV, gdzie do uregulowania pozostają sprawy własnościowe oraz potencjalnej likwidacji SP 52 przy ul. Okrzei. Zdaniem rodziców likwidacja podstawówki na Grabówku będzie skutkowała przepełnieniem sąsiednich placówek. Przypominają, że w najbliższych latach powstaną tam kolejne osiedla deweloperskie, w tym zabudowa po zakładach TOS.

Odbyły się protesty, powstały również petycje. Negatywne zdanie wyrazili radni dzielnic Śródmieścia, Grabówka i Leszczynek, zarząd Rady Dzielnicy Kamienna Góra oraz Rady Rodziców z SP 51 i 52.

Opinie (41) 1 zablokowana

 • Zaleska przekształciła szkół podstawowe z sześcioletnich w ośmioletnie, (7)

  - sama uciekła przed odpowiedzialnością do Brukseli, a dzisiaj jej podwładni kuratorzy tworzą dalsze spustoszenie wśród naszych dzieci i młodzieży. Na dodatek nie pozwalają wyjść z opresji i naprawić tego stworzonego bałaganu samorządom.

  • 17 56

  • nie masz pojęcia o czym piszesz, za komentarz zabierz się po przeczytaniu wcześniejszych artykułów w temacie (3)

   • 17 5

   • skoro nie mam pojęcia (2)

    to mnie oświeć swoją wiedzą, doświadczeniem i kompetencjami społecznymi

    • 2 16

    • Znieczulica jest wśród nas. (1)

     Nie rozumiem takich ludzi jak ty. Nawet Bartoszewicz okazał brak kompetencji. Z takimi jak wy społeczeństwo nie ma o czym rozmawiać, bo macie głęboko to czego ludzie chcą i potrzebują.

     • 8 2

     • Do budy horala szczekac

      • 1 6

  • Naprawiajmy ale rozsądnie!!!! (2)

   Spustoszenie chciał robić UM Pan BB od jakości życia i to w jakim stylu ze aż przykro. Niektóre wypowiedzi, próby przekupstwa to w jakim stylu to wszystko się odbywało uiszczalo godności dzieci i rodziców. Rozumie że Gdynska kasa jest pusta i tak ładnie w stylu UM zwalić to na kogoś. Niestety taki klimat:/
   Oczywiście nie popieram P. Zaleskiej ale to co chciał zrobić UM to zrobienie jeszcze gorszego bałaganu. Brawa dla P. Kurator

   • 8 1

   • Twoim zdaniem należą się brawa dla Kuratora i MEN??

    A dlaczego więc narzekają na"Dwuzmianowość? I dziesiątki problemów. Zwracają się do UM aby go eliminować- Przecież za inwestycje, szkoły, wyposażenie - odpowiada samorząd. "Przez wiele lat w szkołach kumulowano roczniki". Kiedy w szkołach pojawią się lekarze i pielęgniarki miały być wiosną poprzedniego roku?

    • 1 0

   • uwłaczało godności, nie uiszczało:)

    • 0 0

 • Pomysł miasta nie ma nic wspólnego z dobrem dzieci

  Gdzie logika w wyrzucaniu szkoły z parku, gdzie zajęcia się kończą o 14.00, żeby dzieci miały się uczyć między torami a Władysława IV na dwie zmiany? Oszczędzać można, ale bez krzywdzenia przyszłości najmłodszych.

  • 70 7

 • Głupie 0rojekty

  Już jedno cudo wymyślili wpakowali liceum ekonomiczne do małego klocka w Orlowie przy al. Zwycięstwa i teraz pompowanie tam pieniędzy w remont. Wystarczyło zostawić ten ekonomik w tym miejscu którym był i tam zrobić remont w szkole z tradycjami, ale jak to bywa zrobili coś by nazwać to, że to dla dobra dzieci i że względów ekonomicznych absurd. Niszczymy czasami stare co dobrze funkcjonuje by stworzyć nowy gniot nie zawsze stare oznaczę zle.

  • 49 1

 • Co tam szkoły, ważne ze apartamentowiec się wybuduje

  Jw.

  • 55 2

 • Moim zdaniem rodzice i kurator mają rację

  Gdyby portal chciał być profesjonalnym medium to zaprosiłby i panią kurator i pana Bartoszewicza na debatę na ten temat. Ale jak wiemy można sobie tylko pomarzyć.

  • 40 2

 • Brawa dla Pani kurator.

  Towarzystwo wzajemnej adoracji zarządzające Gdynią powinno od czasu do czasu w papę dostać, żeby przestało się szarogęsić.
  Ten pan z "jakością życia" to zbyt wiele wspólnego nie ma.

  • 66 3

 • Zimny prysznic

  Dla wszystkich decydentów z UM w Gdyni.Lekceważą głosy mieszkańców miasta nie tylko w tym temacie.

  • 55 2

 • Do pana Bartoszewicza (1)

  Istnieje cos takiego jak, nazwijmy to potocznie, "syndrom kasyna".Jest to sytuacja w której tak wiele zainwestowalismy, że za wszelką cenę chcemy się odegrać, nie dostrzegając, że jesteśmy na straconej pozycji i możemy tylko się pogrążyć. Pan Bartoszewicz usilnie forsuje błędne pomysły, dopuszczając się karygodnych metod. Pani kurator nazwała je oględnie "socjotechniką", ja jako osoba prywatna od dawna interesująca się tematem, mogę nazwać je po prostu- propagandą, przeinaczaniem faktów, manipulacją. Dlaczego panie prezydencie? Nie można, powtarzam, nie można w jakikolwiek sposób obronić tezy, że likwidując szkoły podstawowe komukolwiek, cokolwiek się poprawi. Co tak bardzo nad panem wisi, jaka grozba, przymus, obietnica, że tak bardzo pogrąża pan swoją osobę i karierę? Czy jeszcze gorzej, chodzi po prostu o urazoną dumę? Boli, prawda, jak zamiast laurki nagle slyszy sie prosto w twarz, że nasz pomysł jest bez sensu? Co będzie dalej? Obrazi pan Ministerstwo Edukacji Narodowej?

  • 58 2

  • szczur pozywał UE więc kto wie...

   • 1 0

 • Deweloperka upatrzyła sobie te miejsca

  I nie ma zmiłuj. Deweloper chce - więc ma!

  • 35 1

 • Pewnie bogaty deweloper czeka już na tereny po likwidowanej przez szczurzą władzę szkole podstawowej nr 51 na Kamiennej Górze. Ta szkoła powinna być przykładem lokalizacji szkól w spokojnych miejscach. Niech p. Bartoszewicz ze Szczurkiem i cała ta ekipa przeniesie sobie Ratusz na ul. Władysława IV. Będą mieli fajną atmosferę do urzędowania. I łapy precz od psucia szkół w Gdyni. Już dość burdelu narobili w mieście które zamiast się rozwijać to upada. Myślą że parę apartamentowców w centrum załatwi sprawę. Budują wielką dzielnicę na Wiczlinie a droga została taka sama jaką chłopi 50 lat temu jeździli wozami na pola. Myślą że jak dobudują ścieżkę rowerową i chodnik szerszą niż pas ruchu dla aut to wszyscy będą ich całować po rękach. Gdzie jest drugi pas ruchu przewidziany na Nowowiczlińskiej pod obwodnicą? Pan Guć stwierdził parę lat temu że ta droga jest nieperspektywiczna więc po co ją poszerzać i szybko wyprowadził się z Dąbrowy. Jak będzie wyglądała Dąbrówka po przedłużeniu Rdestowej do Chwaszczyna i wprowadzeniu całego ruchu przez dzielnicę. Taki burdel robi ta ekipa w mieście z morza i marzeń...

  • 43 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konkurs wiedzy o zarządzaniu i ekonomii

sesja naukowa

Wykład: Future of wind energy

wykład

Kręgosłupowe Sekrety

wykład, warsztaty, joga

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Węgiel kamienny jest skałą pochodzenia...?

 

Najczęściej czytane