• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Reorganizacja sieci szkół w Gdyni wstrzymana. Negatywna opinia kuratorium

Wioleta Stolarska
10 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Władze Gdyni pod koniec ubiegłego roku zaprezentowały plany zmian w sieci placówek szkolnych, które dotyczą 11 obiektów. Władze Gdyni pod koniec ubiegłego roku zaprezentowały plany zmian w sieci placówek szkolnych, które dotyczą 11 obiektów.

Pomorski kurator oświaty negatywnie zaopiniował wnioski prezydenta Gdyni w sprawie likwidacji i przekształcenia czterech gdyńskich szkół, wchodzących w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących przy ul. Władysława IV 54. To oznacza, że pomysł zmian w sieci gdyńskich szkół, który pod koniec ubiegłego roku wzbudził sporo kontrowersji wśród rodziców, na razie nie zostanie zrealizowany. Miasto przekonuje, że decyzja kuratorium "w żadnym stopniu nie zmienia strategii", ale konieczne są zmiany w harmonogramie prac. Sprawą zajmie się Ministerstwo Edukacji Narodowej.



Władze Gdyni po raz pierwszy plany zmian dotyczące 11 placówek szkolnych zaprezentowały w grudniu ubiegłego roku. Chodzi o rozbudowę siedmiu szkół i zmianę sposobu funkcjonowania czterech podstawówek oraz jednego liceum. Władze miasta uzasadniają je rozwiązaniem problemu zmianowości wynikającego głównie z przekształcenia szkół podstawowych z sześcioletnich w ośmioletnie.

Pod koniec stycznia miejscy radni przyjęli zaproponowany przez prezydenta Bartosza Bartoszewicza pomysł na zmiany w sieci gdyńskich szkół. Oznaczało to, że docelowo w budynku obecnego Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących przy ul. Władysława IV powstanie nowa szkoła podstawowa rejonowa dla klas 1-8, a przy ulicy Okrzei - w budynku SP 52 - będzie tworzone VII Liceum Ogólnokształcące. Harmonogram zmian miał być omawiany z rodzicami do 30 czerwca.

Kuratorium odmawia



O wydanie opinii ws. likwidacji i przekształcenia czterech gdyńskich szkół, wchodzących w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni, prezydent poprosił kuratorium oświaty.

- Akceptacja oznaczałaby w niedalekiej przyszłości wiele nieodwracalnych negatywnych skutków dla gdyńskiej oświaty i gdyńskiego środowiska oświatowego, a więc uczniów, nauczycieli i rodziców - również tych związanych z innymi szkołami - uważa jednak Małgorzata Bielang, pomorski kurator oświaty.
Kurator negatywnie zaopiniowała wnioski prezydenta miasta Gdyni w sprawie:

  • likwidacji z dniem 31 sierpnia 2020 r. Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Gimnastyce Artystycznej w Gdyni, wchodzącej w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni,
  • likwidacji z dniem 31 sierpnia 2020 roku Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Gimnastyce Artystycznej, wchodzącego w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni,
  • przekształcenia z dniem 31 sierpnia 2021 r. VII Sportowego Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Gdyni, wchodzącego w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni,
  • przekształcenia z dniem 31 sierpnia 2020 roku Sportowej Szkoły Podstawowej nr 14 im. Józefa Wybickiego w Gdyni, wchodzącej w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni

Władze Gdyni decyzję kuratorium oceniają jako "wstrzymanie realizacji strategii rozwoju gdyńskiej edukacji do 2030 roku".

- Informuję, że zarówno wcześniejsza próba pana Bartosza Bartoszewicza wywarcia na mnie presji w sprawie wydania pozytywnej opinii o likwidacji i przekształceniu czterech gdyńskich szkół, które kształcą młodzież uzdolnioną i rozwijającą swoje zainteresowania i talenty sportowe w Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni, jak i aktualnie rozpowszechniane nieprawdziwe informacje, stanowią zabieg socjotechniczny - informuje Małgorzata Bielang.

Miasto nie zmienia strategii



- Decyzja pani kurator jest w moim przekonaniu nieuzasadniona. Na szczęście ostatecznie nie musi zaważyć na samej realizacji proponowanych rozwiązań - przekonuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Nie mamy wątpliwości, że zmiany są konieczne. Po pierwsze dlatego, że wymaga tego prawo, po drugie - i to najważniejsze - ze względu na dobro gdyńskich uczniów. Trudno też dzisiaj jednoznacznie obliczyć, ilu nauczycieli straci pracę wskutek decyzji pani kurator, ale jest to nieuniknione. Najgorszy jest jednak efekt, bo krzywdząca uczniów decyzja pani kurator dotknie przede wszystkim najmłodszych gdynian, a to budzi mój kategoryczny sprzeciw - dodaje.
Jak podkreśla, decyzja kuratorium nie zmienia strategii zmian w sieci szkół, ale konieczna jest zmiana harmonogramu prac. Według niego oznacza to, że niektóre inwestycje - takie jak rozbudowy sal gimnastycznych w SP 20, SP 33 czy II i IX Liceum Ogólnokształcącym - będą wstrzymane do zakończenia analizy zmian przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Pod koniec stycznia miejscy radni przyjęli zaproponowany przez prezydenta Bartosza Bartoszewicza pomysł na zmiany w sieci gdyńskich szkół. Pod koniec stycznia miejscy radni przyjęli zaproponowany przez prezydenta Bartosza Bartoszewicza pomysł na zmiany w sieci gdyńskich szkół.

Emocje rodziców po ogłoszeniu planów miasta



Działania i plany związane z wygaszaniem szkół wzbudziły kontrowersje wśród rodziców. Wskazywali na skandaliczny sposób komunikacji z wiceprezydentem odpowiedzialnym za edukację i krótki termin konsultacji przeprowadzanych dodatkowo w trakcie okresu świąteczno-noworocznego oraz krytykowali same plany zmian.

Czytaj też: Radni Gdyni poparli reorganizację sieci szkół

Najwięcej emocji pojawiło się przy okazji docelowej likwidacji SP 51 w spokojnej ulicy na Kamiennej Górze i przeniesienie uczniów do budynku przy ruchliwej ulicy Władysława IV, gdzie do uregulowania pozostają sprawy własnościowe oraz potencjalnej likwidacji SP 52 przy ul. Okrzei. Zdaniem rodziców likwidacja podstawówki na Grabówku będzie skutkowała przepełnieniem sąsiednich placówek. Przypominają, że w najbliższych latach powstaną tam kolejne osiedla deweloperskie, w tym zabudowa po zakładach TOS.

Odbyły się protesty, powstały również petycje. Negatywne zdanie wyrazili radni dzielnic Śródmieścia, Grabówka i Leszczynek, zarząd Rady Dzielnicy Kamienna Góra oraz Rady Rodziców z SP 51 i 52.

Opinie (41) 1 zablokowana

  • Bravo Pani Kurator!!!

    Wreszcie ktoś postawił się ekipie Urzędu Miasta.
    Wreszcie ktoś kto kieruje się dobrem dzieci. Nie da się zastraszyć!!!
    Ekipa UM wszystko zwala na Panią Zalewska aby przeforsować swoje działania!!!
    Wiadomo zawsze chodzi o teren!!!! Deweloperzy rządzą!!!!
    My rodzice mamy dość!!!!
    Dziękujemy Pani Kurator:)

    • 14 2

  • Czyja kasa? (2)

    To kuratorium, czy Miasto utrzymuje szkoły? Bo rządzić nie swoimi pieniędzmi jest bardzo łatwo.

    • 2 3

    • (1)

      Miasto dokłada połowę do edukacji choć to obowiązek Państwa

      • 0 0

      • Nie wyglada to tqk prosto, jak sie to przedstawia.

        Samorzad placi sobie sam, w ramach dotacji celowej i zadan zleconych przes panstwo. Problemem jest, miedzy innymi, poziom kosztow, ktore "ustala" samorzad. Gdynia do tanich miast nie nalezy a dofinansowuje...wybrancow, ktorzy robia jej wyniki i statystyki albo inny splendor. Widac to po "famie" i przywilejach splywajacych na instytucje, do ktorych uczeszczala progenitura magistrackich luminarzy. Wyszli z tego okresy i szkoly sa nie potrzebne, dla nich wystarczylo.
        Mozna optymalizowac.

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do płazów zaliczamy:

 

Najczęściej czytane