• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Reorganizacja szkół i przedszkoli

am
30 września 2003 (artykuł sprzed 18 lat) 
Opinie (8)
Samorządowcy pracują nad reorganizacją sieci szkół i przedszkoli w Gdańsku. Z wstępnych analiz można wywnioskować, że duże "szanse" na likwidację mają przedszkole przy ul. Ogarnej, przedszkole przy ul. Cystersów 7 i SP nr 60 przy Chłopskiej.

Aktualnie w Gdańsku jest 213 placówek oświatowych. Decyzją władz miasta do roku 2007 liczba gdańskich szkół i przedszkoli zmniejszy się o 27. W tym roku wybraną zostane 3 placówki do likwidacji. W zespole, który obecnie wizytuje gdańskie palcówki oświatowe, są radny Ryszard Nikiel (PiS), Eugeniusz Głogowski i Marek Polaszewski z SLD, Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz (LPR) oraz niezrzeszona Maria Małkowska. W pracach nie bierze udziału nikt z ugrupowania rządzącego. Zadziwia to pozostałych radnych, którzy pamiętają, że prezydent Paweł Adamowicz stawiał sobie uporządkowanie spraw z zakresu edukacji za jeden z priorytetów.

- To zadanie ważne merytorycznie i politycznie - komentuje E. Głogowski. - I można tylko ubolewać, że Platforma ucieka od odpowiedzialności, nie wykazuje chęci do pracy, bo to się wiąże z 4-5-godzinnymi wyjazdami trzy razy w tygodniu. Koledzy z PO nie przejawiają takiej aktywności, więc zadałem publiczne pytanie, kiedy włączą się do pracy. I usłyszałem od przewodniczącego Wiesława Kamińskiego, że na etapie końcowym, czyli kiedy rozpoczną się dyskusje w komisjach.

Aktualnie zespół dokonuje przeglądu szkół. Na razie dysponuje wstępnymi analizami.
- Szczególną uwagę trzeba będzie zwrócić na szkoły ponadgimnazjalne - mówi radna Grabarek-Bartoszewicz. - Jeśli natomiast chodzi o przedszkole przy ul. Ogarnej w Pałacu Młodzieży, to tam od dawna jest nieciekawa sytuacja. Od dwóch lat nie spełnia ono wymogów i standardów.

Decyzje muszą zapaść do lutego. Radna LPR jest przekonana, że Platforma, choć w prace się nie angażuje, i tak podejmie decyzję, jaką zechce.

- W radzie nie ma konsensusu - dodaje radna. - Kluczowe decyzje podejmuje 15 osób z PO, wspomaganych pojedynczymi głosami samorządowców innych ugrupowań.

Radni nie mają obiekcji, że musi nastąpić racjonalizacja sieci placówek. Chcą tylko, aby kierowano się zobiektywizowanymi kryteriami, a nie dokonywano wyborów według partykularnych interesów poszczególnych osób. Jak dowiedział się "Głos", może bowiem wrócić sprawa Zespołu Szkół Zawodowych nr 10 przy ulicy Grunwaldzkiej. Przypomnijmy, że w lutym władze miasta postanowiły zlikwidować placówkę z 45-letnią tradycją, a uczniów przenieść do innej. Ostatecznie młodzież wraz z nauczycielami i rodzicami, przy pomocy mediów powstrzymała samorządowców od tej decyzji. Może się jednak okazać, że nie na długo. Przegląd szkół radni powinni zakończyć w październiku.
Głos Wybrzeżaam

Opinie (8)

 • jak tak mozna?

  Jezeli te placowki zostana zlikwidowane to bedzie prawdziwy skandal!Ludzie straca prace a te przedszkola ktore pozostana stna sie jeszcze bardziej elitarne i drogie!Najlepiej bedzie jak gdanszczanie zaprzestali prokreacji skonczy sie problem przestepczosci narkomani alkoholizmu!A na dziecko trzeba bedzie miec licencje!

  • 0 0

 • slusznie

  bardzo dobrze, ze w koncu zostana zamkniete niepotrzebane przedszkola, na ktore trwonione sa nasze podatki

  • 0 0

 • Do KRZYSIEK

  Czy wiesz co to jest empatia?

  • 0 0

 • do Krzyśka i nie tylko...

  Kim jestes? Uczniem? ...albo jakimś dziwnym czlowiekiem... moze podatki szły niepotrzebnie na Twoje wiele lat przedłużane studia? Zostales wykształcony w poprzednim ustroju? Stad chyba taka opinia! Byłes kiedyś w takiej placowce dłuzej niż 5min.? Raczej nie... bo pojęcia nie masz jakie one są ważne i jak wiele pracy wklaja pracownicy w ich utrzymanie! No nic... szkoda mi Ciebie i myślących tak jak Ty! Bo nie martwi Cię, że pieniądze są trwonione w nieprzemyslane projekty, czepiasz sie najmniejszych! "o powodzenia"

  • 0 0

 • tylko szmal?

  dla władz liczy sie tylko szmal? a wlasciwie niepotrzebnie stawiam znak zapytania! tu nalezy sie wykrzyknik = dla władz liczy sie tylko szmal!!! to oburzające! Jak mozna bez mrugniecia okiem likwidowac kilkanascie placowek oswiatowych w trojmiescie? moze zacznijcie szukac oszczednosci w innych miejscach, tam gdzie wydaje sie bez sensu ogromne pieniadze! ile pieniedzy pochlonął remont "Żaka" w Gdasnku Gł. dla celów radnych?

  • 0 0

 • oszczednosci

  zacznijcie szukac oszczednosci obnizajac swoje pensje! zobaczycie, jak miasto zyska i odżyje!

  • 0 0

 • jak to?

  Jak to przedszkola są nieopłącalne i niewypłacalne? Przecież miesięcznie płace 150zł które są do was odprowadzane! Co z nimi robicie?

  • 0 0

 • Przedszkola

  Nie widzę celowości i sensu w likwidacji przedszkoli. Obecnie w grupach umieszcza się maksymalną liczbę dzieci, a zanczna część podań o przyjęcie zostaje odrzucona z braku miejc.
  Miasto uchwala stawkę i otrzymuje swoją "dolę", więc jak to może być nieopłacalne?! Pensje w ostanim okresie nie wzrosły, stawki przedszkole tak.
  Czy nie lepiej pomyśleć o tym, aby zmniejszając liczbę dzieci w grupach poprawić warunki edukacji, stworzyć w ten sposób kolejne miejsca pracy dla wychowawców przedszkolnych . Zapewni to bezpieczeńtwo dzieciom, bo dopilnowane przez nauczyciela, który pracuje z mniejszą grupą mają szansę na lepszy rozwój. Co z tego, że przepis mówi o ilości dzieci i iości wychowoaców odpowiedzniej do ich liczby, skoro sala o konkretnym metrażu nie poszerzy sie jeśli umieścimy w niej 30 dzieci i np. 4 wychowaców. Może ktoś pomyśli o senswonym wykorzystanu możliwości polepszania warunków lokalowych , niż o zamykaniu placówek, do których w danej chili uczęszcza mniej dzieci. Uważam, ze lepiej uczyć się i wychowywać w gupie ok. 15 niż 30 dzieci w sali przedszkolnej?!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

12. Weekend Architektury

warsztaty, spotkanie

VIII Ogólnopolska Konferencja BeZee

konferencja

Małe ABC - seans w planetarium

projekcje filmowe, pokaz

Ogłoszenia polecane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Głowica w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym to:

 

Najczęściej czytane