• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rodzice nie chcą warsztatów z antydyskryminacji. Mieli wątpliwości ws. ich tematyki

Arnold Szymczewski
7 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Według prawa konstytucyjnego i oświatowego rodzice muszą pisemnie wyrazić zgodę po zapoznaniu się ze szczegółowym programem na wszystkie warsztaty, w których ich dziecko może wziąć udział w roku szkolnym. Tego się domagamy i to prawo będziemy egzekwować - mówiła Monika Baran ze Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk. Według prawa konstytucyjnego i oświatowego rodzice muszą pisemnie wyrazić zgodę po zapoznaniu się ze szczegółowym programem na wszystkie warsztaty, w których ich dziecko może wziąć udział w roku szkolnym. Tego się domagamy i to prawo będziemy egzekwować - mówiła Monika Baran ze Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk.

W gdańskiej Szkole Podstawowej nr 24 w miniony czwartek miały odbyć się 4-godzinne "Warsztaty Antydyskryminacyjne". Według organizatorów ich tematem miało być współistnienie uczniów sprawnych i niepełnosprawnych w środowisku szkolnym oraz reagowanie na sytuacje krzywdzenia dzieci ze względu na ich pochodzenie i narodowość. O zajęciach mieli zostać poinformowani rodzice. Nie wszystkim temat się spodobał.



Czy uważasz że wszystkie dodatkowe zajęcia powinny się odbywać za zgodą rodziców ?

Część rodziców oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk w piątek przed budynkiem szkoły wyrazili swój sprzeciw i oburzenie w związku z warsztatami, które według nich przeprowadzono w szkole. Jak twierdzą sprzeciwiający się rodzice, o zajęciach została poinformowana tylko mama ucznia, która złożyła rodzicielskie oświadczenie wychowawcze. Pozostali rodzice nie udzielili zgody na udział dzieci w szkoleniu (czego wymaga Prawo Oświatowe), dlatego po licznej interwencji warsztaty zostały odwołane.

- Wczoraj w Szkole Podstawowej nr 24 odbyły się kontrowersyjne warsztaty antydyskryminacyjne, które po trzech godzinach zostały przerwane. Rodzice o warsztatach zostali poinformowani za późno, bo dzień wcześniej za pośrednictwem wiadomości email - mówiła Monika Baran, przedstawicielka Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk.
- Przesłano nam bardzo skąpe i ogólne ramowe założenie merytoryczne programu. Dawało to prowadzącym dużą swobodę, pozwalało na wypełnienie ich treściami, których jako rodzic sobie nie życzę i nie czuje się w tej sytuacji bezpiecznie - mówiła mama jednego z uczniów klasy 7.
Według sprzeciwiających się rodziców tematyka poruszana podczas warsztatów organizowanych przez Fundację Edukacyjną ODiTK jest nieodpowiednia dla dzieci w tym wieku.

- W treści warsztatów nastolatkom sugeruje się, że w ich grupie mogą być osoby dyskryminowane ze względu na orientację seksualną, podczas gdy w tym wieku są w fazie homofilnej rozwoju psychoseksualnego, a ukształtowanie tożsamości seksualnej według badań następuje ok. 21-24 roku życia. Ponadto osobom przynależącym do grupy dominującej (np. ze względu na rasę czy wyznawaną religię) przypisuje się dyskryminowanie grup mniejszościowych, chociaż takie zjawiska nie mają odzwierciedlenia w badaniach społeczności gdańskiej czy policyjnych rejestrach popełnianych czynów zabronionych - przekonywała Monika Baran. - Według prawa konstytucyjnego i oświatowego rodzice muszą pisemnie wyrazić zgodę po zapoznaniu się ze szczegółowym programem na wszystkie warsztaty, w których ich dziecko może wziąć udział w roku szkolnym. Tego się domagamy i to prawo będziemy egzekwować - podkreślała.

O niepełnosprawności i dyskryminacji w szkole z oddziałami integracyjnymi



Tymczasem według Fundacji ODiTK i dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 24 tematem warsztatów 6 września miało być współistnienie uczniów sprawnych i tych z niepełnosprawnością w środowisku szkolnym oraz reagowanie na sytuacje krzywdzenia dzieci ze względu na ich pochodzenie i narodowość.

Temat został wybrany przez szkołę ze względu na obecności w niej oddziałów integracyjnych i osób niepełnosprawnych. Dodatkowo w szkole uczą się dzieci cudzoziemcze. Zatem według dyrekcji warsztaty dotyczące rozwijania postaw wrażliwości i poszanowania drugiego człowieka były dla szkoły odpowiednim wyborem. Formą warsztatów miała być drama czyli praca przy pomocy scenek teatralnych i wczuwania się w role.

- Zgodnie z informacją uzyskaną od dyrekcji szkoły, do rodziców klas 7 wychowawca wysłał informacje o planowanych warsztatach antydyskryminacyjnych przez dziennik elektroniczny. Informacja ta zawierała zapewnienie, że jeśli rodzice mają wątpliwości co do zawartości warsztatów, mogą nie wyrazić zgody na udział dziecka. Wówczas dziecko będzie uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych w równoległej klasie. Z uwagi na brak pisemnych zgód od rodziców dyrekcja szkoły podjęła decyzje o odwołaniu zajęć, o czym rodzice zostali powiadomieni telefonicznie. Zatem nie jest prawdą, że rodzice wymusili odwołanie warsztatów. Dyrekcja szkoły, zgodnie z Prawem Oświatowym, podjęła decyzję o odwołaniu warsztatów ze względu na brak wymaganych pisemnych zgód rodziców, zanim warsztaty się rozpoczęły - poinformowała Bożena Leszczyńska-Maksymczuk, inspektor z Wydziału Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu.
Jak przyznała, rodzic jednego z uczniów pojawił się w szkole w dniu planowanych warsztatów, aby rozwiać wątpliwości co do ich charakteru i tematyki.

- Trenerzy przedstawili rodzicowi treści przekazywane na warsztacie. Po uzyskanych informacjach matka nie wniosła żadnych uwag do tej tematyki - przekonywała.
Szkoła ponownie wystosowała do rodziców prośbę o wyrażenie pisemnej zgody na udział uczniów w zaplanowanych już warsztatach, wraz z przypomnieniem ich tematu.

Miejsca

Opinie (241) ponad 10 zablokowanych

  • Trenerzy

    No jak już dzieci mają być trenowane (tresowane?) do odpowiednich zachowań to jest straszne

    • 18 8

  • Yrząd Marszałkowski, czyli PIS (1)

    Czytam krytyczne uwagi pod adresem Adamowicza i szkoły a przecież to Urząd Marszałkowski był inicjatorem tych warsztatów i dlatego głos zabrała Pani Kurator... PiS wymyślił treści i termin, więc pretensje nie do szkoły. A młodziży takie warsztaty by się przydały!

    • 11 16

    • Chyba Urząd Marszałkowski jest organem samorządowym,a więc jak na razie PO. Natomiast kurator jest pisowski i nie dziwię się,że interweniował.
      Z pewnością mało komu znane Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk jest także związane z przewodnią siła narodu.

      • 10 1

  • W większości wypadków ci co twierdza ze są dyskryminowani sami dyskryminują wszystkich wokoło (15)

    Zacznijmy od koloru skóry. Dlaczego mamy filmy amerykańskie w których 95% aktorów jest ciemnego koloru .Pary tylko tego koloru skóry.
    Kolejny przykład najlepszy to płeć . Temat rzeka !!Panie tworzą środowiska zamknięte tylko dla siebie wyróżniają się be specjalnie itp. . Ale to już dla nich nie jest dyskryminacja!!
    Kolejny przykład chore zachowania seksualne to LBGT które dyskryminuje wszystkich wokoło.
    Można tak długo wymieniać tych wszystkich podszywających się pod dyskryminacje wyjątkiem są tu niepełnosprawni ,ale nie do końca.Bo jak się okazuję sa tez tacy co chcieli by dyskryminować innych wykorzystując ich do cwaniactwa !

    • 22 12

    • Oj, przydałyby się Ci takie warsztaty... (6)

      Kółko dla szydełkujących nie jest formą dyskryminacji haftujących. Stowarzyszenie dla Polaków w Anglii nie dyskryminuje Szkotów.

      Ale jednocześnie utrudnianie pracy i oferowanie mniejszych zarobków kobietom czy Murzynom jest dyskryminacją.

      Widzisz różnicę czy mam wyjaśnić w następnym poście? Widzisz, że podane przez Ciebie przykłady w większości nie podlegają pod kategorie dyskryminacji?

      • 3 5

      • (5)

        murzyni są leniwi i duża przestęczosć

        • 4 7

        • To stereotypy. (4)

          Stereotypy prowadzą do dyskryminacji.

          • 6 3

          • A monotypy? (1)

            • 0 1

            • tak samo jak tripotypy i kwadrotypy, albo nawet nanotypy czy octatetracontapentactatypyk

              Mnożniki przydawkowe. Nie istnieją, ale można się pobawić w słowotwórstwo.

              • 0 3

          • Eee tam (1)

            Udowodniono, że stereotypy umożliwiają uporzadkowanie pojęć o świecie i są niezbędne w procesie poznawczym u ludzi

            • 4 4

            • Owszem - u ludzi nieświadomych i niedojrzałych. Bo to "nadmierne uproszczone konstrukty myślowe"

              Na pewnym etapie rozwoju są wręcz niezbędne. Potem następuje dojrzewanie emocjonalne, behawioralne i poznawcze - nie dzieje się to jednak u wszystkich osobników i nie jest linearnie związane z funkcją czasu. Osobnik dorosły (wiekowo) może być niedojrzały (emocjonalnie). Wtedy prezentuje generalizacje.

              • 5 5

    • (6)

      95% aktorów w filmie którzy są Murzynami, Azjatami czy Białymi nie jest dyskryminacją.
      Nominowanie do Oskara tylko filmy z Azjatami byłoby dyskryminacją.
      Kobiety tworzące stowarzyszenia typu "Aktywne babki" nie dyskryminują mężczyzn.
      Uniemożliwianie drogi awansu do stanowisk dyrektorskich ze względu na płeć jest dyskryminacją.
      Sauna "tylko dla gejów" nie jest dyskryminacją. Zakaz zawierania prawnych związków partnerskich jest dyskryminacją.
      Niezbudowanie windy na Kasprowy Wierch nie jest dyskryminacją niepełnosprawnych. Zakaz wstępu do sklepu z ubraniami dla osób na wózku jest dyskryminacją.

      • 5 3

      • Co to w ogóle za pojęcie "dyskryminacja" (5)

        Ludzie z natury nigdy nie są "równi" tak więc nie ma możliwości "dyskryminacji". Pojęcie ukute dla celów ideologicznych przez późnych wyznawców marxa w celu manipulacji innymi osobami i zmuszania jej do takich a nie innych zachowań

        • 4 5

        • Problem logiczny: mieszasz równość z identycznością (2)

          Jeśli każesz wejść na drzewo małpie, kurze i rybie to nie traktujesz ich równo, ale identycznie.

          To, że nie rozumiesz pewnych pojęć nie czyni ich "lewackimi", chociaż jednocześnie pokazuje Twoje ograniczenie.

          • 5 3

          • (1)

            Podszkol sie z pojecia "ideologia"

            • 0 0

            • Przykładem ideologii jest to, co teraz prezentujesz.

              Ideologia narodowo-katolicka. Ideologia prawicowa. Sama w sobie nie jest zła. Tak samo jak ideologia lewicowa nie jest zła. Zło powstaje w wyniku ich wypaczonego stosowania.

              • 4 2

        • 2+2=4 (1)

          Dwójka i dwójka są równe czwórce, ale nie są z nią identyczne.

          To różnica między równością a identycznością, której zdajesz się nie rozumieć. A wydaje się, że to takie proste... I do tego mieszasz to z ideologią...

          • 4 2

          • Jeśli nie rozumiesz równania to chętnie pomogę.

            2+2 = 4. Możesz być zdziwiony, ale również inne kombinacje są możliwe:
            1+3 = 4
            5-1=4
            8:2=4
            czy nawet
            2*2 = 4.

            I duużo, dużo więcej możliwości.

            Mimo że w każdym przypadku równają się czwórce, to nie są takie same. Wszystkie powyższe równania są równe cztery. Równe, ale jak widzisz: różne w tym samym czasie.

            Taki jest świat - różnorodny.

            Łapiesz? Czy jeszcze zbyt trudne?

            • 5 0

    • Co jest, a co nie jest dyskryminacją.

      Uniemożliwienie p. Baran wyrażenie swojej opinii tylko ze względu na to, że uważam ją za głupią byłoby dyskryminacją.
      Niedopuszczenie do głosu drugiej strony, nie jest dyskryminacją - jest stronnicze. Wygłaszanie nieprawdziwych faktów o dojrzewaniu nie jest dyskryminacją - jest manipulacją faktami. Opis tego wydarzenia w którym uczestniczyły 2 osoby jako "pospolite ruszenie przeciwko warsztatom" nie jest dyskryminacją - jest nierzetelnością dziennikarską.

      • 5 0

  • (2)

    Szanowni Panstwo, wlaczcie myslenie!

    • 6 0

    • (1)

      Ale to boli.

      • 1 1

      • Nie mierz innych swoją miarką.

        • 0 0

  • Warsztaty

    Moje dziecko brało w czymś takim udział i polegało to m.in. na tym że siedzieli w kółku i wcielali się w rolę osoby dyskryminowanej np.geja lub uchodźcy... żeby była jasność Polak w tym zadaniu jest opresorem. Moim skromnym zdaniem jest to w najczystszej postaci pranie mózgu.
    Odnośnie niegrzecznych zachowań wobec kogokolwiek jest coś takiego jak kultura osobista i tego uczmy dzieci (i dorosłych)

    • 26 6

  • Nie wiem jak jest w tym przypadku. Może rzeczywiście chodziło głównie o osoby niepełnosprawne. Nie dziwie się jednak czujności tej Pani. Pełno w dzisiejszych czasach szerzenia ideologii dżender i promowania zachowań homoseksualnych. Oczywiście niekiedy pod przykrywka tolerancji i równouprawnienia, najczęściej pod jakaś myląca nazwa (jak choćby ustawa „antyprzemocowa” - no bo jak można być za przemocą?!).

    • 17 8

  • I wszystko jasne...akcja wyborcza kosztem innych

    Kandydatka na Burmistrza Miasta Rumia
    z Komitetu Wyborczego Wyborców Monika Baran – Porozumienie dla Rumi (informacja z oficjalnej strony www).

    • 8 5

  • Monika baran i wszystko jasne. ..

    • 5 6

  • wyciąganie kasy na pseudo-projekty i "fundacje"

    potrzebna jest zmiana

    • 11 4

  • Tv Trwam,różaniec na paluchu i nazwisko adekwatne.

    Precz z pislamem!!

    • 12 15

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakiego pierwiastka jest najwięcej w powietrzu?

 

Najczęściej czytane