Wiadomości

Rozbierają "halę hydro" na PG. Powstanie tu Centrum Ekoinnowacji

Trwa rozbiórka blisko 70-letniej hali naukowo-dydaktycznej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. W jej miejscu powstanie Centrum Ekoinnowacji PG - jedna z najważniejszych inwestycji uczelni w najbliższych latach. To tu naukowcy będą opracowywać nowoczesne technologie proekologiczne, a także kształcić studentów na kierunkach związanych z ekologią i ochroną środowiska.Zbudowany w 1953 r. budynek, nazywany potocznie przez pracowników i studentów uczelni "halą hydro", służył przez wiele lat kadrze dydaktycznej Wydziału Budownictwa Wodnego PG oraz Instytutowi Budownictwa Wodnego PAN.

Prowadzono tu badania związane z gospodarką wodną, morską oraz energetyką, a mieszczące się w niej laboratorium hydrauliczne należało do największych tego typu obiektów w Europie. W ostatnich latach w budynku znajdowały się stanowiska badawcze, na których prowadzono prace z zakresu m.in. hydrauliki, zaawansowanych metod oczyszczania ścieków czy odnawialnych źródeł energii. Budynek służył również przeprowadzaniu zajęć dydaktycznych, m.in. z zakresu mechaniki płynów, gospodarki wodnej, hydrauliki i hydrologii na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.

Czytaj też: Inżynieria Mechaniczna i Okrętowa na Politechnice Gdańskiej. Powstaje nowy wydział

Teraz hala przechodzi już do historii. Po jej rozebraniu (wcześniej rozebrano usytuowany obok pawilon z laboratorium geotechnicznym) uczelnia zyska nowy teren inwestycyjny, na którym zbuduje nowoczesne Centrum Ekoinnowacji, przeznaczone do badań nad rozwojem proekologicznych rozwiązań i technologii ochrony środowiska.

Szkoły wyższe w Trójmieście


Hala zniknie w niemal dwa miesiąceRozbiórka rozpoczęła się już we wtorek i potrwa do końca września. Budynek ma 77,4 m długości, 21,2 m szerokości i 15 m wysokości. Jego powierzchnia to 1650 m kw., a kubatura 23,6 tys. m sześc. Jest podpiwniczony, a w części piwnicznej ma betonowy zbiornik na wodę, służący wcześniej prowadzeniu badań oraz zajęć dydaktycznych.

- Jako student odbywałem zajęcia w tej hali i wspominam ją z sentymentem - mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. - Jej budowa była dużym osiągnięciem jak na tamte czasy, bo w hali umieszczono unikalne w skali kraju stanowiska badawcze, a sama konstrukcja budynku również była ponadczasowa i nowoczesna. Dziś najważniejsze jest jednak to, co powstanie w miejscu tej hali. Jestem przekonany, że z planowanego Centrum Ekoinnowacji PG będziemy wszyscy bardzo dumni - podkreśla.
- Wielu naszych naukowców i nauczycieli akademickich spędziło w tej hali spory kawałek życia, prowadząc tu badania i zajęcia dla studentów - dodała prof. Joanna Żukowska, dziekan WILiŚ. - Rozbiórka hali to jednak początek nowego, lepszego etapu w rozwoju naszego wydziału i całej uczelni, stąd właśnie w taki sposób trzeba patrzeć na pożegnanie z "naszą" halą - dodała.
Czytaj też: Studia medyczne w Trójmieście. Jaki wybrać kierunek?

Dla kogo Centrum Ekoinnowacji PG?Rozbiórka "hali hydro" to kolejny krok w kierunku budowy Centrum Ekoinnowacji (CEI), które będzie jedną z najważniejszych jednostek w Polsce zajmujących się rozwojem proekologicznych rozwiązań i technologii środowiskowych.

CEI umożliwi m.in. wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wpisujących się w ideę budowania ekomiast i przestrzeni ekologicznych. Będą one opracowywane przez kompetentne kadry naukowe (głównie z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG), które oprócz kształcenia studentów będą prowadzić projekty badawcze na potrzeby ekologicznego rozwoju infrastruktury budowlanej, przemysłowej oraz transportowej. Inwestycja będzie również główną siedzibą Centrum EkoTech, jednego z czterech nowo powołanych Centrów Badawczych PG, które powstały po otrzymaniu przez uczelnię statusu "uczelni badawczej" w programie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza".

Czytaj też: "Podyplomówka" sposobem na nowe wyzwania w karierze

Budowa centrum pochłonie ok. 97 mln zł i będzie finansowana m.in. ze środków unijnych. Przetarg na budowę zostanie ogłoszony w najbliższych miesiącach, a realizacja inwestycji zakończy się najwcześniej w 2022 r.

Planowana inwestycja będzie zapleczem badawczo-rozwojowym dla najważniejszych specjalizacji regionu Pomorza, tj. budownictwa, ekoenergetyki i technologii ochrony środowiska.

Opinie (75) 3 zablokowane

 • Fajnie, że uczelnia się rozwija, natomiast jesli chodzi o całokształt nowego obiektu... Nie wydaje się za bardzo kontrastować z otoczeniem? Zdecydowanie bardzo będzie kontrastował z pozostałymi obiektami kampusu, pasuje tam jak pięść do nosa.

  • 48 7

 • kto akceptuje te projekty

  Bardzo dobrze, że rozbierane są stare budynki i stawiają nowe, natomiast, dlaczego nie są one projektowane w taki sposób aby wpisywały się w klimat kampusu?! Wyspa spichrzów jest dowodem na to, że można zaprojektować coś nowoczesnego wpisującego się w klimat starego miasta. Dlaczego chcą zniszczyć cały urok PG?

  • 66 25

 • Ta hala to zdrowy budynek o całkiem jeszcze fajnej architekturze.
  Powstanie kolejna wariacja budynku "NanoB", gdzie po kilku latach ściany zżera grzyb i drzwi się nie domykają.

  Serio, nie była możliwa adaptacja?

  • 68 6

 • Kurcze a mogli dać do testowania rozszczepiania fotonów antymaterii uniwersyteckiej stacji kosmicznej...

  • 11 1

 • Badania hydrotechniczne w zaniku? To rozwojowa nauka!

  Zbudowany 70 lat temu obiekt " hala hydro" służył unikalnym badaniom modelów planowanych obiektów i rozwojowi wiedzy hydrotechnicznej na potrzeby rozwoju portów oraz innych obiektów hydrotechnicznych czy mostów. A gdzie teraz takie badania będą? One Polsce dalej są bardzo potrzebne dla rozwoju zbiorników wodnych, nowej dziedziny posadowienia elektrowni wiatrowych na morzu i wpływ na środowisko. Jakoś o tym nikt nie mówi ale bez basenu i urządzeń związanych z wywoływaniem sztucznych fal i wiatru nawet najlepszy komputer nie zasymuluje wszystkiego a świat dalej bada, myśli i bada oraz rozwija nowe pomysły. Centrum Ekoinnowacji jak najbardziej ale nie tracić wiedzy i pozycji hydrotechniki gdzie obecnie pozyskanie, gromadzenie wody czy zagospodarowywanie wyrobisk pokopalnianych węgla brunatnego czy żwirowni, wały przeciwpowodziowe , falochrony ochronne przed zalaniem pomorza w związku z podnoszeniem się lustra wody Bałtyku to nie utopia ale realne zadania dla uczelni z 115 dorobkiem naukowym. Przemysł okrętowy to też dynamiczna dziedzina do badań jak zachowują się jednostki zbudowane w nowych technologiach w realiach zjawisk pogodowych i wodnych. Przemyśleć i rozwijać a nie jedno zwijać aby być trendy za modą. Od uczelni wymaga się badań i wyznaczanie gospodarce właściwych rozwiązań dających najefektywniejsze efekty za poniesione nakłady w tym ochronę środowiska ale i wyzyskanie jego zasobów jak energia słońca, wiatru, geoterma. Również przemiany energii w różne formy jej magazynowania a taką dziedziną jest np. ekologiczny wodór. Więc pracy dla czołówki naukowców i studentów jest na co najmniej na 500 lat i drugie tyle. Oglądając co robią najsłynniejsi architekci i badacze to uderza fakt, że zaczynają od pozyskania wiedzy co i jak już na świecie już podobnego zbudowano, jak obiekt zachował się przez sto czy więcej lat w tym jego posadowienie a dopiero wtedy zaprzęgają najtęższe mózgi do wykonania projektów rozwiązań wg osiągnięć inżynierii materiałowej.

  • 82 0

 • betonoza

  widzę w natarciu. A studenci to nawet na oczy nie zobaczą tych cudów co tam niby będą.

  • 41 6

 • Ekoinnowacja

  i blokowanie bezpośredniego dostępu komunikacji publicznej do Kampusu PG, czyli tramwaju w Siedlickiej?
  Hipokryci są wśród nas (wszędzie), a beton jest na PG.

  • 36 15

 • Hala

  A może zabytek do wysadzenia przez Toma C.

  • 11 2

 • no i co że rozbierją

  a mnie pytał kto czy się zgadzam- nie ,no to co mi po tej informacji

  • 6 6

 • Konserwator dał zgodę?

  • 26 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Głowica w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym to: